Projekt Spinka- Doradztwo Zawodowe


W dniu 21 marca 2019r. młodzież Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej uczestniczyła na Targach Edukacyjnych w Krakowie -,,Festiwal zawodów w Małopolsce’’. Targi Edukacyjne, których organizatorem jest Województwo Małopolskie, odbywają się w ramach Festiwalu Zawodów. - Jest to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych w całym województwie małopolskim.
Ponad 140 interaktywnych stoisk, blisko setka szkół branżowych i techników z całej Małopolski, a do tego porady, konsultacje i ciekawe pokazy. Podczas tegorocznych Targów prezentowane były oferty edukacyjne szkół zawodowych na dziewięciu niezależnych ekspozycjach wystawienniczych następujących grupach: administracyjno-usługowej, budowlanej, elektryczno-elektronicznej, mechanicznej i górniczo-hutniczej, medyczno-społecznej, rolniczo-leśnej z ochroną środowiska, turystyczno-gastronomicznej, służb “mundurowych” oraz szkół zagranicznych -partnerów Województwa Małopolskiego z Słowacji, Ukrainy. Wystawcy “na żywo” przedstawiali na czym polega kunszt poszczególnych zawodów. Dodatkowo wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z porad doradców zawodowych.

 

Lucyna Ziemianin

8 lutego w ZSTI w Mszanie Dolnej zostały przeprowadzone warsztaty dla klas 8 oraz 3 gim. Na samym początku scharakteryzowano naszej młodzieży, każdy z poszczególnych zawodów. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z grup miała przeprowadzone zajęcia z uczniami oraz nauczycielami na danych kierunkach. Miało to na celu przybliżyć im w pewnym stopniu jak wygląda nauka w technikum o tych profilach. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć.

 

Zuzanna Jurczak kl.IIIB

[pobierz] 9.4 MB harmonogram-spinka-klasa-8a

W ramach projektu spinka z doradztwa zawodowego w kwietniu odbyło się spotkanie zawodoznawcze z konsultantkami AVON , panią Basią Łabuz i Zosią Sułowską. Panie przedstawiły zasady pielęgnacji twarzy i ciała z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. Utwierdziły dziewczyny z klasy IIA i III A Gimnazjum ,że pielęgnacja ciała i twarzy jest bardzo ważna w wieku dorastania. Kosmetyczki pokazały zabiegi pielęgnacyjne ,udzieliły porad kosmetycznych ,oraz doradziły w zakresie wyboru odpowiednich kosmetyków z uwzględnieniem potrzeb konkretnej osoby. Pani Zosia dodała ,że kosmetyczka powinna być osobą o miłym usposobieniu , przyjaźnie nastawiona do ludzi i łatwo nawiązują z nimi kontakt. Ważna jest duża wrażliwość dotykowa, zamiłowanie do porządku i czystości przez samodzielność.

 

Lucyna Ziemianin

,,Festiwal zawodów w Małopolsce’’

              W dniach 22- 23 marca 2018r. młodzież gimnazjalna Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej uczestniczyła na Targach Edukacyjnych w Krakowie -,,Festiwal zawodów w Małopolsce’’. Targi Edukacyjne, których organizatorem jest Województwo Małopolskie, odbywają się w ramach Festiwalu Zawodów. - Jest to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych w całym województwie małopolskim.

 

          Podczas tegorocznych Targów prezentowane były oferty edukacyjne szkół zawodowych na dziewięciu niezależnych ekspozycjach wystawienniczych następujących grupach: administracyjno-usługowej, budowlanej, elektryczno-elektronicznej, mechanicznej i górniczo-hutniczej, medyczno-społecznej, rolniczo-leśnej z ochroną środowiska, turystyczno-gastronomicznej, służb “mundurowych” oraz szkół zagranicznych -partnerów Województwa Małopolskiego z Węgier, Francji, Niemiec, Słowacji, Ukrainy oraz Chorwacji. W ramach ekspozycji przygotowane zostały stoiska wystawiennicze kilkudziesięciu szkół zawodowych oraz szkół wyższych z kraju i zagranicy m.in.: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie . Wystawcy “na żywo” przedstawiali na czym polega kunszt poszczególnych zawodów. Dodatkowo wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z porad doradców zawodowych.


