Aktualności 2020/2021
Chcemy wszystkie wspólne chwile ocalić od zapomnienia.
Chcemy wszystkie wspólne chwile ocalić od zapomnienia.
25 czerwca 2021 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji ukończenia szkoły podstawowej . Absolwenci zaprezentowali krótki program artystyczny, składając wszystkim zaproszonym gościom serdeczne podziękowania za wieloletni trud wychowania.
Ważnym i jakże wartym uwagi jest fakt, iż zarówno absolwenci klasy ósmej odbierający świadectwo ukończenia szkoły podstawowej , jak i pani Dyrektor i wychowawca klasy, na ten uroczysty moment, zaprezentowali się w pięknych regionalnych strojach, manifestując w ten sposób swoją przynależność i ogromny szacunek do wiernie pielęgnowanych w naszym regionie tradycji zagórzańskich.
Pożegnanie to czas rozważań i refleksji- smutny , ale jak wiele wnoszący w życie każdego człowieka. Dziś naszemu smutkowi towarzyszy również wielka radość , bo mogliśmy stanowić cząstkę tej szkoły , bo poznaliśmy wyjątkowych ludzi , bo doceniono nas i wysłuchano, , bo pokazano nam właściwą drogę życia , nauczono , jak bezpiecznie ,w duchu wartości i tradycji ,pokonywać jej wyboje i nieoznakowane zakręty. Dziękujemy!- tymi słowami absolwenci klasy ósmej podziękowali zebranym i podsumowali swoje lata nauki w naszej szkole.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Janina Ziemianin, gratulując i składając życzenia wszystkim Ósmoklasistom i ich Rodzicom.
Od września będziecie kontynuować naukę w nowych szkołach. Poznacie nowych ludzi, zawrzecie nowe przyjaźnie. Jestem jednak pewna, że nadal będziecie pamiętać o pierwszej szkole, pierwszych nauczycielach i wspólnych dokonaniach. Życzę Wam, aby każda nowa przyjaźń była szczera i wierna, a nowi nauczyciele byli wyrozumiali i sprawiedliwi. Uczcie się podejmować mądre decyzje.
Wierzę, że zdobytą wiedzę i doświadczenie wyniesione z murów naszej szkoły będziecie rozwijać z powodzeniem w kolejnych latach edukacji.
Kochani! Gratuluję Wam ukończenia szkoły.
„GÓRALSKIE CYTANIE”
„GÓRALSKIE CYTANIE”
W dniu 24 maja 2021r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Czytelniczo- Plastycznego IV „Góralskie Cytanie’’ Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.
Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych:
uczniowie klas I- III
uczniowie klas IV-VI
uczniowie klas VII-VIII
W części czytelniczej Konkursu uczestnicy czytali fragment tekstu wybrany z „Zagórzańskiej Czytanki’’ i wykonywali zadania, które przygotowała komisja konkursowa zgodnie z kategorią wiekową uczestnika.
Udział ucznia w części plastycznej Konkursu polegał na zapoznaniu się z tekstami literatury regionalnej wskazanymi w Regulaminie, a następnie indywidualnym wykonaniu ilustracji do jednego z nich.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszej społeczności uczniowskiej, stąd nie lada wyzwanie miała Komisja konkursowa etapu szkolnego w składzie : Teresa Kicmal, Emilia Ceklarz i Ewa Ślaga.
W wyniku eliminacji szkolnych do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano po dwóch uczestników zarówno w części czytelniczej, jak i części plastycznej konkursu z każdej kategorii wiekowej:
część czytelnicza
Kl. I- III : Natalia Nawara, Justyna Złydaszyk;
Kl. IV-VI : Milena Łacna, Aleksandra Łacny;
Kl. VII- VIII : Maria Skowronek , Emilia Ślaga.
część plastyczna
KL. I-III : Liliana Polak , Tymoteusz Pałgan
Kl. IV-VI : Aleksandra Waluś, Amadeusz Lelek
Kl. VII- VIII : Anna Polak, Maria Skowronek.
Słowa podziękowania kierujemy do Wychowawców klas I- III , Rodziców oraz Dziadków, którzy służyli pomocą i radą w przygotowaniach do powyższego, regionalnego konkursu.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a uczniom zakwalifikowanym do dalszego etapu konkursu życzymy sukcesów!
Szkolni Koordynatorzy Konkursu
Informacja dla Rodziców.
Informacja dla Rodziców.
W zakładce- Dla rodziców- dokumenty szkolne, znajduje się broszura:
"Dziecko w wirtualnej sieci"- zapraszamy do zapoznania się!
Przypominamy!
Przypominamy!
25, 26, 27 maja oraz 4 czerwca ( piątek po Bożym Ciele ) dodatkowe dni wolne. ŚWIETLICA w tych dniach czynna w godzinach od 7.00 do 15.00.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK I ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZA 2021
TYDZIEŃ BIBLIOTEK I ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZA 2021
Hasłem Tygodnia Bibliotek 2021 jest
„ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE”
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Co oznacza wyraz "biblioteka"?
Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.
Zapraszamy na wirtualną podróż po największych i najpiękniejszych bibliotekach świata.
https://www.youtube.com/watch?v=pqKM5MvnUtw
https://www.youtube.com/watch?v=s_QcVXXBNPw
Czy korzystając z biblioteki, zastanawialiście się, jak powstawały takie miejsca? Święto Bibliotekarzy to świetna okazja, by przybliżyć historię wielowiekowej instytucji, jaką jest biblioteka.
Wiemy że powstanie pierwszych bibliotek było oznaką zapotrzebowania na dostęp do oświaty i kultury. Gromadzenie oraz przechowywanie cennych materiałów służyć miało współczesnym i przyszłym pokoleniom. W starożytności i średniowieczu, miejsca te dostępne były dla nielicznych wykształconych. Aby móc z nich korzystać, trzeba było znać „klucz”, czyli łacinę.
Wydawać by się mogło, że wynalezienie druku mogło być właśnie takim momentem w upowszechnianiu książki. Jednak początkowo bardziej podkreśliło ono ogromny rozmiar analfabetyzmu, niż pozwoliło na swobodny dostęp do wiedzy. Korzystanie z tych ośrodków wiedzy było ograniczone . Wraz z rozwojem szkolnictwa w XIX wieku nastąpił wzrost dostępu do bibliotek. XX wiek przyniósł dla każdego swobodny dostęp do księgozbiorów.
Najstarsze biblioteki usytuowane były przy świątyniach. W starożytnym Egipcie i Mezopotamii ci, którzy potrafili „odczytywać znaki”, byli również autorami dzieł. Oraz jedynymi ich czytelnikami! Posiadali oni wiedzę zastrzeżoną, byli kapłanami.
W Grecji powstawały liczne biblioteki prywatne, ale i tak większość stanowiły te przyświątynne i szkolne. W tych czasach opracowano regulaminy korzystania ze zbiorów.
Pierwszą bibliotekę dostępną dla wszystkich wolnych mieszkańców założono w Rzymie. W ten sposób organizowano życie kulturalne rzymskich obywateli.
W Średniowieczu księgozbiory istniały przy klasztorach oraz uniwersytetach. Dlatego też książka miała niewielki zasięg oddziaływania. Mogła z nią obcować wyłącznie elita operująca słowem pisanym. Księgi pełniły wówczas dwie role: liturgiczną i oświatową.
