2018


30.01.2019

Razem już siódmy rok

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - pod takim hasłem w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej odbyło się siódme już spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami z terenu gminy Mszana Dolna i Powiatu Limanowskiego, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej oraz uczniów szkoły podstawowej z klasami gimnazjalnymi w Kasinie Wielkiej.
Głównym organizatorem tegorocznego spotkania byli jak co roku dyrekcja, nauczyciele i rodzice uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej , przy wsparciu Wójta Gminy Mszana Dolna –Pana Bolesława Żaby. Honorowym patronatem tę uroczystość objął Starosta Limanowski- Pan Mieczysław Uryga.

Niezwykłą radość organizatorom tegorocznej edycji sprawili goście, którzy tak licznie przybyli wraz ze swoimi rodzinami.

Spotkanie rozpoczęto wspólną modlitwą podczas mszy świętej, którą odprawił ks. Robert Stanuszek- wikariusz parafii Kasina Wielka. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowała Schola „Soli Deo”.

Zebranych gości powitała Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej – Pani Janina Ziemianin. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Bolesław Żaba- Wójt Gminy Mszana Dolna, Pani Agata Zięba- Wicestarosta Powiatu Limanowskiego , Pani Ewa Filipiak – Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego , Pan Bolesław Jania- Radny Powiatu Limanowskiego oraz Pan Adam Wrzecionek- Sołtys Wsi Kasina Wielka.
Dla wszystkich uczestników goście z SOSW w Dobrej zaprezentowali spektakl pt. „Jaś i Małgosia”. Aktorzy zauroczyli widownię swoją grą ,barwnymi strojami i wspaniała dekoracją. Wysoki poziom prezentacji sztuki świadczy o wielkim zaangażowaniu i współpracy wszystkich pracowników tej placówki.
W tym roku nasze spotkanie uświetnił występ zespołu regionalnego,,Kasinianie -Zagórzanie” wraz z kapelą ,w której zaprezentowali się nasi miejscowi artyści; Pan Andrzej Ciężadlik, Pan Adam Rusnarczyk i Pani Justyna Rusnarczyk.
Regionalne przyśpiewki zachwyciły melodyjnością, a tańce zachęcały uczestników do wspólnego „ przytupu”.
Zebrani goście mieli także okazje wysłuchać utworów wykonanych przez naszą absolwentkę, utytułowaną już wokalistkę – Panią Justynę Rusnarczyk.

W trakcie uroczystości wszystkim dzieciom wręczono upominki przygotowane dzięki ofiarności darczyńców.

Pyszny obiad i słodkie łakocie z wielkim zaangażowaniem, jak co roku, przygotowali rodzice uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej. Wspaniałą, słodką niespodzianką , po raz kolejny, był przepyszny, okazały tort ręki kasińskiego mistrza - cukiernika Pana Bolesława Jani.
W gorącej i serdecznej atmosferze nie zabrakło też dla ochłody lodowego deseru.

Spotkanie zakończyły wspólna zabawa i tańce, do których przygrywał zespół ,,Juhasi”, którego wokalistką jest absolwentka naszej szkoły -Pani Jolanta Ziemiańska.
Na „ szóstkę” z empatii i wrażliwości egzamin zdali nasi uczniowie i absolwenci, , którzy w charakterze wolontariatu po raz kolejny współuczestniczyli w organizacji i przebiegu całego sobotniego spotkania.
Nadrzędnym celem naszej uroczystości jest integracja jej uczestników , a także wymiana doświadczeń między opiekunami osób niepełnosprawnych.
Ten bal udowodnił po raz kolejny, jak ważną rolę odgrywają takie spotkania dla rodzin osób z problemami niepełnosprawności.
Wspólnie spędzony czas upłynął w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że udało nam się wywołać uśmiech na twarzach najważniejszych gości i że spotkamy się znów za rok!

Jak w poprzednich latach, tak i tym razem nie zawiodła ofiarność i życzliwość ludzi, dla których uśmiech dziecka jest największą nagrodą. Świadomość ofiarodawców z radości jakie niesie oczekiwanie osób niepełnosprawnych na coroczne wspólne spotkanie, sprawia , iż szerzej i bezinteresowniej otwierają się ich dobre serca.

Dziękujemy więc serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby po raz kolejny odbyła się ta wyjątkowa uroczystość . Wyrazy wdzięczności wszystkim ofiarodawcom zostaną przekazane w formie pisemnej - zapewniają organizatorzy.

Koordynatorzy
Ewa Ślaga, Helena Wrzecionek, Anna Cygal- Masulik