Świetlica


26 maja – Dzień Mamy

 

Raz tylko w roku jest Dzień Matki,
choć mamusiom co dzień należą się kwiatki,
czerwonej róży pączek na dobrego dnia początek,
puszyste georginie na marzeń spełnienie,
fiołeczki małe na zdrowie doskonałe,
a leśne konwalie małe na szczęście trwałe!

 

Z okazji Tego święta,

Wszystkim Mamom
życzymy zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności.
Za wszystkie dla nas trudy i starania
składamy Wam podziękowania.


A tutaj muzyczna niespodzianka dla Mam:


Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! ZoZi
https://youtu.be/j09kDRPi3tE
Majka Jeżowska - A ja wolę moją mamę
https://youtu.be/X6ZpumEE3xs
Jak zrobić laurkę na Dzień Mamy z kwiatowym sercem?
https://youtu.be/ZCybVZmHNz4

 

26 maja – Dzień Mamy


Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość.
Niezależnie od kultury, szerokości geograficznej czy języka dzieci na całym świecie w Dni Mamy wyrażają swoją miłość do niej najpiękniej jak potrafią. Bukiet polnych kwiatów i własnoręcznie przygotowana laurka są dla każdej mamy piękną pamiątką o magicznej mocy.

 

Krótka historia święta...


Swoje źródła Dzień Matki ma, jak się zapewne domyślacie, w starożytności. W antycznej Grecji i Rzymie kobiety-matki-boginie były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie odbywały się uroczystości na cześć bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów.
Zapomniana nieco tradycja odżyła dopiero w XVII wieku. W Anglii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy, w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców, by oddać cześć swoim matkom.
To święto zawdzięcza swoje powstanie temu, iż wielu ubogich angielskich chłopców i dziewcząt służyło w tamtych czasach w domach bogatych Anglików. Zazwyczaj była to praca codzienna, łącznie z sobotami i niedzielami, i nieraz trzeba było udać się w dalekie strony. Z tego powodu służba żyła w domach swoich pracodawców i nie mogła sobie pozwolić na częste odwiedziny rodzin. W Niedzielę u Matki dostawali oni dzień wolnego po to, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić choćby trochę czasu ze swoją rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które piekły i przywoziły do domu córki na znak szacunku i miłości. Dzieci dawały mamom podarunki, głównie kwiaty i słodycze, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Święto przetrwało do ok. XIX w. a następnie do jego obchodów powrócono po zakończeniu II wojny światowej.
W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

 

Dzień Matki na świecie..
W zależności od kraju także sposób świętowania jest inny. Czasem związany jest z legendami, czasem nabiera charakteru religijnego, historycznego albo komercyjnego. W Indonezji obchodzone jest 22 grudnia, bo ta data upamiętnia pierwszy kongres kobiet Indonezji z 1928 roku. W Nepalu związane jest legendą o Devaki i obchodzone jest w kwietniu. W Panamie powiązane jest z niepokalanym poczęciem Matki Boskiej (8 grudnia).

 

Wielka Brytania
Jak już wspomniałam, w Wielkiej Brytanii na przykład dzień ten zwie się Mothering Sunday, czyli „niedziela u matki“ i wypada w czwartą niedzielę wielkiego postu. Dawniej z okazji tego święta należało udać się do katedry, gdzie dzieci obdarowywały matki kwiatami. Brytyjczycy kojarzą też określenie Simnel Sunday, które pochodzi od nazwy ciasta owocowego o migdałowym aromacie, wypiekanego na Dzień Matki, ale ze względu na post, zjadanego dopiero na Wielkanoc. Tradycja ta zanikła podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku, ale po drugiej wojnie światowej Dzień Matki powrócił do kalendarzy, a wraz z nim zwyczajowe podarunki. Najpopularniejszymi kwiatami wręczanymi Mamom są róże, goździki i chryzantemy.

 

USA
Z pozoru Dzień Matki wygląda dość tradycyjnie, tak jak w innych krajach są tam oczywiście kwiaty, kartki, pudełko czekoladek, wyrazy wdzięczności. Jest jednak coś jeszcze. Domy oraz budynki instytucji publicznej ubarwiane są flagą narodową ku czci matek narodu. To dowód na doniosłość tego święta, które także ma swoją matkę – Annę Jarvis. Wywalczyła ona ustanowienie Dnia Matki świętem narodowym i dzięki niej co roku druga niedziela maja należy do rodzicielek.

