Aktualności 2023/2024.
Do sierpnia w naszej szkole realizowany jest program Aktywna Szkoła. Zapraszam wszystkich chętnych z każdej grupy wiekowej do zapoznania się z harmonogramem i udziału.
Do sierpnia w naszej szkole realizowany jest program Aktywna Szkoła. Zapraszam wszystkich chętnych z każdej grupy wiekowej do zapoznania się z harmonogramem i udziału.
Harmonogram
https://sites.google.com/zpokasinawielka.pl/20212022/aktywny
,,Nie umiera Ten,
,,Nie umiera Ten,
kto trwa w pamięci żywych….”
31 lipca w Kasinie Wielkiej zmarła Helena Wilczek – emerytowana, długoletnia nauczycielka, wychowawca wielu pokoleń, kierownik szkoły podstawowej –filia nr 2 na Wydartym .
Pogrzeb odbędzie się w dniu 03 sierpnia 2024r o godz.11 w kościele parafialnym.
Niech nasze pożegnanie będzie podziękowaniem za wszelkie dobro .
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy szczerego współczucia.
Społeczność szkolna.
„BYLIŚMY NA RAJDZIE…”
„BYLIŚMY NA RAJDZIE…”
… i spotkaliśmy… żbika, a pisząc nieco bardziej precyzyjnie – w dniach 14-16 czerwca czworo naszych uczniów (Tymoteusz Pałgan, Marcin Skowronek, Karol Wilk, Mikołaj Wiśniowski) pod opieką pana Marcina Kowalskiego uczestniczyło w XIV Rajdzie Szlakami 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Trasa Rajdu wiodąca w okolicach Grybowa (pow. nowosądecki) zarówno w piątek, jak i w sobotę liczyła ok. 25 km, także w ciągu 2 dni nasi szóstoklasiści przeszli drogami asfaltowymi, ścieżkami leśnymi i szlakami górskimi przeszło 50km!!! Uczniowie poza trudem pieszej wędrówki (odciski, bąble na stopach), zmęczeniem, pragnieniem mierzyli się również z zadaniami wykonywanymi na punktach kontrolnych usytuowanych w różnych odcinkach trasy. Trzeba było zatem wykazać się: znajomością historii II wojny światowej; terenoznawstwem (np. wyznaczenie kierunku marszu czy sporządzenie szkicu terenu); rozkładaniem i składaniem broni z ww. okresu (np. pistoletu maszynowego); sprawnością fizyczną (np. rzucanie granatu do celu, gumowego oczywiście); umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Cała gra (zabawa i nauka) przeniosła chłopców do lata 1944 roku, czyli okresu największej bojowej aktywności Armii Krajowej realizującej wówczas akcję „Burza”. Po drodze spotykali ich zatem partyzanci z oddziału „Żbik”, konfidenci, a nawet niemieckie patrole Wermachtu, przed którymi należało wiarygodnie wytłumaczyć swoją obecność w lesie, by nie zostać aresztowanym (na szczęście nasi chłopcy konsekwentnie trzymali się wymyślonej przez siebie wersji, że wracają od wujka Władka z sianokosów). Wszystkie zadania były punktowane, a kasinianie z „jedynki” (bo brali udział także uczniowie szkoły podstawowej nr 2 pod opieką panów Szymona Pałgana i Piotra Patality) zajęli 8. miejsce na 11 drużyn, co – jak podkreślali na zakończeniu organizatorzy – jest doskonałym wynikiem jak na debiutantów. Członkowie naszego patrolu otrzymali w nagrodę pamiątkowe koszulki, gry edukacyjne i książki o tematyce historycznej oraz wiele ciekawych wspomnień i doświadczeń. Gratulujemy chłopaki! Świetnie się spisaliście!
WOLONTARIUSZE
WOLONTARIUSZE
WSPÓLNIE DLA NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY – PIKNIK RODZINNY
2 czerwca połączeni w siłę wolontariusze naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr 2 mieli okazję przeprowadzić dwugodzinną animację dla lokalnej społeczności podczas Rodzinnego Pikniku. Zapewnili uczestnikom wiele atrakcji: były wspólne tańce, zabawy ruchowe, konkurencje drużynowe, które nagradzane były niespodziankami. Można było również wykazać się zdolnościami artystycznymi czego efektem były utworzenie przez dzieciaki pod czujnym okiem animatorów portrety „Mamy” i „Taty”. Największą radość najmłodszym sprawiły kolorowe tatuaże, malowanie twarzy. Było to niezwykle cenne doświadczenie dla naszych wolontariuszy i motywacja do dalszego działania na rzecz naszej małej Ojczyzny. Była to również okazja do wspólnego spotkania Szkolnych Kół Wolontariatu oraz ich opiekunów. Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę wolontariuszom obydwu szkół z Kasiny Wielkiej oraz ich opiekunom: Pani Bernadecie Kaletka, Pani Kindze Kołodziejczyk, Pani Agnieszce Ceklarz i Panu Wojciechowi Ceklarz.
Agnieszka Ceklarz
Kinga Kołodziejczyk
Wycieczka
Wycieczka
do Ojcowskiego Parku Narodowego
29 maja uczniowie klasy 4, 5 i 6 zwiedzili najmniejszy spośród 23 parków narodowych znajdujących się w Polsce - Ojcowski Park Narodowy. Zwiedzanie ruin Zamku w Ojcowie było doskonałym treningiem podejmowania decyzji; rozmowa o cechach i siłach charakteru; podkreślanie ważności współpracy w grupie, budowanie jedności klasowej oraz konsekwencji spowodowanych dokuczaniem sobie; język dobra – język zła. Zachętą do wytrwania w podejmowanych decyzjach oraz zmaganie się ze swoimi słabościami podróżnicy mogli przetrenować podczas wysiłku fizycznego zdobywając punkt widokowy Jonaszówka oraz zwiedzając Jaskinię Ciemną.
Była to kilkugodzinna podróż przez czas i przestrzeń doliny ojcowskiej od średniowiecza przez czasy biblijne aż do prehistorii. Wspólna wyprawa pod czujnym okiem przewodników – pedagogów nawiązywała do przyszłości, poruszała tematy aktualne dla człowieka. Prowadzący w czasie zajęć podkreślali wagę podejmowanych decyzji w życiu oraz kierowania się wartościami takimi jak: męstwo, pomoc starszym, szacunek dla kobiet, odwagę, sprawiedliwość, wierność, troskę o dzieci, uprzejmość wobec innych ludzi.
Obcowanie z pięknem przyrody oraz historią Ojcowa było okazją do budowania dobrych relacji z samym sobą oraz z innymi. Zmęczeni ale z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do naszych domów.
Wycieczka była kontynuacją realizowanego w szkole programu profilaktyczno- integracyjnego: CUDER.
Kinga Skowronek
Agnieszka Ceklarz
Judyta Kowalska
SZKOLNY KONKURS POEZJI ANTONINY ZACHARY- WNĘKOWEJ
SZKOLNY KONKURS POEZJI ANTONINY ZACHARY- WNĘKOWEJ
W dniu 13 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Kasinie Wielkiej odbył się Szkolny Konkurs Poezji Antoniny Zachary-Wnękowej. Mimo, że pani Antoniny już nie ma, wciąż do nas mówi swoimi wierszami.
Konkurs skierowany został przede wszystkim do uczniów kl. I – III , a jego celem było uczczenie pamięci wybitnej poetki, zainteresowanie dzieci twórczością A. Zachary-Wnękowej, a także zainteresowanie uczniów kulturą słowa. Do recytacji przystąpiło 27 uczniów. Występy małych artystów oceniało jury w składzie: P. mgr Teresa Kicmal – bibliotekarz, P. mgr Ewa Ślaga – nauczyciel polonista i P. mgr Anna Masulik-Cygal – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Przy ocenie brano pod uwagę m.in. dobór wierszy i jego opanowanie pamięciowe, wyrazistą mowę, intonację oraz tempo mówienia. Uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Dziękujemy im za odwagę i gratulujemy występu.
Jury po przesłuchaniu wszystkich uczestników do następnego etapu konkursu, który odbędzie się w Rabce wytypowało uczennicę klasy 2b Helenę Mazgaj. Gratulujemy jej i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.
KONKURS ZUCH
KONKURS ZUCH
W tym roku szkolnym kilkunastu uczniów klas 1-3 wzięło udział w edycji semestralnej i rocznej Ogólnopolskiego Konkursu ,,ZUCH” organizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Konkurs polegał na samodzielnym rozwiązaniu testu z języka polskiego, z matematyki i języka angielskiego. Wszystkie konkursy rozwijają wyobraźnię i twórcze myślenie dzieci, a ich treść jest dostosowana do obowiązującej podstawy programowej. Testy konkursowe zawierają pytania o różnej skali trudności i w związku z tym każdy uczeń ma szansę sprawdzenia swoich umiejętności. Życzymy dzieciom radości i satysfakcji płynącej z rozwiązywania zadań o różnym stopniu trudności oraz nabywania nowych doświadczeń.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
Aktualności
„Znamię! Znam je?”
„Znamię! Znam je?”
