Aktualności


"Ziemia to Wyspa, to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet
to dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt więc musi być bardzo zadbana..."


22. kwietnia obchodzimy święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. Dlatego jak co roku nasza Szkoła dołączyła do przyjaciół Ziemi by wspólnie z wszystkimi walczyć o nasz dom.


Obchody Święta Ziemi uczniowie rozpoczęli już na początku kwietnia na lekcjach wychowawczych oraz przyrody wspólnie ze swoimi wychowawcami szukali pomysłów i rozwiązań jak dbać o lokalne środowisko. Przedszkolaki z naszych oddziałów oraz uczniowie klas 1-3 aktywnie wzięli udział w plastycznym konkursie ekologicznym pt: "Dzieci też segregują śmieci", którego celem była edukacja i zachęcanie społeczeństwa w zakresie segregacji śmieci komunalnych. Dzieci stworzyły przepiękne kolorowe plakaty, w których można było zauważyć że wiedzą jakie śmieci powinny trafić do odpowiedniego pojemnika. Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Fundacji Ekologicznej Arka "Listy dla Ziemi". W swoich listach apelowali do mieszkańców, aby dbali o Ziemię jak o swój własny dom. Opisywali swoje działania jakie podejmują w swoich gospodarstwach domowych wspólnie z rodziną. Dziękowali Ziemi za wszelkie dobro, wspaniałe krajobrazy, jednocześnie zapewniając że będą pamiętać o dbałość środowiska nie tylko od święta. W listach bardzo często uczniowie przepraszali za zło i szkody jakie zafundowała nam cywilizacja. Podsumowaniem wszystkich działań na rzecz środowiska był apel przygotowany przez uczniów klasy 5a i 7a w którym uczniowie aktorsko wcieli się w role i przedstawili współczesne zagrożenia naszego lokalnego środowiska:


Edyta Pietrzak 5a - Pani Ziemia
Justyna Nowak 5a - Królowa Rzek
Antonina Pałgan 5a - Powietrze
Maria Skowronek 5a - Las
Dawid Ceklarz 5a - chłopiec, piłkarz
Artur Ślaga 5a - chłopiec, piłkarz
Edyta Łacna 5a - dziecko zielony pojemnik
Zuzanna Mazgaj 5a - dziecko, brązowy pojemnik
Milena Kaleta 5a - dziecko, czerwony pojemnik
Emilia Ślaga 5a - dziecko, niebieski pojemnik
Maria Popławska 5a - dziecko żółty pojemnik
Klaudia Pawlarczyk 7a - narrator
Dawid Skwarczek - narrator , pan doktor


Następnie przedszkolaki oraz uczniowie z klas: 1a, 2a i 3a w pięknych strojach przygotowanych wraz ze swoimi paniami wykonali piosenki o Ziemi. Tym samym wprowadzili całą publiczność w radosny nastrój i zachwyt piękna naszej przyrody. Na zakończenie rozdano nagrody za udział w ekologicznym konkursie plastycznym.

 

„Gwiazdo świeć, kolędo leć”
„Gwiazdo świeć, kolędo leć”
„Gwiazdo świeć, kolędo leć”

„Gwiazdo świeć, kolędo leć”

 

Pod takim hasłem po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, od najmłodszych do najstarszych, wzięli udział w Szkolnym Przeglądzie Kolędniczym zorganizowanym przez Samorządy Uczniowskie obu budynków, jako że koncerty odbyły się równolegle, osobno w każdym budynku. W piątek, 2 lutego w salach gimnastycznych rozbrzmiewał zatem wesoły gwar muzyki i śpiew chwalący narodziny Zbawiciela., a że wspólne kolędowanie to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów, toteż wszyscy włączali się do wspólnego śpiewania, budując w ten sposób przyjacielską więź, uwrażliwiając na piękno i przesłanie polskich kolęd i pastorałek, a w rezultacie podtrzymując dobrą polską tradycję i regionalną, i religijną. Nad sprawnym przebiegiem występów poszczególnych klas i grup czuwali organizatorzy w osobach opiekunów Samorządu, tj. panie Bożena Drąg i Agnieszka Ceklarz oraz panowie Wojciech Ceklarz i Marcin Kowalski. Ponadto panowie Szymon Pałgan, Piotr Patalita i Bogdan Wojciechowski pomogli przygotować nagłośnienie imprezy. Warto wspomnieć, że koncert profesjonalnie prowadzili uczniowie, jak choćby Justyna Giemzik, Maria Skowronek i Dawid Skwarczek z budynku „A” oraz Marek Rapta z budynku "B". Pomagały im cudowne aniołki i ujarzmione diabełki, rozdając występującym łakocie. Warto również nadmienić, iż do kolędowania włączyli się Absolwenci szkoły: Laura Ceklarz, Weronika Krzysztof, Dawid Śmieszek i Magdalena Rusnarczyk. Dziękujemy wszystkim za występ, a nauczycielom za trud włożony w przygotowanie swoich klas.

SU

TY też możesz zostać Świętym Mikołajem


TY też możesz zostać Świętym Mikołajem
W ramach organizowanej przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą akcji pod nazwą "MIKOŁAJKI DLA MUKOLUDKÓW" przeprowadziliśmy zbiórkę słodyczy w naszej szkole. Do akcji chętnie włączyli się uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zebrane słodycze zostały przekazane Stowarzyszeniu, które przygotowało z nich paczki żywnościowe dla podopiecznych oddziału Mukowiscydozy w Rabce Zdroju będących
w trudnej sytuacji materialnej.

 


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


We wrześniu odbyły się wybory do Samorządów Uczniowskich w budynku "A" i "B". Wybory poprzedziła dwutygodniowa kampania wyborcza. Kandydaci z poszczególnych klas tworzyli swoje programy i plakaty wyborcze, zachęcające do oddania głosu. Podczas apelu każdy z kandydatów miał szansę na prezentację swoich pomysłów i ostateczne przekonanie swoich kolegów do oddania głosu.


SAMORZĄD UCZNIOWSKI


Budynek "A"
Budowanie szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i stary zwyczaj, aby uczynić zadość tej świątecznej tradycji Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs plastyczny na "Szopkę Bożonarodzeniową"
1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
2. Prace mogą być wykonywane indywidualnie lub grupowo.
3. Konstrukcja szopki powinna być stabilna.
Wszelkie elementy powinny być przymocowane w taki sposób, by się nie przesuwały.
4. Technika pracy dowolna.
5. Prace należy wykonać do 15.12. i dostarczyć do przewodniczącej szkoły Justyny Giemzik.

 


SAMORZĄD UCZNIOWSKI


Budynek "A"
przewodniczący - Justyna Giemzik
zastępca - Marcin Ślaga
skarbnik - Izabela Solarz
sekretarz - Maria Skowronek

 

 


Budynek "B"
przewodniczący - Marek Rapta
zastępca - Gabriela Szczypka
skarbnik - Wiktoria Kubowicz
sekretarz - Agnieszka Jurczak