2017-18


POSZUKIWANY WOLONTARIUSZ


W lutym została przeprowadzona kolejna rekrutacja do Szkolnego Klubu Wolontariatu z inicjatywy samych uczniów pragnących wstąpić w szeregi Wolontariuszy. Nowi młodzi pełni energii już mają ciekawe pomysły na dalszą pracę w SKW. Cieszymy się, że nasza praca wzbudza duże zainteresowanie wśród naszych kolegów i koleżanek i że zawsze mamy następców.

"MOTYLEK DLA ANI"


Szkolny Klub Wolontariatu w dniach od 5 do 9 lutego przeprowadził akcję pt: "Motylek dla Ani". W tych dniach odbyła się sprzedaż cegiełek w postaci kolorowych "Motylków" dla chorej Ani Ceklarz uczennicy Szkoły Podstawowej w Lipnie.
Podczas akcji zebrano łącznie: 2220zł,
które zostały przesłane na konto fundacji:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”


Bank BZ WBK
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374


Tytułem: “1311 pomoc dla Ani Ceklarz”
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję: uczniom za wspaniałą postawę i naukę empatii ich rodzicom, którzy zachęcali i przypominali o akcji, wychowawcom, nauczycielom. Dziękujemy również naszym wolontariuszkom, które zorganizowały akcję oraz uczennicy klasy 6a Otylii Ceklarz oraz 3a Roksanie Ceklarz za przygotowanie cegiełek - kolorowych motyli.

W tych dniach wszyscy byliśmy wolontariuszami.

 

Z MIKOŁAJKOWĄ WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

6 grudnia to czas obdarowywania drugiego człowieka nie tylko prezentami, ale również
rozmową, spotkaniem, dobrym słowem, uśmiechem... wolontariusze starają się obdarowywać
nie tylko od święta ale każdego dnia. W tym roku w sposób szczególny pomagają
najmłodszym uczniom naszej szkoły. Niosąc radość, uśmiech, pomocną dłoń... odwiedzili w
mikołajkowych czapkach przedszkolaków ofiarując im sprzęt sportowy do ćwiczeń. Piłki,
skakanki, hula hop szybko znalazły swoje zastosowanie. Dzieci zapewniły nas że będą dbały
o nowe rzeczy i chętnie z nich korzystały. Nie ma nic cenniejszego nad szczery uśmiech i
radość dzieci, które radują serca wolontariuszy.

GALERIA

GALA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT "POZNAJ, DECYDUJ, DZIAŁAJ"


GALA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT "POZNAJ, DECYDUJ, DZIAŁAJ"
15 grudnia w ARTzonie w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu i wielkie spotkanie wszystkich uczestników zwłaszcza młodzieży, która nie miała okazji spotkać się osobiście. Wiedzieli o sobie i swoich działaniach tylko z portali społecznościowych (facebok), gdzie relacjonowali swoją pracę. Podczas gali każda ze szkół prezentowała swoją akcję społeczną w postaci filmików i prezentacji. W trakcie spotkania przewidziany był także seans filmowy w sąsiednim kinie Sfinks oraz pyszny poczęstunek. Na koniec zostały wręczone nagrody. Podczas trwania całego projektu panowała wspaniała atmosfera. Zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, zrodziły się wspólne pomysły, które będziemy realizować. Dziękujemy pani Kasi Rodackiej i pani Berenice Baranowskiej za wskazówki i cenne rady podczas pracy nad projektem oraz stworzenie wspaniałej atmosfery.
Podczas akcji, którą przeprowadziliśmy w naszej szkole nauczyliśmy się przede wszystkim pracy grupowej, poczucia własnej wartości, nabywania doświadczenia w pracy na rzecz innych, zdobywania wiedzy, która gwarantuje sukces, komunikowania się, radzenie sobie ze stresem, kreatywności, asertywności, odpowiedzialności za wykonywane zadania i szukanie kompromisów.
Cały projekt był dla nas wyzwaniem, bo to my sami go tworzyliśmy, zdobywając wiedzę na warsztatach, a później wprowadzając cały plan w życie.
podczas projektu zaskoczyło nas, że tak licznie i chętnie przybyli nasi goście, każdy był uśmiechnięty i zadowolony nie był to czas stracony. Nasza grupa tworzy teraz jedną wielką wspólnotę, która może dokonać wielkich rzeczy.