Od października do maja uczniowie klasy siódmej brali udział w projekcie edukacyjnym z zakresu profilaktyki czerniaka „Znamię znam je”. Program realizowany jest przez Fundację „Gwiazda Nadziei” we współpracy z wojewódzkimi i powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi, pod merytorycznym nadzorem Akademii Czerniaka oraz pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego. Obecnie, mimo rosnącej świadomości w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka, czerniak stanowi nadal poważny problem społeczny. Jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych skóry. Dlatego inicjatywy mające na celu promocję profilaktyki tego nowotworu są bardzo pożądane. Pracę nad projektem uczniowie rozpoczęli od poznania budowy i funkcji skóry. Wzięli również udział w warsztatach z ekspertami kosmetologiem i kosmetyczką w związku z higieną skóry młodzieńczej. W ramach projektu zostały przeprowadzone spotkania podczas których uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat czerniaka skóry: przyczyn choroby, profilaktyki i leczenia. Nauczyli się w jaki sposób poprawnie wykonywać samobadanie skóry. Efektem tych prac były wykonane plakaty oraz gazetka informacyjna. Projekt został zakończony 13 maja podczas apelu dla całej społeczności szkolnej dotyczący Światowego Dnia Walki z Czerniakiem. Podczas wystąpienia uczniowie przekazali ważne informacje dotyczące profilaktyki i samobadania skóry oraz podkreślili wagę ochrony skóry i jej ekspozycji na promieniowanie UV jako czynnika ryzyka zachorowania na nowotwór skory.
Święta majowe.
Święta majowe.
Maj, to miesiąc obfitujący w naszym kraju w liczne święta.
Społeczność naszej szkoły tuż przed tymi dniami zaincjowała ich obchody.
30 kwietnia, dla uczenia 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja- pierwszj w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej zebraliśmy się na sali gimnastycznej, by wierszem, piosenką i tańcem przypomnieć te ważne dla naszego kraju wydarzenia.
Podczas akedemii przypomnieliśmy święta- 1 maja- Święto Pracy i rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja- Święto Flagi i Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju- polonii.
3 maja- Święto Narodowe 3 Maja.
Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem 4 zworotek hymnu państowego, następnie klasa 5 przypomniała najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły da uchwalenia, przez Sejm Wielki- zwany Czteroletnim- Konstytucji 3 Maja. Nieodzownym elementem uroczystości były pieśni partityczne w wykonaniu naszych uczniów- pod batutą Pani Emilii Ceklarz.
Uroczystość zakończyła klasa 5, która odtańczyła poloneza w takt Poloneza 3 Maja- Zgoda Sejmu.
W ten sposób cała społeczność naszej szkoły uczciła Majowe Święta.
„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”
„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”
DRUŻYNA ZDROWIE
Od marca do maja świetlica szkolna realizowała projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. pod honorowym patronatem Pierwszej Damy Pani Agaty Kornahauser-Dudy. Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Podczas zajęć świetlicowych pod czujnym okiem szkolnych koordynatorów projektu: pani pedagog Kingi Kołodziejczyk oraz wychowawcy świetlicy pani Agnieszki Ceklarz „Drużyna Zdrowie” wykonywała szereg poszczególnych zadań projektowych. W formie grywalizacji dzieci nauczyły się rozpoznawać warzywa i owoce, badać ich cechy różnymi zmysłami (wzrok, dotyk, smak). Zapoznały się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw ich dużą wartością odżywczą oraz z wybranymi witaminami i ich wpływem na organizm człowieka. Poszerzyły swoją wiedzę na temat wody. Podczas trwania projektu odbył się również konkurs: projekt „Wodolubka”. Prace do dziś stanowią element dekoracyjny szkolnego korytarza przypominając o odpowiednim nawadnianiu organizmu w trakcie upalnych dni. W ramach promocji warzyw i owoców Drużyna Zdrowie przygotowała teatrzyk. Przedstawienie było skierowane do uczniów klas 1-3 oraz wychowawców. Spektakl miał na celu zachęcić oraz uświadomić dzieciom walory zdrowotne z jedzenia warzyw i owoców oraz ich korzystny wpływ na funkcjonowanie młodego organizmu. Odbyła się również akcja „Zdrowe śniadanie na świeżym powietrzu. Grupa projektowa z przyniesionych produktów przygotowała dla siebie kolorowe warzywne drugie śniadanie i zachęciła swoich kolegów do wyjścia na świeże powietrze i w miłym towarzystwie na łonie natury spożycie posiłku, które dostarczyło wszystkim dużo energii czego efektem były zabawy ruchowe: gwiazdy, podskoki, berek. Natomiast chcąc zwrócić uwagę wszystkich na ważność znaczenia picia wody dzieci przygotowały dla kolegów i koleżanek ze szkoły smakowe wody, zachęcając tym samym do systematycznej odpowiedniej ilości picia wody. Każdy spragniony w tym upalnym dniu mógł podejść do przygotowanego stoiska z przygotowanymi napojami i napić się wody o swoim ulubionym smaku a były tam woda z dodatkiem cytryny, limonki, pomarańczy, winogron, truskawek. Podczas realizacji projektu na bieżąco informowano rodziców o wykonywanych zadaniach i poruszanych treściach poprzez indywidualne rozmowy oraz za pomocą e-dziennika.
Kinga Kołodziejczyk
Agnieszka Ceklarz
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi
„Właściwym zastosowaniem nauki nie jest podbijanie natury, ale życie w niej”.
(Barry Common)
„Nie możesz przejść dnia bez wpływania na otaczający cię świat. To, co robisz, ma znaczenie
i musisz zdecydować, jaką zmianę chcesz wprowadzić”.
(Jane Goodall)
22 kwietnia cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w obchodach Święta Ziemi.
W ramach tych obchodów przez cały tydzień wychowankowie placówki uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych.
W murach szkoły gościliśmy tatę jednego z naszych uczniów i zarazem wielkiego pasjonata pszczelarstwa oraz właściciela pasieki - Marcina Wiśniowskiego – informują nauczyciele z Kasiny Wielkiej. Podczas tego spotkana dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat życia pszczół. Miały okazję zobaczyć jeden z rodzajów uli z pasieki oraz niezbędne akcesoria używane w pracy pszczelarza. Największe wrażenie wywołał fascynujący pokaz pszczelej rodziny. Dzieci mogły na żywo zaobserwować zachowanie poszczególnych członków pszczelego społeczeństwa.
Przez cały czas trwania akcji Zagórzanie na lekcjach wychowawczych oraz biologii i geografii rozmawiali na temat tegorocznego hasła Dnia Ziemi – „Planeta kontra Plastik”. Wspólnie starali się przypomnieć podstawowe zasady dbania o lokalny fragment Ziemi (np. segregacji odpadów). Efektem tych dyskusji były piękne kolorowanki oraz plakaty tworzone podczas lekcji plastyki. Prace dzieci stanowią element informacyjny oraz dekoracyjny szkolnego korytarza.
Ważnym momentem obchodów Dnia Ziemi okazało się posadzenie drzew na terenie szkoły.
Każda klasa z osobna, pod opieką swoich nauczycieli, dała życie nowej jodle, nowemu bukowi…, mając w ten sposób swoje pamiątkowe drzewko, które będzie wzrastać wraz z nią. Sadzonki zostały przekazane przez Lasy Państwowe za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Dziękujemy bardzo: Dyrektorowi Szkoły – mgr inż. Józefowi Nowakowi za pomoc w organizacji Święta Ziemi w naszej szkole, Panu Marcinowi Wiśniowskiemu za poświęcony czas, przekazanie nie tylko wiedzy naszym dzieciom ale przede wszystkim swojej pasji i
Lasom Państwowym za przekazane sadzonki drzew – wyrazy wdzięczności przekazują szkolni koordynatorzy akcji.
Anna Cygal – Masulik
Agnieszka Ceklarz
„Animacja czasu wolnego”.
„Animacja czasu wolnego”.
16 kwietnia wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w warsztatach z zakresu animacji czasu wolnego w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Kierunek Przyszłość. Zajęcia przeprowadziła Pani Sylwia Fiedorowicz - Edu-Akcja Warsztaty i Animacje. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji tematu czym jest Animacja. Pani Sylwia opisała kilka zabaw, które dobrze sprawdzają się podczas imprez, festynów, eventów firmowych oraz innych uroczystości w których biorą udział dzieci. Pokazała również kilka sprzętów niezbędnych do przeprowadzenia atrakcyjnych zabaw. Następnie przyszedł czas, aby sprawdzić teorię
w praktyce. Wolontariusze pod czujnym okiem Pani Animatorki nauczyli się jak w ciekawy
i interesujący sposób umilać czas dzieciom. Wspólnie z wolontariuszami gościnnie bawiły się dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. Były zabawy z chustą animacyjną, zawody rzędów „Cztery w rzędzie”, tor przeszkód, zabawy z liną, malowanie twarzy oraz wesoły taniec z Papą Smerfem. Warsztaty pokazały, że animatora musi cechować kreatywność, pomysłowość, duża empatia, zorganizowanie i otwartość na drugiego człowieka. Animator ma swoją osobowością zachęcić dzieci do wspólnej zabawy i wywołać na twarzach wszystkich szeroki uśmiech, który jest najlepszą reklamą. Zdobyta wiedza i umiejętności naszych wolontariuszy mamy nadzieję niebawem zostaną wykorzystane podczas lokalnych uroczystości.
A to jak się bawiliśmy pokażą Wam zdjęcia.
Wycieczka do Skansenu
Wycieczka do Skansenu
i Miasteczka Galicyjskiego
w Nowym Sączu
23 kwietnia klasy 1-3 pojechały na całodniową wycieczkę do Nowego Sącza. W planach mieliśmy zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego i udział
w warsztatach .
Miasteczko Galicyjskie jest rekonstrukcją zabudowy małomiasteczkowej dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku.
Zobaczyliśmy tam między innymi remizę strażacką wyposażoną w dawny sprzęt, pracownię żydowskiego krawca, zakład fotograficzny, zakład fryzjerski, aptekę w stylu retro, cukiernię i pocztę.
Była to ciekawa lekcja historii.
Uczniowie wzięli także udział w zajęciach warsztatowych.
Klasy drugie wykonały piękne sojowe świece a pozostali uczniowie malowali na szkle. Wszyscy swoje dzieła zabrali ze sobą.
W trakcie zwiedzania nie mogło również zabraknąć atrakcji w postaci wizyty w punkcie z pamiątkami.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy na szybki posiłek do McDonald’s .