W Polsce…
Akademia Krakowska jako jedno z najważniejszych środowisk naukowych zasilana była dziełami wybitnych osobistości. Duchowni, politycy, teologowie, filozofowie, lekarze. W tym czasie oprócz bibliotek klasztornych i akademickich, pojawiły się również dworskie.
W okresie Renesansu i Oświecenia biblioteki wyznaczały poziom i pozycję gospodarza. Były przedmiotem podziwu i dumy. Druk sprawił, że koszt jej „produkcji” znacznie zmalał, a jednocześnie mogła być szybciej powielana i rozpowszechniana.
W Gdańsku i w Poznaniu pojawiły się biblioteki rad . Służyły one głównie wolnym zawodom takim jak prawnicy, lekarze, aptekarze. W wieku XVII postulowano za powszechnym udostępnianiem książek. Zaczęły powstawać biblioteki dla wszystkich poszukujących wiedzy.
W 1780 roku sejm Rzeczpospolitej uchwalił egzemplarz obowiązkowy dla Biblioteki Załuskich. Miała ona charakter publiczny, naukowy, ale nadal elitarny. Komisja Edukacji Narodowej zabiegała o utworzenie bibliotek szkolnych i publicznych. To wówczas biblioteki otrzymały od państwa dofinansowanie na zakup książek oraz na utrzymanie lokalu i fachowego personelu.
W XIX wieku oprócz wprowadzenia obowiązku szkolnego, formą szerzenia wiedzy była literatura dla ludu. Nie była ona zbyt górnolotna, ale jej zadaniem było docieranie do jak najszerszej masy odbiorców niewykształconych. Walka z analfabetyzmem spowodowała rozwój bibliotek dostępnych dla najniższych warstw społecznych.
W XX wieku biblioteka stała się miejscem dostępnym dla każdego. Wynikło to z zasady powszechnej oświaty i czytelnictwa. W latach 50-tych w Polsce powstało mnóstwo punktów bibliotecznych na wsi, która znacznie odstawała pod względem wykształcenia mieszkańców od ośrodków miejskich. Biblioteki stały się wreszcie ośrodkami kultury, oświaty, nauki.
XXI wiek i co dalej? Tu pojawia się pytanie, czy biblioteki przetrwają? Czy zastąpi je Internet. „Zjawisko” jakim jest biblioteka, zawsze podkreślało czynnik kulturotwórczy. To ośrodek, który pielęgnuje naszą wiedzę, gromadzi ją i udostępnia. Dlatego tak ważna jest kultura czytania, kultura książki oraz kształtowanie nawyków czytelniczych już u najmłodszych. Warto dzieciom pokazywać coś innego niż telewizja i Internet. Kontaktu z książką nie zastąpią żadne aplikacje. Książki rozwijają wrażliwość i empatię. Czy historia zatoczy koło i biblioteki znów staną się miejscem wyłącznie dla elit?
Na wesoło o bibliotekach i bibliotekarzach
http://lustrobiblioteki.pl/2017/10/cala-prawda-o-bibliotekach-czytelnikach-memach/
http://lustrobiblioteki.pl/2018/05/dzien-bibliotekarza-na-wesolo/
Komunikat z dnia 4.05.2021 r.
Komunikat z dnia 4.05.2021 r.
1. W okresie od 4 maja 2021 r. do dnia 16 maja 2021 r. zadania Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasinie Wielkiej będą realizowane:
1) w klasach I-III w formie nauczania stacjonarnego;
2) w klasach IV-VIII w formie nauczania zdalnego.
2. W okresie od 17 maja 2021 r. do dnia 30 maja 2021 r. zadania Szkoły Podstawowej nr 1 będą realizowane:
1) w klasach I-III w formie nauczania stacjonarnego;
2) w klasach IV-VIII w formie nauczania hybrydowego (50% w szkole, 50% zdalnie)
3. Od 31 maja br. wszyscy uczniowie uczą się już stacjonarnie w szkole.
KONKURS
KONKURS
Zespół Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej ma przyjemność zaprosić uczniów klas I-VIII do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie „Kartka urodzinowa dla Królowej Elżbiety II”
Zbliża się 95 rocznica urodzin Królowej Elżbiety II. Królowa obchodzi swoje urodziny dwukrotnie. Pierwsze „właściwe „ urodziny obchodzi 21 kwietnia i spędza je w gronie najbliższych osób. Drugi raz zaś Jej Królewska Mość świętuje to doniosłe wydarzenie w miesiącu czerwcu. Wówczas to w Londynie odbywa się okazała PARADA NA CZEŚĆ KRÓLOWEJ ZWANA TROOPING THE COLOUR.
1. Cel konkursu
• kultywowanie tradycji wysyłania kart okolicznościowych, rozwój wrażliwości artystycznej, zainteresowanie kulturą Wielkiej Brytanii;
• umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu, rozwijanie zdolności plastycznych oraz językowych dzieci i młodzieży;
• kształtowanie umiejętności projektowania i tworzenia kart okolicznościowych,
2. Zakres pracy
• przygotowanie własnoręcznie zrobionej kartki urodzinowej dla Królowej Elżbiety II (adresaci: uczniowie klas I-III)
• zredagowanie życzeń urodzinowych dla Królowej Elżbiety II (adresaci: uczniowie klas IV – VIII)
3. Uczestnicy konkursu: uczniowie klas I – VIII Szkół Podstawowych w Kasinie Wielkiej.
4. Regulamin konkursu i warunki uczestnictwa:
• rozmiar pracy: kartka składana w formacie A5
• technika wykonania kartki dowolna
• życzenia w języku angielskim napisane własnoręcznie i czytelnie na białej kartce lub w formie druku komputerowego (pamiętaj, aby do Królowej zwrócić się: Her Majesty Queen Elizabeth II, a życzenia zakończ zwrotem: Yours sincerely oraz swoim imieniem).
• każdy uczestnik może przygotować tylko 1 kartkę i zredagować tylko jedną wersję życzeń
• prace powstałe podczas konkursu przechodzą na własność Organizatora z przeznaczeniem na cele promocji działalności statutowej placówki oraz cele archiwalne, a zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przeniesieniem majątkowym praw autorskich na rzecz Organizatora bez prawa do wynagrodzenia twórcy oraz z wyrażeniem zgody na ich publikację bez ograniczeń czasowych i terytorialnych
• praca powinna zawierać opis: imię i nazwisko, klasę
• wraz z przesłaniem prac akceptują Państwo regulamin konkursu oraz wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu obsługi konkursu, w tym publikację pracy plastycznej (jej reprodukcji), imienia i nazwiska uczestnika oraz wyniku na stronie internetowej szkoły
• do pracy konkursowej należy załączyć zgodę na udział (załącznik 1)
• praca nie może naruszać praw osób trzecich, dobrych obyczajów oraz musi być wolna od wad prawnych, w tym w szczególności nie może naruszać praw autorskich i nie może być zabroniona przez prawo, nie może naruszać prywatności i godności innych osób, nie może prowadzić do poniżenia lub obrażenia kogokolwiek, nie może mieć na celu obrazy uczuć i symboli religijnych, ani nie może zawierać treści powszechnie uznawanych za wulgarne i obraźliwe
• uczestnik gwarantuje, że praca konkursowa jest wynikiem jego twórczości –odpowiedzialność za naruszenie przez wykonaną pracę jakichkolwiek praw osób trzecich w całości obciąża uczestnika konkursu
5. Kryteria oceny
• estetyka wykonania, oryginalność, pomysł, wrażenia artystyczne, precyzja wykonania w dowolnej technice plastycznej, ciekawa treść życzeń.
