Klasy 1-3
Wycieczka do pasieki
Dnia 23 maja 2022 roku uczniowie klas I i II pieszo wybrali się na wycieczkę do pasieki „Kasińska Barć” prowadzonej przez pana Marcina Wiśniowskiego. Po przybyciu na miejsce właściciel pasieki zaprosił dzieci do swojej pracowni i ciekawie opowiadał o życiu pszczół. Uczestnicy poznali etapy pozyskiwania miodu oraz dowiedzieli się jak wyglądają, a także jak działają urządzenia potrzebne do otrzymywania tego pysznego produktu. Z zainteresowaniem również oglądali m.in. wosk, pyłek pszczeli i plastry miodu. Poznali budowę ula oraz z bliska obejrzeli królową pszczół, czyli matkę. Na koniec spotkania wszyscy mieli możliwość posmakowania zdrowego, świeżo wybranego miodu. Wycieczka była bardzo udana. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą życia pszczół i odpowiedzialnej pracy pszczelarza.
Dzień Dziecka
Tradycja świętowania 1 czerwca, jako Dnia Dziecka liczy przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka.
W naszej szkole zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie klas I-III w tym dniu uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu oraz zabawach przy muzyce. Dużym zainteresowaniem również cieszył się przeprowadzony w tym dniu konkurs ,,Mam talent’’, podczas którego chętni uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty. Dzieci prezentowały swoje umiejętności m.in. gimnastyczne, taneczne, wokalne, recytatorskie oraz układania kostki Rubika na czas.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za odwagę i gratulujemy występu.
To był dla wszystkich wyjątkowy dzień, który dostarczył wielu emocji i zakończył się słodką niespodzianką. Uczniom naszej szkoły życzymy, aby każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka.
,, Cudze chwalicie, swego nie znacie”
W bardzo piękny i słoneczny dzień 20.05.2022 r. uczniowie klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami wyruszyli na autokarową wycieczkę do Krakowa dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” .
Program wycieczki obejmował zwiedzanie:
- Muzeum Lotnictwa Polskiego, które chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Przewodnik zabrał dzieci na spacer wśród samolotów opowiadając bardzo ciekawe anegdoty zarówno o skrzydlatych maszynach, jak i pilotach, którzy nimi latali. Uczniowie zapoznali się z historią polskiego lotnictwa wojskowego z czasów I i II wojny światowej oraz okresu międzywojennego. Podziwiali także bogate zbiory samolotów, śmigłowców, szybowców, silników lotniczych, wojskowych dział przeciwlotniczych. Mieli również okazję wejść do kilku samolotów, a nawet usiąść za sterami! Na zakończenie pobytu w muzeum dzieci oczywiście odwiedziły sklep z pamiątkami lotniczymi.
- Następnie dzieci przeżyły wiele ciekawych i niezapomnianych chwil w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema – w sensorycznym parku edukacyjnym położonym na pięknym, zielonym terenie o powierzchni 6 hektarów, w którym znajduje się wiele urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Było to idealne miejsce dla najmłodszych odkrywców, którzy czują potrzebę własnoręcznego sprawdzenia „jak to działa?” Dzieci zwiedzając m.in. zakątek optyki poznali zasadę latającego złudzenia, kalejdoskopu, spirali, ukrytych kolorów, krzywego zwierciadła, dwóch luster, mogli zważyć się na wadze hydraulicznej. Natomiast w zakątku akustyki mieli okazję zagrać na kamiennych cymbałach, organach rurowych, ksylofonie, trójkątach i gongach. Zapoznali się również z elementami mechaniki, gdzie zobaczyli dużą platformę równowagową, wózki na szynach, Kołyskę Newtona i kwaczki równoważne. Wiele radości dzieciom sprawiły także zabawy ruchowe na placu zabaw m.in. na zjeżdżalniach, huśtawkach, którym nie było końca.
- Nie lada atrakcją dla dzieci było również obejrzenie filmu w 3D pt. „Na skrzydłach Marzeń”. Była to niezwykła opowieść o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem, samolotem, a nawet statkiem kokosmicznym. Bogata grafika, piękna muzyka i poetycka narracja sprawiła, że ten film bardzo się dzieciom podobał!
Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, choć na pewno trochę zmęczeni. Mamy jednak nadzieję, że dla dzieci był to dzień pełen emocji i niezapomnianych wrażeń!
Wychowawczynie klas 1- 3
„GÓRALSKIE CYTANIE”
13 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Czytelniczo-Plastyczny V ,,GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej. Celem Konkursu było kultywowanie gwary góralskiej, kształtowanie nawyków czytelniczych i świadomego odbioru literatury regionalnej, a także rozbudzanie wyobraźni i ekspresji plastycznej dzieci.
Konkurs ten był etapem szkolnym, kwalifikującym uczestników do etapu wojewódzkiego. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział również uczniowie klas I-III. Spośród nich komisja wyłoniła najlepszych uczestników.
Zdobywcami dwóch pierwszych miejsc w konkursie czytelniczym zostali uczniowie klasy trzeciej;
Zofia Łacny i Antoni Kowalczyk.
Natomiast uczniowie pierwszej będą reprezentować naszą szkołę w konkursie plastycznym.Są to;
Izabela Skwarczek i Sebastian Struś.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Kubusiowi Przyjaciele Natury
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas 1-3 wzięli udział w edukacyjnym programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Był to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej, organizowany przez firmę Kubuś. Celem programu było zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu na świeżym powietrzu.
Podczas realizacji zadań na terenie naszej placówki dzieci uczyły się m.in. doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie, uczyły się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę oraz dlaczego warto żyć w zgodzie z naturą Poza tym poznały sposoby na ochronę środowiska naturalnego i jego zasobów – a więc wody, powietrza i energii. Dowiedziały się również, w jaki sposób spędzać aktywnie czas i dbać o swoja kondycję fizyczną.
Dzieci wielokrotnie tworzyły ciekawe i bardzo pomysłowe prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów wtórnych, czyli śmieci. Oglądały także filmy edukacyjne, słuchały Kubusiowych piosenek, wspólnie rozwiązywały quizy ekologiczne, uczestniczyły w akcji sprzątania świata. Na zakończenie realizacji programu uczniowie klasy trzeciej przygotowali dla swoich kolegów przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. ,,Jak uratować las’’.
Po zrealizowaniu programu uczniowie klas 1-3 nabyli prawo do posługiwania się Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury’’.
W ostatnim czasie w naszej szkole
dla uczniów klas I – III
został przeprowadzony
Ogólnopolskim Konkursie Zuch
Konkurs ten nie tylko sprawdzał kompetencje uczniów, ale również rozwijał wyobraźnię i twórcze myślenie dzieci, a ich treść była dostosowana do obowiązującej podstawy programowej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do udziału w tym konkursie, który trwał przez trzy dni. Każdy uczestnik konkursu mógł sam zdecydować, w którym chce wziąć udział zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Byli i tacy uczniowie, którzy wzięli udział w każdym z tych konkursów.
Konkurs Zuch z języka polskiego odbył się 09.05.2022 r. i sprawdzał kompetencje uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, poprawności pisowni, słownictwa oraz wiedzy o języku.
Konkurs Zuch z języka angielskiego przeprowadzony został 10.05.2022 r. i sprawdzałm.in. znajomość słownictwa oraz podstawowych zwrotów.
Konkurs Zuch z matematyki był przeprowadzony w dniu 11.05.2022 r. i weryfikował m.in. sprawność rachunkową oraz praktyczne umiejętności w rozwiązywaniu zadań tekstowych.
Wszystkim uczestnikom konkursu-
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za udział i z niecierpliwością czekamy na wyniki!
Spotkanie z funkcjonariuszem Policji
25 Marca 2022 r. uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej uczestniczyli w spotkaniu Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz o zachowaniu się w sytuacji gdy zaczepia nas osoba nieznajoma. Pni Policjantka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówiła sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. W nagrodę za aktywny udział uczniowie otrzymali nagrody.
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest zawsze bardzo radosny i niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci.
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem w dniu 21 marca 2022 r. uczniowie klasy I- III postanowili pożegnać zimę i przywitać wiosnę. W tym celu przygotowali piękne kukły Marzanny, które były wykonane ze słomy i ekologicznych ubrań. Sama kukła jest symbolem zimy, zaś ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.
