Klasy 1-3


JESIENNA WYPRAWA DO LASU

Wraz z nadejściem nowej pory roku uczniowie klasy 1a,2a,2b i 3a wspólnie z opiekunami wybrali się 1 października 2019 roku na wycieczkę do lasu. Byli ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Planując wyprawę obawiali się jednak, czy pogoda im dopisze. Jak się okazało pogoda tego dnia była cudowna, a las o tej porze roku był przepiękny. Podczas spaceru po lesie dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Uważnie obserwowały również zachodzące w niej zmiany wczesną jesienią.
Panie opowiedziały dzieciom o roślinach i zwierzętach leśnych, o warstwowej budowie lasu, o tym jak rozpoznać różne gatunki drzew, które grzyby są jadalne i dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów. Dzieci zbierały też jesienne dary przyrody; grzyby, szyszki, różnokolorowe liście. Słuchały odgłosów lasu, podziwiały taniec jesiennych liści na wietrze.
Był również czas na odpoczynek, wspólną zabawę, grę w piłkę, ognisko i pyszne smażone kiełbaski oraz kanapki, które dzieci zjadły ze smakiem. Jednym słowem piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor dzieciom dopisywały o czym świadczą ich wesołe miny na zdjęciach. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wiedzy o lesie oraz niezapomnianych wrażeń wróciły do szkoły.

W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela)

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.
Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji i w związku z tym w dniu 27 września zorganizowano szkolne obchody Dnia Głośnego czytania w klasach 1-3.
Zaproszony gość Pani Dyrektor Janina Ziemianin czytała dzieciom fragmenty nowych przygód Słodziaków. Połączono wydarzenie głośnego czytania z akcją sieci sklepów ,,Biedronka” promującą, już drugi rok, codzienne ,głośne czytanie dzieciom.
Uczniowie poznali nowych bohaterów i z pewnością większość z Nich zapragnęła spotkać się z dalszymi przygodami Gangu Słodziaków.
Na zakończenie spotkania każdy otrzymał planszę , na której będzie zbierał naklejki za codzienne czytanie oraz zakładkę do książki.
To krótkie spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na ogromna rolę czytania w życiu i rozwoju dziecka.
WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH
I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
-buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
-uczy myślenia, poprawia koncentrację;
-wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
- poszerza wiedzę ogólną;
- ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
-uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
-zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
- chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
-kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Wychowawcy klas1-3