6. Termin nadsyłania prac
• • do 31 maja 2021 roku
Prace proszę kierować na adres: Zespół Szkoły i Przedszkola nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kasinie Wielkiej 761 34-741 Kasina Wielka
(Prace można składać osobiście w sekretariacie szkoły)
7. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród
• Trzy najlepsze prace zostaną przesłane do Pałacu Buckingham. Na wykonawców najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody.
• Ogłoszenie wyników w dniu urodzin królowej Elżbiety II, czyli 12 czerwca. Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową. Decyzja jury jest nieodwołalna.
• Wyniki konkursu zostaną również podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Organizatora
Załącznik 1
Zgoda rodzica/opiekuna prawnego
Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na udział mojego dziecka
……..……………………………………………………………………………..
( Imię i Nazwisko dziecka)
w Międzyszkolnym Konkursie Kartka urodzinowa dla Królowej Elżbiety II organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Zabrzu.
Wyrażam zgodę/ nie wyrażam zgody* na publikację danych mojego dziecka tj. imię, nazwisko, wiek na stronie internetowej szkoły w celach niezbędnych do przeprowadzenia konkursu oraz promocji zgodnie z regulaminem.
Oświadczam tym samym, że zapoznałem/am się z Regulaminem Konkursu i akceptuję jego treść.
* niepotrzebne skreślić
………………………, dn. ………………….. r .………………………………………
( miejscowość i data) ( Podpis rodziców/ opiekunów prawnych)
Organizacja zajęć w Szkole Podstawowej nr 1
w Kasinie Wielkiej
Organizacja zajęć w Szkole Podstawowej nr 1
w Kasinie Wielkiej
od 26 – 4 maja 2021r.
1. Klasy I-III – od 26 – 29 kwietnia będą realizowały naukę w trybie hybrydowym według obowiązującego planu lekcji i harmonogramu podanego w dzienniku elektronicznym.
2. Klasy IV – VIII – kontynuują nauczanie zdalne.
3. 30 kwietnia ( piątek) i 4 maja (wtorek) są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych .
W tych dniach świetlica czynna po wcześniejszym (telefonicznym) zgłoszeniu dziecka (do czwartku tj. 29.04.2021 ) przez rodzica w sekretariacie szkoły)
4. W porozumieniu z rodzicami, zajęcia nauczania indywidualnego, zajęcia rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze, logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne mogą odbywać się w formie nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły.
5. Uczniowie i rodzice za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub telefonicznie (18 33-14-094) mogą umówić się na rozmowę dotyczącą pomocy w nauce, indywidualnych konsultacji z pedagogiem szkolnym.
6. Sekretariat szkoły czynny w godzinach 8,00-15,00.
7. Świetlica czynna dla wszystkich zapisanych uczniów, którzy w danym dniu realizują zajęcia w budynku szkoły.
8. Oddziały przedszkolne pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Uroczystość ta obchodzona jest w ponad 100 krajach na całym świecie. Jest świętem autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.
W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany w pracy , na świeżym powietrzu czy na imprezach i uroczystościach a nawet na spotkaniach ze znajomymi , książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem wzmacniania więzi między ludźmi, naszym powiernikiem i dobrym przyjacielem, daje możliwość poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.
Szczególnego znaczenia nabiera w sytuacji pandemii istniejąca sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych z nich jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA – Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.
W Hiszpanii, Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest w marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia celebruje Światową Noc Książki. Niestety lata 2020–2021 uniemożliwiły takie świętowanie przez wzgląd na pandemię.
Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język, ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.
Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się w 2016 roku we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.
Światowa Stolica Książki to tytuł, który co roku przyznaje UNESCO. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki.
Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia, 2017 do Konakry. W 2018 Światową Stolicą Książki były Ateny, w 2019 Szardża, w 2020 Kuala Lumpur. W tym roku Stolicą Książki zostało Tbilisi w Gruzji.
Prawa autorskie
23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zgodnie z definicją Prawa autorskie to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć spory.
Również w Małopolsce takie przedsięwzięcie, jest organizowane co roku , pod hasłem MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI – KSIĄŻKA I RÓŻA.
Celem tych uroczystości jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania w miarę możliwości księgarń i bibliotek. Akcja "Książka i Róża" w zamyśle organizatorów to święto wszystkich, którym losy książki są szczególnie ważne, od twórców po czytelników.
Biblioteka szkolna z tej okazji zaprasza klasy 6-8 do konkursu fotograficznego – „KSIĄŻKA Z RÓŻĄ W TLE”. Regulamin konkursu przesłany będzie przez e- dziennik.
PISARZE O KSIĄŻKACH
PISARZE O KSIĄŻKACH
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska
Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek - przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.
Olga Tokarczuk - Księgi Jakubowe
Gdyby Ludzie czytali te same książki, żyliby w tym samym świecie
Olga Tokarczuk- Księgi Jakubowe
Kto czyta książki, żyje podwójnie
Umberto Eco
Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.
Carlos Ruiz Zafón
Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze.(…)Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie.
George R.R. Martin
Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga.
Janusz Korczak
Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra.
Henryk Sienkiewicz
Aforyzmu o książce nie potrafię niestety wymyślić, książki kupuję, zbieram, czytam, nawet je pisuję - i zanadto kocham, aby zbywać je aforyzmami
Julian Tuwim
Jedyne co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka.
Albert Einstein
Bądź co bądź, po to właśnie pisze się i czyta książki. Dobre czy złe, pomagają oszukać czas.
Stephen King
Wszystkie dobre książki mają jedną cechę wspólną: są prawdziwsze, niż gdyby wydarzyły się faktycznie.
Ernest Hemingway
Jeżeli nie lubisz czytać, to znaczy, że nie znalazłeś odpowiedniej książki
J. K. Rowling
Drodzy Rodzice!
Drodzy Rodzice!
Informujemy, że od poniedziałku 19.04.2021r. zapraszamy wszystkie dzieci do przedszkola.
Przypominamy, że do przedszkola przyprowadzane są jedynie zdrowe dzieci.
INFORMACJA DLA RODZICÓW.
INFORMACJA DLA RODZICÓW.
UWAGA :
Rodzice dzieci przyjętych do Przedszkola na rok 2021/2022 od dnia 14-20 kwietnia 2021 poświadczają wolę uczęszczania dziecka na druku pobranym
w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły
i składają w sekretariacie do 20 kwietnia 2021r
1055 rocznica chrztu Polski- 966- 2021.
1055 rocznica chrztu Polski- 966- 2021.
Święto Chrztu Polski – polskie święto państwowe obchodzone 14 kwietnia, poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski datowanego na 14 kwietnia 966[
Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Ponieważ jednak relacje z tych wczesnych wieków są bardzo skromne, wielu rzeczy możemy się tylko domyślać. Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę - zgodnie z ówczesnym zwyczajem - w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mógł zmieścić się dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem ochrzczony został jego dwór.