W barwnym korowodzie, więc uczniowie pomaszerowali w stronę pobliskiej rzeki. Dziś Marzanny jak wiemy topić nie wolno, a dawniej przed jej utopieniem należało ją jeszcze podpalić. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki, lecz spalona nad jej brzegiem. Zaś zebrane wokół dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę, a z wielką radością i z uśmiechem na twarzy powitały najpiękniejszą porę roku – wiosnę.
KONKURS ZUCH ROCZNY
Uczniów klas 1-3 zapraszam do wzięcia udziału w konkursach, które odbędą się ;
09-05-2022 r. - konkurs Zuch z języka polskiego
10-05-2022 r. - konkurs Zuch z języka angielskiego
11-05-2022 r. - konkurs Zuch z matematyki
Konkurs Zuch z języka polskiego sprawdza kompetencje uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, poprawności pisowni, słownictwa oraz wiedzy o języku.
Konkurs Zuch z języka angielskiego sprawdza znajomość słownictwa oraz podstawowych zwrotów. Ciekawe opracowanie graficzne pytań zainteresuje najmłodszych uczniów i zachęci do pogłębiania wiedzy z języka angielskiego.
Konkurs Zuch z matematyki weryfikuje sprawność rachunkową oraz praktyczne umiejętności w rozwiązywaniu zadań tekstowych.
Wszystkie konkursy rozwijają wyobraźnię i twórcze myślenie dzieci, a ich treść jest dostosowana do obowiązującej podstawy programowej. Testy konkursowe zawierają 21 pytań o różnej skali trudności i w związku z tym każdy uczeń ma szansę sprawdzenia swoich umiejętności. Pytania konkursowe mogą zawierać jedną lub więcej poprawnych odpowiedzi.
Każdy uczestnik konkursów Zuch otrzyma dyplom.
Najlepsi uczniowie w poszczególnych seriach konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rozdanymi na następujących zasadach:
Miejsce 1: Grawerowany dyplom laureata oraz nagroda książkowa,
Miejsca od 2 do 5: Dyplomy laureatów oraz nagrody książkowe,
Miejsca od 6 do 15: Dyplomy laureatów,
Miejsca powyżej 16: Dyplomy uznania.
.
Rodzic ucznia deklarującego udział w konkursie wpłaca wpisowe w wysokości 12,00 zł. Opłata wpisowa dotyczy uczestnictwa w jednym konkursie. Jeśli uczeń bierze udział w dwóch lub trzech konkursach, ponosi opłatę za każdy z nich oddzielnie. Każdy konkurs, tj. Zuch z języka polskiego, Zuch z języka angielskiego oraz Zuch z matematyki, rozliczany jest oddzielnie.
25-03-2022 r. - ostateczny termin zgłoszenia udziału w konkursie.
XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI ,,BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO RYZYKO UPADKÓW ZNAMY”
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Krakowie informuje o rozpoczęciu kolejnej, dwunastej edycji Konkursu Plastycznego dla Dzieci, pod hasłem ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Patronat honorowy nad Konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa wiejskiego.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa: klasy 0- III szkoły podstawowej
II grupa: klasy IV- VIII szkoły podstawowej
Zadanie konkursowe:
Wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3 dowolną techniką obrazującej sposoby zapobiegania upadkom osób podczas pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym, upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia
Prace należy nadsyłać do siedziby Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie, ul. Bratysławska 1a, 31-201 Kraków w terminie do 1 kwietnia 2022 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie, laureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi.
Szczegółowe informacje zawarte zostały w regulaminie konkursu, który jest dostępny na stronie internetowej Kasy www.krus.gov.pl.
W karnawale czas na bale!
