Klasy 1-3


W minionym roku szkolnym uczniowie klas 1-3 w obydwóch budynkach realizowali
innowację pedagogiczną pod hasłem „W Kasinie dobrze żyć”.
Celem realizowanego zadania było pogłębienie u dzieci znajomość historii własnej rodziny i miejscowości, zapoznanie z ciekawymi ludźmi i zachowanie w pamięci wydarzeń oraz miejsc znajdujących się w naszej miejscowości, aby tym samym rozbudzić więź emocjonalną z miejscem , w którym się urodziły i mieszkają.
Wszystkie podejmowane działania miały za zadanie zrealizować założone cele, a były nimi głównie:
• kształtowanie u dzieci poczucia więzi z najbliższym środowiskiem, z ich "małą Ojczyzną" poprzez poznanie historii, kultury, tradycji, zwyczajów oraz przyrody,

• poznanie najbliższego środowiska,
• zaznajomienie z bogactwem naturalnym i kulturowym regionu,
• zapoznanie z ludźmi regionu, władzami samorządowymi, organizacjami i instytucjami,
• budzenie zainteresowania historią i kulturą własnego środowiska i regionu,
• dostrzeganie specyfiki przyrodniczej najbliższej okolicy,
• kultywowanie tradycji, przekazywanie jej młodemu pokoleniu,
• rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w życiu rodzinnym,
• rozwijanie ekspresji artystycznej w różnych dziedzinach kultury (teatr, muzyka, plastyka, taniec),
• rozwijanie uczuć patriotycznych,
• kształcenie kulturalnych zachowań w miejscach publicznych, kościołach i miejscach pamięci narodowej,
• rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska społecznego i przyrodniczego,

• wyzwalanie aktywności artystycznej dziecka i umożliwienie aktywnego uczestnictwa w uroczystościach i imprezach szkolnych,
• kształtowanie osobowości ucznia,
• kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
• integracja ze środowiskiem lokalnym,
• uatrakcyjnienie zajęć edukacyjnych i budowanie pozytywnego wizerunku szkoły,
• podniesienie jakości pracy szkoły.

Podczas zajęć dzieci poznawały tradycje oraz bogactwo tkwiące w folklorze, sztuce, obrzędowości i muzyce naszego regionu.
W ramach podejmowanych działań zajęcia odbywały się we współpracy z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na naszym terenie.
Dzieci zwiedziły zabytkowy kościół, kapliczki, miejsca Pamięci Narodowej i inne lokalne obiekty, obcowały z przyrodą w trakcie krótszych i dłuższych wycieczek po najbliższej okolicy poznając piękno przyrody .
,,Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, w bieżącym roku szkolnym, połączony był z akcentem regionalnym . W tym wydarzeniu wzięła udział Pani Elżbieta Ciężadlik-członek zespołu regionalnego,, Kasinianie –Zagórzanie”.
W ramach realizowanej innowacji dzieci spotkały się z ciekawymi ludźmi.
Z Panią Katarzyną Nawara ,wieloletnim członkiem zespołu regionalnego ,,Kasinianie Zagórzanie”, która w przeddzień Świąt Wielkanocnych w bardzo ciekawy sposób przybliżyła im obrzędy i zwyczaje Zagórzan związane z tym okresem.
W tym przedświątecznym czasie zorganizowano także ,,Zagórzańskie ,Wielkanocne śniadanie” z udziałem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Zagórzaniki”.Na stole królowały regionalne potrawy. Każde dziecko otrzymało pamiątkową, kasiniańską pisankę .
Bardzo ciekawym spotkaniem były odwiedziny bartnika, Pana Marcina Wiśniowskiego.
Pan Marcin z kolei zapoznał dzieci z pracą pszczelarza i zwrócił uwagę na ogromną rolę pszczół w życiu człowieka jak i na rolę ludzi w dbaniu o środowisko przyrodnicze, które powinno być przyjazne dla istnienia tych owadów.
Niezwykłym przeżyciem był dla dzieci czas świat Bożego Narodzenia, kiedy to wraz z członkami stowarzyszenia ,,Zagórzańskie Pasjonaci” mogły wykonywać regionalne ozdoby choinkowe. Efektem tych prac był świąteczny, ludowy wystrój sal lekcyjnych. Dzieci z pomocą zaproszonych gości ubrały ,,kasińską” choinkę i podłaźniczkę.
Przy okazji tych świat kultywowały także zwyczaje i obrzędy naszego regionu np.: kolędowanie, chodzenie po kolędzie, Trzej Królowie i inne.
W trakcie różnych zajęć uczyły się piosenek i przyśpiewek regionalnych, tańców i zabaw ludowych. Swoje umiejętności zaprezentowały na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Matki. W ramach realizowanej innowacji to święto w bieżącym roku szkolnym miało typowo regionalny charakter. Dzieci prezentowały się w regionalnych, kasiniańkich strojach ludowych. Upominki dla rodziców także miały zagórzański akcent. Nie zabrakło regionalnych przyśpiewek i tańców. Każde dziecko na zakończenie innowacji otrzymało pamiątkowy dyplom.
W trakcie trwania innowacji systematyczne wykonywano tematyczne gazetki ścienne związane z naszym regionem np.,,Znani Kasinianie”,,,To warto w Kasinie zobaczyć”, ,,Zwyczaje i obrzędy świąteczne w Kasinie” i inne.
Realizacja zadań utwierdziła wszystkich w przekonaniu ,że ,,W Kasinie dobrze żyć”