Jak wszyscy wiedzą jest to amerykańska sieć barów szybkiej obsługi.
W Polsce pierwszy bar otwarto 17 czerwca 1992 r. w Warszawie. Obecnie w naszym kraju działa ponad
540 takich restauracji.
Zadowoleni ,w towarzystwie słonecznej pogody wróciliśmy do szkoły z plecakami pełnymi miłych wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia i wiadomości.
Wychowawcy klas 1-3
Pamięć nie dała się zgładzić!
Pamięć nie dała się zgładzić!
Kwiecień
miesiącem pamięci narodowej.
To tegoroczne hasło upamiętnienia tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.
Podczas apelu we czwartek 11 kwietnia wspominaliśmy tych- którzy oddali życie na "nieludzkiej ziemi" w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje..., a ich groby zostały odkryte
13 kweitnia 1943 roku, tych którzy 19 kwietnia 1943 roku chwycili za broń w gettcie warszawskim, tych wszystkich którzy na pierwszym miejscu stawiali Ojczyznę.
Była to też okazja by przypomnieć wydarzenia "katastrofy smoleńskiej" z 10 kwietnia 2010 roku.
Apel przgotowała klasa 5 z wychowawcą.
21 marca
21 marca
Światowy Dzień Zespołu Downa- Dzień Kolorowej Skarpetki
Warto oddać serce, by w zamian otrzymać je sto razy większe.
Warto obdarzyć tak potężną miłością, by poczuć miłość nieznającą granic.
Warto poświęcić wszystko, całe swoje życie, by miało ono sens.
CYTAT Z KSIĄŻKI "ZESPÓŁ DOWNA... TRUDNIEJSZE ŻYCIE, PIĘKNIEJSZY ŚWIAT"
Maja Chmiel
Choć większości z nas ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa.
21 marca przypada bowiem Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta jest symboliczna, ponieważ osoby z Zespołem Downa w 21. parze chromosomów zamiast dwóch, mają aż trzy chromosomy.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób dotkniętych tą wadą genetyczną do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, oczywiście nie do pary.
W ten wyjątkowy dzień również nasi uczniowie zostali zapoznani z tematyką dotyczącą w/w święta ( pogadanki, gazetka szkolna). Mieli okazje przekonać się, że osoby z zespołem Downa nie są wykluczone ze środowiska, a wręcz odwrotnie mogą zostać sławnymi aktorami, modelkami, paraolimpijczykami, malarzami, projektantami mody, a także nauczycielami. W ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa właśnie dziś założyli skarpetki w różnych, wesołych kolorach!
Dodatkowo uczniowie klas 1-3 pod okiem Pań wychowawczyń ozdabiali szablony skarpet. Pojawiły się wesołe skarpetki w paski, w kropki, w gwiazdki, w kotki, w serduszka, a nawet w dinozaury.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z Zespołem Downa, barwne i szczęśliwe. Czego serdecznie życzymy.
pedagog specjalny, pedagog szkolny
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy serdeczne życzenia,
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy serdeczne życzenia,
wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością.
Niech Zmartwychwstały Chrystus oświeca drogi codziennego życia i obdarza swym błogosławieństwem.
Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej wraz z pracownikami.
Dumni z naszych Uczniów!
Dumni z naszych Uczniów!
„ Dzieci !
Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy.
Coś z tego zawsze się stanie”
Janusz Korczak
14 marca 2024 r. 44 uczniów reprezentujących 27 szkół podstawowych z terenu powiatu limanowskiego wzięło udział w XIX edycji Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…, zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej oraz Szkołę Podstawową im. Świętego Józefa w Krosnej.
Wśród uczestników w/w konkursu nie zabrakło również reprezentantów naszej szkoły. Na scenie honorowo zaprezentowali się: Antoni Kowalczyk oraz Piotr Kot, którzy pięknie, wzorcowo wyrecytowali przygotowane wiersze i fragm. prozy pióra ks. Jana Twardowskiego.
Docenić należy również zmagania naszych ”młodych miłośników gwary zagórzańskiej”, uczestników etapu wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego VII ,,GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej, który to odbył się w dniu 21 marca 2024 r. w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce.
Naszą kasińską społeczność w regionalnych zmaganiach konkursowych godnie reprezentowali:
( część czytelnicza)
Faustyna Ślaga, Marcel Drabik, Lena Sewiło, Gabriel Pietrzak, Natalia Nawara i Martyna Nowak
(część plastyczna)
Sebastian Struś, Faustyna Ślaga, Wioletta Śmieszek, Antoni Kowalczyk, Blanka Cichorz i Bartłomiej Majewski.
Z wielką niecierpliwością oczekujemy wyników, bowiem Laureaci w/w konkursu zostaną zaproszeni na galę finałową, która odbędzie się w kwietniu w Ludźmierzu.
A już dzisiaj naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, spełnienia marzeń, bo „Marzenia się spełniają, ale nigdy tym, którzy tylko marzą. Marzeniom trzeba pomóc drogą własnej pracy i pokonywania słabości”.
Ewa Ślaga
Czy czytanie lektur musi kojarzyć się z nudą?
Czy czytanie lektur musi kojarzyć się z nudą?
Czy czytanie lektur musi kojarzyć się z nudą? Nie! Czy omawianie lektur musi być nudne?
Oczywiście……., że nie!
Udowadniają to uczniowie klasy 5a, którzy zainspirowali się lekturami ze szkolnego wykazu.
„ Bracia Lwie Serce”, „Chłopcy z Placu Broni” oraz „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” stały się inspiracją do stworzenia pomysłowych krzyżówek, lapbooka, plakatów czy też magicznej szafy prosto z Narnii.
Lektury zostały przeczytane, omówione i porównane z filmami, które powstały na ich podstawie. Wspólnie znaleźliśmy wiele podobieństw, różnic oraz doszliśmy do wniosku, że warto się jeszcze na chwilę nad nimi pochylić; stąd ciekawe i inspirujące pomysły, a przy tym super zabawa.
” Maleńka miłość na co dzień, miłość z dnia powszedniego, może
nauczyć wielkiej miłości od ogromnego dzwonu. Czasem może nas
czekać i wielka miłość, i wielka próba,ale wielkie drzewo wyrasta z małej pestki. „
” Maleńka miłość na co dzień, miłość z dnia powszedniego, może
nauczyć wielkiej miłości od ogromnego dzwonu. Czasem może nas
czekać i wielka miłość, i wielka próba,ale wielkie drzewo wyrasta z małej pestki. „
ks. Jan Twardowski
06 marca w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego- „ Poezji ks. Jana
Twardowskiego”- najpopularniejszego polskiego poety religijnego.
Konkurs był dedykowany uczniom klas 4-6 i 7-8. Do etapu szkolnego zgłosiło się 8 uczniów.
Każdy z uczestników, z niezwykłą wrażliwością , zaprezentował jeden wybrany
przez siebie wiersz lub fragment prozy, potwierdzając tym , iż poezja księdza
Twardowskiego jest drogowskazem, uczy miłości do Boga, do drugiego człowieka, do
otaczającego nas świata.
Lista zwycięzców:
Kl. 4-8
I miejsce – Antoni Kowalczyk 5a
II miejsce –Natalia Nawara 5a
III miejsce- Wiktoria Mazgaj 6a
III miejsce – Justyna Złydaszyk 6a
Wyróżnienie : Patrycja Łacna 6a, Julia Waluś 6a, Sebastian Ślaga 5a
Kl.7-8
I miejsce- Piotr Kot 7a
Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym w/w
konkursu, który odbędzie się już 14 marca w Laskowej.
Ten konkurs to wyjątkowa okazja nie tylko do krzewienia wśród dzieci i młodzieży piękna
poezji, ale przede wszystkim zadumy nad twórczością religijną, wiarą, nadzieją i znaczeniem
tych ponadczasowych wartości w życiu każdego człowieka.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a za zwycięzców etapu szkolnego trzymamy kciuki na etapie powiatowym.
Ewa Ślaga
Teresa Kicmal
Anna Pazdur
Eliminacje „ Góralskiego Cytania”
Eliminacje „ Góralskiego Cytania”
za nami.
27 lutego 2024 r. r. w naszej szkole odbył się Konkurs Czytelniczo-
Plastyczny VII
,,GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi
Zagórzańskiej.
Konkurs ten był etapem szkolnym, kwalifikującym uczestników do etapu
wojewódzkiego, który to odbędzie się w dniu 21 marca 2024 r. w Zespole Szkoły
i Przedszkola w Łostówce.
Celem Konkursu jest kultywowanie gwary zagórzańskiej , kształtowanie nawyków
czytelniczych i świadomego odbioru literatury regionalnej, a także rozbudzanie
wyobraźni i ekspresji plastycznej młodego pokolenia inspirowanej literaturą
regionalną.
Jak co roku eliminacje szkolne cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza (
co należy szczególnie podkreślić ) u najmłodszych przedstawicieli naszej
społeczności uczniowskiej. Spośród wszystkich ” młodych miłośników gwary
zagórzańskiej ” – szkolna komisja konkursowa wyłoniła najlepszych, zarówno w
części czytelniczej , jak i plastycznej w/w konkursu. Do etapu wojewódzkiego
zakwalifikowało się po dwóch uczestników z każdej kategorii wiekowej, którzy
uzyskali najwyższą liczbę punktów.
