Klasy 1-3


Światowy Dzień Poezji

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także święto poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Wspólnie z uczniami klas 1b, 2b i 3b postanowiliśmy połączyć święta i zorganizowaliśmy konkurs recytatorski. W kolorowej, wiosennej scenerii zachwycaliśmy się strofami poetów.
Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych recytatorów:
Oliwier Grygiel z klasy 3 b - I miejsce,
Milena Ziemianin z klasy 2 b – II miejsce,
Dawid Jurczak z klasy 1 b -III miejsce,
Franciszek Rapta z klasy 3 b, Adrianna Dudzik z klasy 2 b – 4 miejsce.

TEATR BAJKA
Dnia 20.02.2019 r. uczniowie klas 1-3 obejrzeli spektakl lalkowy przygotowany przez Teatr Bajka z Nowego Sącza. Teatrzyk pt. "Magiczne słowa" niósł ważne przesłanie, że należy szanować swoich rodziców, a trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję i przepraszam posiadają niezwykłą moc i trzeba o nich pamiętać każdego dnia.

Zabawa karnawałowa klas 1--3

Dnia 14. 02. 2019 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach np.: w podawaniu balona, tańcu w parach z balonem czy na gazecie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom na spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pyszny poczęstunek.

 

 

Projekt „Jeżdżę z głową”

Dwudziestu uczniów klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej brało udział w projekcie „Jeżdżę z głową 2019”. Dzieci pod okiem wykwalifikowanego instruktora w ciągu dwudziestu godzin nabywali umiejętność poprawnej techniki jazdy na nartach. Zapoznali się także z zasadami bezpiecznego zachowania na stoku. Wszystkie koszty projektu zostały pokryte z budżetu Gminy oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI
I SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

W dniu 07.12.2018 dzieci z klas 1-3a wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do kopalni soli w Bochni. Celem tej wycieczki było wzbogacenie wiadomości o średniowiecznych i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej oraz pracy górnika.
Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, która przybliżyła dzieciom interesujące miejsca w kopalni soli o walorach zabytkowych oraz tradycje i zwyczaje górnicze. Podczas wędrówki trasą turystyczną uczniowie poznawali historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza.
W niezwykłym miejscu, bo aż 300 m pod ziemią czekał na nich Św. Mikołaj, który obdarował ich prezentami. Ponadto uczniowie obejrzeli tam przedstawienie teatralne oraz brali udział w zajęciach plastycznych. Potem bawiły się też na parkiecie podziemnej dyskoteki zachęcani do zabawy przez wodzirejów. Czas dobrej zabawy szybko minął. Pobyt w kopalni okazał się dla dzieci niezwykłą przygodą i interesującą lekcją historii. Do domu dzieci wracały w dobrych humorach, z solnymi pamiątkami i niezapomnianymi wrażeniami.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. W dniu 6 grudnia 2018 roku z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i ciepłych słów. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom wręczył prezenciki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.

HOKUS-POKUS, CZARY-MARY,
NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY.”

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Według dawnych wierzeń wróżby andrzejkowe mają magiczną moc, uchylają wrota do nieznanej przyszłości, ponadto pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń oraz fantazji.
Dzień 28 listopada dla uczniów kl 1-3 tradycyjnie był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Nie zabrakło ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp.. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Rodzice zaś przygotowali dla dzieci pyszny poczęstunek
Andrzejki były niezwykle udane i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

Zagórzańscy Pasjonaci dzielą się wiedzą
11 grudnia dzieci klas 1-3 b uczestniczyły w warsztatach, podczas których wykonały regionalne ozdoby choinkowe. Warsztaty prowadziły panie ze Stowarzyszenia Rękodzielników „Zagórzańscy Pasjonaci”. Ozdobami dzieci ubrały szkolną choinkę.

Nauczycielki klas 1-3 b

Mikołaju, Mikołaju…
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Po długim oczekiwaniu uczniowie doczekali się wizyty upragnionego Mikołaja. Dzieci na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością.
- To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!
Nauczycielki klas 1-3 b

MIKOŁAJKI

Wycieczka do Krakowa

Dnia 11 października 2018 roku dzieci z klas 1-3 b udały się na wycieczkę do Krakowa. Celem wycieczki było zwiedzanie Krakowa oraz wizyta w Centrum Nauki I zabaw KLOCKOLAND.
Dzieci uczestniczyły w interaktywnej prelekcji pt. „Laboratorium profesora Klockowskiego" oraz brały udział w warsztatach konstrukcyjnych.. Miały również możliwość zabawy różnorodnymi urządzeniami wykonanymi z klocków LEGO. Wycieczka była ciekawa, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

 