Mgr Jolanta Sobczak
Mgr Janina Czyrnek
Mgr Teresa Skowronek
Mgr Anna Rataj
Mgr Danuta Pietrzak
Mgr Katarzyna Pałgan
mgrAnna Cygal-Masulik

 

W KASINIE DOBRZE ŻYĆ

10 czerwca klasy 1-3 wzięły udział w pikniku „Mali Wspaniali”. Został on zorganizowany przez pana Artura Żabę. Piknik uświetnił pokaz pierwszej pomocy. Dzięki tej wiedzy można wielu ludziom uratować życie. Po rozgrywkach sportowych dzieci otrzymały medale i dyplomy. Panie z koła gospodyń Zagórzanki przygotowały przepyszny poczęstunek.

Wycieczka do Rabki i Zubrzycy Górnej
Dnia 30 maja uczniowie klas 1-3 b wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Rabki i Zubrzycy Górnej. W Rabce w teatrzyku Rabcio oglądaliśmy sztukę „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Następnie pojechaliśmy do Zubrzycy Górnej. Orawski Park Etnograficzny to wspaniałe miejsce, aby poznać i zobaczyć na własne oczy zabudowę dawnej wsi orawskiej. Dzieci mogły przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądała dawna codzienność. Pani przewodniczka opowiadała o zawodach, które już nie istnieją i oprowadzała po chałupach, których już dzisiaj na wsiach nie ma. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach „Od ziarna do bochenka chleba”. Dawne czasy, to chleb lub moskol wypiekany przez gospodynię. W trakcie zajęć dzieci młóciły zboże cepami, czyściły ziarno na przetakach, mieliły je na żarnach, a następnie zarabiały ciasto i formowały moskole, które zostały upieczone na blachach. W trakcie tych prac dowiedziały się o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, pracą na roli i życiu w gospodarstwie. Gdy moskole były gotowe zjedliśmy je ze smakiem wraz z przygotowaną kawą zbożową. Tego dnia wszyscy bawili się wesoło. Uczniowie wrócili do Kasiny Wielkiej z bagażem wspaniałych doświadczeń, wspomnień i w wybornych humorach.

Warsztaty jeździeckie 2019 dla Ani Wacławik.