Oto lista nagrodzonych w szkolnym konkursie:
Część plastyczna :
Klasy 1-3:
I miejsce – Sebastian Struś kl. 3
II miejsce – Faustyna Ślaga kl. 2b
III miejsce – Miłosz Kowalski kl. 1
III miejsce - Zuzanna Hornik kl. 1
III miejsce – Izabela Łacna kl. 1
III miejsce - Kornelia Pietrzak kl. 2b
III miejsce – Amelia Ruszaj kl. 2b
III miejsce – Julia Jaroszyńska kl.2b
III miejsce – Julia Hornik kl.2b
III miejsce –Tomasz Majewski kl. 2b
III miejsce – Jakub Gładys kl. 2b
III miejsce - Malwina Szczechowicz kl. 3
III miejsce - Piotr Ceklarz kl. 3
III miejsce - Marcel Drabik kl. 3
Wyróżnienia:
Klasa 1 – Filip Skowronek, Jan Kowalczyk, Krzysztof Łacny, Dominik Trzyna
klasa 2b- Karolina Solarz, Zuzanna Palac
Klasa 3 – Martyna Szczypta
Klasy 4-6
I miejsce- Wioletta Śmieszek kl. 4
II miejsce – Antoni Kowalczyk kl. 5
III miejsce- Julia Waluś kl. 6
Klasy 7-8
I miejsce- Blanka Cichorz kl. 7
II miejsce – Bartłomiej Majewski kl. 8
III miejsce – Zuzanna Majkowska kl.7
Część czytelnicza
Klasy 1-3
I miejsce – Marcel Drabik kl. 3
II miejsce – Faustyna Ślaga kl.2b
III miejsce – Julia Hornik kl.2b
III miejsce – Lena Kaleta kl.2b
III miejsce- Izabela Skwarczek kl. 3
III miejsce – Piotr Ceklarz kl.3
Wyróżnienia:
Klasa 2b: Zuzanna Palac, Kornelia Pietrzak
Klasa 3: Julia Cichorz
Klasy 4-6
I miejsce – Natalia Nawara kl. 5
II miejsce – Lena Sewiło kl.4
II miejsce – Gabriel Pietrzak kl.4
III miejsce- Wiktoria Mazgaj kl. 6
III miejsce – Julia Waluś kl.6
Wyróżnienia:
Klasa 5: Justyna Łacna, Zofia Łacna, Antoni Kowalczyk, Sebastian Ślaga
Klasa 6: Justyna Złydaszyk
Klasy 7-8
I miejsce- Martyna Nowak kl. 7
II miejsce – Oliwia Łacna kl. 7
Składamy serdeczne podziękowania Paniom Wychowawczyniom klas 1-3 oraz
wszystkim Rodzicom, którzy z zaangażowaniem przyłączyli się do uświetnienia
etapu szkolnego konkursu, dbając , by ich uczniowie i pociechy w tym dniu w
pięknych, regionalnych strojach manifestowały naszą przynależność do ziemi
zagórzańskiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki „ ZA
NASZYCH” na etapie wojewódzkim
Ewa Ślaga
Emilia Ceklarz
Agnieszka Ceklarz
Teresa Kicmal
Pamiętamy!
Pamiętamy!
1 marca obchdzimy
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W naszej szkole dla uczczenia tego dnia odbył się okolicznościowy apel.
Rozpoczął się on uroczystym wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego. Nastepnie uczniowie klasy 5 przypomnieli historię związaną z żołnierzami niepoległościowego podziemia, przedstawili także sylwetki kilku z nich.
Apel zakończył się minutą ciszy- hołdem dla Tych, którzy oddali swe życie za Woność Ojczyzny.
Cześć Ich pamięci!
REKRUTACJA
Ogłoszenie !
Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola nr1 w Kasinie Wielkiej
zawiadamia, że rekrutacja dzieci do Przedszkola i do klasy
pierwszej na rok szkolny 2024/2025 trwać będzie
od 04.03 do 15.03. 2024 r. zgodnie z terminami określonymi
w załączniku do zarządzenia wójta Gminy Mszana Dolna
z dnia 25 stycznia 2024r.
Druki wniosków o przyjęcie do Przedszkola i do klasy
pierwszej dostępne są w sekretariacie oraz na stronie
internetowej Szkoły
Wnioski można składać w sekretariacie szkoły w godzinach
od 7:00-15:00.
Dyrektor Józef Nowak
Ogłoszenie !
Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola nr1 w Kasinie Wielkiej
zawiadamia, że rekrutacja dzieci do Przedszkola i do klasy
pierwszej na rok szkolny 2024/2025 trwać będzie
od 04.03 do 15.03. 2024 r. zgodnie z terminami określonymi
w załączniku do zarządzenia wójta Gminy Mszana Dolna
z dnia 25 stycznia 2024r.
Druki wniosków o przyjęcie do Przedszkola i do klasy
pierwszej dostępne są w sekretariacie oraz na stronie
internetowej Szkoły
Wnioski można składać w sekretariacie szkoły w godzinach
od 7:00-15:00.
Dyrektor Józef Nowak
Konkurs Czytelniczo-Plastyczny
„GÓRALSKIE CYTANIE”
Konkurs Czytelniczo-Plastyczny
„GÓRALSKIE CYTANIE”
Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej
Podhala, Orawy, Spisza, Pienin, Ziemi Zagórzańskiej
W 1906 roku Stanisław Witkiewicz, we wstępie do kolejnego wydania „Na przełęczy”,
zatroskany o gwarę podhalańską napisał, że jej degradacji można by zaradzić:
„Wprowadzając do szkół ludowych książki pisane w gwarze, czytanki ułożone z rzeczy
wzorowych. Takie Wypisy gwarowe mogłyby obejmować szkoły na terytoriach, na których
dana gwara jest w użyciu. Tym sposobem dziecko obok języka literackiego zachowywałoby
w pamięci gwarę, którą mówią ojcowie, nie przestawałoby jej używać, nie wyobrażałoby
sobie, że ona jest lichszą lub śmieszną.”
Trzeba było czekać ponad 100 lat na wypełnienie woli duchowego ojca regionalizmu
podhalańskiego. Dziś mamy „Góralską czytankę”, „Orawską czytankę”, „Spiską czytankę”,
„Pienińską czytankę”, „Zagórzańską czytankę”. Jednak bez czytelników będą one martwą
literą góralskiej kultury.
ETAP SZKOLNY KONKURSU 27 LUTEGO .
Prace plastyczne dostarczyć : kl. 1-3 do wychowawców
klasy 4-8 do p. Emilii Ceklarz lub p. Teresy Kicmal , p. Ewy Ślagi
REGULAMIN KONKURSU DO POBRANIA W ZAKŁADCE- DLA RODZICÓW-DOKUMENTY SZKOLNE
„Tobie książko przyrzekamy…”
„Tobie książko przyrzekamy…”
Jak co roku w naszej bibliotece odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA . 24 stycznia
2024 uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do biblioteki jako pełnoprawni czytelnicy.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim quizem na temat zasad dotyczących książki i biblioteki.
Przedstawienie pt. "Mole w bibliotece" przygotowali uczniowie klasy 3. Mole które chciały
zniszczyć książki - pod wpływem czarodziejskiej wróżki przemieniły się w "mole książkowe"
przekazując pierwszakom, ile radości niesie ze sobą czytanie.
Po rozwiązaniu licznych zagadek ze znajomości bajek - dzieci złożyły uroczyste
przyrzeczenie a następnie zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej.
Na zakończenie spotkania pierwszaki otrzymały z rąk Pana Dyrektora dyplomy małego
czytelnika oraz Wyprawki Czytelnicze przekazane przez Instytut Książki w ramach kolejnej edycji
kampanii "Mała książka - wielki człowiek". W skład wyprawki wchodzi książka autorstwa Justyny
Bednarek „Wnuczka antykwariusza” i poradnik dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”
Mamy nadzieję, że zarówno przekazane książki jak i udział w uroczystości zachęcą dzieci
do sięgania po książkę a także do wspólnego rodzinnego czytania.
Byliśmy z Alicją
Byliśmy z Alicją
w krainie czarów.
23 stycznia klasy 4 i 5 wraz z młodszymu kolegami z klas 1-3 oraz opiekunami wybrały się w niezapomnianą podróż.
W Limanowskim Domu Kultury mieliśmy okazję obejrzeć niezwykły spektakl- musical pt: "Alicja w karinie czarów".
Widowisko to było pełne emocjonujących momentów, które rozgrywały się w otoczeniu niezwykłej scenografii.
Cudowna historia Alicji przeniosła Nas w zupełnie nowy, irracjonalny świat magii, abstrakcji i wyjątkowości.
Całości dopełni autorska muzyka, przepiękne kostiumy oraz niespotykane rekwizyty.
,,Alicja w krainie czarów” to przepiękna opowieść o przygodach dziewczynki, która trafiła do
magicznego świata. Zmieniała rozmiary, spotykała niezwykle zwierzęta, bywała w niebezpieczeństwie.
To opowieść, która rozwija wyobraźnię i wzbudza wiele emocji, dodaje odwagi aby kroczyć przez życie pewnie i nie poddawać się. Dużym atutem spektaklu były przestrzennie rozbudowane kostiumy oraz towarzysząca grze aktorów energiczna muzyka.
Wyjazd na pewno zachęcił uczniów do obcowania ze sztuką teatralną oraz przybliżył lekturę szkolną.
Musical został przygotowany przez Teatr Muzyczny Forte z Wracławia.
PRZEDSZKOLAKI
PRZEDSZKOLAKI
W ZACZAROWANYM ŚWIECIE KSIĄŻEK
Na początku listopada naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z
wszystkich oddziałów przedszkolnych. Maluszki zwiedzały
bibliotekę z „Kici – Kocią” zatrzymując się na czytelniczych stacjach,
gdzie poznawały nowe wiadomości o bibliotece i książce. Uczennice
z klasy szóstej przy piosence „Jedzie pociąg z daleka „ pokazywały
dzieciom różne zakamarki biblioteki. Na zakończenie zwiedzania
dzieci mogły wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę, aby
przeczytać ją wspólnie z rodzicami. Na pamiątkę każdy
przedszkolaczek otrzymał „pudełko pełne skarbów” z
niespodzianką.