 

WIELKA CHWILA

WIELKA CHWILA
„Być dobrym, to umieć się zatrzymać, ofiarować swój czas, pozwolić odczuć ciepło, obdarzyć życzliwym spojrzeniem, radosnym uśmiechem i sprawić, by serce drugiego człowieka otwierało się jak kwiat w promieniach słońca...”
Taka myśl przyświecała naszej akcji społecznej w ramach projektu „Poznaj, decyduj, działaj! – rozwój aktywności obywatelskiej małopolskich uczniów” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Ta wspaniała społeczna inicjatywa miała miejsce w naszej szkole w Kasinie Wielkiej 17.11.2017r. pod naszym hasłem ,,Przejdź z nami na drugą stronę szkolnego lustra’’. Jej celem było zintegrowanie rodziców i całej społeczności szkolnej do nowych zadań
i wyzwań. Naszą aktywność skierowaliśmy w stronę najmłodszych przedstawicieli szkolnej rzeczywistości, czyli maluchów z przedszkola i ich rodziców. A wszystko po to, aby pokazać im, że szkoła nie zawsze musi kojarzyć się ze zdobywaniem wiedzy i twardym regulaminem. Chcieliśmy uświadomić, że szkoła to miejsce, w którym również mogą mile spędzić czas, a nawet poczuć się jak w domu. Był to zatem czas wytężonej pracy zarówno z naszej strony, jak również ze strony specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wolontariatem.
Te pracowite przygotowania rozpoczęliśmy od wrześniowych warsztatów, w których piętnastu liderów naszej grupy wolontariuszy zostało przygotowanych do przeprowadzenia akcji mającej na celu odkrycie oraz zbadanie pozytywnych relacji wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Hasłem naszej akcji (jak już wspomnieliśmy) było ,,Przejdź z nami na drugą stronę szkolnego lustra”. Maluchy i ich rodzice w formie zabawy "w podchody" musieli zapracować na niespodzianki czekające na nich w klasach i salach szkolnych, które w przyszłości będą bliżej poznawać. Na różne sposoby aktywizowaliśmy zarówno „maluchy”, ale także ich rodziców(różnego rodzaju zabawy, konkursy, regionalne piosenki, czytanie bajkowych opowiadań, wspólne rozmowy). Odwiedzaliśmy nasze przedszkolaki w czasie przerw i poznawaliśmy się nawzajem, dzięki czemu stworzyła się wyjątkowa, prawie domowa atmosfera. Dla wszystkich czekały ciekawe nagrody (kto zgadnie ten, kosz zabawek niesie paradnie), ale najbardziej dzieci cieszyła kolorowa wata cukrowa. Wśród zabaw były również: malowanie twarzy, tańce połamańce czy też tradycyjne kaczuszki. Były także dyplomy dla dzielnych przedszkolaków, natomiast rodzice otrzymali symboliczny kwiat tulipana wykonanego przez wolontariuszy. A skoro była rodzinna atmosfera, więc nie mogło zabraknąć pysznych domowych słodkich poczęstunków, o które zatroszczyli się rodzice dzieci wraz z wolontariuszami. Zarówno rodzice, dziadkowie i babcie, dyrekcja naszej szkoły i nauczyciele oraz sami wolontariusze w rozmowach dostrzegali ogromne pozytywne owoce naszej akcji. Wszyscy wykazali się szeroką otwartością, wielką wdzięcznością i przede wszystkim gorącym entuzjazmem oraz więzami przyjaźni co dało się odczuć już na drugi dzień…
Podsumowując, pragniemy podziękować Krakowskiemu Centrum Wolontariatu za okazaną pomoc w realizacji projektu, dyrekcji naszej szkoły, rodzicom, dziadkom i babciom, uczniom i wolontariuszom z naszej szkolnej wspólnoty, a najbardziej najmłodszym uczestnikom naszej społecznej inicjatywy. To wydarzenie wpisuje się jako kolejne doświadczenie, które zawsze nas wewnętrznie ubogaca i mobilizuje do dalszego efektywnego działania, a sam wolontariat coraz bardziej okazuje się dla nas sposobem na życie. Nasz cel zrealizowaliśmy z wielką radością (chociaż na początku małe obawy też się pojawiły) i mamy nadzieję, że nasze kochane „maluchy” kiedyś godnie nas w wolontariacie zastąpią.