23 lutego odbyła się zabawa karnawałowa. Wzięły w niej udział dzieci z kl.1-3. Sale lekcyjne wyglądały inaczej niż zwykle, zamieniły się w sale balowe. Udekorowana kolorowymi maskami, balonami, łańcuchami zachęcały do zabawy. Dzieci zaprezentowały się w pięknych strojach. Przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy bawili się znakomicie, skoczne tańce, barwne korowody, konkursy, układy taneczne sprawiły wiele radości uczestnikom balu. Na zmęczonych tancerzy czekał pyszny, słodki poczęstunek przygotowane przez rodziców. Dzieci z wielkim apetytem zajadały smakołyki. Bal umożliwił dzieciom i oraz wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze i dostarczył wielu przeżyć, i miłych wrażeń! Kolejny bal karnawałowy już za rok.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Jest to coroczne święto, które obchodzone jest 21 lutego i zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Przypomina ono o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się uroczysty apel, na którym m.in. zostali nagrodzeni mistrzowie ortografii z poszczególnych klas.
Tytuł Mistrza Ortografii w klasach1-3 zdobyli;
KLASA 1a
Filip Rzepka
Izabela Skwarczek
Piotr Ceklarz
KLASA 2a
Milena Skowronek
Gabriel Pietrzak
Amelia Mazurek
KLASA 3a
Kowalska Zuzanna
Pleń Liliana
Nawara Natalia
Laureatom zostały wręczone nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Powszechność dostępu Internetu oraz do nowoczesnych mediów sprawiła, że coraz więcej dzieci i młodzieży korzysta z Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci.
Co roku, na początku lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tegoroczne hasło akcji to „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
Uczniowie klas 1-3 w ramach tej akcji obejrzeli spektakl pt. ,,Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”. Wzięli również udział w interaktywnym spotkaniu online na żywo z bohaterami Plikiem i Folderem.
ZIMA, ZIMA, ZIMA, PADA, PADA ŚNIEG…
W końcu zima do nas przyszła. Prawdziwa – ze śniegiem i mrozem. Na taką pogodę dzieci czekały bardzo długo! Dlatego też uczniowie klasy 1-3 bez wahania zamienili salę gimnastyczną na prawdziwe, zimowe szaleństwa i wybrali się na dwór. Pod czujnym okiem wychowawczyń, oddali się iście śniegowemu szaleństwu. Zimowym zabawom nie było końca – dzieci urządzały zawody w rzucaniu śnieżkami do celu, jeździły na sankach i budowały bałwany czerpiąc mnóstwo przyjemności i radości z zimowej aury. Takie wyjście z sali lekcyjnej to świetna rozrywka i wielka frajda dla dzieci, ale także promocja zdrowego stylu życia.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Najbardziej wyczekiwanym dniem w życiu każdego dziecka, jest dzień przybycia do szkoły Mikołaja. Jest on znany przede wszystkim, jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami.
Dzieci już od rana nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków Mikołaja. Wyjątkowo w tym roku przyjechał do naszej szkoły 7 grudnia 2021 roku. Oprócz pełnego prezentów worka Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i ciepłych słów. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i nauczycieli w szkole. Na zakończenie Mikołaj wszystkim dzieciom wręczył prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego!
Za prezenty dzieci odwdzięczyły się Mikołajowi pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Zrobiły sobie również z nim pamiątkowe zdjęcia. Oczekiwana cały rok wizyta Mikołaja upłynęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.
HOKUS-POKUS, CZARY-MARY,
NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY”
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Według dawnych wierzeń wróżby andrzejkowe mają magiczną moc, uchylają wrota do nieznanej przyszłości, ponadto pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń oraz fantazji.
Dzień 29 listopada dla uczniów z klas 1-3 tradycyjnie był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Nie zabrakło ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami itp.. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Całość spotkania umilił poczęstunek przygotowany przez rodziców. Andrzejki były niezwykle udane i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne.
WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI
W dniu 24.11.2021r. dzieci z klas 1-3a wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do kopalni soli w Bochni. Celem wycieczki do najstarszej kopalnia soli w Bochni było wzbogacenie wiadomości o średniowiecznych i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej oraz pracy górnika. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, która przybliżyła dzieciom interesujące miejsca w kopalni o walorach zabytkowych oraz tradycje i zwyczaje górnicze. Liczne atrakcje takie jak zjazd prawdziwą górniczą windą pod ziemię, ekspozycja multimedialna oraz podziemna kolejka przeniosły dzieci w inny świat.