 

Indie
W Indiach kult matki zawsze był mocno obecny w tradycji. Hindusi obchodzą w październiku dziewięciodniowe święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Od 10 lat swoje święto mają hinduskie mamy. W tym dniu, tak jak w wielu innych miejscach na świecie, dostają one kwiaty i drobne upominki. A dodatkowo – zaproszenie na obiad poza domem, żeby chociaż w dniu swojego święta odpoczęły od zajęć w kuchni.

 

RPA
W Południowej Afryce druga niedziela maja dedykowana jest wszystkim mamom, ale także babciom oraz innym bliskim sercu kobietom. Są one obdarowywane rozmaitymi upominkami i tradycyjnymi goździkami. Tego dnia wszystkie dzieci, małe i duże, wkładają ubrania w kolorach czerwieni i różu. Te barwy są poświęcone żyjącym matkom. Natomiast w biel ubierają się ci, których mamy już odeszły.

 

Kanada
W tym kraju Dzień Matki jest bardzo popularnym świętem. Przypada w drugą niedzielę maja, jak w większości państw na świecie. Goździki oraz piękne kartki z życzeniami są symbolami święta. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami markowych sklepów. Tradycyjnie tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcie, często poza domem, na przykład w restauracji. Zwyczajowym prezentem są też przyrządzane przez dzieci potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według specjalnych, wyłącznie w tym dniu wykorzystywanych przepisów.

 

Polska
26 maja mamy są zwykle obdarowywane przez swoje dzieci kwiatami i różnego rodzaju drobnymi prezentami, najczęściej własnoręcznie przygotowanymi. Te młodsze pociechy przygotowują w szkołach na lekcjach plastyki piękne, kolorowe laurki, w których piszą życzenia. Starsze dzieci zapraszają mamy na przedstawienia, w których biorą udział i występują specjalnie dla nich.

 

Francja
Francuski zwyczaj honorowania roli matek został zapoczątkowany przez Napoleona, a od 1950 roku oficjalnie ustanowiono Dzień Matki jako przypadający na ostatnią niedzielę maja. Wyjątkiem są lata, kiedy pokrywa się z Zielonymi Świątkami – wówczas zostaje przeniesiony na pierwszą niedzielę czerwca. We Francji kwiaty nie są aż tak popularnym podarkiem. Starsze dzieci ofiarowują mamom kosmetyki czy książki. Najmłodsze dzieci obdarowują Mamy własnoręcznie wykonanymi laurkami, drobiazgami czy wierszykami. Tradycją jest stylowy rodzinny brunch lub obiad, którego w tym szczególnym dniu nie musi przygotowywać mama. Zamiast bukietu kwiatów ofiarowuje się Mamom samodzielnie upieczone ciasto.

 

Niemcy
Pierwszy Muttertag, czyli Dzień Matki, miał miejsce w Niemczech w 1922 roku. Dziesięć lat później ogłoszony został świętem narodowym, obchodzonym w drugą niedzielę maja. Poprzez kwiaty, kartki czy drobne upominki dzieci wyrażają swą miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich ukochanych mam. Zazwyczaj święto jest obchodzone w drugą niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki przekłada się o tydzień wcześniej.

Polskie przysłowia ludowe na czerwiec

 

Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące.
Czerwiec stały, grudzień doskonały.
Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje.
Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje.
Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak.
Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy.
Pełnia czerwcowa - burza gotowa.
W czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają.
W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze.
Chrzest Jana w deszczowej wodzie, trzyma zbiory na przeszkodzie. (24 czerwca)
Gdy się święty Jan rozczuli, to go dopiero Najświętsza Panna utuli. (2 lipca - Marii)
Gdy święty Jan łąkę rosi, to chłop siano kosi.(24 czerwca)
Jak się Janek kąpie w wodzie, żniwom deszcze na przeszkodzie.(24 czerwca)
Gdy deszcz przed Janem, po żniwach rolnik jest panem.(24 czerwca)
Jak się święty Jan obwieści, takich będzie dni trzydzieści.(24 czerwca)
Kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.(24 czerwca)

CZERWIEC W KALENDARZU

21 maja Światowy Dzień Kosmosu


Jest to jedno z mniej znanych świąt w Polsce. Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.