 

28 maja dzieci z klas 1-3 b wyjechały na warsztaty jeździeckie do stadniny koni w Mszanie Górnej. Wspólnie spędziliśmy tam niezapomniane chwile. Dzieci wzbogaciły słownictwo dotyczące jeździectwa oraz samego konia. Dowiedziały się w jaki sposób należy obchodzić się ze zwierzętami, w jaki sposób dba się o konie, jak wygląda sprzęt jeździecki. Nasi wychowankowie oraz ich opiekunowie mieli możliwość skorzystać niejednokrotnie pierwszy raz w życiu z lekcji jazdy konnej pod okiem instruktora. Oprócz poczęstunku- kiełbaski , dzieci wspaniale bawiły się na placu zabaw. To była bardzo przyjemna wycieczka, którą długo będziemy pamiętać. Zebrane pieniądze podczas warsztatów zasilą konto przeznaczone na operacje chirurgiczne Ani Wacławik.

DZIEŃ MATKI

24 maja 2019 roku odbyła się wielka uroczystość poświęcona kochanym mamusiom z okazji ich święta.
Uczniowie klas 1-3 b zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym to dzieci w różnych formach artystycznych wyrażały miłość i podziękowanie do swoich mam. Po części oficjalnej dzieci obdarowały swoje mamy własnoręcznie wykonanymi prezentami i zaprosiły na słodki poczęstunek, który same przyrządziły. Zorganizowały również dla mam różne konkursy.
Atmosfera była wspaniała. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej wyjątkowej i wspaniałej uroczystości. Poprzez wiersze, piosenki i taniec, konkursy mogły wyrazić najukochańszym Mamom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

 

Janina Czyrnek
Jolanta Sobczak
Katarzyna Pałgan

W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale i są takie, które zmuszają nas do powagi, zadumy, a także radości jaką niosą za sobą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Raniutko w Wielką Niedzielę dzwonią dzwony, ogłaszając światu radość, że Chrystus zmartwychwstał. Potem cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania.
W naszej szkole bardzo starannie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Ozdabialiśmy pisanki, wykonaliśmy wiele ozdób świątecznych, którymi udekorowaliśmy sale.
We wtorek 16 kwietnia 2019 roku odbyła się niecodzienna uroczystość – Poranek Wielkanocny. Swoją obecnością zaszczyciły nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki”, które ugotowały dla dzieci tradycyjną potrawę wielkanocną -żurek z jajkiem i kiełbasą. Nie zabrakło również wiejskiego chleba i babki wielkanocnej. Złożyliśmy sobie życzenia i z apetytem zjedliśmy śniadanie.
Panie z Koła Gospodyń opowiadały dzieciom o tradycyjnych potrawach wielkanocnych naszej miejscowości.
Spotkanie przy wielkanocnym stole pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie, po by święta były świętami, a piękne polskie tradycje niezmienne pozostały.
Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za upowszechnianie tradycji wielkanocnych związanych z Ziemią Zagórzańską.

15 kwietnia 2019 roku spotkaliśmy z panią Katarzyną Nawarą – przedstawicielką zespołu regionalnego Kasinianie- Zagórzanie. Zaprezentowała nam tradycje i zwyczaje wielkanocne kultywowane w naszej miejscowości w okresie Świąt Wielkanocnych.
Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Nawarze za upowszechnianie kultury i tradycji Zagórzan.

Światowy Dzień Poezji

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także święto poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Wspólnie z uczniami klas 1b, 2b i 3b postanowiliśmy połączyć święta i zorganizowaliśmy konkurs recytatorski. W kolorowej, wiosennej scenerii zachwycaliśmy się strofami poetów.
Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych recytatorów:
Oliwier Grygiel z klasy 3 b - I miejsce,
Milena Ziemianin z klasy 2 b – II miejsce,
Dawid Jurczak z klasy 1 b -III miejsce,
Franciszek Rapta z klasy 3 b, Adrianna Dudzik z klasy 2 b – 4 miejsce.

TEATR BAJKA
Dnia 20.02.2019 r. uczniowie klas 1-3 obejrzeli spektakl lalkowy przygotowany przez Teatr Bajka z Nowego Sącza. Teatrzyk pt. "Magiczne słowa" niósł ważne przesłanie, że należy szanować swoich rodziców, a trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję i przepraszam posiadają niezwykłą moc i trzeba o nich pamiętać każdego dnia.

Zabawa karnawałowa klas 1--3

Dnia 14. 02. 2019 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach np.: w podawaniu balona, tańcu w parach z balonem czy na gazecie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom na spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pyszny poczęstunek.