W niezwykłym miejscu, bo aż 300 m pod ziemią czekał na nich Skarbnik, który obdarował ich prezentami. Ponadto uczniowie na podziemnym boisku sportowym mieli okazję do gier i zabaw ruchowych z wykorzystaniem piłek różnego typu. Czas dobrej zabawy szybko minął. Pobyt w kopalni okazał się dla dzieci niezwykłą przygodą i interesującą lekcją historii. Do domu dzieci wracały w dobrych humorach, z solnymi pamiątkami i niezapomnianymi wrażeniami.
TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY !
W naszej szkole, 15 grudnia 2021 roku odbyła się uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. W kosmicznej scenerii wśród książek i czytników kosmicznych -pierwszoklasiści złożyli czytelnicze przyrzeczenie .
Uroczystość rozpoczęła się wysłuchaniem piosenki pt. „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniów klasy pierwszej powitali „kosmici”, którzy wylądowali wśród książek i bajkowych postaci. Przedstawienie pt. „KOSMICI W BIBLIOTECE „ przygotowała grupa świetlicowa uczniów z klasy 3. Aktorzy przypomnieli dzieciom jakie zasady panują w bibliotece, zaśpiewali i zatańczyli do piosenki pt. „Twoja biblioteka”. Pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie oraz zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej przez najmądrzejszą książkę - encyklopedię.
Uroczystość ta była powiązana z kampanią społeczną „Mała książka –Wielki człowiek” w ramach , której Instytut Książki , bezpłatnie przekazał wyprawki czytelnicze dla każdego pierwszaka . Z rąk Pani Dyrektor dzieci otrzymały oprócz wyprawek, dyplomy „Małego Czytelnika”, które były pamiątką „kosmicznej” uroczystości.
Mamy nadzieję, że książka stanie się przyjacielem dzieci i będą one z ciekawością odkrywać magiczne karty kolejnych książek. Dziękujemy nauczycielom świetlicy i wychowawcy kl.3 za duże zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia, rodzicom za wspieranie talentów swoich dzieci a uczniom kl. 3 gratulujemy pięknego występu i „kosmicznych” przeżyć.
KOCHANI RODZICE
Dziękujemy za poświęcony czas i trud, jaki wkładaliście
podczas zdalnej edukacji Waszych dzieci. Za to, że mimo
codziennych obowiązków wspieraliście ich w tym niełatwym
czasie. Doceniamy Wasze wsparcie i zaangażowanie.
Życzymy słonecznych wakacji i udanego odpoczynku.
Niech ten czas będzie dla Was wytchnieniem
od trosk życia codziennego.
Nauczyciele klas 1-3
ŻYCZENIA DLA KAŻDEJ MAMY
Drogie mamy przyszło nam świętować ten wspaniały dzień w trudnej , niepewnej rzeczywistości.
Dlatego tym bardziej pragniemy złożyć Wam serdeczne życzenia.
Brakuje słów, aby podziękować
za matczyną opiekę, cierpliwość,
dobroć, zrozumienie, ale tak bardzo
chcemy wyrazić wdzięczność za trud i wychowanie Waszych cudownych dzieci.
Podziękować za troskę , ciepło i życiowe mądrości,
które każdego dnia przekazujecie – swoim dzieciom,
tym małym i tym już dorosłym.
Dziękujemy za miłość, poświęcenie i wychowanie
w duchu największych i najważniejszych wartości.
Życzymy Wam Drogie Mamy, abyście zawsze były doceniane,
a miłość, którą obdarzacie swoich bliskich,
wracała do Was z podwójną siłą.
Wychowawcy klas1-3
SPOTKANIE Z WETERYNARZEM
W ramach realizowanego II modułu, projektu czytelniczego pt.:,,Zwierzęce lekturki spod chmurki ‘’- dnia 18 lutego , w naszej szkole ,odbyło się spotkanie z weterynarzem. Naszym gościem była p. Alina Borkowska-lekarz weterynarii. Dzieci z klas I-III dowiedziały się na czym polega praca weterynarza i jak należy pielęgnować zwierzęta domowe. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Opowiadali o pupilach, które mają w domu oraz zadawali mnóstwo pytań. Pani doktor przypomniała również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami i o konieczności szczepień. Naszym uczniom spodobała się nietypowa lekcja . Teraz z pewnością już wiedzą jak dbać o swoich czworonożnych przyjaciół.
