Aktualności


 

[pobierz] 0.1 MB biblioteka-szkolna-17-18
[pobierz] 0.3 MB ferie
„PASUJĘ CIĘ NA CZYTELNIKA …”

„PASUJĘ CIĘ NA CZYTELNIKA …”

 

W bibliotece szkolnej w Kasinie Wielkiej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika.
W dniu 30 stycznia 2018 r. w budynku A oraz 31 stycznia w budynku B, klasy pierwsze zaproszone zostały na „Urodziny do Kopciuszka”. Na balu obecne były bajkowe postacie, które wprowadziły najmłodszych w zaczarowany świat książek i przypomniały zasady panujące w bibliotece.
Pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie w obecności pani dyrektor , wychowawców, przedszkolaków i klas 2-3 a także zostały pasowane na czytelnika przez bajkową bibliotekarkę .
Nowi czytelnicy otrzymali w nagrodę za poprawne rozwiązanie zagadek urodzinowe niespodzianki a na pamiątkę pasowania dyplomy i zakładki.
Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem w wykonaniu uczniów Koła Bibliotecznego z klasy 5 a i 5 b, oraz dużymi brawami dla aktorów.

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA

XXXIV Międzynarodowy Konkurs
Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej
Rok szkolny 2017/2018

 

Regulamin konkursu:

1.W konkursie mogą brać udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum .

2.Tematyka wierszy i opowiadań jest dowolna.

3.Prace konkursowe należy oddać do biblioteki szkolnej w terminie do 5 stycznia 2018 r. Każdy autor piszący wiersze proszony jest o nadesłanie co najmniej 2 wierszy.

4.Wiersze i opowiadania powinny być podpisane

5.Prace powinny być napisane na komputerze i przyniesione na nośniku elektronicznym / pendraiv lub płytka / lub przesłane na emaila / adres w bibliotece/

7.Nadesłane teksty konkursowe nie mogą w żaden sposób naruszać praw autorskich innych twórców oraz nie mogą być wcześniej publikowane.

8.Prace oceniane będą w kategoriach:
poezja: uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V- VII, uczniowie gimnazjum; uczniowie szkół ponadgimnazjalnych;
proza: uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V-VII, uczniowie gimnazjum, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych;

9. Prace wysłane zostaną na Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej do Słupska .
10. Szkolny etap zostanie rozstrzygnięty i przyznane wyróżnienia.

Zapraszamy do udziału i powtórzenia sukcesów z lat poprzednich.

 

„Życzliwości nigdy za wiele”

„Życzliwości nigdy za wiele”


Jak co roku w naszej szkole, staramy się nie zapominać o obchodach Światowego Dnia Życzliwości, przypadającego 21 listopada. W tym dniu uczniowie mieli okazję odwiedzić bibliotekę szkolną i przypomnieć sobie co to znaczy być życzliwym rozwiązując wykreślanki, w których ukryły się magiczne słowa . Wszyscy , którzy wiedzieli co to jest życzliwość otrzymali symboliczne znaczki tego święta a spośród poprawnych rozwiązań wylosowane były nagrody. Mamy nadzieje, ze zwrócenie uwagi na życzliwość wobec drugiego człowieka pomoże uczniom łatwiej i lepiej żyć.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
OWOC ZJADAMY – KSIĄŻKĘ POŻYCZAMY


Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych, biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów na akcję pt. OWOC ZJADAMY – KSIĄŻKĘ POŻYCZAMY. W dniach 23-24 października 2017 r. na czytelników czekały w bibliotece smaczne owoce. Wybierając owoc dzieci losowały książkę, którą pożyczały do domu. Była to ich pierwsza lektura do konkursu „Książki minionych dni”. Wcześniej wszyscy uczniowie odwiedzający bibliotekę mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze informacje o bibliotece i książce. Mamy nadzieję, że czytelnikom spodobają się wylosowane książki i będą wracać po następne.

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS
na zeszyt lektur pt.


„KSIĄŻKI MINIONYCH DNI”


1. Konkurs „KSIĄŻKI MINIONYCH DNI ” polega na prowadzeniu: zeszytu, segregatora lub zapisu w innej formie - informacji z przeczytanych książek w ciągu roku szkolnego.
2. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych uczniów z klas 0–VII i II-III gim
3. Trwać będzie od października 2017 r. do końca maja 2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie czerwca 2018 r. W styczniu należy tylko przedstawić w bibliotece część rozpoczętej pracy.
4. Zasady wykonania i prowadzenia prac: Każdy wybiera najbardziej dla siebie odpowiednią formę opisu przeczytanej książki lub lektury z biblioteki.
Obowiązkowo przy prezentowaniu każdej książki musi być zapisany tytuł i autor.
Każda książka może być opisana w inny sposób , lub wszystkie tak samo. Mogą to być: ilustracje przygód lub bohaterów , zdjęcia książki lub z książką, , opisy, streszczenia, najciekawsze, najśmieszniejsze, najstraszniejsze cytaty, zacytowany początek i koniec książki, napisanie dalszego ciągu danej książki, ocena książki lub bohaterów, najciekawszy opis przyrody lub bohaterów itp.
Technika dowolna : pisanie, rysowanie , malowanie, naklejanie, wykonanie w programach komputerowych Paint, Word. Opisy mogą być wykonane ręcznie lub komputerowo .
5. Punktowane będą przede wszystkim:
*liczba przeczytanych i opisanych książek,
*prezentacja pisemna książki,
*ilustracja do przeczytanej książki,
*ogólne wrażenie ( staranność, dokładność czystość pracy) jakie zeszyt wywiera na odbiorcy,
*pomysłowość pracy,
* samodzielność w prowadzeniu „KSIĄŻKI MINIONYCH DNI”.

6. Zwycięzcą zostanie uczeń, który otrzyma największą ilość punktów
Wszystkie staranne prace zapunktują zachowaniem lub oceną z j. polskiego a najlepsze atrakcyjną nagrodą.

AKCJA - KSIĄŻKA DLA BIBLIOTEKI

 

Z okazji Święta Bibliotek Szkolnych obchodzonego w październiku biblioteka szkolna ogłasza akcję KSIĄŻKA DLA BIBLIOTEKI pt. „PRZECZYTAJ TO CO JA” trwającą od października 2017 do maja 2018 r. Osoby które mają w domu książki już przeczytane i niepotrzebne a w dobrym stanie, mogą za zgodą rodziców, oddać je do biblioteki.Wszystkie darowane książki powinny mieć doklejona karteczkę z dopiskiem „PRZECZYTAJ TO CO JA – BO ŁĄCZY NAS KSIĄŻKA” oraz imię nazwisko i klasa. Po sprawdzeniu przydatności książki te wypożyczane będą czytelnikom a darczyńcy jak zawsze otrzymają podziękowania i zachowania wzorowe.

JAK TO Z KSIĄŻKĄ BYŁO?

JAK TO Z KSIĄŻKĄ BYŁO?
Z okazji wiosennych świąt czytelniczych w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej na początku maja odbył się apel połączony z przedstawieniem teatralnym o książce.
Uczniowie Koła Bibliotecznego z klasy 6b i 4a przypomnieli, jaka tradycja wiąże się z obchodzonym 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Przedstawili również znanych i mniej znanych bibliotekarzy świata z okazji obchodzonego 8 maja Święta Bibliotekarza. Aby uświetnić obchodzony w dniach 8-15 maja 2017 r. Tydzień Bibliotek, przygotowali krótkie przedstawienie teatralne o historii książki . Ukazali rozwój pisma od pierwszych malowideł naskalnych wykonanych przez jaskiniowców , poprzez rozwój pisma zaprezentowany przez dzieci ze wszystkich stron świata aż do książki drukowanej i ebooków. Ponadto młodzi aktorzy zaprezentowali wszystkim widzom inscenizację „Jak to z książką było?” Zachęcali dzieci do czytania książek oraz odwiedzania biblioteki i korzystania z informacji, jakie tam można zdobyć.

Teresa Kicmal

PODSUMOWANIE PROJEKTU „CZYTAMY CO CHCEMY!”

PODSUMOWANIE PROJEKTU
„CZYTAMY CO CHCEMY!”


Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami polonistami – Panią Bożeną Drąg, Ewą Ślagą, Justyną Kubowicz i Panem Marcinem Kowalskim oraz nauczycielami klas młodszych i przedszkola przeprowadziła projekt czytelniczy – „CZYTAMY CO CHCEMY”. Celem projektu było zachęcenie do czytania literatury, którą zakupiono w ramach NPRC, według potrzeb zgłaszanych przez czytelników. Dzięki projektowi uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać umiejętności czytelnicze.
Każdy uczeń mógł wypożyczyć nową, ciekawą, samodzielnie wybraną książkę . Po jej przeczytaniu zadaniem uczniów gimnazjum było napisanie planu wydarzeń, a zadaniem klas 4-6 wykonanie puzzli. Uczniowie klas 1-3 i przedszkola mogli napisać lub namalować co najbardziej podobało się im w przeczytanej książce.
Projekt rozpoczęto przed feriami zimowymi a zakończono w ostatnich dniach lutego. Nagrodą za pracę z książką była ocena z języka polskiego a najlepsze prace w każdej kategorii zostały nagrodzone.
NAJLEPSZE PRACE
„PLAN WYDARZEŃ „
Drąg Zuzanna 3a – I miejsce
Dawid Śmieszek 3a – I miejsce
Jurczak Karolina 3a - I miejsce
Kowal Hubert II b – II miejsce
Lulek Katarzyna I b – III miejsce
„NAJBARDZIEJ PODOBAŁO MI SIĘ W KSIĄŻCE…
I miejsce za zgodność z tematem
Polak Ania 3a
Zuzanna Kaleta 1a
Majewski Bartek 1a
Skwarczek Zuzanna 2a
Ceklarz Aleksandra 3 c
I miejsce za estetykę pracy
Waluś Aleksandra 1 a
Michał Waluś 2a
Łacna Milena 2a
PRZEDSZKOLE
Polak Lilianna 5 lat – I miejsce
Sandra Skowronek 6 lat – II miejsce
Weronika Kowalczyk 5 lat – III miejsce
Ziemianin Milena 0b – I miejsce
Kamila Wilczyńska 0b– I miejsce
Dawid Jurczak 0b– I miejsce
Trzeciak Asia 0b– I miejsce
Dawiec Jagoda 0b– I miejsce
Handzel Filip 0b– II miejsce
Drąg Zuzia 0b– II miejsce
Buksa Marzena 0 b– II miejsce
Jurczak Emilia 0b– III miejsce
Frasunek Marlena 0b– III miejsce
Homa Mateusz 0b– III miejsce
Puto Zuzia 0b– III miejsce
„PUZZLE DO MOJEJ KSIĄŻKI”
Skowronek Maria 4a – I miejsce - „Pewnego razu w Nibylandii. Między Światami.”
Pękała Emilia 5 a - I miejsce – „ EKODZIEWCZYNY”
Kaleta Milena 4a – II miejsce – „ Wypadek na wieży Eiffla”
Cież Katarzyna 6 a – II miejsce – „Klara i Star”
Pałgan Antonina 4a – III miejsce – „My na wyspie Salkrakan”
Kicmal Krzysztof 4a – III miejsce - „Czerwone krzesło”
Jurczak Sabina 6b – I miejsce - „Zbuntowana ‘
Kaleta Agnieszka 6b – I miejsce – „Heartland’
Skwarczek Zuzanna 6b - II miejsce „ Nowy koń Klary „
Hojka Anna 6b – III miejsce – „M jak dżem”

