AKTUALNOŚCI


Pod takim hasłem 28 listopada br. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej odbyło się kolejne, czwarte już, spotkanie integracyjne dzieci niepełnosprawnych wraz z rodzinami z terenu Powiatu Limanowskiego, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Kasinie Wielkiej.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Jan Puchała – Starosta Limanowski, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Aleksandra Kania – Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna, Francziszek Dziedzina - wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Danuta Gąsior - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej, Adam Wrzecionek i Gabriel Rapta - Radni wsi Kasina Wielka.
Uroczystość rozpoczęto wspólną modlitwą podczas Mszy Świętej, którą koncelebrowali ks. Robert Stanuszek – wikariusz parafii Kasina Wielka i ks. Tadeusz Cetera - wikariusz parafii Dobra. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowała Schola „Soli Deo”.
Zebranych gości powitała Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej - Janina Ziemianin.
Dla wszystkich uczestników goście z SOSW w Dobrej zaprezentowali spektakl pt. „Czerwony Kapturek”. Aktorzy zauroczyli widownię swoją grą oraz barwnymi strojami. Wysoki poziom prezentacji sztuki świadczy o wielkim zaangażowaniu i współpracy wszystkich pracowników tej placówki. Uczniowie ZPO Kasina Wielka wystąpili w przedstawieniu pt.: „Jaś i Małgosia”, które udało się przygotować wspólnie z opiekunem i rodzicami.
Wszystkie te starania zostały uwieńczone radością odmalowaną na twarzach uczestników spotkania. W podziękowaniu za miłość rodzicielską i codzienny ich trud dzieci zadedykowały swoim rodzicom pełne uczuć piosenki.
Ogromną niespodzianką był tort urodzinowy z okazji czwartej edycji spotkania. Autorem tego słodkiego arcydzieła był miejscowy cukiernik, Bolesław Jania.
W swoich wystąpieniach goście skierowali ciepłe słowa do zgromadzonych rodziców, podkreślając ich ogrom poświęcenia w opiece nad swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, ich bezgraniczną miłość i oddanie. Podkreślili także znaczenie wychowywania dzieci w pełnej miłości rodzinie, w której priorytetem jest wychowanie oparte na wartościach chrześcijańskich i pielęgnowanych polskich tradycji.
W trakcie uroczystości wszystkim dzieciom wręczono upominki przygotowane dzięki ofiarności sponsorów.
Nie zabrakło także pysznego obiadu i słodkich łakoci, które z wielkim zaangażowaniem przygotowali rodzice uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa i tańce, do których przygrywał po raz kolejny szkolny zespół muzyczny.
Uroczystość miała na celu integrację dzieci, jak również wymianę doświadczeń między ich opiekunami.
Tegoroczny bal udowodnił po raz kolejny, jak ważną rolę odgrywają takie spotkania dla rodzin dzieci z problemami niepełnosprawności. Wspólnie spędzony czas upłynął w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze.

To święto to pomysł kilku osób, ale z pewnością nie mógłby być zrealizowany, gdyby nie zrozumienie i ofiarność ludzi, dla których uśmiech dziecka jest największą nagrodą. Nie zabrakło przy jego organizacji wielu ludzi dobrego serca. Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej wyjątkowej uroczystości.
Tegoroczne spotkanie wsparli:
Jan Puchała- Starosta Limanowski
Bolesław Żaba –Wójt Gminy Mszana Dolna
Zakłady Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego „Tymbark”
Sylwester, Władysław Cichórz - Zakłady mięsne w Dobrej
Patrycja Jakubas, Łukasz Wątor –salon KIA Wadowscy, Sp. z o.o. oddział Gaj ul. Myślenicka 7
Wojciech Winkel - Dyrektor produkcji w Zakładach "WAWEL" S.A.
Marek Sala – firma „Lajkonik”
Bank Zachodni WBK Grupa Santander – Oddział w Wieliczce
Janusz Nowak
Kółko Rolnicze w Kasinie Wielkiej
Anna, Adam Fabia
Katarzyna i Bolesław Jania – właściciele cukierni z Kasiny Wielkiej
Anna i Józef Wydra – właściciele Sklepu wielobranżowego z Kasiny Wielkiej
Zofia Dziętło - Zakład Ubezpieczeń „UNIQA” w Mszanie Dolnej
Foto Majka z Mszany Dolnej
Marek Florczak Właściciel Zakładu Produkcji Mięsno-Wędliniarskiej z Niedźwiedzia
Renata i Grzegorz Kaletka – właściciele Sklepu wielobranżowego z Kasiny Wielkiej
Ks. Robert Stanuszek - katecheta parafii Kasina Wielka
Grażyna i Maciej Dulęba
Beata i Gabriel Rapta
Maria i Adam Wrzecionek
PZU –ODDZIAŁ Limanowa – p. Gąsiorek
Barbara Kucharczyk – księgarnia ,,HOBIT” Mszana Dolna
Paweł Dudek – Firma „bdArt” Mszana Dolna
Stanisław Skowronek - Kasina Wielka
Paweł Bubula
Michał Wyroba
Józef Nowak
Beata Chalcarz
Katarzyna Kołodziej
Bożena Grzybacz
Ewa Wąchała
Fitness Club –FitUp w Dobrej - Michał Czyszczoń
Sylwester Kus - Firma INTRA-NET Wiśniowa
Maria Rabiej, Niepołomice
Rodzice uczniów ZPO Kasina Wielka