Wychowawcy klas 1-3
TROPAMI NATURY
W dniu 18 lutego w naszej szkole uczniowie klasy szóstej i klas drugich realizowali zajęcia przyrodnicze pt. „Tropami natury”. Przewodniczyła nam w tym p. Krystyna Tomasiewicz - przewodnik i edukator beskidzki, pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy pani przewodnik jak mówiła o śladach zwierząt obecnych na naszym terenie, ich życiu i funkcjonowaniu w środowisku. Niespodzianką dla nas było to, że odbity na piasku i zalany gipsem trop mogliśmy zabrać ze sobą do domu jako pamiątkę spotkania. Dziękujemy za wspólne poznawanie przyrody w trakcie tych zajęć.
Uczniowie klasy 6,2a i 2b.
W KARNAWALE WIELKIE BALE
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw - tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 23stycznia.
Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Żółwie Ninja, Batmany, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały szkołę.
Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Jak co roku rodzice i tym razem zadbali o poczęstunek dla wszystkich. W imieniu wychowawców dziękujemy za pomoc i poświęcenie swojego wolnego czasu.
Liczymy na dalszą, owocną współpracę. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Dnia 6 grudnia gościliśmy w naszej szkole Mikołaja. W godzinach przedpołudniowych przybył on do dzieci z klas I-III, którzy z niecierpliwością od rana czekały na niego . Na tę okazję wszyscy ubrali się w czerwone stroje, aby upodobnić się do św. Mikołaja. Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali krótki występ artystyczny śpiewając piosenki i recytując wiersze. Po części artystycznej wyjątkowy gość rozdał grzecznym dzieciom prezenty , za które dzieci z uśmiechem na twarzy dziękowały Mikołajowi. Spotkanie minęło w bardzo miłej i radosnej atmosferze.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU
,,CZYTAM Z KLASĄ”
Zakończyliśmy I moduł innowacji „Czytam z klasą” , który jest realizowany w klasach 1-3 od października w ramach projektu edukacyjnego „Czytam z klasą” autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniającą czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów.
Celem innowacji jest: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli bardzo aktywnie angażowały się we wszystkie podejmowane działania.
Klasa pierwsza z wychowawczynią Panią Anną Rataj do modułu – ,,Fikuśne lekturki spod chmurki”. wybrała lekturę pt.,,Choinka” –baśń H. Ch .Andersena.
Klasy drugie pracowały i bawiły się z baśnią H. Ch .Andersena pt.,,Brzydkie Kaczątko” pod kierunkiem wychowawców Pani Teresy Skowronek i Pani Anny Cygal-Masulik.
Klasa trzecia z Panią Danutą Pietrzak czytała ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek..” autorstwa Justyny Bednarek.
Pierwszym zrealizowanym zadaniem było przygotowanie Kącika czytelniczego do projektu, w którym umieściliśmy plakat projektu wraz z plakatami promującymi czytelnictwo oraz Czytusie– własnoręcznie ulepione plastelinowe ludziki, które zachęcają do czytania. Inspiracją do wykonania Czytusi była prezentacja przygotowana przez autorów projektu. Każda grupa obowiązkowo wykonywała zadania w lekturnikach i dodatkowo należało zrealizować trzy inne do wyboru spośród kilku .Wszyscy po zakończeniu I modułu otrzymali potwierdzenie jego realizacji.
Dokonaliśmy już wyboru nowych lektur do II modułu i z niecierpliwością czekamy na realizację kolejnych zadań. Liczymy na świetną zabawę i nowe przygody z bohaterami lektur.
Wychowawcy klas 1-3
W Święto Trzech Króli, już po raz kolejny, w kościele parafialnym w Kasinie Wielkiej, przeżywaliśmy "Jasełkowe msze święte". Dzięki wspaniałej inicjatywie ks. proboszcza dzieci z naszej szkoły mogły zaprezentować przed szeroką publicznością swoje aktorskie talenty.