PASUJĘ CIĘ NA CZYTELNIKA

PASUJĘ CIĘ NA CZYTELNIKA


W ostatnim tygodniu lutego w poczet pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej przyjęto uczniów klas pierwszych naszej szkoły.
Dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania o bibliotece i zasadach w niej panujących. Następnie Wróżka i Kot w butach opowiedzieli im o zaczarowanym świecie baśni i bajek . Uczniowie odpowiadali na zagadki, zadawane przez bajkowe Skrzaty, za co otrzymali zakładki do książek. Panująca w bibliotece Królowa Książka nakazała uczniom aby ją szanowali. Pierwszaki złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani w obecności swoich pań wychowawczyń na pełnoprawnych czytelników szkolnej książnicy. Spotkanie z książkowymi postaciami zakończyli wspólną, wesołą piosenką, do której przygrywała im koleżanka z gimnazjum. Znajomość zasad zawartych w regulaminie biblioteki przypieczętowali własnoręcznym podpisem na kartach czytelnika . Na pamiątkę wspólnego spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy „Przyjaciela biblioteki”. W świat Szkolnej Krainy Książek wprowadzili pierwszaków, uczniowie Koła Bibliotecznego z klasy 4 a i 5 b, co było również dla nich nowym, ciekawym doświadczeniem.


BIBLIOTEKA SZKOLNA ZPO KASINA WILEKA
CZYNNA W CZASIE
FERII ZIMOWYCH 2017
BUDYNEK A
1 LUTY / ŚRODA/ 9.00-11.00
8 LUTY / ŚRODA / 9.00 – 11.00

BUDYNEK B
3 LUTY / PIĄTEK/- 9.00 – 11.00
9 LUTY / CZWARTEK/ - 9.00 – 11.00

Świąteczne spotkanie z książką.

Świąteczne spotkanie z książką.


Uczniowie naszej szkoły odwiedzili w grudniu mieszkańców DPS Kasina Wielka aby poczytać im świąteczne opowieści i wspólnie pokolędować.
Cotygodniowe, grudniowe spotkania przygotowała biblioteka szkolna w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wspólnie z wolontariuszami szkoły prowadzonymi przez Panią Agnieszkę Ceklarz. Czytania pod hasłem „Spotkanie z Mikołajem”, „Świąteczny świat baśni „, „Hej kolęda , kolęda” odbywały się w każde wtorki, przez trzy kolejne tygodnie. Czytane utwory przeplatane były świątecznymi piosenkami, pastorałkami i kolędami a także rozmową i quizami. Wolontariusze pod okiem opiekuna wykonali pamiątkowe , świąteczne upominki, które przekazali na ręce mieszkańców DPS.

„Papier ręcznie czerpany”
„Papier ręcznie czerpany”

„Papier ręcznie czerpany”

Dnia 30.11.2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne pt. "Spotkania z historią - Papier ręcznie czerpany".
Warsztaty dla klas 3-6 i gimnazjum przeprowadziła profesjonalna Firma KALANDER z Gliwic. Na początku zajęć prowadzący opowiedział uczniom krótką historię papieru i opisał jak on powstaje. W warsztatach brało udział kolejno, kilka grup 40 osobowych, podzielonych na trzy podgrupy pracujące przy oddzielnych stanowiskach. Każde dziecko wyczerpało papier z dębowej kadzi papierniczej, barwiło kartkę techniką japońską, odciskało pieczecie lakowe i pisało gęsim piórem pod okiem doświadczonych papierników ubranych w stroje mnichów. Wszystkie prace wykonane podczas zajęć uczniowie mogli zabrać do domu.
Dzięki warsztatom uczniowie mogli przenieść się w zamierzchłe czasy pisania gęsim piórem, królewskich pieczęci i ręcznego czerpania papieru. Było to fantastyczne doświadczenie, które przekonało uczniów że ciekawych rzeczy uczyć się można na różne sposoby.
Warsztaty przeprowadzono dzięki dużemu zaangażowaniu dyrekcji , nauczycieli historii oraz wsparciu finansowemu Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej, Kancelarii Notarialnej - Czesław Szynalik w Mszanie Dolnej i rodziców.

ZDJECIA
Tak czytaliśmy
SLEVEFACE

WYNKI KONKURSU W RAMACH PROJEKTU
„BEZ CZYTANIA NIE MA NAUCZNIA’

Klasy 4-6 i gimnazjum podsumowując projekt prowadzony na lekcjach przez nauczycieli i wychowawców wykonały: zdjęcia bohaterów czytanych książek oraz napisały ich charakterystykę.
Dodatkowym zadaniem dla każdej klasy było wykonanie zdjęcia „Sleeveface „
Pośród wszystkich prac, w drodze konkursu wyłoniono najładniejsze zdjęcie bohaterów
/ 1 m - kl. I a gim., 2 m – kl. 5b, 3 m – kl. 4b/ ,
najlepiej napisaną charakterystykę
/ 1 m – kl. III a gim. 2 m. – kl. I a gim. 3 m. – kl.5 /
oraz najlepsze zdjęcie z książką – Sleeveface
/ I m. – III a gim, II m. – kl. 6b, III m . – kl. I a gim.
Klasy 1-3 na zakończenie projektu wykonały SZKOLNĄ ENCYKLOPEDIĘ KSIĄŻKOWYCH BOHATERÓW, z których również nagrodzono najładniejsze prace.

 

Podsumowanie projektu
„BEZ CZYTANIA NIE MA NAUCZANI „
W listopadzie podsumowano prowadzone projekty czytelnicze.
Każdą lekcję , wyznaczona klasa, raz w tygodniu rozpoczynała 10 – minutowym czytaniem książek. Projekt trwał przez pięć tygodni.

Klasy 4-6 i gimnazjum podsumowując projekt prowadzony na lekcjach przez nauczycieli i wychowawców wykonały: zdjęcia bohaterów czytanych książek oraz napisały ich charakterystykę.
Dodatkowym zadaniem dla każdej klasy było wykonanie zdjęcia „Sleeveface „ Pośród wszystkich prac, w drodze konkursu wyłoniono najładniejsze zdjęcie bohaterów, najlepiej napisaną charakterystykę oraz najlepsze zdjęcie z książką.
Klasy 1-3 na zakończenie projektu wykonały SZKOLNĄ ENCYKLOPEDIĘ KSIĄŻKOWYCH BOHATERÓW.
Podsumowaniem projektu realizowanego przez świetlicę szkolną była ŚWIETLICOWA PARADA POSTACI LITERACKICH zaprezentowana podczas akcji „Czytanie łączy pokolenia”.

Do projektu dołączyły się nasze przedszkolaki wykonując ilustracje bohaterów ze swoich pierwszych książeczek pożyczonych w bibliotece.
Wszystkie prace umieszczone są w SZKOLNEJ ENCYKLOPEDII KSIĄŻKOWYCH BOHATRÓW

 

AGATA Z PLACU SŁONECZNEGO
Rodzice bliźniąt, Matyldy i Piotrusia oraz Nieznośnych Trojaczków wyjeżdżają na wyprawę do Papui-Nowej Gwinei. Do opieki nad dziećmi poproszona zostaje Agata rudowłosa dziewczyna jeżdżąca na złotym rowerze, z miejsca zdobywa zaufanie rodziców - jest pewna siebie, uporządkowana, surowa i stanowcza, ale także niezwykła, tajemnicza i czytająca w myślach niania. Po jej przyjeździe, w domu zaczynają dziać się rzeczy dziwne oraz trudne do wytłumaczenia.

Piotruś był : inteligentny i bystry. Chłopiec był mały miał 9 lat i siostrę bliźniaczkę. Dziewięciolatek był : wesoły, mądry i stanowczy. Potrafił dowodzić nieznośnymi trojaczkami. Chciałbym się spotkać z Piotrusiem, żebyśmy mogli razem przeżyć wiele przygód.
Kl. 4a

INNA
Julek Miler miał 9 lat. Był uczniem szkoły podstawowej. Był niski i chuderlawy miał szpiczaste uszy i bystre ciemne oczy. Był dziecinny i lekkomyślny, zawsze chętny do działania. Uwielbiał samochody osobowe.
Marian Pietrzyk ok. lat 13. Uczeń szkoły podstawowej. Mieszka w Warszawie, wakacje spędza u dziadków w Olszynach. Kuzyn Julka Milera wychowany w pełnej rodzinie. Jest zrównoważony, rozsądny, serdeczny i niezbyt ufny. Z twarzy jest zafrasowany. Postępuje uczciwe, chce pomagać innym bez użycia kłamstw.
kl. I b GIM

TAM GDZIE SPADAJĄ ANIOŁY
Charakterystyka Jana
Jan to postać fikcyjna z książki Doroty Terakowskiej pt. "Tam, gdzie spadają anioły". Ojciec Ewy, mąż Anny, syn Marii.
Jest typowym człowiekiem nauki oraz osobą ufającą empiryzmowi. Często wydaje się uzależnionym od świata wirtualnego. Podobnie jak żona niewiele uwagi poświęca córce i dopiero wiadomość o jej śmiertelnej chorobie skłania go do oderwania się od komputera.
Do sprawy anioła podchodzi najbardziej racjonalnie ze wszystkich domowników. Nie wierzy w jego istnienie, dopóki nie znajduje w internetowych bibliotekach najbardziej cenionych przez niego uniwersytetów wielu książek dotyczących tych stworzeń. W miarę zagłębiania się w wiedzę zaczyna się dowiadywać, że być może nie wszystko da się wytłumaczyć naukowo. Dzięki Ewie i jej Aniołowi, Jan nawraca się i zaczyna dostrzegać otaczający go świat. Dotąd nie dostrzegał go, ponieważ całe dnie przesiadywał przed ekranem komputera. Staje się prawdziwym mężem i ojcem, zatroskanym o los swojej córeczki. Okazuje wsparcie i porzuca obojętność. To on w utworze przechodzi największą metamorfozę.
Moim zdaniem Jan nie potrafił odnaleźć się w roli rodzica, więc cały swój wolny czas spędzał w Internecie, zamiast poświęcić go rodzinie. Zmiana charakteru jest ogromna i bardzo pomaga jego bliskim.
Kl. IIIa

