Klasy 1-3


„PAMIĘTAMY” – WYCIECZKA NA CMENTARZ

Niech to światło da nadzieję, że i o nas ktoś kiedyś będzie pamiętał – to główna myśl wycieczki uczniów. W dniu 31 października 2019r. z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych dzieci z klasy I-IIIa wybrały się na Cmentarz, aby złożyć wiązanki i zapalić znicze, jako wyraz pamięci i szacunku dla tych co odeszli oraz uczcić pamięć poległych żołnierzy. Dzieci zrozumiały także jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

WYCIECZKA DO ZATORU

Korzystając z pięknej, słonecznej, jesiennej pogody uczniowie klasy 1a,2a,2b i 3a wspólnie z opiekunami wybrali się 24 października 2019 roku na wycieczkę do Zatoru. Postanowili zwiedzić Park Zatorland, ponieważ to ciekawe miejsce stworzone dla najmłodszych z myślą o ich edukacji poprzez rozrywkę. Zatorland to kompleks trzech tematycznych parków: Parku Dinozaurów, Parku Owadów i Parku Mitologii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Ruchomych Dinozaurów, w którym pani przewodnik umożliwiła nam poznanie odległej przeszłości, fascynujących historii. Park znajdował się na gęsto zalesionym terenie, przez który wiodła ścieżka edukacyjna prezentująca dawne życie dinozaurów. Pośród drzew mogliśmy zobaczyć przeszło 100 różnych dinozaurów, większość z nich to eksponaty ożywione. Wśród nich były ogromne roślinożerne Zauropody, przerażający T-Rexa czy też największy na świecie ruchomy dinozaur – Argentynozaur, mający ponad 35 metrów długości! Większość z nich poruszała się i wydawała dźwięki, dlatego przechadzka po ścieżce edukacyjnej sprawiała, że czuliśmy się przeniesieni w odległą przeszłość. Potem zwiedziliśmy Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, w którym znajdowała się kolekcja skamieniałych zwierząt oraz elementy szkieletów dinozaurów.

Pomimo zmęczenia ruszyliśmy dalej do Parku Owadów w którym spotkaliśmy owady ludzkich rozmiarów 16 gigantycznych eksponatów, min.: konika polnego, biedronkę, mrówkę, jelonka rogacza, larwę motyla, modliszkę, skorpiona, stonkę, żuka rohatynieca, muchę oraz ruchomego karalucha, a o całkowity zawrót głowy przyprawił wszystkich pobyt w domku do góry nogami. Zmęczeni przygodą poznawania postanowiliśmy zrelaksować się i dobrze bawić, korzystając z atrakcji lunaparku: kina 5D Extreme, symulatora 3D Bonanza, karuzeli „słonie”, diabelskiego młyna, karuzeli wiedeńskiej i łańcuchowej, loterii, salonu gier, zjeżdżalni, trampolin, dmuchańców i wielu innych. Amatorom mocniejszych wrażeń była przejażdżka dinocoasterem. Następnie przejechaliśmy ciuchcią do Parku Mitologii. Nieodłącznym elementem zwiedzania parku było przepłynięcie po malowniczym jeziorze łodzią i wysłuchanie opowieści o dawnych bogach i bohaterach. Tu na zwiedzających czekają między innymi latający Dedal i Ikar, gromowładny Zeus, Achilles walczący z Hektorem, Herakles pokonujący hydrę czy Perseusz ratujący Andromedę przed morskim potworem. Na odważnych czekał labirynt Minotaura i Sfinks.

Po zwiedzeniu Parku Mitologii wróciliśmy ciuchcią do autokaru. Zmęczeni ale szczęśliwi i pełni niezwykłych wrażeń wróciliśmy do domu.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo dzieci. Na początku każdego roku szkolnego w klasach I-III omawiane są podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły. Uczniowie poznają znaki drogowe oraz ćwiczą w bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w dniu 11 października 2019 odbyło się spotkanie z policjantem. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Policjant omówił zasady poruszania się po drogach, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przypomniał również, że dzieci nie powinny przyjmować od nieznajomych słodyczy i pod żadnym pozorem wsiadać do obcych samochodów.
Ważną kwestia poruszoną podczas spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci.
Dzieci z dużym zaangażowaniem słuchały rad i wskazówek pana policjanta, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom będą bardziej świadome zagrożeń i tym samym czujniejsze i rozważniejsze. Policjant będzie kojarzył się im, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

JESIENNA WYPRAWA DO LASU

Wraz z nadejściem nowej pory roku uczniowie klasy 1a,2a,2b i 3a wspólnie z opiekunami wybrali się 1 października 2019 roku na wycieczkę do lasu. Byli ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Planując wyprawę obawiali się jednak, czy pogoda im dopisze. Jak się okazało pogoda tego dnia była cudowna, a las o tej porze roku był przepiękny. Podczas spaceru po lesie dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Uważnie obserwowały również zachodzące w niej zmiany wczesną jesienią.
Panie opowiedziały dzieciom o roślinach i zwierzętach leśnych, o warstwowej budowie lasu, o tym jak rozpoznać różne gatunki drzew, które grzyby są jadalne i dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów. Dzieci zbierały też jesienne dary przyrody; grzyby, szyszki, różnokolorowe liście. Słuchały odgłosów lasu, podziwiały taniec jesiennych liści na wietrze.
Był również czas na odpoczynek, wspólną zabawę, grę w piłkę, ognisko i pyszne smażone kiełbaski oraz kanapki, które dzieci zjadły ze smakiem. Jednym słowem piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor dzieciom dopisywały o czym świadczą ich wesołe miny na zdjęciach. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wiedzy o lesie oraz niezapomnianych wrażeń wróciły do szkoły.

W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela)

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.
Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji i w związku z tym w dniu 27 września zorganizowano szkolne obchody Dnia Głośnego czytania w klasach 1-3.
Zaproszony gość Pani Dyrektor Janina Ziemianin czytała dzieciom fragmenty nowych przygód Słodziaków. Połączono wydarzenie głośnego czytania z akcją sieci sklepów ,,Biedronka” promującą, już drugi rok, codzienne ,głośne czytanie dzieciom.
Uczniowie poznali nowych bohaterów i z pewnością większość z Nich zapragnęła spotkać się z dalszymi przygodami Gangu Słodziaków.
Na zakończenie spotkania każdy otrzymał planszę , na której będzie zbierał naklejki za codzienne czytanie oraz zakładkę do książki.
To krótkie spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na ogromna rolę czytania w życiu i rozwoju dziecka.
WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH
I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
-buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
-uczy myślenia, poprawia koncentrację;
-wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
- poszerza wiedzę ogólną;
- ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
-uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
-zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
- chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
-kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Wychowawcy klas1-3