Na mszy o godz.10.30 uczniowie z klasy drugiej szkoły podstawowej wraz przedszkolakami zaprezentowali się przed szeroką publicznością.
Jasełka w naszym kościele cieszą się ogromną popularnością, o czym świadczy wypełniona wiernymi po brzegi świątynia. Nagrodą dla dzieci jest ofiara z mszy. Zebrane pieniądze przeznaczamy na dofinansowanie organizowanych wycieczek. Trzeba przyznać, że jest to świetny pomysł promocji młodych talentów, a zarazem niepowtarzalny sposób bliższego przeżycia cudu Narodzenia Bożej Dzieciny.
Warto jeszcze podkreślić, że wspaniałym pomysłem jest zapraszanie przez księdza proboszcza zuchów z naszej szkoły do miejscowego kościoła. I w tym roku, w Wigilię przynieśli oni Betlejemskie Światełko Pokoju, które każdy mógł zabrać sobie do domu. Dzięki tej akcji wszyscy mogli, przez płomień betlejemskiej świecy, zbliżyć się do miejsca narodzenia Pana Jezusa.
W imieniu dzieci, rodziców i opiekunów serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi za kontynuowanie ,,nowej kasińskiej tradycji” w naszej parafii, a tym samym za otwartość i owocną współpracę z naszą szkolną społecznością, za dostrzeganie i promowanie trudnej, ale bardzo wdzięcznej pracy z dziećmi, a przede wszystkim za ubogacenie i urozmaicenie oprawy tych najpiękniejszych świąt w całym roku.
Anna Cygal -Masulik
„PAMIĘTAMY” – WYCIECZKA NA CMENTARZ
Niech to światło da nadzieję, że i o nas ktoś kiedyś będzie pamiętał – to główna myśl wycieczki uczniów. W dniu 31 października 2019r. z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych dzieci z klasy I-IIIa wybrały się na Cmentarz, aby złożyć wiązanki i zapalić znicze, jako wyraz pamięci i szacunku dla tych co odeszli oraz uczcić pamięć poległych żołnierzy. Dzieci zrozumiały także jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
WYCIECZKA DO ZATORU
Korzystając z pięknej, słonecznej, jesiennej pogody uczniowie klasy 1a,2a,2b i 3a wspólnie z opiekunami wybrali się 24 października 2019 roku na wycieczkę do Zatoru. Postanowili zwiedzić Park Zatorland, ponieważ to ciekawe miejsce stworzone dla najmłodszych z myślą o ich edukacji poprzez rozrywkę. Zatorland to kompleks trzech tematycznych parków: Parku Dinozaurów, Parku Owadów i Parku Mitologii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Ruchomych Dinozaurów, w którym pani przewodnik umożliwiła nam poznanie odległej przeszłości, fascynujących historii. Park znajdował się na gęsto zalesionym terenie, przez który wiodła ścieżka edukacyjna prezentująca dawne życie dinozaurów. Pośród drzew mogliśmy zobaczyć przeszło 100 różnych dinozaurów, większość z nich to eksponaty ożywione. Wśród nich były ogromne roślinożerne Zauropody, przerażający T-Rexa czy też największy na świecie ruchomy dinozaur – Argentynozaur, mający ponad 35 metrów długości! Większość z nich poruszała się i wydawała dźwięki, dlatego przechadzka po ścieżce edukacyjnej sprawiała, że czuliśmy się przeniesieni w odległą przeszłość. Potem zwiedziliśmy Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, w którym znajdowała się kolekcja skamieniałych zwierząt oraz elementy szkieletów dinozaurów.