Kronikarz z XII w., Gall Anonim, twierdzi, że do przyjęcia chrześcijaństwa z Zachodu namówiła Mieszka jego żona, córka księcia czeskiego, Dobrawa. Książę zawarł z nią małżeństwo licząc na przyjaźń z władcą Czech i wspólne działanie przeciw Związkowi Wieleckiemu - groźnemu sąsiadowi znad Bałtyku. Z Czech przybyli także pierwsi misjonarze. Wielokrotnie w historiografii podkreślano też, że książę Polan obawiał się ekspansji niemieckiej, przed którą miało go uchronić porzucenie pogaństwa. Zagrożenie z tej strony istniało, o czym mogą świadczyć walki z margrabiami, jednak nie należy go wyolbrzymiać. Być może jednak największe znaczenie miał chrzest dla wewnętrznej polityki państwa Polan, które podbijało sąsiednie plemiona, czczące lokalne bóstwa. Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską miało zintegrować młody organizm państwowy, umocnić władzę księcia. Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia nie tylko duchowego, ale także w zakresie rządzenia, gospodarki i - co najważniejsze - w kwestii przyjmowania zdobyczy cywilizacji zachodniej.
Pamiętamy!
Pamiętamy!
13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto państwowe, ustanowione przez Sejm w roku 2007, ale już wcześniej był to dzień pamięci o Katyniu.
13 kwietnia 1943 Niemcy podali na cały świat informację o dołach śmierci w Lesie Katyńskim. Komunikaty Radia Berlin były już wcześniej (11 i 12), ale 13 kwietnia świat przyjął je do wiadomości.
Zbrodnia Katyńska to dokonany wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich mord na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego. Ofiary zbrodni to ok. 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. osób cywilnych.
Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska, w okolicach której zamordowano i pogrzebano część ofiar (ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku). Katyń to pierwsze, ujawnione już w latach II wojny światowej miejsce sowieckiej zbrodni – dlatego też właśnie od niego wzięła ona swą nazwę. Miejsca zamordowania i pochowania pozostałych jeńców polskich, których przetrzymywano w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie, długo, bo aż do początku lat 90. XX w. nie były znane.
Zbrodnia Katyńska ma bezprecedensowy charakter. Przede wszystkim z tego względu, że jej ofiarą padły tysiące jeńców wojennych, których życie znajdowało się pod ochroną prawa międzynarodowego – w większości oficerów. Także z uwagi na cel jej dokonania i straty, jakie wyrządziła państwu i Narodowi Polskiemu. Cel tej zbrodni był bardzo jednoznaczny: fizyczna eksterminacja polskich patriotów – oficerów Wojska Polskiego, policjantów itd. – miała nie dopuścić do odrodzenia się państwa polskiego. Władze ZSRS wiedziały bowiem, że ludzie ci – mimo osadzenia w obozach i więzieniach – z walki o wolną Polskę nie zrezygnowali i nie zrezygnują. Zamiarem Związku Sowieckiego było natomiast definitywne wymazanie Polski z mapy Europy. Niepowetowane straty wynikały z tego, że zamordowani reprezentowali nie tylko najwyższej próby polski patriotyzm, ale także stanowili elitę intelektualną miedzywojennej Polski. Wśród zamordowanych znajdowali się liczni naukowcy, lekarze, inżynierowie, artyści.
Zbrodnia Katyńska była wymierzona nie tylko w ludzi, ale także w prawdę. Aż do 1990 r. władze ZSRS zaprzeczały swej odpowiedzialności za mord na obywatelach polskich i kłamliwie obarczały nią Niemców. Tym bardziej należy pamiętać o ludziach, którzy starali się zdemaskować sowiecką mistyfikację i dotrzeć do prawdy. Przykładem ich działań może być powołanie Komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych w latach 1951–1952 (tzw. Komisji Maddena), której ustalenia rzuciły światło na sowiecki mord na obywatelach polskich z 1940 roku. Zainteresowanie się Stanów Zjednoczonych Zbrodnią Katyńską dowodzi, że jest ona ważna nie tylko dla Polski i Polaków. Stanowi część pamięci świata, a zarazem przestrogę dla całej ludzkości.
Wielkanoc to czas nadziei,
czas odnawiania się wiary w Miłosierdzie Boże i dobro drugiego człowieka.
Pragniemy życzyć,
by nadchodzące dni przyniosły mnogość łask, pokoju
Wielkanoc to czas nadziei,
czas odnawiania się wiary w Miłosierdzie Boże i dobro drugiego człowieka.
Pragniemy życzyć,
by nadchodzące dni przyniosły mnogość łask, pokoju
i miłości.
Niech radość z Zmartwychwstania Chrystusa wypełni Wasze serca i dusze.
Dyrekcja,
Grono Pedagogiczne
i Pracownicy
Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1
w Kasinie Wielkiej
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku w dniu urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tego czasu coroczne obchody organizuje inne państwo.
BIBLIOTEKA SZKOLNA Z TEJ OKAZJI , ZAPRASZA KLASY 1 – 5
DO UDZIAŁU W KONKURSIE LITERACKIM PT.
„UKRYTE TYTUŁY BAŚNI”
Zapraszamy do napisania wymyślonego przez Was opowiadania o tematyce wiosennej lub dowolnej , które będzie zawierało jak najwięcej tytułów baśni Andersena.
Opowiadanie nie musi być bardzo długie ale najważniejsze , żeby zawierało jak najwięcej tytułów baśni Andersena. W tym celu możecie skorzystać z Internetu lub ze zbiorów domowych biblioteczek gdzie na pewno nie zabraknie takich książek.
Opowiadanie należy przesłać przez e- dziennik lub na e- mail w terminie do 16 kwietnia 2021 r.
Opowiadania z największą liczbą ukrytych tytułów baśni będzie nagrodzone a każdy uczestnik otrzyma zachowanie wzorowe.
POWODZENIA!
INFORMACJA
INFORMACJA
1. Od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.
2. Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła zorganizuje opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest złożenie wniosku przez rodziców do dyrekcji szkoły.
3. W porozumieniu z rodzicami, zajęcia nauczania indywidualnego, zajęcia rewalidacyjne, logopedyczne, mogą odbywać się w formie nauczania stacjonarnego na terenie szkoły.
4. Ze względu na inne, uzasadnione przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu, szkoła może zorganizować nauczanie stacjonarne w szkole. Warunkiem jest złożenie wniosku przez rodziców do dyrekcji szkoły.
5. W miarę potrzeb szkoła organizuje konsultacje dla uczniów klas ósmych.
6. Przerwa świąteczna obowiązuje od 1 – 6 kwietnia.
7. Uczniowie i rodzice za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub telefonicznie (18 33 14-094), mogą kontaktować się w sprawach dotyczących pomocy w nauce zdalnej, pomocy psychologiczno-pedagogicznej z dyrektorem i wicedyrektorem szkoły.
Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka jest to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Głównym symbolem święta jest koniczyna-shamrock, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej
W naszej szkole uczniowie również postanowili się przyłączyć do świętowania ubierając się na zielono. Na lekcjach angielskiego używaliśmy tylko długopisu w kolorze zielonym . Uczniowie poznali historię Św. Patryka oraz symbole i tradycje obchodzone w Irlandii. Chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w konkursach tematycznych o zielonej wyspie. Konkurs plastyczny postać magicznego skrzata Leperchaun oraz praca przestrzenna czapka słynnego skrzata. O ich wynikach poinformujemy was wkrótce.