 

 

Projekt „Jeżdżę z głową”

Dwudziestu uczniów klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej brało udział w projekcie „Jeżdżę z głową 2019”. Dzieci pod okiem wykwalifikowanego instruktora w ciągu dwudziestu godzin nabywali umiejętność poprawnej techniki jazdy na nartach. Zapoznali się także z zasadami bezpiecznego zachowania na stoku. Wszystkie koszty projektu zostały pokryte z budżetu Gminy oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI
I SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

W dniu 07.12.2018 dzieci z klas 1-3a wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do kopalni soli w Bochni. Celem tej wycieczki było wzbogacenie wiadomości o średniowiecznych i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej oraz pracy górnika.
Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, która przybliżyła dzieciom interesujące miejsca w kopalni soli o walorach zabytkowych oraz tradycje i zwyczaje górnicze. Podczas wędrówki trasą turystyczną uczniowie poznawali historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza.
W niezwykłym miejscu, bo aż 300 m pod ziemią czekał na nich Św. Mikołaj, który obdarował ich prezentami. Ponadto uczniowie obejrzeli tam przedstawienie teatralne oraz brali udział w zajęciach plastycznych. Potem bawiły się też na parkiecie podziemnej dyskoteki zachęcani do zabawy przez wodzirejów. Czas dobrej zabawy szybko minął. Pobyt w kopalni okazał się dla dzieci niezwykłą przygodą i interesującą lekcją historii. Do domu dzieci wracały w dobrych humorach, z solnymi pamiątkami i niezapomnianymi wrażeniami.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. W dniu 6 grudnia 2018 roku z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i ciepłych słów. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom wręczył prezenciki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.

HOKUS-POKUS, CZARY-MARY,
NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY.”

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Według dawnych wierzeń wróżby andrzejkowe mają magiczną moc, uchylają wrota do nieznanej przyszłości, ponadto pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń oraz fantazji.
Dzień 28 listopada dla uczniów kl 1-3 tradycyjnie był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Nie zabrakło ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp.. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Rodzice zaś przygotowali dla dzieci pyszny poczęstunek
Andrzejki były niezwykle udane i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

Zagórzańscy Pasjonaci dzielą się wiedzą
11 grudnia dzieci klas 1-3 b uczestniczyły w warsztatach, podczas których wykonały regionalne ozdoby choinkowe. Warsztaty prowadziły panie ze Stowarzyszenia Rękodzielników „Zagórzańscy Pasjonaci”. Ozdobami dzieci ubrały szkolną choinkę.

Nauczycielki klas 1-3 b

Mikołaju, Mikołaju…
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Po długim oczekiwaniu uczniowie doczekali się wizyty upragnionego Mikołaja. Dzieci na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością.
- To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!
Nauczycielki klas 1-3 b

MIKOŁAJKI

Wycieczka do Krakowa

Dnia 11 października 2018 roku dzieci z klas 1-3 b udały się na wycieczkę do Krakowa. Celem wycieczki było zwiedzanie Krakowa oraz wizyta w Centrum Nauki I zabaw KLOCKOLAND.
Dzieci uczestniczyły w interaktywnej prelekcji pt. „Laboratorium profesora Klockowskiego" oraz brały udział w warsztatach konstrukcyjnych.. Miały również możliwość zabawy różnorodnymi urządzeniami wykonanymi z klocków LEGO. Wycieczka była ciekawa, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

 