DOM TAJEMNIC
Brendan
Brendan to główny bohater książki pt. „Dom Tajemnic”. Ma dwanaście lat. Jest bratem młodszej Eleanor i starszej Kordeli. Jest wysoki i ma szczupłą sylwetkę. Okrągłą głowę przykrywają kręcone czarne włosy. Brendan jest zbyt pewny siebie co nie zawsze wychodzi na dobre. Zarozumiałość to też cecha jego charakteru , jak wtedy gdy chciał uderzyć starszą panią kijem do lacross , a później upierał się i z niechęcią przyjmuje szlaban. Brendan jest opryskliwy , można to wywnioskować w sposób jaki odnosi się do rodziców. Jego ulubionym zajęciem i największym zainteresowaniem jest gra w lacrosse. Czarnowłosy chłopiec nie przypadł mi do gustu. Nie potrafiłbym nawiązać z nim kontaktu , który przetrwałby choć kilka dni. Różnimy się od siebie i mamy całkiem inne zainteresowania. Nie podoba mi się jego zachowanie i to jaki jest wobec innych..
Kordelia
Kordelia to główna bohaterka książki pt. „Dom Tajemnic’’. Jest najstarsza. Ma szczupłą sylwetkę i delikatne rysy twarzy. Na głowie widnieje burza ciemnoblond włosów. Jest wysoka i ma długie nogi. Kordelia jest bystra i mądra świadczą o tym pytania, które zadaje by dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy.
Jak na młodą dziewczynę jest odważna, pokazuje to ratując życie Willa w śmiertelnym zabiegu. Jest oczytana i lubi słuchać pouczających wykładów swojego taty.
Kordelia ma wiele zainteresowań; lubi się uczyć, ale jej ulubionym zajęciem jest czytanie książek stąd jej oczytanie. Robi to w każdej wolnej chwili, jak podkreśla autor.Kordelia jest miłą dziewczyną i myślę, że szybko nawiązałbym z nią kontakt.

Kl. 1 a GIM.

BAŚNIOBÓR – GWIAZDA PORANNA WSCHODZI
Bohater : Christopher Vogel – znany jako Errol Fisk. Członek Stowarzyszenia Gwiazdy Wieczornej, współpracował z Vanessą. Zginął w Odwróconej Wieży podczas ataku na panterę o dziewięciu życiach.
KENDRA
Gdy po raz pierwszy spotykamy Kendrę, jest ona nieśmiała, ostrożna, wrażliwa. To pilna uczennica, inteligentna dziewczyna z dobrymi ocenami, raczej nie angażująca się w życie towarzyskie, za to posłuszna. Nie lekceważyła zakazów dziadka w Baśnioborze, w przeciwieństwie do Setha. Później jednak Kendra staje się pewniejsza siebie i odważniejsza. Jednak nadal jest odpowiedzialna i rozsądna, jak wcześniej.
Specjalne zdolności:
-Nie musi pić mleka, aby widzieć magiczne stworzenia.
-Jest odporna na kontrolę umysłu.
- Jest w stanie naładować magiczne artefakty.
- Może odwiedzić Królową Wróżek w jej sanktuarium.
- Może dowodzić wróżkami w imieniu Królowej.
- Zna większość języków związanych z Silvian (językiem wróżek).
- Widzi nawet w całkowitych ciemnościach
KL. II B

MIO MÓJ MIO
Nono
Nono był miłym, pomocnym i grzecznym chłopcem.
Był ubrany w czapkę, ciepłą kurtkę, długie spodnie, bluzkę z krótkim rękawkiem i wygodne buty. Nono lubił grać na fujarce, pasać swoje owce, ale najbardziej lubił spać pod gołym niebem. Nono jadł chleb na każdy głód i pił wodę życia. Nono nauczył Jum-Juma i Mia grać na fujarce. Nono miał wspaniałą babcie, którą bardzo kochał.
Kl. 4 b

AGATA NA TROPIE.
Agata Finder jest dwunastoletnią dziewczynką. Miała krótkie blond włosy, duże ciemne oczy, rumieńce na twarzy i wielki szeroki uśmiech. Najbardziej chciała zostać autorką kryminałów. Była bardzo przywiązana do tradycji i spędzała wolny czas czytając zakurzone tomy. W przeciwieństwie do swojego kuzyna Larry ‘ego była miła , mądra , rozsądna i dobrze zorganizowana.
Larry Finder był czternastoletnim kuzynem Agaty. Miał czarne włosy i grzywkę, która przysłaniała mu jedno oko oraz duże uszy i szpiczasty nos. Był uczniem prestiżowej szkoły detektywistycznej Eye International. Był impulsywny, niezręczny i zafascynowany wszystkimi nowinkami technicznymi .
Kl. 5a

ANTYKWARIAT POD BŁĘKITYM LUSTREM
Dawid to trzynastoletni chłopiec. Główny bohater książki ,,Antykwariat pod błękitnym lustrem'' Jego rodzice pracowali przy budowie a Melchior Rasmusen ich kolega zaginął w nieznanych okolicznościach Jest średniego wzrostu chudym nastolatkiem o brązowych oczach blond włosach. Dawid był samotnikiem dopóki poznał Larissę mądrą gimnazjalistkę , której pokazał antykwariat. Był tajemniczy i otwarty na świat , a do tego lubił rozwiązywać zagadki . Lubi Larisse i spędza z nią dużo czasu. Główny bohater jest odważny i spokojny. Według mnie Dawid jest bardzo odważny , ponieważ postanowił uratować Melchiora poznając nowe pokoje tajemniczego antykwariatu. Dzieje Dawida i Larissy możemy ujrzeć w ''Trzynastym gościu''
KL.6a

EMI. TAJNY KLUB SUPERDZIEWCZYN
Bohaterka ma na imię Emi . Jest to dziewczynka taka jak My! Wraz z mamą, tatą i labradorem Czekoladą mieszka w dużym mieście w domu Na Bateryjce. Emi ma zwariowanych przyjaciół: Anielę, która nie cierpi księżniczek, muzykalną Faustynę, Franka-mądralę, czarującego Lucka i wielu innych. Pewnego dnia dziewczyny zakładają tajny klub. Jego motto brzmi: NIGDY WIĘCEJ NUDY! Jej przygody są ciekawe , interesujące i fascynujące. Jedna z ich przygód miała miejsce na lotnisku. Strażnicy sprawdzali czy pasażerowie posiadają paszporty okazało się że mama Emi zapomniała wziąć z domu . Mieli jeszcze 1godz i 30 min. Ale mama panikowała, że nie zdąży na samolot . W końcu pojechała po ten paszport.....A dalej co się stało sami się dowiecie przez przeczytanie tej przygodowej książki o Emi .
KL. 5B

PIĘĆ KRÓLESTW – ŁUPIEŻCZY NIEBIOS
Cole to główny bohater powieści Brandona Muula ,,Pięć Królestw- Łupieżcy Niebios”.
To chłopak który z przyjaciółmi Haloween postanawia pójść do nawiedzonego domu. Młodzi bohaterowie zostają porwani przez handlarzy niewolników, których Cole śledzi dopóki sam nie dostaje złapany. Codziennie ryzykuje życie. Jest bardzo odważnym chłopcem, co nie oznacza , że nie ma słabszych dni. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za ratunek przyjaciół. Cole to odpowiedzialny chłopak, który ponad wszystko stawia dobro przyjaciół.
Kl. 6 b

„BOHATEROWIE UTWORÓW HENRYKA SIENKIEWICZA”

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY
„BOHATEROWIE UTWORÓW HENRYKA SIENKIEWICZA”
Organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kasince Małej oraz Wójta Gminy Mszana Dolna

Prace na konkurs z naszej szkoły wykonali uczniowie:
Szkoła Podstawowa
Bartosz Bieniek kl. 6a
Dawid Skwarczek kl. 6a
Sabina Jurczak kl. 6b
Gimnazjum
Mazgaj Paulina kl. I a
Magdalena Rusnarczyk kl. III a
Lidia Węglarz kl. II b
Hubert Kowal kl. II b
Jan Skowronek kl. II a
Marcin Dudzik kl. II b

 

Doceniona Ilustracja

Doceniona Ilustracja
Wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym „Ilustruję W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza” zdobył uczeń kl. 6 b z naszej szkoły.
Kamil Kotarski z kl. 6 b zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzka w Nowym Sączu - Filia w Limanowej . Z każdej szkoły można było wysłać na konkurs maksymalnie 3 prace uczniów z klas 4-6, ponieważ do nich konkurs był skierowany. Po przeprowadzeniu szkolnego etapu konkursu, do Limanowej wysłano oprócz wyróżnionej pracy również ilustracje : Emilii Pękały z kl. 5a i Marii Skowronek z kl. 4 a.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie autorskiej ilustracji do powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” . Na konkurs napłynęło 130 prac z 46 szkół powiatu limanowskiego, dlatego tym bardziej wyróżnienie to było dużym osiągnięciem ucznia. Praca Kamila była wykonana w ołówku, w której komisja doceniła „dobrą kreskę”.

 

LIST DO RODZICÓW

 

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.
Jim Trelease

Drodzy Rodzice!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u czytelników zamiłowanie do książek.
My, nauczyciele, chcemy zachęcić Państwa do czytania razem z dzieckiem, w chwilach wolnego czasu.

Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” podaje:
10 PRZKAZAŃ DLA RODZICÓW,
KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECI CZYTAŁY
1. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej.
2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.
3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów.
4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze.
7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy, krzyżówki.
8. Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.
9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie.
10. Pamiętaj - szkoła ci pomoże.

10 POWODÓW,
DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI
1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?
3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
5. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
6. Słuchanie bajek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym głosem jest niezastąpiona.
7. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić.