K.Kołodziejczyk
M. Skowronek
KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ
KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ
Miesiąc kwiecień, nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
Kwiecień przypomina wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku Ostaszkowie i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi.
O pamięci narodowej papież Jan Paweł II pisał:
„Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów"
(Jan Paweł II, „Pamięć i tożsamość"
SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
„Poszukiwanie wiosny”
SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
„Poszukiwanie wiosny”
I. Regulamin
Cele konkursu:
rozwijanie i kształtowanie wyobraźni;
upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki;
propagowanie wśród dzieci twórczej postawy;
rozwijanie u dzieci umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania;
rozwijanie umiejętności dostrzegania i uwrażliwiania na piękno przyrody;
rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie;
rozwijanie umiejętności fotografowania- zachęcanie do dokumentowania dostrzeżonego piękna przyrody, zmian zachodzących w przyrodzie związanych ze zbliżającą się wiosną.
Zadanie konkursowe:
Tematem pracy jest przedstawienie na fotografii „Pierwszych oznak wiosny”.
Zadaniem uczestników będzie uchwycić najciekawsze momenty, przedstawiające budzącą się do życia przyrodę w naszej miejscowości.
Zasady uczestnictwa:
1. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów szkoły.
2. Praca polega na wykonaniu zdjęcia przedstawiającego pierwsze oznaki wiosny w naszej miejscowości.
3. Fotografie należy przesłać do 16.04.2021 r. na adres e-mail: a-ceklarz@wp.pl
4. Wiadomości e-mailowa powinna zawierać:
- fotografię jako załącznik
- imię i nazwisko, klasę
II. Rozstrzygnięcie konkursu, nagrody.
1. Prace należy przesłać do 16.04.2021 r. na adres e-mail: a-ceklarz@wp.pl
2. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22.04.2021 r. podczas obchodów Dnia Ziemi.
Wyniki zostaną opublikowane na stronie szkoły w zakładce samorząd Uczniowski.
3. Nagrodą za najciekawsze prace będzie wzorowa uwaga z zachowania oraz ocena bardzo dobra z biologi i przyrody.
III. Postanowienia końcowe
1. Biorąc udział w Konkursie uczestnik akceptuje jego regulamin.
2. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany treści regulaminu.
Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie!
INFORMACJA DLA RODZICÓW
INFORMACJA DLA RODZICÓW
Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej uprzejmie informuje ,że wnioski do Przedszkola jak i do klasy pierwszej przyjmowane są codziennie od 1-31 marca 2021 w godzinach od 7:30 do 9:00.
Konkurs o pracy sołtysa –rozstrzygnięty!
Konkurs o pracy sołtysa –rozstrzygnięty!
Na początku marca ogłoszone zostały wyniki XXI Konkursu Plastycznego „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi.” W tej edycji próbowali swoich sił uczniowie naszej szkoły. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej. Patronat nad konkursem objęło Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów .
Biblioteka szkolna po przeprowadzeniu szkolnego etapu konkursu, komisyjnie wyłoniła prace , które zostały wysłane na konkurs małopolski.
Wyniki szkolnego etapu:
KATEGORIA PIERWSZA – przedszkole oraz klasa I
I miejsce – Giemzik Karol, Giemzik Krzysztof, II miejsce – Zuzanna Cichorz, III miejsce – Zuzanna Giemzik
KATEGORIA DRUGA – kl. II-III
I miejsce – Julia Waluś, II miejsce – Natalia Nawara , Weronika Kowalczyk , III miejsce – Patrycja Łacna , Antoni Kowalczyk
KATEGORIA TRZECIA – kl. IV-V
I miejsce – Aleksandra Waluś, II miejsce – Mikołaj Łacny
KATEGORIA CZWARTA – kl. VI-VIII
I miejsce – Maria Skowronek
Na konkurs wysłano po trzy prace z każdej kategorii. Niestety w tym roku nie udało się zdobyć wyróżnień ale wszystkie prace były bardzo ładne i wykonane z wielkim zaangażowaniem.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za chęci i pracę włożoną w wykonanie swoich rysunków a rodzicom gratulujemy utalentowanych dzieci. Mamy nadzieję, że udział w konkursie zaciekawi uczniów „ Naszą Małą Ojczyzną” i rozbudzi chęć poznania naszej miejscowości. Pięknie wykonane prace ucieszą sołtysów wsi i będą prezentem z okazji obchodzonego 11 marca - Dnia Sołtysa.
Naszemu Panu Sołtysowi życzymy z tej okazji wszystkiego najlepszego .
PRÓBNY EGZAMIN dla klasy ósmej
PRÓBNY EGZAMIN dla klasy ósmej
W Szkole Podstawowej Nr 1 w Kasinie Wielkiej zostaną przeprowadzone egzaminy próbne dla klasy ósmej zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – język angielski
Egzaminy będzie przeprowadzony z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.
Szczegóły dotyczące przeprowadzenia egzaminów próbnych w naszej szkole będą przekazywane na bieżąco przez dziennik elektroniczny.
Pamiętamy!
Pamiętamy!
"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny".
Lech Kaczyński
USTAWA
z dnia 3 lutego 2011 r.
o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu — stanowi się, co następuje:
Art. 1. Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym.
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: B. Komorowski
Do poznania jednego z żołnierzy niezłomnych zapraszmy:
www.mszana.pl/aktualnosci,4780.html#.YDoE-29Khdg
CZYTELNICZE PRZYRZECZENIE
CZYTELNICZE PRZYRZECZENIE
W ostatnich dniach stycznia po powrocie dzieci do nauczania stacjonarnego, pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie czytelnicze podczas przedstawienia przygotowanego przez uczniów klas trzecich pt. MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK W BAJKOWYM ŚWIECIE”
Uroczystość Pasowania na Czytelnika odbyła się 29 stycznia 2021r. Ze względu na trwającą pandemię na uroczystość zaproszeni zostali tylko uczniowie klasy 1 z wychowawczynią oraz Dyrekcja Szkoły.
W bajkowe postacie , które pokazały dzieciom zaczarowany świat książek wcielili się uczniowie Koła Biblioteczno- Redakcyjnego z klasy 3a i 3 b. Pierwszaki poznały zasady panujące w bibliotece oraz zasady obchodzenia się z książką. Przeszli wzorowo test ze znajomości bajek. Złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelnika. Na zakończenie mieli okazję pośpiewać piosenkę „Twoja Biblioteka” wspólnie z młodymi aktorami, którzy zatańczyli opracowany przez siebie układ choreograficzny do tej piosenki.
Poprzez tą uroczystość biblioteka szkolna włączyła się w kampanię społeczną „Mała książka –wielki człowiek” odbywającą się pod patronatem MEN. Przedstawienie było okazją do wręczenia dzieciom z klasy 1 dyplomów i wyprawek czytelniczych , które szkoła otrzymała bezpłatnie z Instytutu Książki , w ramach projektu „ Mała książka – wielki człowiek”.
Mamy nadzieję, że mała książka stanie się wielkim przyjacielem każdego pierwszaka a młodzi aktorzy będą mogli jeszcze , tak wspaniale prezentować co kryje w sobie zaczarowany świat książek.
“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.
“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.
(Flora Edwards)
Rodzice Michałka przesłali serdeczne podziękowania dla Całej Naszej Społeczności Szkolnej za serce i zbiór nakrętek.
