2014


Pod takim hasłem 24 listopada br. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej odbyło się spotkanie integracyjne dzieci niepełnosprawnych wraz z rodzinami z okolic Mszany Dolnej,
wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej oraz dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Kasinie Wielkiej. Idea tej uroczystości integracyjnej zrodziła się z dwóch powodów. Po pierwsze: bieżący rok upływa pod hasłem roku Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela i opiekuna dzieci; po drugie: tegoroczny „Dzień papieski” obchodziliśmy pod hasłem "Jan Paweł II- Papież Rodziny".
Jak wielką rolę w życiu dziecka odgrywa rodzina, a rodzina w życiu społeczeństw i narodów nie trzeba nikogo przekonywać. Jan Paweł II powiedział: "Troska o dziecko i rodzinę jest pierwszym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”.
Nasze spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Jan Puchała – Starosta oraz Franciszek Dziedzina - Wicestarosta Limanowski, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Danuta Gąsior - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej, Bolesław Jania, Gabriel Rapta i Adam Wrzecionek - Radni wsi Kasina Wielka.
Uroczystość rozpoczęła wspólna modlitwa podczas mszy świętej, którą odprawił ks. Gracjan Hebda. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowała Schola „Soli Deo”.
Wszystkich zebranych gości powitała Pani Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej - Janina Ziemianin.
Następnie dzieci z SOSW w Dobrej zaprezentowały się w przedstawieniu pt.: „Sierotka Marysia”. Spektakl zachwycił pomysłową interpretacją, urzekającą scenografią, zaangażowaniem aktorów i opiekunów. Przygotowanie tego przedstawienia wymagało bardzo dużego wysiłku, zarówno ze strony aktorów, opiekunów, jak również rodziców.
Uczniowie naszej szkoły wystąpili w spektaklu pt.: „Królewna Śnieżka”, który udało się przygotować wspólnie z opiekunem i rodzicami. Wszystkie te starania zostały uwieńczone radością odmalowaną na twarzach i aktorów i widzów.
W podziękowaniu za miłość rodzicielską dzieci zaśpiewały piosenki, które dedykowały swoim rodzicom.
W trakcie uroczystości wszystkim dzieciom wręczono upominki przygotowane dzięki ofiarności sponsorów.
Nie zabrakło także pysznego obiadu i słodkich łakoci, które z wielkim zaangażowaniem przygotowali rodzice naszych uczniów.
Spotkanie zakończyła wspólna zabawa i tańce.
Impreza miała na celu integrację dzieci, jak również wymianę doświadczeń między ich opiekunami. Tegoroczny bal udowodnił także, jak ważną rolę odgrywają takie spotkania dla dzieci z problemami niepełnosprawności. Sobotnie spotkanie upłynęło w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że udało nam się wywołać uśmiech na twarzach dzieci i że spotkamy się znów za rok! – informują organizatorzy. Realizowaliśmy tę uroczystość w myśl nauczania Jana Pawła II: Nigdy nie jest tak, żeby człowiek czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością. Kochamy, dzieląc się z innymi.
To święto to pomysł kilku osób, ale z pewnością nie mogłoby być zrealizowane gdyby nie zrozumienie i ofiarność ludzi, dla których uśmiech dziecka jest największą nagrodą.
Nie zabrakło przy jego organizacji wielu ludzi dobrego serca. Dziękujemy więc serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji uroczystości.
Pragniemy gorąco podziękować sponsorom za pomoc rzeczową i finansową.


Naszą akcję poparli:
Jan Puchała- Starosta Limanowski
Bolesław Żaba –Wójt Gminy Mszana Dolna
Eugeniusz Wojak - właściciel firmy „Wolimex” z Limanowej
Zakłady Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego Tymbark
Firma „Bahlsen Sweet” z Jawornika
Krzysztof i Jan Zawada - firma „EKO-ZIEM” z Jurkowa
Andrzej Kurnik - Firma „Konstal” z Krasnych Lasocic
Paweł Michura - Firma „Midrew” z Młynnego
Panie: Michnik i Pankowska – właścicielki apteki w Limanowej
Zbigniew Kuś - właściciel tartaku w Mszanie Górnej
Krzysztof Kuś – przedsiębiorca z Mszany Górnej
Tadeusz , Piotr, Józef Wojtyczka z Lubomierza
Robert Sobczak - Firma „Elektron” z Kasinki Małej
Sylwester, Władysław Cichórz- Zakłady mięsne w Dobrej
Ks. Wiesław Maciaszek - proboszcz parafii Kasina Wielka
Ks. Gracjan Hebda - wikariusz parafii Kasina Wielka
Irena Hebda
Ewa Wąchała
Andrzej Ślaga- Firma Budowlana Kasina Wielka
Józef Michór - Firma „Kop –Trans” z Jurkowa
Kółko Rolnicze w Kasinie Wielkiej
Katarzyna i Bolesław Jania – właściciele cukierni z Kasiny Wielkiej
Anna i Józef Wydra – właściciele Sklepu wielobranżowego z Kasiny Wielkiej
Zofia Dziętło - Zakład Ubezpieczeń „UNIQA” w Mszanie Dolnej
Barbara i Czesław Kopytek z Kasiny Wielkiej
Państwo Zapałowie – właściciele cukierni z Niedźwiedzia
FotoMajka z Mszany Dolnej
Marek Florczak - Właściciel Zakładu Produkcji Mięsno-Wędliniarskiej z Podobina
Rodzice uczniów ZPO Kasina Wielka


red. Ewa Ślaga
Helena Wrzecione