KTO CZYTA;
- ma mniejsze problemy ze skupieniem uwagi,
- szybciej zapamiętuje nowe informacje,
- osiąga lepsze wyniki w nauce,
- ma mniej trudności z pisaniem prac na podany temat
- powiększa swój zasób słownictwa,
- umie poprawnie wyrażać swoje myśli i uczucia
- łatwiej kojarzy fakty,
- robi mniej błędów ortograficznych,
- ma mnóstwo tematów do rozmów,
- więcej wie,

CZYTANIE:
- poprawia pamięć,
- ćwiczy mózg,
- wzbogaca słownictwo,
- uczy wyrażania uczuć,
- pomaga zrozumieć rzeczywistość,
- uczy rozumieć innych ludzi,
- dostarcza wiedzy,
- uczy przyswajania nowych wiadomości,
- ułatwia naukę,
- utrwala zasady ortografii,
- rozwija emocjonalnie,
- uczy empatii,
- poprawia koncentrację,
- uczy cierpliwości,
- przyspiesza rozwój mowy u małych dzieci,
- rozwija umiejętności komunikacyjne

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości.
Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

Nasza szkoła w tym roku szkolnym 2016/2017 przystąpiła do realizacji rządowego programu - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa . Priorytet 3.” i otrzymała pieniądze, za które będą zakupione pozycje wskazane przez dzieci w przeprowadzonych wyborach książek w tamtym roku. Cześć pozycji zakupiono w ramach realizacji programu „Książki Naszych Marzeń „ a pozostałe zrealizujemy obecnie.

„Czytanie łączy pokolenia”
„Czytanie łączy pokolenia”

„Czytanie łączy pokolenia”
W naszej szkolnej bibliotece w ostatnim tygodniu października bieżącego roku odbyła się akcja głośnego czytania pod hasłem : „Czytanie łączy pokolenia” zorganizowana z okazji „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2016’, a także w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dla uczniów przedszkola i klas 1-6 czytali dziadkowie , babcie, rodzice, nauczyciele emerytowani, nauczyciele szkoły i uczniowie gimnazjum. W budynku „B” naszej szkoły zaproszonymi gośćmi byli: Pani Helena Wilczek, Pani Wioletta Pustelnik, Pani Jolanta Kubowicz, Pani Maria Buksa, Pan Bolesław Jania, Pani dyrektor Janina Ziemianin. W pięknej interpretacji przedstawili oni dzieciom wiersze naszych polskich poetów, które dawno temu czytali im również ich rodzice. Swoją obecnością akcję głośnego czytania w budynku „A” uświetnili: Pani Janina Solarz, Pani Maria Drąg, Pani Danuta Skolarus, Pan Piotr Lulek, Pan Rafał Nowak, Pani wicedyrektor Grażyna Gil. Czytając wiersze swojego, dzieciństwa wprowadzili uczniów w radosny nastrój. Spotkanie z każdym gościem rozpoczynali uczniowie gimnazjum przedstawieniem krótkiej scenki do czytanego wiersza. Wspólnie z młodzieżą gimnazjalną wiersz zaprezentowali również nauczyciele poloniści Pani Bożena Drąg i Pan Marcin Kowalski.
Podczas akcji czytelniczej bibliotekę odwiedził korowód postaci literackich przygotowany przez świetlicę szkolną , z których wybrano najładniejszy strój i wręczono nagrody.
Goście fantastycznie nawiązywali kontakt z uczniami rozmawiając o treści i przesłaniach czytanych wierszy a także opowiadali o swoich zainteresowaniach czytelniczych i o tym jak ważne było i jest czytanie w życiu każdego człowieka.
Dzięki tej inicjatywie dzieci miały okazję poznać osoby, które działają na rzecz promowania tradycji regionalnych w naszej miejscowości. Pan Piotr Lulek oprócz zachęcania do czytania, opowiadał uczniom o zespole regionalnym „Kasinianie - Zagórzanie i orkiestrze „Echo Zagórzan” . Zachęcał uczniów do poszanowania zagórzańskich tradycji regionalnych , które pięknie opisał w swojej książce. Podarował szkole uszyty „róg obfitości” z wyhaftowaną nazwą naszej placówki. Pani Maria Drag jako długoletnia członkini zespołu regionalnego zaprezentowała uczniom na żywo strój regionalny oraz opowiadała o występach do których sama pisała scenariusze. Również Pan Rafał Nowak opowiadał dzieciom o tym, jak szyje się stroje regionalne z racji tego , że jest to jego praca i pasja.
Wszyscy goście na pamiątkę wspólnego czytania podarowali dzieciom słodycze, ciastka, książeczki lub pamiątki regionalne. Dzieci otrzymały również pamiątkowe zakładki z wypisanym zaletami głośnego czytania w życiu dziecka i każdego człowieka.
Uczniowie dziękowali zaproszonym gościom za piękne czytanie , wspaniałą atmosferę radości i zabawy słowem, za przybliżenie tradycji zagórzańskich oraz wszystkie otrzymane podarunki.
Mamy nadzieję, że akcja ta pokazała, iż dzięki literaturze starsze pokolenie i dzieci mogą znaleźć wspólny język, bo książki a szczególnie ukryte w nich wiersze, mają moc jednoczenia ludzi i ponadczasowy charakter. Podczas wspólnego spędzania czasu na czytaniu wytwarzają się ważne relacje. Dzięki pasji obcowania z „żywym słowem” można odkryć swoje hobby i realizować je wspólnie z bliskimi.
Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za udział w naszej akcji, nauczycielom i dyrekcji za pomoc w organizacji oraz świetlicy szkolnej za uświetnienie tego dnia wspaniałą „Paradą Postaci Literackich”

Witajcie w naszej bajce

Witajcie w naszej bajce

 

Naszą bajkową krainę książek odwiedziły najmłodsze dzieci.
Przywitano ich piosenką, do której starsze koleżanki prowadziły zabawę. Potem dzieci odpowiadały na multimedialne, bajkowe zagadki.
Wszyscy otrzymali
„Magiczny bilecik do szkolnej krainy baśni”.
Przedszkolaki wypożyczyły swoje pierwsze książeczki, z których po przeczytaniu, w domu miały narysować jednego z bohaterów.
Ich prace dołączone będą do „Szkolnej Encyklopedii Książkowych Bohaterów” tworzonej przez kl. 1-3 w ramach projektu czytelniczego
BEZ CZYTANIA NIE MA NAUCZANIA.

Najlepszy czytelnik miesiąca

Najlepszy czytelnik miesiąca !


Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczennice z Koła Bibliotecznego przebrane w bajkowe postacie – odwiedziły wszystkie klasy nagradzając cukierkami najlepszych czytelników września oraz udzielając amnestii czytelniczej, uczniom przetrzymującym książki.

"Z OBIEKTYWEM PRZEZ POWIAT LIMANOWSKI"

KONKURS FOTOGRAFICZNY ORGANIZOWNY
PRZEZ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W LIMANOWEJ

 

"Z OBIEKTYWEM PRZEZ POWIAT LIMANOWSKI"

 

Uczniowie z naszej szkoły: Magdalena Rusnarczyk , Joanna Nowak, Ewelina Mazgaj, Zuzanna Drąg, Justyna Masulik, Justyna Giemzik, Adam Kowalczyk, Małgorzata Drąg wysłali piękne fotografie z naszego regionu na konkurs powiatowy do Limanowej.
Wszytce uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i książki o Powiecie Limanowskim.

 

„Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Kasinie Wielkiej”

„Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Kasinie Wielkiej”

 

Na wspólny odczyt fragmentów dzieła Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” Biblioteka Publiczna w Kasinie Wielkiej w dniu 3.09. 2016 r. zaprosiła Dyrekcję, nauczycieli polonistów i uczniów Gimnazjum. Z naszej szkoły dla zebranych czytali: mgr Ewa Ślaga, mgr Marcin Kowalski, Dawid Śmieszek i Magdalena Rusnarczyk .


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w 2015 „Lalki” Bolesława Prusa.
Tegoroczna lektura została wybrana w drodze internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Wybór „Quo vadis” autorstwa Henryka Sienkiewicza zbiegł się szczęśliwie z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza, w związku ze 170 rocznicą urodzin oraz setną rocznicą śmierci naszego wybitnego pisarza i noblisty.

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

Z Sienkiewiczem za pan brat

Z Sienkiewiczem za pan brat

 

W Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej, dzięki staraniom bibliotekarki, Teresy Kicmal oraz polonistów: Bożeny Drąg, Justyny Kubowicz i Marcina Kowalskiego, podjęto działania na rzecz uczczenia i upamiętnienia 170. rocznicy urodzin oraz 100. rocznicy śmierci wybitnego i najpopularniejszego polskiego pisarza – Henryka Sienkiewicza.
Zgodnie z uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2016 ogłoszono rokiem pierwszego polskiego Noblisty w dziedzinie literatury, którym pisarz stał się w 1905 roku, otrzymując nagrodę za powieść „Quo vadis”. Cykl spotkań poświęconych pisarzowi zainaugurowano 13 maja br. w budynku B, gdzie uczniowie mieli okazję zgłębić biografię Sienkiewicza, jego twórczość, a także skonfrontować swoją znajomość treści utworów z odpowiadającymi im adaptacjami filmowymi. Na „pierwszy ogień” rzucono „Krzyżaków” (gimnazjum), zaś w szkole podstawowej postawiono na „W pustyni i w puszczy”. Spotkania ze znamienitym ambasadorem polskości będą odbywały się regularnie (co tydzień) do końca roku szkolnego, osobno dla każdej z klas szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Inicjatorom akcji gratulujemy pomysłu, gdyż spotkania w nieskrępowanej atmosferze nie tylko wpisują się w obchody roku sienkiewiczowskiego, ale również są świetną lekcją poświęconą skarbom polskiej literatury i atrakcyjną zachętą do szeroko rozumianego czytelnictwa – podkreśla dyrektor szkoły, Janina Ziemianin.
Marcin Kowalski

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej podjęli zmagania o puchar „Mistrza Pięknego Czytania”.

 

Konkurs zorganizowała biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielami polonistami, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Kasinie Wielkiej. Rywalizowali w nim uczniowie klas 4–6 szkoły podstawowej i gimnazjum.
W pierwszym etapie konkursu eliminacje klasowe przeprowadzili nauczyciele poloniści: Bożena Drag, Justyna Kubowicz i Marcin Kowalski. Wzięły w nich udział wszystkie dzieci, przygotowując teksty przede wszystkim z „Książek Naszych Marzeń”, ale również z innej literatury biblioteki szkolnej. Do finału konkursu przystąpiło 38 uczniów; z każdej klasy po 3 najpiękniej czytające osoby. Literaturę do II etapu konkursu dostarczyła uczniom w ramach promocji swoich zbiorów Elżbieta Ciężadlik – bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej Filii w Kasinie Wielkiej.
W tym czasie w Polsce świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza dlatego pani Ciężadlik zaproszona została do pełnienia funkcji przewodniczącej Komisji Konkursowej. Uczniów oceniali również dyrektor Janina Ziemianin, wicedyrektor Grażyna Gil oraz poloniści - Bożena Drąg i Marcin Kowalski.
Po długich obradach i koniecznej dogrywce tytuł i puchar „Mistrza Pięknego Czytania” przyznano Pawłowi Rapcie, Magdalenie Runarczyk i Laurze Ceklarz z gimnazjum oraz Zuzannie Jurczak i Edycie Śladze ze szkoły podstawowej. Zwycięzcy otrzymali z rąk przewodniczącej konkursu, Elżbiety Ciężadlik, nagrody i dyplomy.
Jury miało trudny wybór, ponieważ wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do konkursu i pięknie czytali, dając pokaz swoich umiejętności czytelniczych Mamy nadzieję, że chwile spędzone przy czytaniu rozbudzą w uczniach chęć sięgania po książkę i uwrażliwią na piękno słowa ojczystego.