Uzyskane w ten sposób środki pomogą w funkcjonowaniu chorego chłopca.
BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI
BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w akcji czytelniczej z okazji powrotu uczniów z klas I-III do nauki stacjonarnej. Akcja jest formą zabawy, do której zapraszamy nie tylko dzieci, ale także rodziców. Nie wymaga dużej aktywności ani przygotowań. Uczniowie otrzymali bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda.
Bilet działa jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o jedną książkę z danej kategorii. Po wspólnym lub samodzielnym przeczytaniu i oddaniu , nauczyciel-bibliotekarz pieczętuje i kasuje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczeń dostaje dyplom i nagrodę. Akcja trwa do czerwca 2021.
Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo obowiązków mieli Państwo w ostatnim roku, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.
Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy.
Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów.
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Serdecznie zapraszam do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie „Bilet powrotny do biblioteki”.
Z wyrazami szacunku Państwa szkolna biblioteka
Od poniedziałku 18 stycznia 2021 wznowione zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.
Od poniedziałku 18 stycznia 2021 wznowione zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.
Uczniowie wracają do szkoły.
Zajęcia będą się odbywać zgodnie z obowiązującym planem lekcji
w reżimie sanitarnym zalecanym przez MEiN, MZ, GIS.
Szczegóły na stronie:
https://kuratorium.krakow.pl/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-klas-1-3-szkol-podstawowych/
Natomiast uczniowie klas IV -VIII będą w dalszym ciągu uczyć się w trybie zdalnym.
Przedszkole będzie funkcjonowało bez zmian.
Świetlica szkolna czynna dla uczniów klas 1-3 w godzinach 7.00 - 15,45.
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
będą czasem spokoju i szczęścia,
radości przeżywanej w gronie najbliższych
oraz wytchnienia od codziennych obowiązków.
Niech Nowy Rok 2021 przyniesie wszelką pomyślność
i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń.
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
będą czasem spokoju i szczęścia,
radości przeżywanej w gronie najbliższych
oraz wytchnienia od codziennych obowiązków.
Niech Nowy Rok 2021 przyniesie wszelką pomyślność
i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy
ZSiP nr1 w Kasinie Wiekiej.
STAN WOJENNY
STAN WOJENNY
39 LAT TEMU.
Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rankiem 13 grudnia w państwowej telewizji zamiast lubianego przez dzieci "Teleranka" pojawił się Wojciech Jaruzelski i ogłosił powołanie WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego).
Na podstawie uprawnień WRON - u zostały ograniczone niektóre z praw obywatelskich, m.in.:
- internowano ok. 7 tys. członków Solidarności, związków i stowarzyszeń działających niezależnie od władz;
- ograniczono działalność związków i stowarzyszeń;
- wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się i godzinę policyjną od 22:00 do 6:00;
- zakazano organizowania jakichkolwiek strajków i manifestacji;
- zmilitaryzowano zakłady pracy;
- zablokowano połączenia telefoniczne;
- zdelegalizowano Solidarność.
Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju (półki w polskich sklepach były puste) oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego wobec zbliżającej się zimy. Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego, jednak w dniu wprowadzenia stanu wojennego nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich. Prawdziwym celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez "Solidarność".
W okresie trwania stanu wojennego niektórzy robotnicy próbowali strajkować, jednak zostawały w szybkim tempie rozgramiane przez oddziały ZOMO. Do takich robotników należeli pracownicy w kopalni "Wujek". Zastrzelono tam 9 górników, a 21 zostało rannych. 17 grudnia podczas solidarnościowych procesów w Gdańsku zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Zamordowany został również ks. Jerzy Popiełuszko, gdyż był związany z Solidarnością i otwarcie krytykował komunistyczne władze na odprawianych przez niego mszach w Warszawie (tzw. Msze za Ojczyznę).
Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 r. Jednak iż zniesiono sam stan wojenny, to w jego mocy pozostało antydemokratyczne ustawodawstwo.
Dzisiejsze opinie polskich historyków są przeciwne wprowadzeniu stanu wojennego w latach 1981-83. Historyk doktor Antoni Dudek podkreśla, że stan wojenny był niezwykle uciążliwy dla społeczeństwa i polegał na radykalnym ograniczeniu swobód obywatelskich, prawa do stowarzyszeń, wolności słowa czy swobody przemieszczania się. Obowiązywała także wtedy godzina milicyjna, wyłączono telefony. Z kolei doktor Antoni Dudek podkreśla, że mimo względnej łagodności władz nie uniknięto ofiar. Zdaniem historyka na przykład górnicy z kopalni "Wujek" nie musieli zginąć. Historyk profesor Andrzej Paczkowski przypomina, że wprowadzeniu stanu wojennego towarzyszył szok społeczeństwa spowodowany na nieznaną dotąd skalę manifestacją siły.
Ale są też takie, które ani nie popierają, ani tez się nie sprzeciwiają wprowadzenia stanu wojennego. Profesor Paczkowski podkreślił, że mimo iż w stanie wojennym działał rozbudowany aparat represyjny, to władze starały się opanowywać agresję. W porównaniu z okresem stalinowskim poziom represji był inny na przykład nie rozstrzeliwano, nie wieszano a najwyższy wyrok więzienia to 10 lat dla Ewy Kubasiewicz, którą zwolniono w 83 roku na mocy amnestii.
21 listopada
21 listopada
Światowy Dzień Życzliwości
i Pozdrowień
Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych a oryginalnie brzmi: HELLO WORD DAY co symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hello do przynajmniej 10 osób dziennie.
Obecnie ten dzień obchodzony jest w 180 państwach,
w Polsce od 2006 roku.
Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie pozytywnych emocji.
Przesłanie jest bardzo proste –
bądźmy życzliwi codziennie a nie tylko od święta !!!
Pamiętajcie, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi,
wraca do nas z nawiązką.
20 listopada
20 listopada
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał:
Nie ma dzieci – są ludzie.
Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […].
Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane, a wiele osób uzależnia respektowanie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków. Wciąż pokutuje przekonanie, że dzieci nie są jeszcze pełnoprawnymi ludźmi i dlatego prawa człowieka im w pełnie nie przynależą.
Jest wprost przeciwnie!
Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, a jeszcze dodatkowo dzieci chronione są prawami zawartymi w uchwalonej dokładnie 26 lat temu Konwencji o Prawach Dziecka.
Konwencja uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie.
Czy to znaczy, że prawa dziecka są respektowane?
Niestety, w wielu zakątkach świata dzieci nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa i życia w pokoju, do schronienia, do ochrony przed wyzyskiem, do wolnego czasu i zabawy, do wyrażania własnych poglądów, do wolności.
Obowiązkiem nas dorosłych jest dążenie do tego, by prawa te były respektowane zarówno na naszym podwórku, jak i w najdalszych zakątkach Ziemi. Dzisiaj, na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a od zeszłego roku równie ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Chciałbym, żeby był to dzień, w którym bardzo wyraźnie, a zarazem kompetentnie, przypominamy o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, że prawa dziecka to nie jest jakiś przywilej, który dzieciom się należy, jak są grzeczne, one im się należą bo – tylko i aż – są dziećmi, są ludźmi – powiedział podczas ubiegłorocznych obchodów Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.
