Klasy 1-3


[pobierz] 0.2 MB MISIOWE PODRÓŻE PO POLSCE
[pobierz] 0.1 MB CZYTAM Z KLASĄ

KOCHANI RODZICE


Dziękujemy za poświęcony czas i trud, jaki wkładaliście
podczas zdalnej edukacji Waszych dzieci. Za to, że mimo
codziennych obowiązków wspieraliście ich w tym niełatwym
czasie. Doceniamy Wasze wsparcie i zaangażowanie.

 

Życzymy słonecznych wakacji i udanego odpoczynku.
Niech ten czas będzie dla Was wytchnieniem
od trosk życia codziennego.

 

                                                             Nauczyciele klas 1-3

ŻYCZENIA DLA KAŻDEJ MAMY

 

Drogie mamy przyszło nam świętować ten wspaniały dzień w trudnej , niepewnej rzeczywistości.
Dlatego tym bardziej pragniemy złożyć Wam serdeczne życzenia.
Brakuje słów, aby podziękować
za matczyną opiekę, cierpliwość,
dobroć, zrozumienie, ale tak bardzo
chcemy wyrazić wdzięczność za trud i wychowanie Waszych cudownych dzieci.

 

Podziękować za troskę , ciepło i życiowe mądrości,
które każdego dnia przekazujecie – swoim dzieciom,
tym małym i tym już dorosłym.
Dziękujemy za miłość, poświęcenie i wychowanie
w duchu największych i najważniejszych wartości.
Życzymy Wam Drogie Mamy, abyście zawsze były doceniane,
a miłość, którą obdarzacie swoich bliskich,
wracała do Was z podwójną siłą.

 

Wychowawcy klas1-3

SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

W ramach realizowanego II modułu, projektu czytelniczego pt.:,,Zwierzęce lekturki spod chmurki ‘’- dnia 18 lutego , w naszej szkole ,odbyło się spotkanie z weterynarzem. Naszym gościem była p. Alina Borkowska-lekarz weterynarii. Dzieci z klas I-III dowiedziały się na czym polega praca weterynarza i jak należy pielęgnować zwierzęta domowe. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Opowiadali o pupilach, które mają w domu oraz zadawali mnóstwo pytań. Pani doktor przypomniała również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami i o konieczności szczepień. Naszym uczniom spodobała się nietypowa lekcja . Teraz z pewnością już wiedzą jak dbać o swoich czworonożnych przyjaciół.

 

Wychowawcy klas 1-3

SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

TROPAMI NATURY

W dniu 18 lutego w naszej szkole uczniowie klasy szóstej i klas drugich realizowali zajęcia przyrodnicze pt. „Tropami natury”. Przewodniczyła nam w tym p. Krystyna Tomasiewicz - przewodnik i edukator beskidzki, pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy pani przewodnik jak mówiła o śladach zwierząt obecnych na naszym terenie, ich życiu i funkcjonowaniu w środowisku. Niespodzianką dla nas było to, że odbity na piasku i zalany gipsem trop mogliśmy zabrać ze sobą do domu jako pamiątkę spotkania. Dziękujemy za wspólne poznawanie przyrody w trakcie tych zajęć.

 

Uczniowie klasy 6,2a i 2b.

TROPAMI NATURY

W KARNAWALE WIELKIE BALE
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw - tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 23stycznia.
Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Żółwie Ninja, Batmany, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały szkołę.
Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Jak co roku rodzice i tym razem zadbali o poczęstunek dla wszystkich. W imieniu wychowawców dziękujemy za pomoc i poświęcenie swojego wolnego czasu.
Liczymy na dalszą, owocną współpracę. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

W KARNAWALE WIELKIE BALE

ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Dnia 6 grudnia gościliśmy w naszej szkole Mikołaja. W godzinach przedpołudniowych przybył on do dzieci z klas I-III, którzy z niecierpliwością od rana czekały na niego . Na tę okazję wszyscy ubrali się w czerwone stroje, aby upodobnić się do św. Mikołaja. Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali krótki występ artystyczny śpiewając piosenki i recytując wiersze. Po części artystycznej wyjątkowy gość rozdał grzecznym dzieciom prezenty , za które dzieci z uśmiechem na twarzy dziękowały Mikołajowi. Spotkanie minęło w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU
,,CZYTAM Z KLASĄ”