,,MAŁY PATRIOTA W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Już od września bieżącego roku szkolnego klasy 1-3 naszej szkoły aktywnie realizowały innowację pedagogiczną pt.: ,,MAŁY PATRIOTA W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”.
Istotą innowacji było wdrożenie dzieci do rozwijania postaw patriotycznych poprzez wzbogacenie wiedzy z zakresu edukacji patriotycznej, poznanie historii i tradycji ,,Małej Ojczyzny”-Kasiny Wielkiej, ważnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju w stulecie odzyskania niepodległości. Realizacja innowacji miała na celu rozwijanie u dzieci właściwej postawy patriotycznej, postawy wobec Ojczyzny jako całości, która dla małego dziecka jest pojęciem abstrakcyjnym, wyrobienie przywiązania do szczegółowych pojęć, symboli narodowych, własnej tożsamości regionalnej, a tym samym kształtowanie postawy zaangażowania w sprawy własnego środowiska oraz poznanie historii swego najbliższego otoczenia.
Dzieci pod kierunkiem nauczycieli bardzo aktywnie angażowały się we wszystkie podejmowane działania , a były to między innymi:
-,,Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ze Słodziakami” - połączony z akcentem patriotycznym skupił się wokół hasła: ,,Kto Ty jesteś –Polak mały…”. W tym wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście.
-,,Dzień mody w barwach narodowych”- dzieci prezentowały się w biało-czerwonych strojach.
,,Łączy nas flaga” - każda klasa wykonała z bibuły biało-czerwona flagę, która została połączona w najdłuższą flagę narodową w Kasinie Wielkiej.
-,,Tanecznym krokiem ku wolności” – uczniowie poznali polskie tańce narodowe, nauczyli się prostych układów tanecznych polki, krakowiaka, poloneza.
-,,Laurka dla mojej Ojczyzny”-w budynku ,,B” przeprowadzono konkurs na najpiękniejsza laurkę .Jego zwycięzcą został uczeń klasy 2 b Filip Handzel. Natomiast w budynku ,,A’’ w wykonanie laurek zaangażowano rodziców w celu włączenia środowiska rodzinnego uczniów w obchody rocznicowe stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W obydwóch budynkach prace dzieci stanowiły element dekoracji w czasie szkolnych obchodów tej doniosłej rocznicy.
-,,Kotylion Narodowy” - każdy uczeń pod kierunkiem nauczyciela wykonał dla siebie kotylion.
-,,Śpiewamy dla wolnej Polski” - uczniowie z nauczycielami wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych i legionowych. Podjęli próbę wykonania kilku z nich śpiewając karaoke. Uczniowie zaprezentowali przygotowane pieśni na szkolnej akademii w uroczystość setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie dzieci nauczyły się śpiewać hymn narodowy.
- Dekoracja sal lekcyjnych pod hasłem ,,Mamy powody do radości , bo zbliża się 100 lat niepodległości”.
-W bieżącym roku szkolnym, jak zawsze uczniowie z nauczycielami odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej z okazji Święta Zmarłych . Jednak znicze tym razem ozdobiliśmy symbolami narodowymi i niepodległościowymi naklejkami , aby w ten szczególny sposób podkreślić charakter ważnej rocznicy.
Akademia , która odbyła się 9 listopada , w przededniu rocznicy była okazją , by podsumować organizowany od początku roku szkolnego cykl wydarzeń mających na celu upamiętnić te wyjątkowe obchody. Najmłodsi uczniowie uczcili Niepodległą Rzeczpospolitą przygotowując inscenizację historyczną, która wprowadziła zgromadzoną społeczność szkolną w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918 roku. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną kraju jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
Nasze szkolne obchody Tego święta , ale przede wszystkim tak duże zaangażowanie najmłodszych uczniów sprawiły ,że każdy z nas zatrzymał się na chwilę , wspomniał naszych przodków walczących o niepodległość, dzięki którym możemy teraz żyć, uczyć się i bawić w wolnej Ojczyźnie.
Dzień ten dla wszystkich był szczególną lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich , dzięki którym my tworzymy historię Wolnej Polski. Rolą szkoły jest wspomagać wszechstronny rozwój dziecka. Zrealizowanie wprowadzonej innowacji przyczyniło się zapewne do pobudzenia tożsamości narodowej naszych wychowanków, utwierdzając Ich w przekonaniu że być Polakiem, Kasinianem –to brzmi dumnie…..

 

Jolanta Sobczak
Janina Czyrnek
Teresa Skowronek
Anna Rataj
Danuta Pietrzak
Katarzyna Pałgan
Anna Cygal-Masulik

 

,,MAŁY PATRIOTA W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”