 

„Mistrza Pięknego Czytania”.

Drodzy Rodzice!


„Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak, miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.”
Te słowa otrzymali rodzice w liście od Prezesa Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom przekazanym przez biblioteką szkolną uczniom w dniu zebrania. Dodatkowo wszystkie dzieci otrzymały upominek w formie zakładki do książki „Tu czytam” a na spotkaniu wychowawcy podkreślili rangę i znaczenie czytelnictwa w życiu każdego dziecka.

list
[pobierz] 0.6 MB list
DUCH KSIĄŻKI NA FOTOGRAFII

DUCH KSIĄŻKI NA FOTOGRAFII

 

Ostatni etap realizacji projektu CZYTAMY-MYŚLIMY- TWORZYMY przyniósł uczniom wiele emocji i zabawy. Zadaniem ich było po przeczytaniu fragmentu książki wykonać zdjęcie oddające ducha tej książki, lub przedstawić scenkę i ją sfotografować . Efekty tej pracy były doskonałe.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia które wykonały poszczególne klasy.

DUCH KSIĄŻKI NA FOTOGRAFII

CZYTAMY-MYŚLIMY-TWORZYMY, NA LEKCJACH WYCHOWAWCZYCH


W miesiącu kwietniu, na wszystkich lekcjach wychowawczych w klasach 4-6 -realizowany był projekt czytelniczy CZYTAMY-MYŚLIMY-TWORZYMY, prowadzony w ramach Narodowego Programu „Książki Naszych Marzeń”. Uczniowie na lekcjach wychowawczych czytali fragmenty książek do których w grupach układali plan wydarzeń, rysowali ilustracje i wykonywali zdjęcia oddające ducha książki. Wszystkie wykonane prace wywieszone zostały w bibliotece a najaktywniejszym uczniom wychowawcy wpisali bardzo dobre zachowania.
Biblioteka szkolna serdecznie dziękuje wychowawcom klas 4-6 za zaangażowanie w przeprowadzeniu tego projektu.

 

CZYTAMY-MYŚLIMY-TWORZYMY, NA LEKCJACH WYCHOWAWCZYCH

CZYTAMY-MYŚLIMY-TWORZYMY W ŚWIETLICY


Projekt CZYTAMY-MYŚLIMY-TWORZYMY, prowadzony był dla klas 1-3 na zajęciach świetlicowych w ramach realizacji założeń rządowego programu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ. Dzieci miały za zadanie po przeczytaniu fragmentu książki zorganizować tematyczną wystawkę do czytanych książek , narysować ilustrację i wykonać pracę techniczną.
Biblioteka szkolna serdecznie dziękuje nauczycielom świetlicy za zaangażowanie w przeprowadzeniu tego projektu.

 

CZYTAMY-MYŚLIMY-TWORZYMY W ŚWIETLICY

Konkurs „Dobry zwyczaj wypożyczaj’

 

W kwietniu przeprowadzony został szkolny etap konkursu dla klas 4-6 na plakat pt. DOBRY ZWYCZAJ WYPOŻYCZAJ organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Limanowej w ramach projektu „Książki Naszych Marzeń”. Na konkurs do Limanowej wysłano prace które zajęły I miejsce w etapie szkolnym : Emilii Pękały z kl. 4 a, Martyny Kaleta kl. 4 a oraz Damiana Frasunka kl. 5 a
Następne miejsca zajęli
II miejsce – Paulina Mazgaj kl. 6a,Solarz Iza kl. 6 a, Adrian Wiatr kl. 6 b,Popławski Jakub kl. 5b
III miejsce – Zuzanna Wątroba kl. 6 a, Katarzyna Cież kl. 5a,Nowak Justyna kl. 6b,Piotr Kądziela kl. 5 b, Katarzyna Lulek kl. 6b
Wyróżnienie – Dorota Skowronek kl. 5a, Mazgaj Magda kl. 6a, Natalia Łacna 4a,Natalia Nowak 4a,CeklarzKarolina 6a, konieczna Martyna 4a, Potaczek Magda 4a.
Wszystkim gratulujemy zajętych miejsc. Za udział w konkursie powiatowym uczniowie otrzymali dyplomy.

Konkurs „Dobry zwyczaj wypożyczaj’
SLEEVEFACE

KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA GIMNAZJUM


SLEEVEFACE


W lutym 2016 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny dla uczniów gimnazjum pt. Sleeveface. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęcia, na którym widoczna jest okładka książki sfotografowana w ten sposób, że łączy się z sylwetką osoby i stanowi jej przedłużenie lub dopełnienie. Książki do zdjęć młodzież wypożyczała z biblioteki szkolnej. Zdjęcia wykonywane było w kilkuosobowych grupach. Zadanie konkursowe było niełatwe , ale przynoszące wiele satysfakcji i dobrej zabawy.
Poniżej zamieszczamy wykonane fotografie i przyznane miejsca.
I miejsce – Justyna Masulik, Magda Rusnarczyk, Julia Ceklarz, Kamila Kozioł
II miejsce – Drąg Zuzanna , Nowak Joanna, Ceklarz Anna
III miejsce – Dawid Śmieszek
Wyróżnienie: Karolina Kaleta, Katarzyna Kaleta, Drąg Małgorzata, Drąg Aleksandra, Jędrzejczak Katarzyna, Klaudia Popłwaska.

Jestem ilustratorem mojej ulubionej książki

Jestem ilustratorem mojej ulubionej książki


Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Limanowej w ramach projektu „Książki Naszych Marzeń”.
W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 39 dzieci z klas 1-3 i dodatkowo z przedszkola.
I miejsce w etapie szkolnym zajęli uczniowie : Zuzanna Skwarczek , Zuzanna Kaleta kl. 1a, Natalia Ziemianin kl. 2b, Angelika Michór , Milena Dawiec,kl. 3b oraz Tymoteusz Pałgan, Karol Wilk, Kot Piotr z przedszkola. Wszystkim dzieciom gratulujemy, ponieważ prace były wykonane bardzo starannie i wymagały dużo zaangażowania. Na konkurs powiatowy można było wysłać tylko trzy prace z całej szkoły, wykonane kredkami lub farbami. Za udział w konkursie powiatowym uczniowie otrzymali dyplomy.

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ


Od września 2015 r. szkoła podstawowa przystąpiła do Rządowego Programu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ i realizuje przez cały rok jej podstawowe założenia. Łącznie do obydwu bibliotek zakupiono 219 pozycji na kwotę 2713,00 zł. Książki te cieszyły się dużą poczytnością i zainteresowaniem wśród uczniów kl. 1-3 i 4-6. Dzieci chętnie wymieniały książeczki i czekały na swoją kolejkę. Chętnie brały udział we wszystkich konkursach i projektach związanych z tymi książkami.

[pobierz] 0.1 MB ferie-z-ksiazka

ferie-z-ksiazka

Niezwykły gość.
Niezwykły gość.

Niezwykły gość.
W ramach prowadzonej innowacji czytelniczej , naszą szkołę odwiedziła Pani Ewa Chotomska, znana „Ciotka Klotka” .
Ewa Chotomska - była producentką programów edukacyjnych TVP "Budzik", "Jedyneczka" występowała także w programach "Tik- tak", "Ciuchcia", "Fasola". W swej działalności założyła wraz z Andrzejem Grabowskim zespół dziecięcy "Fasolki". Jest autorką wielu książek: „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Kuchenny Alfabet”, „Zając Poziomka”, „Piosenki Ciotki Klotki” oraz tekstów piosenek m.in. "Mydło lubi zabawę ", "Szczotka, pasta" czy "Fantazja". Pani Ewa jest córką popularnej poetki Wandy Chotomskiej.

Dnia 26 listopada 2015 r. dzieci z przedszkola i klas 1-3 Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej spotkały się z panią Ewą Chotomską. Uczniowie powitali niezwykłego gościa piosenką pt. „Moja fantazja”. Pani Ewa na tym spotkaniu przyjęła postać Ciotki Klotki, postaci którą grała w programie dla dzieci pt."Tik- Tak". Już sam barwny strój Ciotki Klotki wzbudził radość u uczniów : dwa różnego koloru buciki, różne kolczyki, pierzasty szal i piękny bajeczny kapelusz - jednym słowem ubiór bardzo oryginalny.

Autorka podczas spotkania opowiadała o swojej mamie, o tym jak uczyła ją wymyślać rymy do podanych słów, z czym również świetnie poradziły sobie nasze dzieci. Pani Ewa zapoznała swoją publiczność również ze swoimi domowymi zwierzętami: chomikiem i psem, który stał się bohaterem jej książki pt. "Pamiętnik Felka Parerasa". Podczas jej rozmowy z uczestnikami padało wiele pytań, a za poprawne odpowiedzi autorka nagradzała karteczkami niespodziankami i cukierkiem. Największą jednak atrakcję było to, że po każdym temacie opowiadania odsłuchiwana była związana z nim piosenka, a wszyscy uczniowie mogli śpiewać, i bawić się do jej melodii.
Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Pani Ewie wierszem napisanym przez jej mamę i wręczyły upominki. Pani wicedyrektor Grażyna Gil podziękowała w imieniu wszystkich za wspaniałą zabawę i niesamowite przeżycia jakich dostarczyła autorka całej widowni. Po spotkaniu Pani Ewa podpisywała swoje książki i płytki z nagraniami swoich piosenek. Każda książka i płytka z dedykacją od autorki będzie wielką pamiątką tego spotkania.
Przyjazny i serdeczny przebieg spotkania między autorką a czytelnikami możliwy był dzięki dużemu zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli przedszkola, klas 1-3 i nauczycieli przygotowujących stronę techniczną spotkania, za co serdecznie dziękujemy.