Zakończyliśmy I moduł innowacji „Czytam z klasą” , który jest realizowany w klasach 1-3 od października w ramach projektu edukacyjnego „Czytam z klasą” autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniającą czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów.
Celem innowacji jest: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli bardzo aktywnie angażowały się we wszystkie podejmowane działania.
Klasa pierwsza z wychowawczynią Panią Anną Rataj do modułu – ,,Fikuśne lekturki spod chmurki”. wybrała lekturę pt.,,Choinka” –baśń H. Ch .Andersena.
Klasy drugie pracowały i bawiły się z baśnią H. Ch .Andersena pt.,,Brzydkie Kaczątko” pod kierunkiem wychowawców Pani Teresy Skowronek i Pani Anny Cygal-Masulik.
Klasa trzecia z Panią Danutą Pietrzak czytała ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek..” autorstwa Justyny Bednarek.
Pierwszym zrealizowanym zadaniem było przygotowanie Kącika czytelniczego do projektu, w którym umieściliśmy plakat projektu wraz z plakatami promującymi czytelnictwo oraz Czytusie– własnoręcznie ulepione plastelinowe ludziki, które zachęcają do czytania. Inspiracją do wykonania Czytusi była prezentacja przygotowana przez autorów projektu. Każda grupa obowiązkowo wykonywała zadania w lekturnikach i dodatkowo należało zrealizować trzy inne do wyboru spośród kilku .Wszyscy po zakończeniu I modułu otrzymali potwierdzenie jego realizacji.
Dokonaliśmy już wyboru nowych lektur do II modułu i z niecierpliwością czekamy na realizację kolejnych zadań. Liczymy na świetną zabawę i nowe przygody z bohaterami lektur.
Wychowawcy klas 1-3

W Święto Trzech Króli, już po raz kolejny, w kościele parafialnym w Kasinie Wielkiej, przeżywaliśmy "Jasełkowe msze święte". Dzięki wspaniałej inicjatywie ks. proboszcza dzieci z naszej szkoły mogły zaprezentować przed szeroką publicznością swoje aktorskie talenty.
Na mszy o godz.10.30 uczniowie z klasy drugiej szkoły podstawowej wraz przedszkolakami zaprezentowali się przed szeroką publicznością.
Jasełka w naszym kościele cieszą się ogromną popularnością, o czym świadczy wypełniona wiernymi po brzegi świątynia. Nagrodą dla dzieci jest ofiara z mszy. Zebrane pieniądze przeznaczamy na dofinansowanie organizowanych wycieczek. Trzeba przyznać, że jest to świetny pomysł promocji młodych talentów, a zarazem niepowtarzalny sposób bliższego przeżycia cudu Narodzenia Bożej Dzieciny.

Warto jeszcze podkreślić, że wspaniałym pomysłem jest zapraszanie przez księdza proboszcza zuchów z naszej szkoły do miejscowego kościoła. I w tym roku, w Wigilię przynieśli oni Betlejemskie Światełko Pokoju, które każdy mógł zabrać sobie do domu. Dzięki tej akcji wszyscy mogli, przez płomień betlejemskiej świecy, zbliżyć się do miejsca narodzenia Pana Jezusa.

W imieniu dzieci, rodziców i opiekunów serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi za kontynuowanie ,,nowej kasińskiej tradycji” w naszej parafii, a tym samym za otwartość i owocną współpracę z naszą szkolną społecznością, za dostrzeganie i promowanie trudnej, ale bardzo wdzięcznej pracy z dziećmi, a przede wszystkim za ubogacenie i urozmaicenie oprawy tych najpiękniejszych świąt w całym roku.

Anna Cygal -Masulik

„PAMIĘTAMY” – WYCIECZKA NA CMENTARZ

Niech to światło da nadzieję, że i o nas ktoś kiedyś będzie pamiętał – to główna myśl wycieczki uczniów. W dniu 31 października 2019r. z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych dzieci z klasy I-IIIa wybrały się na Cmentarz, aby złożyć wiązanki i zapalić znicze, jako wyraz pamięci i szacunku dla tych co odeszli oraz uczcić pamięć poległych żołnierzy. Dzieci zrozumiały także jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

WYCIECZKA DO ZATORU

Korzystając z pięknej, słonecznej, jesiennej pogody uczniowie klasy 1a,2a,2b i 3a wspólnie z opiekunami wybrali się 24 października 2019 roku na wycieczkę do Zatoru. Postanowili zwiedzić Park Zatorland, ponieważ to ciekawe miejsce stworzone dla najmłodszych z myślą o ich edukacji poprzez rozrywkę. Zatorland to kompleks trzech tematycznych parków: Parku Dinozaurów, Parku Owadów i Parku Mitologii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Ruchomych Dinozaurów, w którym pani przewodnik umożliwiła nam poznanie odległej przeszłości, fascynujących historii. Park znajdował się na gęsto zalesionym terenie, przez który wiodła ścieżka edukacyjna prezentująca dawne życie dinozaurów. Pośród drzew mogliśmy zobaczyć przeszło 100 różnych dinozaurów, większość z nich to eksponaty ożywione. Wśród nich były ogromne roślinożerne Zauropody, przerażający T-Rexa czy też największy na świecie ruchomy dinozaur – Argentynozaur, mający ponad 35 metrów długości! Większość z nich poruszała się i wydawała dźwięki, dlatego przechadzka po ścieżce edukacyjnej sprawiała, że czuliśmy się przeniesieni w odległą przeszłość. Potem zwiedziliśmy Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, w którym znajdowała się kolekcja skamieniałych zwierząt oraz elementy szkieletów dinozaurów.