Pomimo zmęczenia ruszyliśmy dalej do Parku Owadów w którym spotkaliśmy owady ludzkich rozmiarów 16 gigantycznych eksponatów, min.: konika polnego, biedronkę, mrówkę, jelonka rogacza, larwę motyla, modliszkę, skorpiona, stonkę, żuka rohatynieca, muchę oraz ruchomego karalucha, a o całkowity zawrót głowy przyprawił wszystkich pobyt w domku do góry nogami. Zmęczeni przygodą poznawania postanowiliśmy zrelaksować się i dobrze bawić, korzystając z atrakcji lunaparku: kina 5D Extreme, symulatora 3D Bonanza, karuzeli „słonie”, diabelskiego młyna, karuzeli wiedeńskiej i łańcuchowej, loterii, salonu gier, zjeżdżalni, trampolin, dmuchańców i wielu innych. Amatorom mocniejszych wrażeń była przejażdżka dinocoasterem. Następnie przejechaliśmy ciuchcią do Parku Mitologii. Nieodłącznym elementem zwiedzania parku było przepłynięcie po malowniczym jeziorze łodzią i wysłuchanie opowieści o dawnych bogach i bohaterach. Tu na zwiedzających czekają między innymi latający Dedal i Ikar, gromowładny Zeus, Achilles walczący z Hektorem, Herakles pokonujący hydrę czy Perseusz ratujący Andromedę przed morskim potworem. Na odważnych czekał labirynt Minotaura i Sfinks.
Po zwiedzeniu Parku Mitologii wróciliśmy ciuchcią do autokaru. Zmęczeni ale szczęśliwi i pełni niezwykłych wrażeń wróciliśmy do domu.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo dzieci. Na początku każdego roku szkolnego w klasach I-III omawiane są podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły. Uczniowie poznają znaki drogowe oraz ćwiczą w bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci w dniu 11 października 2019 odbyło się spotkanie z policjantem. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Policjant omówił zasady poruszania się po drogach, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przypomniał również, że dzieci nie powinny przyjmować od nieznajomych słodyczy i pod żadnym pozorem wsiadać do obcych samochodów.
Ważną kwestia poruszoną podczas spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci.
Dzieci z dużym zaangażowaniem słuchały rad i wskazówek pana policjanta, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom będą bardziej świadome zagrożeń i tym samym czujniejsze i rozważniejsze. Policjant będzie kojarzył się im, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
JESIENNA WYPRAWA DO LASU
Wraz z nadejściem nowej pory roku uczniowie klasy 1a,2a,2b i 3a wspólnie z opiekunami wybrali się 1 października 2019 roku na wycieczkę do lasu. Byli ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Planując wyprawę obawiali się jednak, czy pogoda im dopisze. Jak się okazało pogoda tego dnia była cudowna, a las o tej porze roku był przepiękny. Podczas spaceru po lesie dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Uważnie obserwowały również zachodzące w niej zmiany wczesną jesienią.
Panie opowiedziały dzieciom o roślinach i zwierzętach leśnych, o warstwowej budowie lasu, o tym jak rozpoznać różne gatunki drzew, które grzyby są jadalne i dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów. Dzieci zbierały też jesienne dary przyrody; grzyby, szyszki, różnokolorowe liście. Słuchały odgłosów lasu, podziwiały taniec jesiennych liści na wietrze.
Był również czas na odpoczynek, wspólną zabawę, grę w piłkę, ognisko i pyszne smażone kiełbaski oraz kanapki, które dzieci zjadły ze smakiem. Jednym słowem piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor dzieciom dopisywały o czym świadczą ich wesołe miny na zdjęciach. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wiedzy o lesie oraz niezapomnianych wrażeń wróciły do szkoły.
W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela)
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.
Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji i w związku z tym w dniu 27 września zorganizowano szkolne obchody Dnia Głośnego czytania w klasach 1-3.
Zaproszony gość Pani Dyrektor Janina Ziemianin czytała dzieciom fragmenty nowych przygód Słodziaków. Połączono wydarzenie głośnego czytania z akcją sieci sklepów ,,Biedronka” promującą, już drugi rok, codzienne ,głośne czytanie dzieciom.
Uczniowie poznali nowych bohaterów i z pewnością większość z Nich zapragnęła spotkać się z dalszymi przygodami Gangu Słodziaków.
Na zakończenie spotkania każdy otrzymał planszę , na której będzie zbierał naklejki za codzienne czytanie oraz zakładkę do książki.
To krótkie spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na ogromna rolę czytania w życiu i rozwoju dziecka.
WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH
I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
-buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
-uczy myślenia, poprawia koncentrację;
-wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
- poszerza wiedzę ogólną;
- ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
-uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
-zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
- chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
-kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.
Wychowawcy klas1-3