 

Anna Cygal-Masulik
Teresa Kicmal

 

„Kłótnia Wróżek”

W listopadzie w budynku B pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Przestawienie pt. „Kłótnia Wróżek „ przygotowane przez uczniów z klasy 5 b wprowadziło dzieci w zaczarowany świat książek i biblioteki.
Przedstawienie prowadziły skrzaty, które przerwały kłótnie wróżek i przedstawiały bajkowe postacie. Dzieci pięknie odpowiadały na pytania zadawane przez skrzaty. Wiodąca role pełniła książka, która pasowała pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej, zapoznała ich z prośbami książek i z regulaminem biblioteki. Potem dzieci otrzymały dyplomy i niespodzianki. Na zakończenie młodzi aktorzy zaśpiewali piosenkę goszczącej niedawno w szkole Ewy Chotomskiej „Moja fantazja”. Po przedstawieniu dzieci wypożyczyły książki i złożyły swój podpis na kartach czytelnika.


Teresa Kicmal

„Kłótnia Wróżek”

Koło teatralne „Kiedyś będę aktorem” wraca do gry!!! 5 listopada 2015r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej grupa teatralna, w skład której wchodzą uczniowie klasy I A gimnazjum, wystawiła przedstawienie p.t. „Królewna się nudzi”.
Inscenizacja ta była przygotowana we współpracy z biblioteką szkolną w ramach Innowacji Czytelniczej ”Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować” z okazji pasowania pierwszoklasistów na czytelnika biblioteki szkolnej. Oprócz klas pierwszych przedstawienie mogło obejrzeć także przedszkole i klasy I - III Szkoły Podstawowej. Aktorzy poprzez swą grę propagowali wśród swych młodszych kolegów czytanie książek i systematyczne uczęszczanie do biblioteki szkolnej.
Po przedstawieniu każdy pierwszoklasista składał przyrzeczenie i został pasowany przez jednego z bohaterów przedstawienia - Mądrą Sowę - na czytelnika biblioteki szkolnej oraz otrzymał dyplom i symboliczną pamiątkę.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy pomogli przy zorganizowaniu inscenizacji – wyrazy wdzięczności przekazują organizatorzy.

W RAMACH INNOWACJI CZYTELNICZEJ PRZEPROWADZONO KONKURS PLASTYCZNY NA WYKONANIE PLAKATU PT.
„APETYT NA CZYTANIE”
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca;
Miejsce 1:
Patrycja Wilczek kl.1b
Natalka Ziemianin kl.2b
Klaudia Wilczek kl.4b
Angelika Michór kl.3b
Oliwka Kubowicz kl.3b
Milena Dawiec kl.3b
Miejsce 2:
Szczypka Zuzia kl.1b
Stachura Nikola kl.1b
Patrycja Wilczek kl.1b
Maciej Tupta kl.1b
Dudzik Igor kl.1b
Jamróz Agnieszka kl.1b
Kowalczyk Kacper kl.1b
Wyróżnienia:
Justyna Jurczak kl.2b
Nikola Kęska kl.2b
Wyróżnienie - Ania Trzeciak kl.3b
Wyróżnienie -Weronika Paluszek kl.1b
Wyróżnienie -Alicja Paluszek kl.3b
Wyróżnienie - Agnieszka Jurczak kl.3b
Wyróżnienie -Jędrzejczak Katarzyna kl. Ib gim.
Wyróżnienie -Małgosia Drąg kl. Ib
Sylwia Łabuz kl II b gim
Natalia Popławska kl. IIb gim.
Wyróżnienie - Popławski Jakub kl.5b
Wyróżnienie -Jamróz Elżbieta kl.4b
W RAMACH INNOWACJI CZYTELNICZEJ PRZEPROWADZONO KONKURS PLASTYCZNY NA WYKONANIE PLAKATU PT.
„APETYT NA CZYTANIE”
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca;

Miejsce 1:
Emilka Nowak kl.2a
Marysia Kowalczyk kl.2a
Dziewczynki kl.1a
Kacper Grygiel kl.1a
Jan Skowronek kl. Ia gim.

Miejsce 2:
Śmieszek Andrzej kl.2a
Waluś Jakub kl.2a
Jagódka Daniel kl.2a
Nowak Justyna kl.2a
Polak Ania kl.2a
Klimas Ilona kl.2a
Cież Ania kl.2a
Magda Rusnarczyk kl.IIa gim.

Natalia Nowak kl.4a

Banach Ilona kl.4a
Śmieszek Ania kl.4a

Miejsce 3:
Ślaga Artur kl.3a
Cież Łukasz kl.3a
Skolarus Krystian kl.3a
Gabrysia Kaleta kl.2c

Wyróżnienie:
Pietrzak Grzegorz kl.3a
Kicmal Krzysztof kl.3a
Ceklarz Dawid kl.3a

Kaleta Kacper kl.4a

Prace oddali:

Nowak Joanna kl. IIa gim.,
Ceklarz Anna kl. IIa gim.,
Nowak Marta kl. IIa gim.,
Drąg Zuzanna kl.IIa gim,
Ewelina Mazgaj kl.IIa gim.
Śmieszek Dawid kl.IIa gim.

Prace stanowią dekorację biblioteki i są świetną formą zachęty do czytania.
Nagrodzonym gratulujemy.

„CHROŃMY KSIĄŻKI”


Trwa akcja „chrońmy książki” ogłoszona z początkiem roku szkolnego w ramach innowacyjnych działań biblioteki szkolnej. Zadaniem uczestników akcji jest przywrócenie ładnego wyglądu książce wypożyczonej z biblioteki. Przy wypożyczaniu bibliotekarz wskaże książkę , która potrzebuje ochrony. Każda naprawiona książka zostanie opatrzona naklejką z imieniem i nazwiskiem osoby która ochroniła książkę. Chętni uczniowie z klasy 3 realizują akcję na spotkaniach w bibliotece szkolnej. Uczniowie za każda naprawioną książkę otrzymują plusik. Akcje te realizuje również „Klub Małego Czytelnika”z kl. 3 a

 

„CHROŃMY KSIĄŻKI”

AKCJA -. „Książka ładna , przeczytana w bibliotece pożądana”

 

Dla zaakcentowania wartości książki z okazji Święta Bibliotek Szkolnych ogłoszono jak co roku akcję książka dla biblioteki pt. „Książka ładna , przeczytana w bibliotece pożądana” wraz z konkursem „Polecam! Przeczytaj!” . Do książki podarowanej bibliotece należy dołączyć karteczkę na której trzeba napisać dlaczego warto przeczytać tą książkę. Akcja z konkursem trwa do 15 listopada 2015 r. Książki można darować do biblioteki już bez konkursu do końca roku szkolnego.
Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy serdecznie.

 

„Wypożyczanie z niespodzianką”


To kolejna akcja w bibliotece szkolnej podjęta w ramach innowacji czytelniczej „Nikt nie rodzi się czytelnikiem – czytelnika trzeba wychować” dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w dniach 15 – 16 października 2015 roku uczniowie z klas 1-3 mogli wypożyczać nowości książkowe za co otrzymali znaczki „Przyjaciela Biblioteki” oraz słodką witaminkę. W akcji tej wzięli udział prawie wszyscy uczniowie z kl. 1-3.
W tym dniu książki ze specjalną niespodzianką pożyczali również uczniowie z kl 4-6 i gimnazjum. Wraz z książkami, otrzymali ulotki promujące książkę pt.”Czytanie nie boli” za co mogli otrzymać plusy z aktywności.

 

„Wypożyczanie z niespodzianką”
„Wypożyczanie z niespodzianką”

KSIAŻECZKA NA POCIESZENIE


W dniach 19-20 października 2015 r. z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych naszą książnicę odwiedziły przedszkolaki. W budynku A przedstawienie o” Smutnej Petroneli” przygotowali uczniowie z klasy II a gimnazjum, a w budynku B uczniowie kl. 5 b. Młodzi aktorzy opowiadali o królewnie, którą wszyscy pocieszali ale udało się to tylko wróżce która wręczyła królewnie książkę. Również dzieci otrzymały od wróżki pierwsze książeczki oraz znaczki „Przyjaciela biblioteki”. Dzieci z zachwytem patrzyli na bajkowe postacie, mamy nadzieję, że również z zachwytem będą odwiedzać bibliotekę i pożyczać książki.

KSIAŻECZKA NA POCIESZENIE

Czytajmy dzieciom - to klucz do mądrości


W bibliotece szkolnej w dniach 23 i 26.10 2013 r. odbyła się akcja głośnego czytania "Cała Polska Czyta Dzieciom” podjęta w ramach innowacji czytelniczej z udziałem znamienitych gości społeczności lokalnej i Gminy Mszana Dolna.
Dzieci naszego przedszkola i klas 1-3 mieli możliwość wysłuchania pięknych i wartościowych baśni polskich Wandy Chotomskiej czytanych przez: Panią Beatę Baczyńską, współwłaściciela NZOZ w Kasinie Wielkiej; Panią Elżbietę Ciężadlik, bibliotekarkę Gminnej Biblioteki Publicznej w Kasinie Wielkiej; Księdza Proboszcza Parafii Kasina Wielka- Wiesława Maciaszka; Wójta Gminy Mszana Dolna, Pan Bolesława Żabę; Sołtysa Kasiny Wielkiej, Pan Adama Wrzecionka; nauczyciela polonistę z gimnazjum, Pan Marcina Kowalskiego.
Głośne czytanie w każdej grupie wiekowej rozpoczynało się wysłuchaniem i obejrzeniem teledysku -hymnu Fundacji ABCXXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zaproszeni goście, po przeczytaniu legendy, rozmawiali z dziećmi na temat tekstu. Przyszła również kolej na pytania od dzieci na temat zainteresowań czytelniczych czytających. Goście doskonale nawiązywali kontakt z najmłodszymi uczniami. Wszystkie dzieci na zakończenie otrzymały listy do przekazania rodzicom od Prezesa Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a od zaproszonych gości słodką niespodziankę.
Piękne czytanie przez ważne osobistości legend polskich było dla dzieci ogromnym i niezapomnianym przeżyciem, za co z wielką radością podziękowały, wręczając wykonane laurki. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Janina Ziemianin i Pani wicedyrektor Grażyna Gil, kierując podziękowania do zaproszonych gości a dzieci zachęcała do czytania „20 minut dziennie – codziennie”.
Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom, że mimo tak wielu obowiązków, znaleźli czas aby odwiedzić naszą bibliotekę i poczytać dzieciom tym samym docenili znaczenie głośnego czytania i całej akcji. Mamy nadzieję ,że dzieci widząc czytających dorosłych i słysząc od nich jak ważne jest w życiu czytanie będą zachęcały rodziców do wspólnego głośnego czytania, a same zechcą częściej sięgać po książkę. Słowa podziękowania kierujemy do nauczycieli za pomoc w organizacji uroczystości.
„Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole.”