Zapraszamy do obejrzenia całą Rodziną:
https://www.youtube.com/watch?v=zwS_J432Skc
https://www.youtube.com/watch?v=80lISAvoqT8
https://www.youtube.com/watch?v=s0NCq8-lP20
https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ
https://www.youtube.com/watch?v=ehFalS1F3mo
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2020
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2020
W związku z sytyuacją epidemiologiczną obchody 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole przybrały inny niż co roku wymiar.
Z tej okazji uczniowie klasy 7 dla upamiętnienia kolejnej rocznicy 11 listopada 1918 roku przygotowali prace o tematyce partiotycznej. Będą one prezentowane w szkolnej galerii.
Wym miejscu pragniamy też wszystkim przypomnieć trochę historii.
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Zachęcamy do wywieszenia flagi państwowej, obejrzenia w gronie rodzinnym filmu o tematyce niepodległościowej lub koncertu pieśni patriotycznej.
Włączmy się do akcji ogólnopolskiej i zaśpiewajmy wspólnie o 12.00 hymn państwowy!
A to jedna z propozycji:
https://niepodlegla.men.gov.pl/mission1/?fbclid=IwAR06uJmgm4m-A-iNP8CMIktmimJWgc0pujDuuTDQUcDDAQXdmXDi7o53uoI.
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ STACJONARNYCH
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ STACJONARNYCH
dla uczniów klas 1-3.
Od 9 do29 listopada br. uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej będą uczyć się zdalnie.
Tym samym, do 29 listopada br. przedłuża się zaieszenia zajęć stacjonarnych dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.
Pedagog szkolny
Pedagog szkolny
jest dostępny codziennie w godzinach od 7.00 do 12.00- kontakt przez dziennik elektroniczny lub telefonicznie 18 33-14-094.
KOMUNIKAT
KOMUNIKAT
2 LISTOPADA 2020 ROKU ( PONIEDZIAŁEK ) DZIEŃ ZADUSZNY.
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych dla szkoły podstawowej.
Komunikat!
Komunikat!
W związku z wprowadzeniem od 24 października nowych zasad bezpieczeństwa informuję:
1. Uczniowie klas I - III uczą się nadal stacjonarnie w budynku szkoły:
- lekcje odbywają się w/g dotychczasowego planu zajęć,
- świetlica działa bez zmian do godź 15.45
- biblioteka bez zmian od 27. X 2020
- W trosce o zdrowie uczniów i pracowników naszej szkoły prosimy aby dzieci, które maja objawy infekcji, górnych dróg oddechowych pozostały w domu do wyleczenia.
- w związku z tym, że dzieci do lat 16 w godż od od 8 - 16 mogą się przemieszczać tylko w obecności osoby dorosłej, rodzice powinni zastanowić się , kto będzie odbierał dziecko ze szkoły. Mam nadzieję że zaowocuje jak zwykle dobra współpraca miedzy rodzicami i sąsiadami.
2.Uczniowie klas IV- VIII przechodzą na zdalne nauczanie;
- nauczanie zdalne będzie prowadzone za pośrednictwem dziennika elektronicznego Vulcan oraz pltarformy Classoroom
- Nauczyciele na L4 nie prowadzą zdalnych lekcji,
- Za pracę podczas lekcji uczeń jest oceniany , zgodnie ze szkolnym systemem oceniania
- Zgodnie ze statutem szkoły uczeń ma obowiązek przygotowywać się do zajęć i odrabiać zadania domowe, w/g wskazówek udzielanych przez nauczyciela.
4. Ponadto informuję uczniów klas 6-8 , że etap szkolny Małopolskich Konkursów Przedmiotowych, które miały się odbywać w tym tygodniu został przesunięty na inny termin. Wykorzystajcie ten czas do lepszego przygotowania się do konkursu.
5. Drodzy Rodzice ! w związku z obecną sytuacją nie ma możliwości zorganizowania klasowych zebrań rodziców, dlatego proszę Państwa o systematyczną kontrolę frekwencji i ocen swoich dzieci.
- Usprawiedliwienia , informacje, pytania - kierujcie Państwo do nauczycieli (ze swojego konta rodziców) poprzez zakładkę "wiadomości" w dzienniku elektronicznym. Tam też znajdziecie bieżące informacje od nauczycieli i dyrekcji.
- W razie pytań , problemów, służymy Wam pomocą:
- tel 18.3314094
- mail; sp1kasinawielka@mszana.pl
- zakładka "wiadomości" w dzienniku elektronicznym
Wszystkim życzę dużo zdrowia. Mam nadzieję, że niedługo spotkamy się znowu w szkole.
Pozdrawiam serdecznie. Janina Ziemianin
26 września – Europejski Dzień Języków Obcych
26 września – Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować. Jest również okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.
Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych skupiając się na dwóch działaniach.
Uczniom klas 4-8 przypadło w udziale uzupełnienie listów gończych polskich celebrytów. Wśród nich pojawiły się takie nazwiska jak: Magda Gessler, Wiki Gabor, Justyna Kowalczyk, Andrzej Duda i Robert Lewandowski . Informacje dotyczące wieku, budowy ciała, koloru oczu i włosów czy też ubioru tych osób uczniowie tłumaczyli na język norweski, rosyjski, włoski, francuski, węgierski i hiszpański.
Natomiast młodsi uczniowie dekorowali swoje klasy elementami charakterystycznymi dla Wielkiej Brytanii.
Bez względu na wiek, zarówno najmłodsi, jak i najstarsi uczniowie poradzili sobie znakomicie.
Maria Skowronek
Kinga Kołodziejczyk
GRATULUJEMY!
GRATULUJEMY!
10 WRZEŚNIA W NASZEJ SZKOLE ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA STYPENDIÓW WÓJTA GMINY MSZANA DOLNA ZA OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE W ROKU SZKOLNYM 2019/2020.
W UBIEGŁYM ROKU AŻ 13 UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY ZAPRACOWAŁO NA TĘ WPANIAŁĄ I ZASZCZYTNĄ NAGRODĘ.
BYLI TO:
ANNA POLAK- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY VI- ŚREDNIA 5,5, ZACHOWANIE WZOROWE.
MILENA ŁACNA- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY V- ŚREDNIA 5,5, ZACHOWANIE WZOROWE.
ALEKSANDRA WALUŚ- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY IV- ŚREDNIA 5,6, ZACHOWANIE WZOROWE.
JAKUB WALUŚ- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZEŃ KLASY VI- ŚREDNIA 5,6, ZACHOWANIE WZOROWE.
ANTONINA PAŁGAN- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY VII- ŚREDNIA 5,6, ZACHOWANIE WZOROWE.
JAKUB ŚLAGA- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZEŃ KLASY V- ŚREDNIA 5,8, ZACHOWANIE WZOROWE.
MARCIN ŚLAGA- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZEŃ KLASY VIII- ŚREDNIA 5,5, ZACHOWANIE WZOROWE, FINALISTA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO, FINALISTA BIBLIJNEGO KONKURSU TEMATYCZNEGO "Z DOBRĄ NOWINĄ PRZEZ ŻYCIE".
KACPER GRYGIEL- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZEŃ KLASY VI- ŚREDNIA 5,6, ZACHOWANIE WZOROWE.
MARIA SKOWRONEK- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY VII- ŚREDNIA 5,6, ZACHOWANIE WZOROWE.
