2019


Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat” - pod takim hasłem w Zespole Szkoły i Przedszkola nr 2 w Kasinie Wielkiej odbyło się kolejne, ósme już, spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami z terenu gminy Mszana Dolna i Powiatu Limanowskiego, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej oraz uczniów szkoły podstawowej w Kasinie Wielkiej.
Głównym organizatorem tegorocznego spotkania byli: dyrekcja, nauczyciele i rodzice uczniów Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej, przy wsparciu Wójta Gminy Mszana Dolna, Bolesława Żaby. Honorowym patronatem uroczystość objął Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga.

Pomimo trudnych warunków atmosferycznych zaproszeni goście kolejny raz nie zawiedli.

Spotkanie rozpoczęto wspólną modlitwą podczas Mszy świętej, którą odprawił ks. Bogusław Borek - wikariusz parafii Kasina Wielka. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowała Schola „Soli Deo”.

Zebranych gości powitała Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej, Janina Ziemianin.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Mieczysław Uryga - Starosta Limanowski, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Bolesław Jania - Radny Powiatu Limanowskiego oraz Zbigniew Jarosz – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasinie Wielkiej – informują organizatorzy uroczystości.
Uczniowie klasy drugiej przywitali zebranych skocznymi, kasińskimi przyśpiewkami. Wychowankowie z SOSW w Dobrej zaprezentowali spektakl pt. „Dwie Dorotki”. Jak co roku, aktorzy zauroczyli widownię swoją grą, barwnymi strojami i wspaniałą dekoracją. Wysoki poziom prezentacji sztuki świadczy o wielkim zaangażowaniu i współpracy wszystkich pracowników tej placówki.
Spotkanie uświetnił występ zespołu „Skrzydlanie” ze Skrzydlnej. Regionalne melodie porywały do tańca i wspólnej zabawy.

W trakcie uroczystości wszystkim dzieciom wręczono upominki przygotowane dzięki ofiarności darczyńców. Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Kasiny Wielkiej „Zagórzanki” obdarowały niepełnosprawnych gości upieczonymi przez siebie i własnoręcznie ozdobionymi piernikowymi sercami.

Pyszny obiad i słodkie łakocie z wielkim zaangażowaniem, jak co roku, przygotowali rodzice uczniów z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej przy wsparciu zaprzyjaźnionych osób z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 2.

Wspaniałą, słodką niespodzianką, po raz kolejny, był przepyszny, okazały tort ręki kasińskiego mistrza – cukiernika, Bolesława Jani.
W gorącej i serdecznej atmosferze nie zabrakło też dla ochłody lodowego deseru.

Wzorowo z empatii i wrażliwości egzamin zdali nasi uczniowie i absolwenci, którzy w charakterze wolontariuszy po raz kolejny współuczestniczyli w organizacji i przebiegu całego sobotniego spotkania – z duma dodają organizatorzy. Nadrzędnym celem naszej uroczystości jest integracja jej uczestników, a także wymiana doświadczeń między opiekunami osób niepełnosprawnych. To wspólne spotkanie udowodniło po raz kolejny, jak ważną rolę odgrywa integracja dla rodzin osób z problemami niepełnosprawności. Wspólnie spędzony czas upłynął w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że udało nam się wywołać uśmiech na twarzach najważniejszych gości i że spotkamy się znów za rok!

Jak w poprzednich latach, tak i tym razem, nie zawiodła ofiarność i życzliwość ludzi, dla których uśmiech dziecka jest największą nagrodą. Świadomość ofiarodawców z radości, jakie niesie oczekiwanie osób niepełnosprawnych na coroczne wspólne spotkanie, sprawia, iż szerzej i bezinteresowniej otwierają się ich dobre serca.

Dziękujemy więc serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby po raz kolejny odbyła się ta wyjątkowa uroczystość . Wyrazy wdzięczności wszystkim ofiarodawcom zostaną przekazane w formie pisemnej - zapewniają kasinianie. Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: Możemy latać tylko wtedy, gdy obejmujemy drugiego człowieka - powtarzają za Bruno Ferrero.

Ewa Ślaga
Helena Wrzecionek
Anna Cygal – Masulik
Teresa Kicmal