Czytajmy Dzieciom
Czytajmy Dzieciom


Pięknie czytamy!


W ramach kontynuacji działań innowacyjnych „Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kasinie Wielkiej rywalizowali o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”.
Do zmagań w konkursie pięknego czytania przystąpili uczniowie klas 1-3. W pierwszym etapie konkursu przeprowadzono eliminacje klasowe, w których brały udział wszystkie dzieci, przygotowując teksty z książek pożyczonych z biblioteki. Z każdej klasy komisja wyłoniła po 3 osoby najładniej czytające. Do finału konkursu przystąpiło 27 uczniów przygotowując tekst z innej literatury. Tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” przyznano w każdej kategorii wiekowej, następującym osobom: Zuzanna Szczypka, Natalia Ziemianin, Piotr Jania, Krystian Skolarus, Maria Skowronek, Bogdan Ślaga, Milena Kaleta, Łukasz Palonek, Katarzyna Nowak. Jury miało trudny wybór, ponieważ wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem podeszły do konkursu i pięknie czytały. Nagrody i dyplomy otrzymały z rąk pani wicedyrektor Grażyny Gil.
Słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy zachęcili swoje dzieci do czytania a nauczycielom za pomoc w organizacji konkursu. Mamy nadzieję, że chwile spędzone przy czytaniu zaszczepią w uczniach chęć częstego sięgania po książkę i uwrażliwią na piękno słowa ojczystego.

 

„Pięknie czytamy"

„Przyłapani na czytaniu”


Pod koniec roku szkolnego 2014/2015biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny , w którym głównym zadaniem było wykonanie fotografii osoby czytającej w wakacyjny czas.

We wrześniu na konkurs nadesłano 12 prac uczniów. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca biorąc pod uwagę pomysłowość i zgodność z tematem :

I miejsce - Filip Wilk kl. 1 a, Karol Wilk kl. 0 a, Leon Wilk 5 a,

II miejsce - Kacper Grygiel kl. 1 a,

III miejsce - Krzysztof Kicmal kl. 3 a, Antonina Pałgan kl. 3,

wyróżnienie- Justyna Masulik I a gim , Gabriela Szczypka kl. 2 b Zuzanna Szczypka kl. 1 b Angelika Gibało kl. 2 b , Alicja Paluszek kl. 3 b Weronika Paluszek kl. 1 b.
Konkurs odbył się w ramach innowacji czytelniczej dla klas 1-3 , jednak udział w nim był otwarty, do którego mógł przystąpić każdy uczeń.
Dzięki nadesłanym zdjęciom można przekonać się, że czytając można również dobrze odpoczywać a książka towarzyszy nam w każdym miejscu i o każdej porze.

„Przyłapani na czytaniu”
Bookcrossing
Bookcrossing

Bookcrossing
ŚWIĘTO UWALNIANIA KSIĄŻEK
Biblioteka szkolna pierwszy raz podjęła akcję Bookcrossing w naszej szkole. Zbiórka książek trwała do 17 czerwca a ich uwalnianie odbyło się 22 i 23 czerwca. Akcja ta może być tłumaczona jako pewnego rodzaju wymiana książek.
Uczennica gimnazjum wykonała plakat reklamujący uwalnianie książek, który rozpropagowano na terenie szkoły
Aby uwolnić książkę w naszej szkole wystarczyły dobre chęci i oczywiście książki. Należało przynieść jedną książkę lub ile kto chciał. Oddać do biblioteki gdzie została zarejestrowana na liście. Każdy uczeń otrzymał w bibliotece naklejkę, którą podpisał i naklei na książkę. Zebrano 186 książek i prawie wszystkie uwolniono.
Treść naklejki; „Cześć, jestem uwolnioną książką przez / imię nazwisko/, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo.
Wszystkie przyniesione książki zostaly wyłożone na stolikach w bibliotece, z których dzieci zabierały je do domu za darmo. Mamy nadzieję, że każdy znalazł dla siebie ciekawą książkę, którą warto przeczytać. Uczniowie którzy podzielili się książkami otrzymają zachowanie wzorowe.
Oficjalne Święto Uwalniania odbywa się 10 czerwca a książki rejestruje się na stronie internetowej bookcrosing jednak w naszej szkole odbywało się to inaczej ponieważ były to pierwsze próby uwalniania. Akcja ta okazała się mieć wielu chętnych dlatego mamy zamiar podejmować ją w następnych latach.

„Cała Polska czyta w bibliotekach”

W dniach od 2 do 8 czerwca w naszej szkole odbyło się głośne czytanie dla klas 0 – 3. Biblioteka szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta w bibliotekach”. W naszej bibliotece czytanie to było pod hasłem „Starszy czyta młodszemu wakacyjne opowieści”. Uczniowie gimnazjum czytali dzieciom wakacyjne opowieści , rymowane przysłowia polskie z morałem oraz uczyli wyliczanek, przy których dzieci dobrze się bawiły. Na pamiątkę słuchacze otrzymali pamiątkowe znaczki głośnego czytania oraz słodką niespodziankę. Mieli okazję wypożyczyć książeczki lub czasopisma.

Strajk książek
Strajk książek

Z okazji” Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy” trwających w maju Koło Teatralne z budynku A przygotowało przedstawienie pt. „Strajk Książek”, które ukazało uczniom, że jednak książki są dzisiaj czytane a inne multimedia nie są ich przeciwnikami. W celu zaakcentowania wartości czytanej prasy w życiu dzieci, ogłoszono konkurs o czasopismach. Na przedstawieniu gościła Dyrekcja Szkoły, która na zakończenie skierowała do dzieci kilka słów o znaczeniu czytelnictwa już od najmłodszych latach.

Przedszkolaki w kolorowej bibliotece
Przedszkolaki w kolorowej bibliotece

W te piękne majowe dni, w progi kolorowej biblioteki wprowadzono przedszkole i oddziały „0”. Uczniowie Koła Bibliotecznego w budynku A i B przygotowali przedstawienie pt. „Kolorowe wiersze”, na którym czytali, śpiewali i recytowali wiersze. Dzieci dobrze się bawiły, otrzymały pamiątkowe zakładki i kolorowe baloniki a także wypożyczyły zaczarowane książeczki, z których przygotowali prace plastyczne do konkursu.

Konkurs Książka i róża
Konkurs Książka i róża

Osiągnięcia kasińskich uczniów na Małopolskich Dniach Ksiażki

Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej zdobyli wysokie miejsca w małopolskich konkursach organizowanych przez Wojewódzka Bibliotekę Publiczną w Krakowie z okazji Małopolskich Dni Książki „Książka i róża”.

Biblioteka szkolna włączając się do obchodów Małopolskich Dni Książki przeprowadziła szkolny etap konkursu plastycznego „Kronikarzem być – chwile utrwalone w zakładce”, wysyłając do Krakowa 11 zakładek uczniów z kl. 1-3. W małopolskim konkursie, wysokie II miejsce zdobyła Antonina Pałgan z kl. 2 a, a wyróżnienie Natalia Ziemianin z kl. 1 b. W towarzystwie rodziców, dziewczynki uczestniczyły w uroczystej gali i odebrały nagrody z rąk dyrektora biblioteki pana Jerzego Woźniakiewicza w dniu 23.04.2015 r. Antosia oprócz nagrody indywidualnej wygrała również dla swojej klasy udział w warsztatach „Smocze opowieści”, które odbyły się w budynku Arteteki. Po gali finałowej i wręczeniu nagród, laureatki i zaproszone dzieci dobrze się bawiły pod kierunkiem animatorek prowadzących warsztaty. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji , wychowawcy klasy 2 oraz rodziców dzieci mogły zwiedzić nowoczesną mediatekę.

Do obchodów Święta Książki włączyli się również uczniowie kl. 4-6 i gimnazjum biorąc udział w małopolskim konkursie „Drzewo recenzji” pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Po przeczytaniu podanej przez organizatora literatury i napisaniu recenzji na odpowiednich kartach wysłano do Krakowa 10 prac. Recenzje Marcina Jarząbka z kl. 6 a i Weroniki Pietrzak z kl. III a gimnazjum zdobyły wyróżnienie. Uczniowie otrzymali nagrody indywidualne a także wywalczyli dla szkoły podstawowej i gimnazjum nagrody książkowe.
Gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy dalszych chęci do pracy z książką i dla książki.

 

Wybory ksiązek
Wybory ksiązek

Ważne wybory uczniów
Biblioteka szkolna w Kasinie Wielkiej włączając się do Ogólnopolskiej Akcji Wyborów Książek zorganizowała pierwsze prawdziwe wybory, w których mogli uczestniczyć uczniowie i wybrać swoje ulubione książki.
18 marca w budynku „ B” i 19 marca 2015 roku w budynku „A” w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej przeprowadzone zostały Ogólnopolskie Wybory Książek./Zespół działa w dwóch budynkach, które zawierają zarówno gimnazjum jak i szkołę podstawową./ Uczniowie przychodzili do lokalu wyborczego, którym była biblioteka, tam czekała na nich Komisja Wyborcza złożona z uczennic Koła Bibliotecznego. Wyborcy podchodzili do okręgów wyborczych, gdzie podpisywali się na listach wyborczych i otrzymywali karty do głosowania. Następnie kierowani przez członka komisji, indywidualnie przy stanowiskach wpisywali na kartach trzy tytuły książek / lub mniej/, które najbardziej im się podobały. Po wypełnieniu karty, wrzucali ją do urny wyborczej.
Frekwencja w wyborach była bardzo duża, dzięki zaangażowaniu nauczycieli i wsparciu Dyrekcji Szkoły. Głosowali wszyscy obecni w tym dniu w szkole.
Po zakończeniu głosowania komisja przystąpiła do zliczania głosów i ogłoszenia wyników. Przeprowadzone wybory są cenną wskazówką dla biblioteki, ponieważ pozwolą dostosować księgozbiór do zainteresowań czytelniczych uczniów i promować czytelnictwo. Tak przeprowadzone wybory mają wpływ na kształtowanie postaw obywatelskich i popularyzację zasad wyborów. Niecodzienne wydarzenie wpłynęło na większe zainteresowanie książką i biblioteką.

Teresa Kicmal

Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Na początku lutego w naszej szkolnej książnicy odbyło się „PASOWANIE NA CZYTELNIKA” uczniów klasy 1a,1b,1c. Biblioteka zamieniła się w miasteczko w którym dzieci poznały Jasia Czytalskiego. Przedstawienie na podstawie książki „JAŚ CZYTALSKI W BIBLIOTECE „ przygotowały uczennice z klasy I a gimnazjum i 5 b. Jaś Czytalski wraz z dziećmi zapoznali się z drogą książki do czytelnika z regulaminem biblioteki a także z zasadami wypożyczania książek. Złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelnika przez „regał wielki” największą książką w bibliotece. Otrzymali także pamiątkowe zakładki z prośbami książki, złożyli podpisy na kartach czytelnika za co odebrali „Certyfikaty Najmilszego Czytelnika na Świecie.” Słowa zachęty do czytania książek skierowały do dzieci Pani Dyrektor Janina Ziemianin i Pani Wicedyrektor Grażyna Gil.