 

DZIEŃ SŁODZIAKA DLA PRZEDSZKOLAKA


DZIEŃ SŁODZIAKA DLA PRZEDSZKOLAKA
Był to słodki czwartkowy dzień. Iza i Zuzia wraz ze swoją mamą tworzyły z waty prawdziwe dzieła sztuki. Dziękujemy naszym wolontariuszkom i pani Danusi za poświęcony czas. Dziękujemy za to, że na twarzach wszystkich przedszkolaków i uczniów całej szkoły oraz pracowników pojawił się słodki uśmiech. Dochód z przeprowadzonej akcji został przeznaczony na pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków.

ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU


ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU
Projekt i całą akcję społeczną zadedykowaliśmy naszym najmłodszym koleżankom i kolegom z przedszkola, którzy po raz pierwszy przekroczyli we wrześniu wraz ze swoimi rodzicami progi naszej szkoły, czasem ze łzami w oczach. Jako wolontariusze wrażliwi na młodszych i słabszych postanowiliśmy przeprowadzić naszych nowych członków szkolnej społeczności na drugą stronę szkolnego lustra i pokazać im i ich rodzicom, że czas spędzony z nami może być piękny, radosny i nie zapomniany. Aby dobrze przygotować się do tej akcji często odwiedzaliśmy naszych przedszkolaków. Podczas tych spotkań przygotowaliśmy konkretne metody badawcze, czyli pytania ankietowe oraz wywiady wśród rodziców, dzieci, wychowawców i dyrekcji.

SPOTKANIA ORGANIZACYJNE


SPOTKANIA ORGANIZACYJNE
Początki działalności naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu są nadal aktualne, w dalszym ciągu pragniemy unosić serca innych. Swą pasją do wolontariatu chcemy zarażać innych: kolegów, rodziców, nauczycieli. "Poznaj, decyduj, działaj" to kolejna inicjatywa mająca na celu szerzyć ideę wolontariatu w naszej lokalnej społeczności. Pracy nad projektem towarzyszyło wiele spotkań i wspólnie spędzonych chwil. Każdy nowy dzień przynosił liczne pomysły. W naszej 15 - osobowej grupie liderów każdy miał swoją funkcję:
Małgosia Jurczak - zgaduj - zgadula
Zuza Skolarus - słowne słodziaki
Iza Solarz - słowne słodziaki
Wiktoria Kubowicz - artystka
Ola Drąg - artystka
Weronika Cieżak - wodzirej
Justyna Michór - ankieterka
Beata Nowak - ankieterka
Karolina Jurczak - selfie
Kasia Jędrzejczak - fotka
Julia Puto - facebok
Kamila Kozioł - rebusik
Justyna Giemzik - nutka
Justyna Masulik - reporterka
Julia Ceklarz - wesołe zagadki
Jan Skowronek - oprawa multimedialna, filmowanie,reportaż z akcji

 