,,MAŁY PATRIOTA W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Już od września bieżącego roku szkolnego klasy 1-3 naszej szkoły aktywnie realizowały innowację pedagogiczną pt.: ,,MAŁY PATRIOTA W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”.
Istotą innowacji było wdrożenie dzieci do rozwijania postaw patriotycznych poprzez wzbogacenie wiedzy z zakresu edukacji patriotycznej, poznanie historii i tradycji ,,Małej Ojczyzny”-Kasiny Wielkiej, ważnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju w stulecie odzyskania niepodległości. Realizacja innowacji miała na celu rozwijanie u dzieci właściwej postawy patriotycznej, postawy wobec Ojczyzny jako całości, która dla małego dziecka jest pojęciem abstrakcyjnym, wyrobienie przywiązania do szczegółowych pojęć, symboli narodowych, własnej tożsamości regionalnej, a tym samym kształtowanie postawy zaangażowania w sprawy własnego środowiska oraz poznanie historii swego najbliższego otoczenia.
Dzieci pod kierunkiem nauczycieli bardzo aktywnie angażowały się we wszystkie podejmowane działania , a były to między innymi:
-,,Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ze Słodziakami” - połączony z akcentem patriotycznym skupił się wokół hasła: ,,Kto Ty jesteś –Polak mały…”. W tym wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście.
-,,Dzień mody w barwach narodowych”- dzieci prezentowały się w biało-czerwonych strojach.
,,Łączy nas flaga” - każda klasa wykonała z bibuły biało-czerwona flagę, która została połączona w najdłuższą flagę narodową w Kasinie Wielkiej.
-,,Tanecznym krokiem ku wolności” – uczniowie poznali polskie tańce narodowe, nauczyli się prostych układów tanecznych polki, krakowiaka, poloneza.
-,,Laurka dla mojej Ojczyzny”-w budynku ,,B” przeprowadzono konkurs na najpiękniejsza laurkę .Jego zwycięzcą został uczeń klasy 2 b Filip Handzel. Natomiast w budynku ,,A’’ w wykonanie laurek zaangażowano rodziców w celu włączenia środowiska rodzinnego uczniów w obchody rocznicowe stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W obydwóch budynkach prace dzieci stanowiły element dekoracji w czasie szkolnych obchodów tej doniosłej rocznicy.
-,,Kotylion Narodowy” - każdy uczeń pod kierunkiem nauczyciela wykonał dla siebie kotylion.
-,,Śpiewamy dla wolnej Polski” - uczniowie z nauczycielami wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych i legionowych. Podjęli próbę wykonania kilku z nich śpiewając karaoke. Uczniowie zaprezentowali przygotowane pieśni na szkolnej akademii w uroczystość setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie dzieci nauczyły się śpiewać hymn narodowy.
- Dekoracja sal lekcyjnych pod hasłem ,,Mamy powody do radości , bo zbliża się 100 lat niepodległości”.
-W bieżącym roku szkolnym, jak zawsze uczniowie z nauczycielami odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej z okazji Święta Zmarłych . Jednak znicze tym razem ozdobiliśmy symbolami narodowymi i niepodległościowymi naklejkami , aby w ten szczególny sposób podkreślić charakter ważnej rocznicy.
Akademia , która odbyła się 9 listopada , w przededniu rocznicy była okazją , by podsumować organizowany od początku roku szkolnego cykl wydarzeń mających na celu upamiętnić te wyjątkowe obchody. Najmłodsi uczniowie uczcili Niepodległą Rzeczpospolitą przygotowując inscenizację historyczną, która wprowadziła zgromadzoną społeczność szkolną w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918 roku. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną kraju jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
Nasze szkolne obchody Tego święta , ale przede wszystkim tak duże zaangażowanie najmłodszych uczniów sprawiły ,że każdy z nas zatrzymał się na chwilę , wspomniał naszych przodków walczących o niepodległość, dzięki którym możemy teraz żyć, uczyć się i bawić w wolnej Ojczyźnie.
Dzień ten dla wszystkich był szczególną lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich , dzięki którym my tworzymy historię Wolnej Polski. Rolą szkoły jest wspomagać wszechstronny rozwój dziecka. Zrealizowanie wprowadzonej innowacji przyczyniło się zapewne do pobudzenia tożsamości narodowej naszych wychowanków, utwierdzając Ich w przekonaniu że być Polakiem, Kasinianem –to brzmi dumnie…..

 

Jolanta Sobczak
Janina Czyrnek
Teresa Skowronek
Anna Rataj
Danuta Pietrzak
Katarzyna Pałgan
Anna Cygal-Masulik

 

,,MAŁY PATRIOTA W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”