Zapraszamy do ciekawej lektury: Tomasz Rożek "Kosmos" audiobook
https://youtu.be/bG1EFE03Ccs


Oraz do obejrzenia innych atrakcji o KOSMOSIE.
https://youtu.be/ahkKIg8NVS0
https://youtu.be/riuwdYSqSW8

 

19 maja

obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków.

 

Ustanowiono go 10 lat temu z inicjatywy fundacji ARKA. Pomysł, by chociaż jednego dnia w roku patrzeć bardziej na innych niż na siebie, jest godny pochwały, więc radzimy, jak możecie uczcić Dzień Dobrych Uczynków 2015.
Z inicjatywą, aby 19 maja ustanowić Dzień Dobrych Uczynków, w 2005 roku wystąpiła Fundacja Ekologiczna Arka. Jej pomysł zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji i przede wszystkim zwykłych ludzi, chcących zrobić coś dobrego dla innych. Jeśli jesteście wśród tych ostatnich, to mamy dla Was kilka propozycji, jak świętować Dzień Dzień Dobrych Uczynków 2015.


Uśmiechaj się do innych. Z jednej strony to wydaje się proste, ale z drugiej ciężko o dobry humor, gdy np. tkwimy w kolejce na poczcie lub czekamy na spóźniający się autobus. Postarajmy się jednak nawet w takich ekstremalnych warunkach zrobić dobrą minę do złej gry. W końcu uśmiech bywa bardziej zaraźliwy niż ziewanie.


Jesteś kierowcą? Jeśli tak, to masz wiele okazji, by zrobić dobry uczynek. Możesz przepuszczać pieszych, nie trąbić, gdy ktoś ociąga się z ruszeniem ze świateł czy wpuścić kogoś nieporadnie starającego się zmienić pas. Oczywiście, że wszyscy się spieszymy, ale to nie powód, by na drodze widzieć tylko koniec własnego nosa.


Wyręcz kogoś z domowników. To nie Twoja kolej na mycie naczyń, odkurzanie albo wyprowadzenie psa? Nie szkodzi, zrób rodzinie lub współlokatorom niespodziankę i wyręcz ich w codziennych obowiązkach.


Zrób współpracownikom kawę. Nie jest tajemnicą, że niemal każde biuro żyje dzięki napędzaniu kofeiną. Popraw więc humor swoim współpracownikom, robiąc wszystkim kawę.
Powiedz komplement. Chociaż słowa to nie czyny, lecz potrafią równie skutecznie poprawić humor. Postaraj się więc zaskoczyć otaczających Cię ludzi jakąś sympatyczną uwagą.


Nakarm potrzebujących. Kiedy zagaduje Cię ktoś w brudnym, brzydko pachnącym ubraniu, przyspieszasz kroku i udajesz, że go nie widzisz? Nie chcesz słyszeć czy prosi o jedzenie, pieniądze czy może papierosa? Dziś zrób coś odwrotnego - kup bułki, wodę i szynkę, a następnie daj je pierwszemu napotkanemu bezdomnemu.


Pomóż zwierzakom. Przejrzyj szafę, na pewno znajdziesz w niej coś, co Tobie się już nie przyda, za to okaże się niezbędne w schronisku dla zwierząt. W końcu coś dobrego można zrobić nie tylko dla ludzi, ale także zwierzaków. A może pójść na całość i w Dzień Dobrych Uczynków wziąć pod swój dach czworonoga.

 

Najlepszym sposobem, by uczcić Dzień Dobrych Uczynków jest jednak robienie czegoś pozytywnego nie tylko 19 maja, ale każdego dnia.