Ewa Ślaga
Anna Cygal – Masulik
Helena Wrzecionek

Pod takim hasłem 24 listopada br. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej odbyło się spotkanie integracyjne dzieci niepełnosprawnych wraz z rodzinami z okolic Mszany Dolnej,
wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej oraz dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Kasinie Wielkiej. Idea tej uroczystości integracyjnej zrodziła się z dwóch powodów. Po pierwsze: bieżący rok upływa pod hasłem roku Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela i opiekuna dzieci; po drugie: tegoroczny „Dzień papieski” obchodziliśmy pod hasłem "Jan Paweł II- Papież Rodziny".
Jak wielką rolę w życiu dziecka odgrywa rodzina, a rodzina w życiu społeczeństw i narodów nie trzeba nikogo przekonywać. Jan Paweł II powiedział: "Troska o dziecko i rodzinę jest pierwszym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”.
Nasze spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Jan Puchała – Starosta oraz Franciszek Dziedzina - Wicestarosta Limanowski, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Danuta Gąsior - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej, Bolesław Jania, Gabriel Rapta i Adam Wrzecionek - Radni wsi Kasina Wielka.
Uroczystość rozpoczęła wspólna modlitwa podczas mszy świętej, którą odprawił ks. Gracjan Hebda. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowała Schola „Soli Deo”.
Wszystkich zebranych gości powitała Pani Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej - Janina Ziemianin.
Następnie dzieci z SOSW w Dobrej zaprezentowały się w przedstawieniu pt.: „Sierotka Marysia”. Spektakl zachwycił pomysłową interpretacją, urzekającą scenografią, zaangażowaniem aktorów i opiekunów. Przygotowanie tego przedstawienia wymagało bardzo dużego wysiłku, zarówno ze strony aktorów, opiekunów, jak również rodziców.
Uczniowie naszej szkoły wystąpili w spektaklu pt.: „Królewna Śnieżka”, który udało się przygotować wspólnie z opiekunem i rodzicami. Wszystkie te starania zostały uwieńczone radością odmalowaną na twarzach i aktorów i widzów.
W podziękowaniu za miłość rodzicielską dzieci zaśpiewały piosenki, które dedykowały swoim rodzicom.
W trakcie uroczystości wszystkim dzieciom wręczono upominki przygotowane dzięki ofiarności sponsorów.
Nie zabrakło także pysznego obiadu i słodkich łakoci, które z wielkim zaangażowaniem przygotowali rodzice naszych uczniów.
Spotkanie zakończyła wspólna zabawa i tańce.
Impreza miała na celu integrację dzieci, jak również wymianę doświadczeń między ich opiekunami. Tegoroczny bal udowodnił także, jak ważną rolę odgrywają takie spotkania dla dzieci z problemami niepełnosprawności. Sobotnie spotkanie upłynęło w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że udało nam się wywołać uśmiech na twarzach dzieci i że spotkamy się znów za rok! – informują organizatorzy. Realizowaliśmy tę uroczystość w myśl nauczania Jana Pawła II: Nigdy nie jest tak, żeby człowiek czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością. Kochamy, dzieląc się z innymi.
To święto to pomysł kilku osób, ale z pewnością nie mogłoby być zrealizowane gdyby nie zrozumienie i ofiarność ludzi, dla których uśmiech dziecka jest największą nagrodą.
Nie zabrakło przy jego organizacji wielu ludzi dobrego serca. Dziękujemy więc serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji uroczystości.
Pragniemy gorąco podziękować sponsorom za pomoc rzeczową i finansową.


Naszą akcję poparli:
Jan Puchała- Starosta Limanowski
Bolesław Żaba –Wójt Gminy Mszana Dolna
Eugeniusz Wojak - właściciel firmy „Wolimex” z Limanowej
Zakłady Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego Tymbark
Firma „Bahlsen Sweet” z Jawornika
Krzysztof i Jan Zawada - firma „EKO-ZIEM” z Jurkowa
Andrzej Kurnik - Firma „Konstal” z Krasnych Lasocic
Paweł Michura - Firma „Midrew” z Młynnego
Panie: Michnik i Pankowska – właścicielki apteki w Limanowej
Zbigniew Kuś - właściciel tartaku w Mszanie Górnej
Krzysztof Kuś – przedsiębiorca z Mszany Górnej
Tadeusz , Piotr, Józef Wojtyczka z Lubomierza
Robert Sobczak - Firma „Elektron” z Kasinki Małej
Sylwester, Władysław Cichórz- Zakłady mięsne w Dobrej
Ks. Wiesław Maciaszek - proboszcz parafii Kasina Wielka
Ks. Gracjan Hebda - wikariusz parafii Kasina Wielka
Irena Hebda
Ewa Wąchała
Andrzej Ślaga- Firma Budowlana Kasina Wielka
Józef Michór - Firma „Kop –Trans” z Jurkowa
Kółko Rolnicze w Kasinie Wielkiej
Katarzyna i Bolesław Jania – właściciele cukierni z Kasiny Wielkiej
Anna i Józef Wydra – właściciele Sklepu wielobranżowego z Kasiny Wielkiej
Zofia Dziętło - Zakład Ubezpieczeń „UNIQA” w Mszanie Dolnej
Barbara i Czesław Kopytek z Kasiny Wielkiej
Państwo Zapałowie – właściciele cukierni z Niedźwiedzia
FotoMajka z Mszany Dolnej
Marek Florczak - Właściciel Zakładu Produkcji Mięsno-Wędliniarskiej z Podobina
Rodzice uczniów ZPO Kasina Wielka


red. Ewa Ślaga
Helena Wrzecione