W oddziale pięciolatków i sześciolatków ogłoszony został
konkurs plastyczny „Moja wymarzona biblioteka”. Komisja pod
kierunkiem pani nauczycielki plastyki przyznała następujące miejsca:
I miejsce – Igor Cichorz, II miejsce – Madzia Ceklarz i Emilka
Trojak, III miejsce - Florek Hornik i Ola Kaleta oraz wyróżnienia –
Natalka Ruszaj i Krystian Kowalczyk.
Dziękujemy Paniom wychowawczyniom za zachęcanie
przedszkolaczków do częstego odwiedzania biblioteki a dzieciom
gratulujemy osiągnięć w konkursie.
Warsztaty zawodoznawcze
Warsztaty zawodoznawcze
w „INSTALU”
11 grudnia 2023 r. klasa ósma udała się na warsztaty zawodoznawcze w ZSTI w Mszanie Dolnej.
Celem owego przedsięwzięcia była promocja szkolnictwa zawodowego oraz prezentacja bazy
dydaktycznej kształcenia zawodowego. Ósmoklasistom zaprezentowano ofertę edukacyjną.
Ponadto uczestniczyli w:
- zajęciach z systemów operacyjnych i domowych sieci komputerowych,
- zajęciach w studio filmowym i fotograficznym,
- zajęciach z techniki oświetleniowej i maszyn elektrycznych,
- pokazie wytwarzania elementów za pomocą obrabiarki CNC,
- pokazie elementów i konstrukcji budowlanych,
- zajęciach z projektami 3D
Maria Skowronek
Jak zostać św. Mikołajem
Jak zostać św. Mikołajem
W tym roku klasy 4 i 5 w ramach prezentu na klasowe Mikołajki wybrały wyjazd do kina.
4 grudnia pojechaliśmy do Krakowa.
Wspólnie obejrzeliśmy film; "Jak zostać św. Mikołajem 3, który wprowadził na w magię Świąt i dobroczynności. Wyjazd był okazją do zacieśniania więzów koleżeńskich, okazją do integracji nie tylko klasowej, ale także międzyklasowej.
Po obejrzeniu filmu udaliśmy się do Centrum Zakopianka- gdzie każdy mógł oddać się rozkoszy podniebienia w dowolnie wybranej restauracji czy cukierni- dla każdego coś dobrego.
Wróciliśmy z uśmiechem, bezpiecznie i w doskonałych humorach.
Już planujemy kolejny wyjazd.
„ A jak ciebie kto zapyta :
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
żeś z tych łąk, co pachną miodem.
„ A jak ciebie kto zapyta :
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
żeś z tych łąk, co pachną miodem.
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była.
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
gorzka rosa wykarmiła”
Maria Konopnicka
W 22 listopada w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury odbył się pełen emocji XXI Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Konkurs objęty był Patronatem Starosty Limanowskiego oraz Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Limanowa.
Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych poprzez poznanie i wykonanie utworów nawiązujących do postaci bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń historycznych, piękna Ziemi Ojczystej, życia i obyczajów Polaków, a także okazja, by rozwinąć swój artystyczny talent.
Do zmagań konkursowych zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych z regionu, którzy zaprezentowali w pierwszej części pieśni i piosenki patriotyczne z różnych okresów historii Polski, począwszy od czasów „Solidarności” aż do współczesności , w drugiej części konkursu wiersze patriotyczne z okresu od najstarszych zabytków języka polskiego do końca XVIII wieku.
Naszą szkołę, jak co roku, dumnie reprezentowali młodzi artyści, którzy po raz kolejny
udowodnili, że są niezwykle utalentowani, wrażliwi oraz świadomi czym jest
prawdziwy patriotyzm , zdobywając najwyższe laury zarówno w kategorii Pieśń Patriotyczna (zespół wokalny w składzie: Oliwia Łacna, Martyna Nowak, Zofia Szymańska, Aleksandra Lulek przygotowanego przez p. Emilię Ceklarz), jak i w kategorii Poezja Patriotyczna - I miejsce Natalia Nawara oraz wyróżnienie Antoni Kowalczyk.
Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy w tak wyjątkowy, artystyczny sposób manifestowali swoją polskość i życzymy im dalszych sukcesów.
Ewa Ślaga, Emilia Ceklarz
Na bombki już czas!!!!
Wycieczka mikołajkowa do Krakowa
Na bombki już czas!!!!
Wycieczka mikołajkowa do Krakowa
We wtorek 8 listopada 2023 r. uczniowie 7 i 8 klasy wraz z wychowawczyniami udali się na
wycieczkę mikołajkową. Pierwszym etapem wyjazdu była projekcja filmu „Chłopi”,
monumentalnego dzieła noblisty Władysława Reymonta, zrealizowanego w technice
animacji malarskiej. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych
poznajemy losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. Nasze serca podbiła historia o
tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają
każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i
odrzuceniem. Duże wrażenie na nas zrobiła także muzyka, która sprawiła, że scena wesela
Boryny i Jagny zahipnotyzowała i porwała nas w sam środek akcji. Co ciekawe
„Chłopi” zostali zgłoszeni jako polski kandydat do rywalizacji o Oscara dla najlepszego
pełnometrażowego filmu międzynarodowego.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Fabryce Ozdób Choinkowych w Wieliczce.
Najpierw uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Pod okiem profesjonalistów z branży każdy
samodzielnie ozdabiał własną bombkę choinkową. Pod koniec warsztatów wszystkie bombki
zostały wysuszone oraz bezpiecznie zapakowane tak, abyśmy mogli zabrać je ze sobą do
domu na pamiątkę. Podczas krótkiego filmu instruktażowego poznaliśmy długi proces
produkcji ozdób choinkowych. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych
bombek w pierwszym etapie zapoznaliśmy się z procesem wytwarzania form, dmuchania
bombek, a następnie z etapem „srebrzenia”, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny
do etapu dekorowania. W trakcie pokazu na żywo odwiedziliśmy poszczególne stanowiska
fabryki i słuchając opowiadania przewodnika obserwowaliśmy naocznie drogę szklanej
bombki od momentu jej formowania aż po pakowanie. Wszystkie bombki malowane są w
tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej
precyzji, trudu i poświęcenia. Kolejną atrakcją była możliwość zakupu bombek, w różnych
kształtach i kolorach w miejscowym sklepiku. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie
wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe,
bowiem lada moment choinka rozgości się w naszych domach i będziemy mogli przystroić ją
własnoręcznie zdobionymi bombkam.
Maria Skowronek
„Aktywna ochrona
zagrożonych gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000 Raba
z Mszanką PLH120093
i dopływach Raby”
16 listopada uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w zajęciach
z edukacji ekologicznej. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Aktywna ochrona zagrożonych gatunków
i siedlisk w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką PLH120093 i dopływach Raby”. Prelekcję poprowadziła Pani Joanna Wójcik, która przybliżyła dzieciom temat ekosystemów rzecznych, ich roli
w przyrodzie. Szczególną uwagę zwróciła na potrzebę ochrony naturalnej morfologii rzek, jako barierę przeciwpowodziową oraz troskę o klimat. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał broszurę informacyjną.
Agnieszka Ceklarz
PACZKA DLA MALUSZKA
PACZKA DLA MALUSZKA
Nasza społeczność szkolna zawsze bardzo chętnie bierze udział w różnych akcjach charytatywnych. Dlatego nasi wolontariusze od razu odpowiedzieli na akcję „Paczka dla maluszka” i przeprowadzili na terenie szkoły zbiórkę rzeczy do świątecznych paczek dla najmłodszych podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów w Wiśniowej. 17 listopada odwiedziła nas Pani Aleksandra – wolontariuszka hospicjum i spotkała się z naszymi wolontariuszami przekazała uczniom podziękowania dla szkoły, jak również opowiedziała krótko o swojej pracy i aktualnych akcjach oraz odebrała paczkę dla maluszka.
Dziękujemy bardzo całej społeczności szkolnej uczniom i ich rodzicom oraz pracownikom szkoły za otwarte serca, ręce zawsze gotowe do ofiarowania pomocy drugiemu człowiekowi.
,,Smaczna geografia…”
,,Smaczna geografia…”
Klasa 7 zrealizowała projekt edukacyjny: „Jadalne profile glebowe”. Projekt był realizowany przez dwie godziny lekcyjne. Uczniowie zdobyli najważniejsze informacje dotyczące rodzajów, cech oraz rozmieszczenia gleb występujących w Polsce. Dowiedzieli się jak wyglądają profile glebowe wybranych gleb. Chętne osoby przygotowały wybrany profil gleby używając do tego smakołyków: wafli ryżowych, czekolady, bananów, jogurtu, biszkoptów, herbatników … .
Każdy twórca zaprezentował na forum klasy swój jadalny profil gleby. Opowiedział o znaczeniu wybranej gleby, jej właściwościach oraz z czego wykonał poszczególne jadalne poziomy. Jeszcze nigdy geografia tak dobrze nie smakowała….
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
20 listopada gościł w naszej szkole p. Samuel Kempski z grupy podróżników “trzask.pl”, która od kilku lat współpracuje z naszą placówką. Tym razem zaprezentowana została relacja z wyprawy do Wietnamu i Kambodży Dzięki ogromnej ilości informacji dotyczących tego zakątka świata, pięknym fotografiom oraz prezentowanym eksponatom spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie dzieci i młodzieży.
Wiele ciekawostek dotyczących kultury, geografii i historii tych krajów złożyło się na niezwykłą lekcję geografii i zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziło chęć poznawania świata oraz egzotycznych podróży. Prelekcja była niezwykle ciekawa, prowadzona z dużą dawką humoru i pełna pasji. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści podróżnika.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
W dniu 10 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów z klas I-III.