EDYTA PIETRZAK- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY VII- ŚREDNIA 5,4, ZACHOWANIE WZOROWE, FINALISTA BIBLIJNEGO KONKURSU TEMATYCZNEGO "Z DOBRĄ NOWINĄ PRZEZ ŻYCIE".
EMILIA NOWAK- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY V- ŚREDNIA 5,5, ZACHOWANIE WZOROWE.
ROKSANA CEKLARZ- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZENNICA KLASY VII- ŚREDNIA 5,6, ZACHOWANIE WZOROWE.
MICHAŁ KOWALCZYK- W ROKU SZKOLNYM2019/2020 UCZEŃ KLASY VIII- ŚREDNIA 5,3, ZACHOWANIE WZOROWE, FINALISTA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO, FINALISTA BIBLIJNEGO KONKURSU TEMATYCZNEGO "Z DOBRĄ NOWINĄ PRZEZ ŻYCIE".
STYPENDIA RĘCZAŁ OSOBIŚCIE PAN WÓJT BOLESŁAW ŻABA.
WSZYSTKIM NAGRODZONYM GRATULUJEMY!
UCZCILIŚMY
UCZCILIŚMY
81 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
NA ZIEMI ZAGÓRZAŃSKIEJ.
W dniu 06 września 2020 r. na przysiółku Mogiła w Kasinie Wielkiej odbyła się tradycyjna Msza Święta
upamiętniająca 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz żołnierzy 24 Pułku Ułanów z Kraśnika z jednostki 10 Brygady Kawalerii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, którzy polegli w walce z najeźdźcą w walkach obronnych na terenie Gminy Mszana Dolna.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz delegacja młodzieży z Panią Dyrektor Janiną Ziemianin na czele.
NOWY ROK- NOWE WYZWANIA.
NOWY ROK- NOWE WYZWANIA.
Klasy 1-3 w bieżącym roku szkolnym będą realizować w ramach innowacji międzynarodowy projetkt czytelniczy " CZYTAM Z KLASĄ- LEKTURKI SPOD CHMURKI"
oraz wezmą udział w ogólnopolskim projekcie "MISIOWE PODRÓŻE PO POLSCE".
UWAGA!
UWAGA!
Z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi od 1.09.2020. proszę zapoznać się w zakładce- PROCEDURY KORONAWIRUS.
ŚWIETLICA
Prosimy rodziców klas I-IV, jeżeli planują zapisać dziecko do Świetlicy szkolnej
Prosimy rodziców klas I-IV, jeżeli planują zapisać dziecko do Świetlicy szkolnej
o zapoznanie się z planem lekcji i zgodnie z potrzebami wypełnić dokładnie kartę
i dostarczyć do szkoły. Można przesłać elektronicznie na pocztę szkoły: sp1kasinawielka@mszana.pl
Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021
Szanowni Rodzice, Drodzy uczniowie.
Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021
Szanowni Rodzice, Drodzy uczniowie.
W dalszym ciągu obowiązują zaostrzenia związane z pandemią Koronawirusa. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z wytycznymi GIS, MEN , które znajdują się pod adresem:
https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol-dzialania-men-w-organizacji-roku-szkolnego-20202021-w-warunkach-epidemii.
Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 – wtorek 1 września 2020 r
W związku z tym, że szkoła działa w reżimie sanitarnym – zaplanowaliśmy rozpoczęcie nowego roku szkolnego w następujący sposób:
Oddział przedszkolny (normalny dzień zajęć)
• 6-latki 7,30-16,30
• 5-latki 7,30-16,30
• 3,4,5-latki 7,00-16,00
Dziecko przyprowadzamy do oddziału najpóźniej do godz.7,45
Więcej informacji dotyczących pracy przedszkola w okresie pandemii na spotkaniu organizacyjnym w dniu 31.08.2020 o godz.16,00 w szkole.
Szkoła Podstawowa
• Przychodzą tylko uczniowie zdrowi na spotkanie organizacyjne z wychowawcą wg. Harmonogramu:
7,50 głównym wejściem wchodzi Klasa 8a – mgr Ewa Ślaga - sala nr 8
8,00 głównym wejściem wchodzi klasa7a – mgr Kinga Skowronek – sala nr 5
8,10 głównym wejściem wchodzi klasa 6a – mgr Marcin Kowalski – sala nr 6
8,20 głównym wejściem wchodzi klasa 5a - mgr Maria Skowronek – sala nr 13
8,30 głównym wejściem wchodzi klasa 4a – mgr Agnieszka Ceklarz – sala nr 7
9,00 - bocznym wejściem na salę gimnastyczną wchodzi klasa 1 wraz z rodzicami – wychowawca mgr Danuta Pietrzak
9,10 – bocznym wejściem do Sali nr 9 wchodzi klasa 2a – mgr Anna Rataj
9,20 – bocznym wejściem do Sali nr 11 wchodzi klasa 3a – mgr Teresa Skowronek
9,30 – bocznym wejściem do Sali nr 10 wchodzi klasa 3b – mgr Anna Cygal - Masulik
• Uczniowie powinni posiadać przy sobie maseczki ochronne lub przyłbice.
• Przed wejściem do klas i po zakończeniu spotkania uczniowie muszą zachować dystans i nie gromadzić się w grupkach.
• Pozostali Rodzice nie mogą uczestniczyć w spotkaniu, będziecie Państwo mogli oczekiwać na zewnątrz.
• Uczniowie przynoszą swój długopis i notatnik.
Informacja dla ucznia: Od 1 września 2020 r. rozpoczynamy naukę w szkole.
Informacja dla ucznia: Od 1 września 2020 r. rozpoczynamy naukę w szkole.
• Jeżeli jesteś chory lub w danym dniu źle się czujesz, zgłoś ten fakt rodzicom, którzy podejmą decyzję czy możesz pójść do szkoły.
• Jeżeli w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji, wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
• Zabieraj do Szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
• Nie przynoś do Szkoły żadnych przedmiotów, które w danym dniu nie są potrzebne.
• W drodze do i ze Szkoły korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
• Przed wejściem do Szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji, natychmiast umyj ręce.
• Z szatni korzystaj według ustalonych zasad.
• Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
• Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
• Unikaj większych skupisk uczniów, zachowuj dystans przebywając w sali lekcyjnej, w toalecie i innych pomieszczeniach wspólnych.
• Jeżeli korzystasz z biblioteki szkolnej, wcześniej poproś panią bibliotekarkę o zapoznanie z aktualnymi zasadami wypożyczania książek
• Jeśli podczas pobytu w Szkole poczujesz się osłabiony lub chory, natychmiast zgłoś ten fakt nauczycielowi lub innemu pracownikowi Szkoły.
Aktualności
Kontakt
Nasza stara szkoła
Nauka to potęgi klucz
- Aktualności
- Galeria
- E-DZIENNIK
- O nas
- Kontakt
- Erasmus+
- Comenius
- Dla nauczycieli
- Archiwum sport
- Klasy 1-3
- RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ- "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
- RODO
- Innowacje i projekty
- Świetlica
- NASZE PRZEDSZKOLE
- Dla rodziców- dokumenty szkolne
- STATUT
- KONSULTACJE
- REKRUTACJA
- RAPORT DOSTĘPNOŚCI
- Pedagog szkolny
- Pedagog specjalny
- Biblioteka szkolna
- PROCEDURY
- Sport
- Standardy ochrony małoletnich
Designed by templates.com.
Stworzone dzięki pl.mfirma.eu