[pobierz] 0.1 MB ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA JP II

18 MAJA

100- LECIE URODZIN JANA PAWŁA II

[pobierz] 0.1 MB KALENDARZ RÓŻNYCH ŚWIĄT W MAJU
[pobierz] 0.1 MB miniprzewodnik--bialo--czerwona
[pobierz] 0.2 MB swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich
[pobierz] 0.6 MB plakat_koronawirus
Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"
Zdrowie dziecka jest podstawowym warunkiem pomyślnego procesu wychowawczego. Dzieciństwo jest tym okresem w życiu człowieka, w którym kształtują się jego podstawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Świetlica ma również ogromny wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Jednym z głównych zadań świetlicy jest kształtowanie nawyków w zakresie higieny i kultury życia codziennego. Wiedza o zdrowiu stanowi znakomitą płaszczyznę integrującą wiele różnorodnych działań edukacyjnych wspomagających wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka. Poprzez myślenie, poszukiwanie, działanie, uczenie się i doskonalenie dziecko przyjmuje odpowiedzialność za własne zdrowie. Zasoby, w które zostanie wyposażony młody organizm, są podstawą dobrego funkcjonowania przez wiele lat. Należy uświadamiać i kształcić dzieci , aby uchronić ich życie i zdrowie na przyszłość, aby stały się rozsądnymi młodymi ludźmi świadomymi i odpowiedzialnymi za własne zdrowie. Zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy dietetycy alarmują, iż dzieci już od najmłodszych lat dostarczają do organizmu zbyt dużo cukru i soli oraz szkodliwych substancji konserwujących poprzez mocno przetworzoną żywność. Odnotowuje się również wzrost otyłości u dzieci. Najlepszym sposobem zaradzenia niewłaściwym nawykom żywieniowym będzie pokazanie i umożliwienie im samodzielnego wykonania zdrowych potraw z owoców, warzyw oraz innych produktów. Wprowadzenie ruchu pozwoli zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu w domu i ograniczy spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem komputera, smartfona czy telefonu komórkowego. Przestrzeganie zasad higieny zapewni ochronę przed chorobami, natomiast znajomość zasad bezpieczeństwa w domu, szkole, pozwoli chronić zdrowie i życie.
Dlatego też uczniowie uczęszczający na zajęcia do świetlicy szkolnej będą realizować innowację pedagogiczną pt. "W zdrowym ciele zdrowy duch" by wzbogacić swoją wiedzę z dziedziny zdrowia i bezpieczeństwa, wykształcić postawę "prozdrowotną" nabyć określonych umiejętności, przyswoić przyzwyczajenia oraz nawyki higieniczne i zdrowotne.

"W zdrowym ciele zdrowy duch".

1. Temat innowacji: "W zdrowym ciele zdrowy duch".

2. Czas realizacji: marzec 2020r. - czerwiec 2020r.

3. Rodzaj innowacji: programowo - metodyczna

4. Cele:
- zapoznanie z wartościami zdrowia jako potencjału, którym dysponuje dziecko,
- propagowanie zdrowego trybu życia,
- kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa własnego
i innych,
- kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno - zdrowotnych,
- wdrażanie do ruchu na świeżym powietrzu, jako symulatora prawidłowego rozwoju,
- kształtowanie właściwej postawy wobec opieki zdrowotnej i działań profilaktycznych.
- angażowanie rodziców w działalność prozdrowotną, szkołę przekazywanie im wiedzy z tego zakresu.

5. Organizacja zajęć:
Niniejsza innowacja zakłada, że jej treści będą realizowane dla uczniów klas I-III uczęszczających na zajęcia do świetlicy szkolnej. Zajęcia prowadzone będą dwa razy w tygodniu. W celu uatrakcyjnienia, zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem różnorodnych technik, materiałów i pomocy dydaktycznych.

6. Planowane osiągnięcia uczniów:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
- potrafi dbać o higienę i zdrowie.
- prezentuje postawę odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich.
- dokonuje właściwych wyborów w sprawach swojego zdrowia i żywienia
oraz spędzania czasu wolnego.
- posiada bogatą wiedzę na temat czynników sprzyjających i zagrażających zdrowiu.
-dąży do utrzymania sprawności fizycznej i przestrzega zasad profilaktyki zdrowotnej.
-angażuje wyobraźnię i pamięć.
-korzysta z różnorodnych źródeł informacji.
-pozna różnorodne sposoby korzystania z zasobów internetowych.
-wdroży się do efektywnego współdziałania w zespole i grupie.

7. EWALUACJA PROGRAMU
Ewaluacja innowacji nastąpi po jej zakończeniu w celu uzyskania informacji zwrotnej o realizacji założonych celów. W trakcie realizacji programu dokonywana będzie na bieżąco obserwacja zachowań dzieci oraz ich postępów na zajęciach. Zbierane będą wytwory pracy uczniów. Przeprowadzone zostanie także badanie ankietowe wśród uczniów uczęszczających na zajęcia. Uzyskane wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy uczniowie posiedli wiedzę
i umiejętności przekazywane na zajęciach. Istotnym elementem ewaluacji będą wrażenia i opinie rodziców i innych obserwatorów. Wyniki ewaluacji w pisemnej formie opracują nauczyciele prowadzący innowację i zapoznają z nimi Radę Pedagogiczną na konferencji podsumowującej rok szkolny 2019/2020.