O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Narodowego włączając się tym samym do akcji MEN „Szkoła do hymnu”.
Część artystyczną rozpoczęły przedszkolaki, które bardzo radośnie wykonały wiązankę pieśni legionowych. Następnie uczniowie kl. I-III w skrócie przedstawili drogę, jaką przebyli nasi przodkowie walczący o niepodległą Polskę oraz przybliżyli znaczenie słów: ,,Ojczyzna", ,,Niepodległość", ,,Patriotyzm", ,,Wolność".
Podniosły nastrój obchodów 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości podkreślił galowy strój uczniów z biało-czerwonymi kotylionami.
Nasi artyści z dumą i ogromnym przejęciem recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Akademię uświetniły pieśni legionowe w wykonaniu chóru szkolnego, a także piosenki o Polsce w wykonaniu dzieci z klas I-III. Pięknie zaprezentowała się również Julia z klasy 3, która wystąpiła z piosenką „Polskie kwiaty”.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
,,SZKOŁA DO HYMNU”
,,SZKOŁA DO HYMNU”
W dniu 10 listopada łącząc się z dziesiątkami szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych, punktualnie o mającej symboliczne znaczenie godzinie - 11:11 –cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na sali gimnastycznej by w odświętnej atmosferze odśpiewać 4 zwrotki Hymnu Narodowego..
Korzystając z okazji zachęcamy do zapoznania się
z przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
i Administracji mini przewodnikiem dotyczącym szacunku dla barw i symboli narodowych oraz poprawnego śpiewania hymnu, gdyż pomimo upływu lat, wciąż pojawiają się błędy w jego wykonywaniu.
https://sapsp.pl/images/MINIPRZEWODNIK_MSWiA_10.11.2023.pdf
,,NIE UMIERA TEN,
,,NIE UMIERA TEN,
KTO TRWA W PAMIĘCI ŻYWYCH"
W dniu 31 października 2023r. z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie z klas: 1a, 2a,2b i 3a wybrali się na Miejsca Pamięci Narodowej i Cmentarz, aby złożyć wiązanki kwiatów, zapalić znicze, jako wyraz pamięci i szacunku dla tych, co odeszli oraz uczcić pamięć poległych żołnierzy na terenie naszej miejscowości a także ważnych osób związanych z naszą szkołą.. Uczniowie mogli również w ciszy i zadumie posłuchać opowieści wychowawców na temat przeszłości naszej Ojczyzny.
Dla wszystkich dzieci była to bardzo ważna lekcja wychowania patriotycznego oraz lekcja na temat odpowiedniego zachowania się w takim miejscu, jakim jest cmentarz.
https://sites.google.com/zpokasinawielka.pl/aktywninawieympowietrzutrening?usp=sharing
https://sites.google.com/zpokasinawielka.pl/aktywninawieympowietrzutrening?usp=sharing
#NIEOBOJĘTNI
#NIEOBOJĘTNI
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia mini serialu inspirowanego prawdziwymi
historiami. Przekonajcie się jak wiele może zmienić Twoja reakcja na przemoc wobec
dziecka.
Linki do trzech odcinków mini serialu NIEOBOJĘTNI:
Nieobojętni - odcinek 1
Nieobojętni - odcinek 2
Nieobojętni - odcinek 3
REAGUJ na ZAGROŻENIE ŻYCIA
Jeżeli widzisz lub wiesz o poważnym zagrożeniu życia lub zdrowia dziecka, nie
zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję, dzwoniąc pod numer 112 lub 997! 112
– ogólny numer alarmowy. Pracownik przekaże Twoje zgłoszenie do odpowiednich
służb ratunkowych – policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej. 997 – numer
alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki. Numery alarmowe 112 i 997 są
bezpłatne i czynne całą dobę. Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:
Zatrzymać osobę, która stosuje przemoc wobec dziecka – jeśli popełniła
przestępstwo lub jest obawa, że je popełni.
Zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa.
Rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty.
W konsekwencji osoby z różnych instytucji publicznych (m.in. policjant, psycholog,
lekarz, pracownik socjalny) przeanalizują sytuację i podejmą działania mające na
celu wsparcie dziecka, zapewnienie mu pomocy i bezpieczeństwa. W kontakcie z
policją (telefonicznie lub na komisariacie) możesz też złożyć zawiadomienie o
podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec dziecka. Gdy policja dostanie takie
zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.
REAGUJ na PRZEMOC W RODZINIE
Wiesz lub podejrzewasz, że dziecko doświadcza w rodzinie przemocy fizycznej lub
psychicznej? REAGUJ! Poinformuj lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej W sytuacji
podejrzenia przemocy wobec dziecka ośrodek pomocy społecznej ma obowiązek
zajęcia się takim przypadkiem i założenia tzw. Niebieskiej Karty. W ramach
procedury Niebieskiej Karty pracownik socjalny zbada sytuację w rodzinie dziecka, a
następnie zaplanowane zostaną działania interwencyjne oraz pomocowe. W celu
zgłoszenia przemocy idź lub zadzwoń do Ośrodka Pomocy Społecznej. Ośrodek
Pomocy Społecznej może wysłać pracownika, aby odwiedził rodzinę i przeprowadził
wywiad środowiskowy.
Adres i numer telefonu do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie
Dolnej:
Ul. Spadochroniarzy 6, 34-730 Mszana Dolna, tel. 18 3310541
Poinformuj szkołę, przedszkole lub żłobek krzywdzonego dziecka
O niepokojącej sytuacji możesz zawiadomić pracownika żłobka, przedszkola lub
szkoły krzywdzonego dziecka. O swoich podejrzeniach poinformuj pedagoga lub
dyrektora placówki. Osoby te często znają sytuację dziecka oraz jego rodziny i będą
wiedziały, w jaki sposób zareagować. Placówki oświatowe powinny mieć opracowany
schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka. Ponadto
przedszkole, szkoła mogą uruchomić procedurę Niebieskiej Karty. W konsekwencji
osoby z różnych instytucji publicznych (m.in. policjant, psycholog, lekarz, pracownik
społeczny) przeanalizują sytuację i podejmą działania mające na celu wsparcie
dziecka, zapewnienie mu pomocy i bezpieczeństwa.
Poinformuj Dzielnicowego/ innego funkcjonariusza Policji
O swoich obawach co do sytuacji dziecka możesz poinformować dzielnicowego
właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka lub innego funkcjonariusza
Policji. W celu kontaktu z policją wybierz numer 997 (bezpłatny, całodobowy).
Kontakt telefoniczny z Komisariatem Policji w Mszanie Dolnej - 478 345 650
Aby odnaleźć najbliższą jednostkę policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy i
ustalić jego numer telefonu skorzystaj z wyszukiwarki internetowej lub z aplikacji
mobilnej „Moja Komenda”. Dzielnicowy ma możliwość wejścia do domu lub
mieszkania i niezwłocznego zbadania sytuacji dziecka. Gdy funkcjonariusz Policji
uzna, że dziecko doświadcza przemocy w rodzinie, może uruchomić procedurę
Niebieskiej Karty. W konsekwencji osoby z różnych instytucji publicznych (m.in.
policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny) przeanalizują sytuację i podejmą
działania mające na celu wsparcie dziecka, zapewnienie mu pomocy i
bezpieczeństwa.
Zawiadom Sąd Rodzinny O sytuacji przemocy wobec dziecka w rodzinie
Możesz zawiadomić sąd rodzinny najbliższy miejsca zamieszkania dziecka. Pismo z
prośbą o wgląd w sytuację dziecka możesz wysłać anonimowo. Kiedy sąd rodzinny
dowie się o zagrożeniu dobra dziecka, będzie zobowiązany podjąć działania mające
na celu sprawdzenie jego sytuacji, ochronę i wsparcie rodziców w wychowaniu
dziecka. Zawiadomienie możesz napisać samodzielnie. Nie ma potrzeby stosowania
określonego wzoru. W zawiadomieniu opisz sytuację dziecka, podaj imię i nazwisko,
– jeżeli je znasz. Koniecznie podaj adres zamieszkania dziecka, aby sąd mógł podjąć
działania. Kontakt do najbliższego sądu rodzinnego znajdziesz na stronie
internetowej.
Sądem właściwym dla Gminy Mszana Dolna jest Sąd Rejonowy w Limanowej III
wydział rodzinny i nieletnich, ul. Józefa Marka 19, 34-600 Limanowa.
Zawiadomienie możesz wysłać pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną (e-mail) lub
doręczyć je osobiście.
REAGUJ na ZANIEDBYWANIE
Wiesz, że dziecko jest rażąco zaniedbane? Rodzice zostawiają je bez opieki, nie
interesują się nim, narażają na niebezpieczeństwo, nie zapewniają mu jedzenia,
odpowiedniego ubrania, leczenia? REAGUJ. Zawiadom sąd rodzinny lub poinformuj
lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej.
REAGUJ na WYKORZYSTYWANIE SEKSUALNE
Wiesz lub podejrzewasz, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie? REAGUJ!
Zawiadom prokuraturę lub policję. Kiedy osoba dorosła podejmuje jakąkolwiek
aktywność seksualną z udziałem dziecka, do lat 15 to zawsze mamy do czynienia z
przestępstwem. Zawiadom o podejrzeniu popełnienia przestępstwa seksualnego
wobec dziecka prokuraturę rejonową lub policję (w formie pisemnej lub ustnej). W
przypadku ustnego zawiadomienia, z twojej wypowiedzi zostanie sporządzony
protokół. W przypadku powiadomienia Policji znajdź jednostkę, na terenie której
popełniono przestępstwo. Jeżeli nie jest to możliwe, lub nie wiadomo, gdzie
dokładnie zaistniało przestępstwo – złóż zawiadomienie w najbliższej jednostce
Policji. Zawiadomienie będzie niezwłocznie przekazane jednostce odpowiedniej dla
miejsca zaistnienia zdarzenia i tam będą wykonywane dalsze czynności w sprawie.