Lucyna Ziemianin

W lutym uczestnicy projektu ,,Spinka’’ dotyczącego doradztwa zawodowego, czyli (kl. IIIAg i IIAg) brali udział warsztatach o zdrowym odżywianiu połączonym z poznaniem zawodu dietetyka i asystenta. Zaproszony gość pani dietetyk inż. Justyna Liszka oraz pani Katarzyna Pach –asystent z Centrum Dietetycznego ,,Projekt Zdrowie’’ w Limanowej, przedstawiły uczniom zasady zdrowego odżywiania dla młodzieży. Pani dietetyk zapoznała uczniów z bardzo poważnymi chorobami panującymi wśród młodzieży. Chodzi o anoreksję, bulimię i ortoreksję. Również pani Justyna i pani Katarzyna przestawiła uczniom zalety zawodu dietetyka i asystenta. Opowiedziały czym się zajmują, jaką szkołę ukończyły, żeby pracować w zawodzie, jak przebiegało kształcenie, żeby starać się o pracę w Poradni Dietetycznej ,,Projekt Zdrowie”.
Uczniowie chętnie słuchali i zadawali pytania odnośnie zdrowego odżywiania i zawodu dietetyka. Dziękujemy pani dietetyk inż. Justynie Liszka oraz pani Katarzynie Pach za przeprowadzenie prelekcji.


Lucyna Ziemianin

[pobierz] 0.1 MB nowy-harmonogram-projektu-spinka

W dniu 23 stycznia IIIB gimnazjum, która uczestniczy w projekcie Spinka z doradztwa zawodowego, odwiedziła pobliski zakład pracy sklep ,,Żabka’’. Pani Karolina właścicielka sklepu Żabka przedstawiła krótką prelekcję na temat zawodu kasjer-sprzedawca. Pani Karolina wyjaśniła uczniom, że zawód kasjer-sprzedawca to osoba zatrudniona do kasy fiskalnej, zajmuje się kasowaniem połączonym z szeroką pojętą pracą w sklepie (szczególnie w mniejszych firmach).Również pracownik rozładowuje towar, układa go na półkach, doradza klientom, dba o porządek w sklepie. Uczniowie chętnie słuchali oraz zadawali pytania odnośnie zawodu.
Dziękujemy pani Karolinie za krótką prelekcję.

W dniu 19 grudnia 3b gimnazjum, która uczestniczy w projekcie ,,Spinka’’ z doradztwa zawodowego, odwiedziła pobliski zakład pracy ,,Auto Kaleta’’ właściciel zakładu wraz synem Grzegorzem przeprowadzili krótką prelekcję na temat zawodu lakiernika, blacharza oraz mechanika samochodowego. Pan Kazimierz oprowadził uczniów po swoim zakładzie pracy, pokazał stanowiska, gdzie są naprawiane, lakierowane samochody. Przedstawił również młodzieży cechy dobrego lakiernika samochodowego takie jak: dokładność, sumienność i solidność wykonywaniu swoich obowiązków. Dodał ,,że lakiernikiem samochodowym może zostać zasadniczo osoba bez wykształcenia, jednak pracodawcy coraz częściej zwracają na nie uwagę. Dobrze więc jeśli kandydat ma takie stanowisko ukończy zasadniczą szkołę samochodową bądź technikum o tym profilu. Jednak w tym zawodzie najważniejsza jest praktyka. Uczniowie chętnie słuchali oraz zadawali pytania odnośnie zawodu.
Dziękujemy panu Kazimierzowi za krótką prelekcję i pokazanie zakładu pracy.

 

Lucyna Ziemiani

,,Projekt Zdrowie’’

W dniu 23 listopada zaproszony gość pani Dietetyk Aleksandra Biskup z Centrum Dietetycznego ,,Projekt Zdrowie’’ w Limanowej, przedstawiła uczniom klasy IIIb gimnazjum, w ramach projektu ,,Spinka’’ z doradztwa zawodowego zawód Dietetyka. Pani Aleksandra przedstawiła uczniom, czym się zajmuje jako dietetyk, jaką szkołę ukończyła i jak przebiegało kształcenie, żeby starać się o pracę w Poradni Dietetycznej ,,Projekt Zdrowie’’ Przedstawiła również, co jest w tej pracy satysfakcjonującego, a co sprawia jej trudności. Pani Aleksandra dodała ,,że zawód dietetyka jest piękny, w wielu momentach bardzo wdzięczny, ale z drugiej strony bardzo trudny i wymagający’’.


Lucyna Ziemianin

[pobierz] 0.1 MB 2017-2018-harmonogram-projektu-spinka

Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej w dniu 8.05.2017r. rozpoczęły się zajęcia w klasie 3A i 3B gimnazjum z doradztwa zawodowego- projekt ,,SPINKA”. Realizuje projekt pn. ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” dofinansowany z Funduszy Europejskich. Celem projektu jest zwiększenie szans na zatrudnieni8e uczniów kształcących się w szkołach zawodowych, poprzez poprawę efektywności kształcenia zawodowego oraz podniesienie u uczniów małopolskich gimnazjów zdolności do podejmowania właściwych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.


Lucyna Ziemianin

[pobierz] 0.1 MB harmonogram-spinki