2020/2021


KOLOROWE SKARPETKI

 

Dziękujemy wszystkim,

którzy 21 marca okazali solidarność,

wsparcie i zrozumienie dla osób

z zespołem Downa.

#SkarpetkoweWyzwanie

 

Czym jest skarpetkowe wyzwanie?


#skarpetkowewyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.

Do udziału jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.


Dlaczego skarpetki?


Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę.

Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.

 

Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!

 

Zapraszamy wszystkich wolontariuszy i nie tylko do udziału w tej akcji!!!
Prosimy, aby do 19. marca przesłać zdjęcie stóp z założonymi kolorowymi, różnymi skarpetkami. Zachęcamy aby w akcji wzięli udział również Wasi rodzice i rodzeństwo. Zdjęcia przesyłamy na adres: e-mail a-ceklarz@wp.pl
Prace zostaną umieszczone na portalu społecznościowym #SkarpetkoweWyzwanie dokładnie 21. marca w ten sposób wspólnie rozpropagujemy przesłanie: Skarpetkowe wyzwanie.
Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo ludzi z Zespołem Downa i ich rodziny to można to uczynić poprzez zakup kolorowych skarpetek firmy Dedoles.
Wszystkie informacje dotyczące tej akcji znajdziecie tutaj:
https://skarpetkowewyzwanie.pl/

Nagrodą za udział w akcji będzie wzorowa uwaga z zachowania.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych wzajemną życzliwością i zrozumieniem, wewnętrznym spokojem i radością.
A w Nowym Roku
życzy Wam zapału do nowych wyzwań, radości ze spotkań z ludźmi, którym pomagacie i poczucia, że warto to robić!
To dzięki takim osobom jak Wy ten Świat jest na Tak!

Charytatywne akcje świąteczne

 


Święta Bożego Narodzenia to bardzo przyjemny i beztroski czas spędzony w gronie najbliższych. To czas kiedy obdarowujemy się prezentami i biesiadujemy przy suto zastawionym stole. Jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia. Święta obfitują w różnorodne, dobroczynne akcjie. To dobry moment, by podzielić się tym, co mamy z najbiedniejszymi. Nie trzeba od razu przyłączać się do wszystkich tych akcji. Wystarczy że każdy z nas przyłączy się do jednej z nich i być może umili komuś ten szczególny świąteczny czas.
Pamiętajmy o innych!


Wigilijne dzieło pomocy dzieciom
„Wigilijne dzieło pomocy dzieciom” to chyba najbardziej znana akcja charytatywna organizowana przez Caritas. Rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu i polega na sprzedaży specjalnych wigilijnych świec. Dochód z ich sprzedaży wspiera najbardziej potrzebujących.
50% środków z tej akcji przeznaczonych jest na organizację wypoczynku dla najbiedniejszych dzieci. Pieniądze zebrane podczas tej akcji pomagają też domom samotnej matki, ośrodkom rehabilitacyjnym, świetlicom środowiskowym. Część zebranych funduszy przeznaczanych jest również na dożywianie dzieci w szkołach oraz dla rodzin wielodzietnych.


Kup misia
Przedświąteczną akcję pomocy organizują też wspólnie drogeria Rossman, fundacja TVN nie jesteś sam oraz portal internetowy Allegro. Akcja polega na sprzedaży misiów z limitowanej serii za 50 zł. Zyski z akcji przeznaczone będą na budowę Centrum Profilaktyki Nowotworowej. Misie można kupić w drogeriach Rossman oraz na www.allegro.pl.


Szlachetna Paczka – ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Wbrew pozorom, nie zajmuje się robieniem paczek. Jest oparta na pracy z Darczyńcami i Wolontariuszami. To oni pomagają Rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają Rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc.


Reklama dzieciom – akcja charytatywna organizowana przez Telewizję Polską od 1992 roku. Celem akcji jest przeznaczenie pieniędzy na rzecz dzieci. W Boże Narodzenie wieczorem po głównym wydaniu Wiadomości TVP1 emituje specjalne reklamy.

„Kiedy pomagamy innym,
pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”

/Flora Edwards/

 

Obecna sytuacja nie pozwala nam w pełni realizować zaplanowanych działań w Szkolnym Kole Wolontariatu, ale nie oznacza to, że nie czynimy dobra tam, gdzie jest ono potrzebne.
Pomagać można również „online”, wykorzystując zdobycze technologiczne w dobie izolacji społecznej.
Wyciągamy zatem nasze dłonie chętne do pomocy zawsze, kiedy:

  • dzwonimy do osoby samotnej, chorej bądź będącej w izolacji, aby porozmawiać z nią i podnieść na duchu,
  • organizujemy wspólnie z rodzicami pomoc najbliższym w formie zrobienia zakupów, realizacji recept,
  • ofiarowujemy swój czas bliźniemu w potrzebie.

Te wszystkie działania to jest właśnie nasz Wolontariat w czasie pandemii.

Co potrzeba, aby zostać wolontariuszem?

"(...) pragnę wyrazić wam żywe i szczere uznanie za poświęcenie, z jakim w każdym miejscu na świecie nieustannie troszczycie się o tych, którzy znajdują się w potrzebie. Czy to gdy pracujecie w pojedynkę, czy też zrzeszeni w różnych organizacjach - dla dzieci, osób starszych, dla chorych, ludzi znajdujących się w trudnych sytuacjach, dla uchodźców i prześladowanych - jesteście promieniem nadziei, który rozprasza mrok samotności i dodaje odwagi do przezwyciężenia pokusy przemocy i egoizmu".


Jan Paweł II

[pobierz] 0.1 MB Plan-pracy-szkolnego-kola-wolontariatu

„ Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”

 

/Ronald Reagan/