Aby odnaleźć odpowiednią jednostkę Policji, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej
lub z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. W celu prawidłowego przygotowania
zgłoszenia możesz skorzystać z pomocy prawnika udzielającego porad w lokalnym
punkcie bezpłatnej pomocy prawnej lub w ośrodku pomocy rodzinie, ośrodku pomocy
społecznej, ośrodku interwencji kryzysowej. W efekcie zgłoszenia prokuratura
przeprowadzi postępowanie wyjaśniające. W jego efekcie postanowi, czy oskarżyć
podejrzanego. Jego winę ustali sąd.
Od 2017 r. każdy ma prawny obowiązek powiadomić organy ścigania, jeśli
podejrzewa, że doszło do przestępstwa wymierzonego w dobro dziecka, jak
ciężki uszczerbek na zdrowiu, gwałt i wykorzystywanie seksualne.
REAGUJ na KARCENIE
Widzisz przemoc wobec dziecka ze strony rodzica lub opiekuna w przestrzeni
publicznej? Dziecko jest szarpane, wyzywane, poniżane, bite (np. karcenie
klapsem)? REAGUJ.
Zauważ
Zasygnalizuj, że zauważyłeś sytuację krzywdzenia dziecka. Nawiązanie kontaktu
wzrokowego może być wystarczającą reakcją powstrzymującą przemocowe
zachowanie rodzica, opiekuna lub innego dorosłego towarzyszącego dziecku. Nie
obawiaj się obserwować. Masz prawo przyglądać się temu, co dzieje się w
przestrzeni publicznej.
Nawiąż kontakt
Kiedy rodzicem targają tak silne emocje, że nie potrafi powstrzymać przemocy wobec
swojego dziecka, nie dotrą do niego racjonalne argumenty. Jeśli chcesz skutecznie
zareagować, spróbuj obniżyć jego napięcie. Zadaj proste pytanie, np.: „Przepraszam,
czy coś się stało?” Możesz też odnieść się do własnych doświadczeń, np.:
„Pamiętam, kiedy moje dzieci były w tym wieku. To bardzo trudny czas. Czy mogę w
czymś pomóc?”. Czasem wystarczy głośno powiedzieć: „Widzę, że jest pani trudno”
lub „Czasem mamy zły dzień i wtedy nie potrafimy się dogadać”. Sama próba
nawiązania takiej rozmowy może dać rodzicowi do myślenia i zatrzymać przemoc
wobec dziecka. Może to być też początek dalszej rozmowy prowadzącej do
uspokojenia sytuacji.
Nazwij sytuację
Nie krytykuj i nie atakuj, ale tez nie unikaj nazywania rzeczy po imieniu. Spokojnie,
ale stanowczo mów o tym, co cię zaniepokoiło – np.: „Widzę, że uderzył Pan
dziecko”, „Proszę nie bić dziecka. Proszę nigdy tego nie robić”.
REAGUJ na PRZEMOC RÓWIEŚNICZĄ
Jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że dziecko doświadcza przemocy ze strony
rówieśników - REAGUJ! Jeżeli sytuacja ma miejsce w Internecie (cyberprzemoc)
pomocne w interwencji może być zabezpieczenie dowodów – zrobienie
screena/zdjęcia korespondencji lub publikacji. Poinformuj szkołę krzywdzonego
dziecka. O przemocy rówieśniczej możesz zawiadomić pracownika szkoły
krzywdzonego dziecka: wychowawcę, pedagoga, psychologa lub dyrektora placówki.
Ci specjaliści znają środowisko szkolne i rówieśnicze dziecka, sytuację dziecka i jego
rodziny. Mogą wesprzeć dziecko doświadczające przemocy oraz oddziaływać na
sprawców/sprawcę, w tym wyciągnąć konsekwencje przewidziane w statucie szkoły
oraz zawiadomić Sąd Rodzinny i Nieletnich. Placówki oświatowe powinny mieć
opracowany schemat działań w przypadku wystąpienia w środowisku szkolnym
przemocy rówieśniczej (zarówno online jak i offline). Co ważne w przypadku
przemocy rówieśniczej szkoła może podjąć działania wychowawcze, naprawcze,
profilaktyczne w całym środowisku szkolnym, w tym klasowym dziecka. W przypadku
przemocy rówieśniczej działaniami należy objąć: pokrzywdzonych, sprawców i
świadków. Ponadto szkoła może poinformować rodziców pokrzywdzonych, jak i
sprawców oraz współpracować z nimi w celu zakończenia przemocy.
Reagowanie na krzywdę przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa i daje szansę
na lepszą przyszłość. Może chronić zdrowie, a nawet życie dziecka!
Na podstawie materiałów kampanii edukacyjnej NIEOBOJĘTNI
Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Opracowała Anna Petrycka
Więcej informacji na stronie: REAGUJ.fdds.pl
Kasina Wielka, 10.11.2023
Kasina Wielka, 10.11.2023
Szanowni Rodzice,
nasza szkoła uczestniczy w akcji XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej
17 listopada 2023 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
13-16.11.2023. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
17.11.2023. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
• Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
Na przykład:
● Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).
● W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany.
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasinie Wielkiej Koordynatorzy Lokalni: Dyrektor: Małgorzata Skowronek Józef Nowak
Michał Wojtas
Spotkanie w ramach projektu
Spotkanie w ramach projektu
„Akademia Małej Salamandry i Głuszca”.
8 listopada uczniowie klas 4-6 wzięli udział w prelekcji w ramach projektu „Akademia Małej Salamandry
i Głuszca” zorganizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego. Spotkanie przeprowadziła Pani Bernadetta Młynarczyk.
Tematem zajęć było omówienie znaczenia lokalnej przyrody: obecności parków narodowych, rezerwatów przyrody, form ochrony przyrody, udziału człowieka
w kształtowaniu postaw ekologicznych, świadomego podróżowania, pozytywnych zachowań w górach oraz szlakach. Uczniowie podczas spotkania mogli utrwalić swoje dotychczasowe wiadomości oraz poznać wiele ciekawostek ze świata przyrody ożywionej zwłaszcza zgłębić wiedzę na temat lokalnej fauny.
Agnieszka Ceklarz
„Dobra pielęgnacja skóry to zobowiązanie na całe życie”
„Dobra pielęgnacja skóry to zobowiązanie na całe życie”
Georgia Louise
6 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klasy 7, które poprowadziły Panie: Justyna Cichorz – stylistka oraz Katarzyna Orzeł – kosmetolog. Zajęcia dotyczyły higieny i prawidłowej pielęgnacji skóry. Podczas spotkania uczniowie utrwalili swoje wiadomości z lekcji biologii na temat budowy i funkcji skóry. Poznali charakterystykę różnych typów cery oraz to w jaki sposób można zakwalifikować swój rodzaj skóry, wykonując prosty test w warunkach domowych. Pani Katarzyna Orzeł większą część swojego wykładu poświęciła zagadnieniom dotyczącym przeprowadzenia prawidłowego planu pielęgnacji twarzy na co dzień. Zwróciła szczególną uwagę na sposób prowadzenia zabiegów oraz odpowiedni dobór kosmetyków do swojego rodzaju skóry. Pokazała jakich produktów należy używać, jakich składników unikać a jakich szukać. Uczniowie mogli na bieżąco zweryfikować jakość swojej codziennej higieny
i używanych kosmetyków.
Pierwsza część warsztatów zakończyła się możliwością obejrzenia skóry w powiększeniu przy pomocy kamery. Uczniowie poznali rodzaj badania i mogli wykonać je samodzielnie na sobie pod czujny okiem kosmetologa. Drugą część spotkania poprowadziła Pani Justyna Cichorz, która wyposażyła uczniów w wiedzę dotyczącą zasad bhp związanych z kosmetykami oraz akcesoriami do wykonywania makijażu ( pędzelkami, gąbkami). Jest to niezwykle ważne do zachowania zdrowej
i pięknej cery, jak również do uniknięcia wielu chorób, w tym nie tylko dermatologicznych. Uczniowie podczas tej części mogli poznać rodzaje kosmetyków używanych w makijażu, jakie produkty wybierać, a jakich unikać. Mogli również przetestować kosmetyki, zachowując zasady bhp. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali próbki kosmetyków stosowanych do pielęgnacji oraz akcesoria do wykonania makijażu.
Warsztaty były bardzo cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów naszej szkoły co podkreślił również Pan dyrektor mgr inż. Józef Nowak dziękując naszym ekspertkom. Młodzież, która zaczyna zaspakajać swoją ciekawość związaną z higieną
i koloryzacją swojej skóry często nie ma pojęcia o zagrożeniach związanych
z nieprawidłowym przeprowadzeniem lub brakiem pielęgnacji ciała, a tym bardziej stosowaniem tanich, łatwo dostępnych na rynku kosmetyków. Było to również spotkanie z dwoma zawodami i ukazanie zakresu pracy Pań, dla których edukacja jest równie ważna, jak stosowane zabiegi.
Dziękujemy serdecznie Paniom: Justynie Cichorz i Katarzynie Orzeł za poświęcony czas
i dużą dawkę wiedzy praktycznej dla naszej młodzieży szkolnej. Już organizujemy kolejne spotkanie, ponieważ wśród uczniów zrodziły się kolejne tematy, które chcieliby zgłębiać i poznawać.