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ BIBLOTEKI
Na zakończenie semestru biblioteka szkolna zorganizowała apel podsumowujący pracę biblioteki szkolnej. Z rąk pani Dyrektor Janiny Ziemianin wręczone zostały nagrody i dyplomy za konkursy oraz podsumowano Dzień Życzliwości i wręczono ordery życzliwości.

Mikołajkowe wypożyczanie
Mikołajkowe wypożyczanie

MIKOŁAJKOWE WYPOŻYCZANIE

5 i 6 grudnia 2014 roku odbyło się w bibliotece szkolnej „Mikołajkowe wypożyczanie”. Uczniowie wypożyczający książki w tym dniu otrzymywali kolorowe mikołajkowe zawieszki. W odpowiednio udekorowanej bibliotece przygotowano wystawki nowości książkowych. Do przeczytania i wypożyczenia zachęcały uczennice Koła Bibliotecznego z kl. I a gimnazjum i 5 b. Dzięki tej akcji udało się zachęcić do sięgnięcia po książkę najbardziej opornych czytelników.

Dzień zyczliwości
Dzień zyczliwości

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W listopadzie biblioteka szkolna zorganizowała już po raz drugi Światowy Dzień Życzliwości we współpracy z dyrekcją, z panią Bernadetą Kaletką , samorządem szkolnym i świetlicą szkolną oraz dzięki zaangażowaniu nauczycieli. W tym dniu nauczyciele rozdawali uczniom znaczki za szczególne oznaki życzliwości. Osoby które zebrały największą ilość słoneczek otrzymały ordery życzliwości/ Laura Ceklarz IIa, Dawid Śmieszek Ia, Maria Skowronek 6a, Karolina Kaleta 6b, Karol Jurczak IIIb, Weronika Jurczak 3b, Marcelina Pustelnik 1b/ . W drugim etapie świętowania uczniowie wybierali w klasach najżyczliwszą osobę w ciągu całego roku. W celu podkreślenia znaczenia tego święta dominującym kolorem strojów uczniowskich były kolory biało- zielone.

Misiowe zwiedzanie
Misiowe zwiedzanie


W budynku A z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowana dla klas młodszych „Misiowe zwiedzanie biblioteki” ,prowadzone przez uczennice Koła Bibliotecznego z klasy I a gimnazjum. Dzieci wchodziły do nieoświetlonego lokalu po którym oprowadzały je misiowe koleżanki. Ich zadaniem było odszukanie „zaczarowanych misiowych prezentów” ukrytych na półkach, we wszystkich zakamarkach biblioteki. Po odnalezieniu wszystkich prezentów, którymi były książki zapaliło się światło i przyszła kolej na głośne czytanie a dzieci na pamiątkę otrzymały misiowe puzzelki do ułożenia i pokolorowania. Najładniejsze kolorowanki stanowiły dekorację w bibliotece.

Kto czyta żyje podwójnie.
Kto czyta żyje podwójnie.

W bibliotece szkolnej ZPO Kasina Wielka już po raz kolejny świętowano Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem tegorocznych obchodów był cytat Umberto Eco "Kto czyta żyje podwójnie".
Z tej okazji przygotowano przedstawienia teatralne połączone z konkursami i głośnym czytaniem. Dzięki temu czytelnicy mogli dostrzec wielowymiarowość korzyści płynących z czytania i przeżyć wiele emocji i radości.
W budynku "A" Koło Teatralne z klasy 6a pod kierunkiem pani Katarzyny Pałgan przygotowało przedstawienie teatralne połączone z konkursem czytelniczym dla gimnazjum pt. "Ludzie pióra". W trakcie, gdy jury oceniało prace poszczególnych przedstawicieli klas , uczniowie mogli posłuchać głośnego czytania w wykonaniu polonisty pana Marcina Kowalskiego i uczennicy kl. III gimnazjum Aleksandry Kowalczyk. Po zakończeniu obrad jury w składzie : pani Ewa Ślaga i pani Anna Cygal -Masulik, ogłosiło wyniki a pani Dyrektor Janina Ziemianin wręczyła dyplomy i upominki. Nagrody otrzymali również uczniowie z kl. 4-6, którzy brali udział w konkursie plastycznym "Portret ulubionego autora". Najładniejsze prace stanowiły dekorację przedstawienia "Ludzie pióra".
W budynku "B" Koło Biblioteczne z kl. 5 b przedstawiło teatrzyk dla klas 0-3 pt. "Bajka wędruje po świecie". Młodzi aktorzy wędrując kolorowym pociągiem po zaczarowanych stacjach recytowali wiersze, śpiewali i tańczyli. Postacie w bajkowych strojach dostarczyły dzieciom niesamowitych przeżyć, ukazując świat, który opisują książki. Po przedstawieniu odbył się konkurs "Bajkowa postać", za który uczniowie otrzymali dla swoich klas dyplomy i upominki z rąk pani Dyrektor Janiny Ziemianin.
Przedstawienia teatralne i głośne czytanie dostarczyły widzom i aktorom wiele rozrywki i interesujących przeżyć. Pozwoliły wszystkim obecnym oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat bohaterów książek.

Katarzyna Pałgan
Teresa Kicmal

Dzień życzliwości
Dzień życzliwości

W listopadzie biblioteka szkolna zorganizowała już po raz drugi Światowy Dzień Życzliwości we współpracy z dyrekcją, z panią Bernadetą Kaletką , samorządem szkolnym i świetlicą szkolną oraz dzięki zaangażowaniu nauczycieli. W tym dniu nauczyciele rozdawali uczniom znaczki za szczególne oznaki życzliwości. Osoby które zebrały największą ilość słoneczek otrzymały ordery życzliwości/ Laura Ceklarz IIa, Dawid Śmieszek Ia, Maria Skowronek 6a, Karolina Kaleta 6b, Karol Jurczak IIIb, Weronika Jurczak 3b, Marcelina Pustelnik 1b/ . W drugim etapie świętowania uczniowie wybierali w klasach najżyczliwszą osobę w ciągu całego roku. W celu podkreślenia znaczenia tego święta dominującym kolorem strojów uczniowskich były kolory biało- zielone.

Dzień życzliwości
[pobierz] 0.1 MB artykul-bazgrol
[pobierz] 0.1 MB konkurs-slupsk---artykul
[pobierz] 0.1 MB nagrodzone-opowiadanie-marioli-lis
[pobierz] 0.1 MB malopolskie-dni-ksiazki
[pobierz] 0.1 MB swieto-ksiazki-2013
[pobierz] 0.1 MB w-progach-biblioteki-szkolnej
[pobierz] 0.1 MB spotkanie-autorskie-z-ewa-stadtmuller
[pobierz] 0.1 MB za-brama-szkolnej-ksiaznicy

Pellentesque hendrerit metus ac dolor volutpat vestibulum. Nullam ultricies purus erat, vitae rhoncus tellus. Morbi scelerisque quam sit amet sem accumsan molestie. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Maecenas faucibus est sed dolor consequat nec aliquam est convallis. Sed orci neque, auctor hendrerit lobortis sed, fermentum sit amet velit. In faucibus sem at nisi rutrum ac pharetra odio sodales. Fusce sagittis, lacus sit amet consectetur accumsan, odio erat varius orci, quis bibendum lorem sem non mi. Ut vel eros eget lectus hendrerit sollicitudin. Morbi molestie nibh a velit rhoncus sit amet posuere elit sagittis. Proin sed dolor id ligula vehicula vestibulum. Aenean viverra, eros ac vulputate interdum, lorem justo pellentesque mi, id commodo lacus purus in sapien. Nullam nulla est, tristique id iaculis molestie, aliquam sed quam. Quisque pharetra eleifend luctus. In in lorem nunc, sit amet faucibus dolor. Etiam luctus fermentum massa, sed ultricies neque tempus vel.

Donec nec mi ante. Vestibulum eu tellus mauris. Mauris at nibh mi, eget condimentum est. Proin pulvinar felis non purus ultricies eget auctor odio blandit. Duis congue nisl tristique velit mollis eu suscipit nunc vulputate. Aenean neque mi, mattis tristique aliquam ut, faucibus in sem. Suspendisse ac bibendum ligula. Nam laoreet mi a magna ultricies scelerisque. Praesent condimentum convallis nisi, vitae aliquet nisl consequat a. Integer feugiat, quam nec pellentesque ornare, risus lorem posuere arcu, quis condimentum turpis orci vel risus. Aenean non nisl augue. Nulla nec imperdiet tellus.

Pellentesque hendrerit metus ac dolor volutpat vestibulum. Nullam ultricies purus erat, vitae rhoncus tellus. Morbi scelerisque quam sit amet sem accumsan molestie. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Maecenas faucibus est sed dolor consequat nec aliquam est convallis. Sed orci neque, auctor hendrerit lobortis sed, fermentum sit amet velit. In faucibus sem at nisi rutrum ac pharetra odio sodales. Fusce sagittis, lacus sit amet consectetur accumsan, odio erat varius orci, quis bibendum lorem sem non mi. Ut vel eros eget lectus hendrerit sollicitudin. Morbi molestie nibh a velit rhoncus sit amet posuere elit sagittis. Proin sed dolor id ligula vehicula vestibulum. Aenean viverra, eros ac vulputate interdum, lorem justo pellentesque mi, id commodo lacus purus in sapien. Nullam nulla est, tristique id iaculis molestie, aliquam sed quam. Quisque pharetra eleifend luctus. In in lorem nunc, sit amet faucibus dolor. Etiam luctus fermentum massa, sed ultricies neque tempus vel.

Donec nec mi ante. Vestibulum eu tellus mauris. Mauris at nibh mi, eget condimentum est. Proin pulvinar felis non purus ultricies eget auctor odio blandit. Duis congue nisl tristique velit mollis eu suscipit nunc vulputate. Aenean neque mi, mattis tristique aliquam ut, faucibus in sem. Suspendisse ac bibendum ligula. Nam laoreet mi a magna ultricies scelerisque. Praesent condimentum convallis nisi, vitae aliquet nisl consequat a. Integer feugiat, quam nec pellentesque ornare, risus lorem posuere arcu, quis condimentum turpis orci vel risus. Aenean non nisl augue. Nulla nec imperdiet tellus.