SPOTKANIE I WARSZTATY DLA RODZICÓW


SPOTKANIE I WARSZTATY DLA RODZICÓW
Dobrze, że mamy takie MAMY :) które nas inspirują i motywują do działania. Są dla nas wsparciem w każdej sytuacji. Dzięki temu wolontariat jest naszą wspólną sprawą.
Panie, które brały udział w projekcie:
1. P. Katarzyna Kołodziej
2. P. Anastazja Wilczek
3. P. Anna Cygal - Masulik
4. P. Agata Jurczak
5. P. Zofia Lulek
6. P. Bernadeta Cabała
7. P. Joanna Lulek
8. P. Małgorzata Ceklarz
9. P. Anna Kaleta
10. P. Renata Wiśniowska
11. P. Magdalena Mazgaj
12. P. Danuta Skolarus
Dziękujemy im bardzo za wsparcie i pomoc oraz uczestnictwo w warsztatach na temat:
"Jak aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym?"
"Jak zachęcić dziecko do aktywności?"
"Akcja społeczna - co możemy robić wspólnie na rzecz innych?"

 

CHCEMY POMAGAĆ - WIĘC DZIAŁAMY
DZISIAJ WŁAŚNIE ZACZYNAMY!!!
TO CO WAŻNE DLA KAŻDEGO POZNAJEMY
A NA KONIEC JAK MU POMÓC ZDECYDUJEMY
TEMU AKCJĘ ZADEDYKUJEMY!


Nowy rok szkolny w Szkolnym Klubie Wolontariusza rozpoczęliśmy pełną parą. Rozpoczęliśmy pracę nad projektem "Poznaj, Decyduj, Działaj". Grupa 15 osób wzięła udział w warsztatach szkoleniowych. Pod czujnym i fachowym okiem trenerów zdobyli wiedzę na temat przeprowadzenia akcji społecznej na rzecz środowiska lokalnego, która jest głównym celem projektu.
Udział w warsztatach wzięli również rodzice, którzy włączyli się w projekt i pomogą przeprowadzić nam akcję społeczną.
Projekt „Poznaj, decyduj, działaj! – rozwój aktywności obywatelskiej małopolskich uczniów” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Okres realizacji projektu: 1.05.2017-31.12.2017
Obszar realizacji: województwo małopolskie
Adresaci: Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej z regionu Małopolski w wieku 11-19 lat, nauczycieli oraz członków rodzin uczniów biorących udział w projekcie, zainteresowanych rozwojem aktywności obywatelskiej.
Cel projektu: Głównym celem projektu jest stworzenie warunków umożliwiających wzrost aktywności obywatelskiej młodzieży szkolnej poprzez edukowanie oraz zaangażowanie. Celem warsztatów dla kadry jest wzmocnienie kluczowych kompetencji nauczycieli w rozwijaniu aktywności obywatelskiej uczniów.
Projekt "Poznaj, decyduj, działaj" został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty

TO DO DZIEŁA!!!

TO DO DZIEŁA!!!


26 września odbyły się ostatnie warsztaty szkoleniowe. Teraz zabieramy się do pracy... a wszystkim grupom życzymy powodzenia :)

"Cudze chwalicie swego nie znacie"


"Cudze chwalicie swego nie znacie"


Drugi dzień warsztatów upłynął nam bardzo pracowicie pod czujnym i fachowym okiem pań trenerek: Kasi i Teresy. Dziś każdy z nas na nowo odkrył piękno i osobliwości naszej wioski. I powoli poznajemy potrzeby naszej lokalnej społeczności.
Czekamy na kolejne spotkanie ciekawe co dalej...?

"COŚ ZACZYNA SIĘ DZIAĆ!"


"COŚ ZACZYNA SIĘ DZIAĆ!"


Pierwsze spotkanie warsztatowe
19 września w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej rozpoczęły się warsztaty dla 15 uczniów. Pierwsze spotkanie poprowadziła Pani Berenika Baranowska pod hasłem: Wolontariat - jedna z form aktywności obywatelskiej. Zajęcia wzbogaciły naszą wiedzę na temat wolontariatu i tego co możemy dać innym. Atmosfera spotkania była bardzo miła i przyjazna, dająca impuls do wspólnego działania na rzecz naszego środowiska lokalnego. Warsztaty były prowadzone bardzo ciekawie z wykorzystaniem różnorodnych metod aktywizujących.
Czekamy na kolejne spotkanie.