Agnieszka Ceklarz
DZIEŃ DRZEWA
DZIEŃ DRZEWA
19 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Drzewa coroczne święto na cześć drzew. Uczniowie klasy 4 wraz
z wychowawcą przygotowali krótki apel w którym zwrócili szczególną uwagę na znaczenie drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenie. Do obchodów tego święta przygotowywała się wcześniej cała społeczność szkolna. Na lekcjach wychowawczych uczniowie wykonywali plakaty wybranych gatunków drzew. Podczas zajęć świetlicowych dzieci przygotowywały dekoracje szkolnego korytarza w postaci liści różnych gatunków drzew. Podczas apelu Pan Dyrektor zwrócił uwagę na zmiany
w otoczeniu naszej szkoły i konieczność wycinki niektórych drzew
i krzewów jednocześnie zachęcając do zagospodarowania i posadzenia roślin w odpowiednich miejscach.
Agnieszka Ceklarz
Zmiana warty
Zmiana warty na stanowisku dyrektora szkoły w Zespole Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej
Zmiana warty na stanowisku dyrektora szkoły w Zespole Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej
Zapraszamy na stronę ,której link podany jest poniżej.
https://sites.google.com/zpokasinawielka.pl/janina-ziemianin/strona-g%C5%82%C3%B3wna
14 października wpisujemy do dziennika…
14 października wpisujemy do dziennika…
W naszej szkole uczczono 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (pierwsze ministerstwo oświaty na świecie) w poniedziałek (16 X). Uroczysta akademia poprzez piosenkę, recytację, śpiew, grę na instrumentach przypomniała, że każdy uczeń jest diamentem i posiada jakiś talent, a nauczyciele i wspomagający ich rodzice, pracownicy obsługi mają za zadanie ten szlachetny kamień osobowości i intelektu oszlifować. W jednej z piosenek padło tytułowe stwierdzenie, że 14 października wpisujemy do dziennika… każdy może uzupełnić sam to zdanie, ale w tekście padają słowa „same dobre stopnie”. Oby tych najwyższych ocen nie zabrakło zarówno uczniom, jak i kadrze pedagogicznej, których praca też przecież jest oceniana. Szkoła to nie tylko grube mury, obszerne korytarze i sala gimnastyczna, ale przede wszystkim śmiech dziecka, gwar rozmowy podczas przerw, zatroskanie rodzica, przyjazny uśmiech pani sekretarki, szmer podpowiedzi na klasówkach, gorycz porażki i smak zwycięstwa oraz wszystko to, co pozwala kształtować dobrego człowieka, bo dzięki szkole wszyscy jesteśmy uczniami aż do końca życia.
Jesienny spacer w Gorczańskim Parku Narodowym!
Jesienny spacer w Gorczańskim Parku Narodowym!
11 października uczniowie klasy 4 i 5 uczestniczyli wraz z wychowawcami
i panią pedagog w wycieczce do Gorczańskiego Parku Narodowego. Celem wycieczki było poznanie przez uczniów wartości przyrodniczych Parku. Podczas pobytu dzieci obejrzały film ukazujący faunę i florę Parku jak również mogły utrwalić kadry filmowe podczas zwiedzania interaktywnej wystawy. Następnie wspólnie
z panią Przewodnik uczniowie udali się na spacer podczas którego uczestniczyli w zajęciach terenowych. Uczyli się rozpoznawać gatunki drzew. Była to okazja do obserwacji i poznawania przyrody za pomocą zmysłów
a praca w grupach sprzyjała integracji klas. Zajęcia wywołały wiele radości wśród uczniów. Na zakończenie pobytu
w Parku uczniowie przy ognisku i pieczeniu kiełbasek mogli się cieszyć pięknem przyrody babiego lata.
Agnieszka Ceklarz
Kinga Skowronek
Kinga Kołodziejczyk
WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA
NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII
WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA
NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII
12 października 2023 roku klasy siódma i ósma wraz z nauczycielami pojechały na wycieczkę do Muzeum Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Po odbytej kontroli bezpieczeństwa dostaliśmy słuchawki i krótkofalówki, dzięki którym mogliśmy lepiej słyszeć naszą panią przewodnik. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od przejścia przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym.
Trasa zwiedzania prowadziła nas:
- przez plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin,
- do bloków oznaczonych numerami i pełniącymi różne funkcje,
- do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających życie w obozie, oraz portrety niektórych więźniów w różnym wieku i różnej narodowości wymordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu, wycieńczenia i chorób,
- wzdłuż płotu elektrycznego otaczający Auschwitz,
- do pomieszczenia w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, protezy nóg łyżki, walizki, talerze oraz ubrania,
- do miejsc kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy”,
- do krematorium i pomieszczenia, gdzie gazowano ludzi,
- ku Ścianie Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar - z powagą i smutkiem oddaliśmy cześć wymordowanym.
Następnie udaliśmy się do Brzezinki obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Tam znajdowało się około 300 baraków podzielonych na różne sektory i tory, po których przewożono więźniów pociągami. W tym miejscu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie ofiar - gdzie spali, pracowali, co jedli.
Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców - wywołało silne emocje wśród uczniów. Opowieści przewodników Muzeum, m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach dopełniły obrazu okrucieństwa II wojny światowej.
Ten dzień i TO miejsce na długo zapadną w pamięć uczestnikom wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdyż każdy z nas opuszczał były obóz zagłady w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji.
Maria Skowronek
NIESPODZIEWANE GŁOŚNE CZYTANIE
NIESPODZIEWANE GŁOŚNE CZYTANIE
Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest co roku - 29 września.
Z tejokazji biblioteka szkolna przeprowadziła akcję połączoną z błyskawicznym
klasowym konkursem czytelniczym.
Była to akcja niespodziewana. W każdej klasie wybrano trzech uczestników , którzy musieli
przeczytać na głos , bez przygotowania- fragment tekstu z nowych książek.
W każdej klasie zwycięzca otrzymał nagrodę a pozostali ochotnicy upominki za odwagę.
Europejski Dzień Języków Obcych.
Europejski Dzień Języków Obcych.
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Ten dzień jest świętowany w naszej szkole już od kilku lat w celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.
W ramach szkolnych obchodów społeczność szkolna uczestniczyła w apelu, podczas którego wszyscy poznali genezę tego święta. Chętni przedstawiciele klas IV-VIII rywalizowali zmagając się z łamańcami językowymi w języku angielskim i odgadując język usłyszanej rozmowy. Apel ten uświetniła swoim występem Martyna Nowak, która zaśpiewała „Scars to your beautiful” z repertuaru Alessii Cara.
Maria Skowronek
„ZMIANA WARTY”
„ZMIANA WARTY”
„Rok szkolny uważam za rozpoczęty” – ogłosił w poniedziałkowy poranek (4 września) podczas uroczystej akademii pan mgr inż. Józef Nowak, nowy dyrektor naszej szkoły, chociaż znamy go przecież jako wieloletniego nauczyciela fizyki, techniki i informatyki. Życzymy panu dużo siły, satysfakcji oraz umiejętności podejmowania mądrych, sprawiedliwych decyzji dla dobra uczniów i szkoły. Ogłaszamy zatem tytułową zmianę warty na stanowisku dyrektora. W czerwcu bowiem społeczność szkolna piosenką i wierszem pożegnała długoletnią panią dyrektor Janinę Ziemianin, dziękując jej równocześnie za dobro, które wnosiła każdego dnia w życie szkoły, że dbała o uczniów, świetnie układała współpracę i z rodzicami, i pracownikami. Pani Janino! DZIĘKUJEMY za 19 wspólnie spędzonych lat oraz życzymy wytchnienia na zasłużonej emeryturze.
Z dumą informujemy także, iż pan dyrektor dokonał pasowania na pełnoprawnych uczniów dwadzieścioro czworo pierwszoklasistów, którzy pod kierunkiem pani mgr Danuty Pietrzak będą – jak ślubowali – pilnie się uczyć.
Podczas akademii wspomniano także o tragizmie II wojny światowej oraz podkreślono, że dzisiaj możemy cieszyć się wolnością i bezpieczeństwem w przeciwieństwie do naszych dziadków i pradziadków.
Życzymy wszystkim, aby ten właśnie rozpoczęty rok szkolny obfitował w różnorakie sukcesy, a z ewentualnych porażek szybko się podnoszono.
PAMIĘTAMY!
PAMIĘTAMY!
Jak co roku, początkiem września, przedstawiciele samorządu, poczty sztandarowe, uczniowie, strażacy oraz mieszkańcy Gminy Mszana Dolna zebrali się na Przysiółku „Mogiła” w Kasinie Wielkiej, by uczcić pamięć żołnierzy 24 Pułku Ułanów, którzy polegli w czasie walk w dniu 4 września 1939 roku.
Nasza szkoła, jak co roku, brała udział w tym patriotycznym wydarzeniu.
Reprezentował ją poczet sztandarowy, delegacja klasy 8 z wychowawcą, składająca wiązankę na pomniku upamiętniającym walki 24 Pułku Ułanów na Ziemi Zagórzańskiej, pracownicy szkoły oraz młodzież wraz z rodzicami.
źródło: strona Gminy Mszana Dolna
Aktualności
Kontakt
Nasza stara szkoła
Nauka to potęgi klucz
- Aktualności
- Galeria
- E-DZIENNIK
- O nas
- Kontakt
- Erasmus+
- Comenius
- Dla nauczycieli
- Archiwum sport
- Klasy 1-3
- RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ- "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
- RODO
- Innowacje i projekty
- Świetlica
- NASZE PRZEDSZKOLE
- Dla rodziców- dokumenty szkolne
- STATUT
- KONSULTACJE
- REKRUTACJA
- RAPORT DOSTĘPNOŚCI
- Pedagog szkolny
- Pedagog specjalny
- Biblioteka szkolna
- PROCEDURY
- Sport
- Standardy ochrony małoletnich
Designed by templates.com.
Stworzone dzięki pl.mfirma.eu