Pomimo zmęczenia ruszyliśmy dalej do Parku Owadów w którym spotkaliśmy owady ludzkich rozmiarów 16 gigantycznych eksponatów, min.: konika polnego, biedronkę, mrówkę, jelonka rogacza, larwę motyla, modliszkę, skorpiona, stonkę, żuka rohatynieca, muchę oraz ruchomego karalucha, a o całkowity zawrót głowy przyprawił wszystkich pobyt w domku do góry nogami. Zmęczeni przygodą poznawania postanowiliśmy zrelaksować się i dobrze bawić, korzystając z atrakcji lunaparku: kina 5D Extreme, symulatora 3D Bonanza, karuzeli „słonie”, diabelskiego młyna, karuzeli wiedeńskiej i łańcuchowej, loterii, salonu gier, zjeżdżalni, trampolin, dmuchańców i wielu innych. Amatorom mocniejszych wrażeń była przejażdżka dinocoasterem. Następnie przejechaliśmy ciuchcią do Parku Mitologii. Nieodłącznym elementem zwiedzania parku było przepłynięcie po malowniczym jeziorze łodzią i wysłuchanie opowieści o dawnych bogach i bohaterach. Tu na zwiedzających czekają między innymi latający Dedal i Ikar, gromowładny Zeus, Achilles walczący z Hektorem, Herakles pokonujący hydrę czy Perseusz ratujący Andromedę przed morskim potworem. Na odważnych czekał labirynt Minotaura i Sfinks.

Po zwiedzeniu Parku Mitologii wróciliśmy ciuchcią do autokaru. Zmęczeni ale szczęśliwi i pełni niezwykłych wrażeń wróciliśmy do domu.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo dzieci. Na początku każdego roku szkolnego w klasach I-III omawiane są podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły. Uczniowie poznają znaki drogowe oraz ćwiczą w bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w dniu 11 października 2019 odbyło się spotkanie z policjantem. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Policjant omówił zasady poruszania się po drogach, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przypomniał również, że dzieci nie powinny przyjmować od nieznajomych słodyczy i pod żadnym pozorem wsiadać do obcych samochodów.
Ważną kwestia poruszoną podczas spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci.
Dzieci z dużym zaangażowaniem słuchały rad i wskazówek pana policjanta, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom będą bardziej świadome zagrożeń i tym samym czujniejsze i rozważniejsze. Policjant będzie kojarzył się im, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

JESIENNA WYPRAWA DO LASU

Wraz z nadejściem nowej pory roku uczniowie klasy 1a,2a,2b i 3a wspólnie z opiekunami wybrali się 1 października 2019 roku na wycieczkę do lasu. Byli ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Planując wyprawę obawiali się jednak, czy pogoda im dopisze. Jak się okazało pogoda tego dnia była cudowna, a las o tej porze roku był przepiękny. Podczas spaceru po lesie dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Uważnie obserwowały również zachodzące w niej zmiany wczesną jesienią.
Panie opowiedziały dzieciom o roślinach i zwierzętach leśnych, o warstwowej budowie lasu, o tym jak rozpoznać różne gatunki drzew, które grzyby są jadalne i dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów. Dzieci zbierały też jesienne dary przyrody; grzyby, szyszki, różnokolorowe liście. Słuchały odgłosów lasu, podziwiały taniec jesiennych liści na wietrze.
Był również czas na odpoczynek, wspólną zabawę, grę w piłkę, ognisko i pyszne smażone kiełbaski oraz kanapki, które dzieci zjadły ze smakiem. Jednym słowem piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor dzieciom dopisywały o czym świadczą ich wesołe miny na zdjęciach. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wiedzy o lesie oraz niezapomnianych wrażeń wróciły do szkoły.

W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela)

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.
Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji i w związku z tym w dniu 27 września zorganizowano szkolne obchody Dnia Głośnego czytania w klasach 1-3.
Zaproszony gość Pani Dyrektor Janina Ziemianin czytała dzieciom fragmenty nowych przygód Słodziaków. Połączono wydarzenie głośnego czytania z akcją sieci sklepów ,,Biedronka” promującą, już drugi rok, codzienne ,głośne czytanie dzieciom.
Uczniowie poznali nowych bohaterów i z pewnością większość z Nich zapragnęła spotkać się z dalszymi przygodami Gangu Słodziaków.
Na zakończenie spotkania każdy otrzymał planszę , na której będzie zbierał naklejki za codzienne czytanie oraz zakładkę do książki.
To krótkie spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na ogromna rolę czytania w życiu i rozwoju dziecka.
WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH
I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
-buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
-uczy myślenia, poprawia koncentrację;
-wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
- poszerza wiedzę ogólną;
- ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
-uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
-zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
- chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
-kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Wychowawcy klas1-3