Aktualności 2018/2019.


09.07.2019

" W KASINIE DOBRZE ŻYĆ!".

W minionym roku szkolnym uczniowie klas 1-3 w obydwóch budynkach realizowali
innowację pedagogiczną pod hasłem „W Kasinie dobrze żyć”.
Celem realizowanego zadania było pogłębienie u dzieci znajomość historii własnej rodziny i miejscowości, zapoznanie z ciekawymi ludźmi i zachowanie w pamięci wydarzeń oraz miejsc znajdujących się w naszej miejscowości, aby tym samym rozbudzić więź emocjonalną z miejscem , w którym się urodziły i mieszkają.
Wszystkie podejmowane działania miały za zadanie zrealizować założone cele, a były nimi głównie:
• kształtowanie u dzieci poczucia więzi z najbliższym środowiskiem, z ich "małą Ojczyzną" poprzez poznanie historii, kultury, tradycji, zwyczajów oraz przyrody,

• poznanie najbliższego środowiska,
• zaznajomienie z bogactwem naturalnym i kulturowym regionu,
• zapoznanie z ludźmi regionu, władzami samorządowymi, organizacjami i instytucjami,
• budzenie zainteresowania historią i kulturą własnego środowiska i regionu,
• dostrzeganie specyfiki przyrodniczej najbliższej okolicy,
• kultywowanie tradycji, przekazywanie jej młodemu pokoleniu,
• rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w życiu rodzinnym,
• rozwijanie ekspresji artystycznej w różnych dziedzinach kultury (teatr, muzyka, plastyka, taniec),
• rozwijanie uczuć patriotycznych,
• kształcenie kulturalnych zachowań w miejscach publicznych, kościołach i miejscach pamięci narodowej,
• rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska społecznego i przyrodniczego,

• wyzwalanie aktywności artystycznej dziecka i umożliwienie aktywnego uczestnictwa w uroczystościach i imprezach szkolnych,
• kształtowanie osobowości ucznia,
• kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
• integracja ze środowiskiem lokalnym,
• uatrakcyjnienie zajęć edukacyjnych i budowanie pozytywnego wizerunku szkoły,
• podniesienie jakości pracy szkoły.

Podczas zajęć dzieci poznawały tradycje oraz bogactwo tkwiące w folklorze, sztuce, obrzędowości i muzyce naszego regionu.
W ramach podejmowanych działań zajęcia odbywały się we współpracy z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na naszym terenie.
Dzieci zwiedziły zabytkowy kościół, kapliczki, miejsca Pamięci Narodowej i inne lokalne obiekty, obcowały z przyrodą w trakcie krótszych i dłuższych wycieczek po najbliższej okolicy poznając piękno przyrody .
,,Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, w bieżącym roku szkolnym, połączony był z akcentem regionalnym . W tym wydarzeniu wzięła udział Pani Elżbieta Ciężadlik-członek zespołu regionalnego,, Kasinianie –Zagórzanie”.
W ramach realizowanej innowacji dzieci spotkały się z ciekawymi ludźmi.
Z Panią Katarzyną Nawara ,wieloletnim członkiem zespołu regionalnego ,,Kasinianie Zagórzanie”, która w przeddzień Świąt Wielkanocnych w bardzo ciekawy sposób przybliżyła im obrzędy i zwyczaje Zagórzan związane z tym okresem.
W tym przedświątecznym czasie zorganizowano także ,,Zagórzańskie ,Wielkanocne śniadanie” z udziałem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Zagórzaniki”.Na stole królowały regionalne potrawy. Każde dziecko otrzymało pamiątkową, kasiniańską pisankę .
Bardzo ciekawym spotkaniem były odwiedziny bartnika, Pana Marcina Wiśniowskiego.
Pan Marcin z kolei zapoznał dzieci z pracą pszczelarza i zwrócił uwagę na ogromną rolę pszczół w życiu człowieka jak i na rolę ludzi w dbaniu o środowisko przyrodnicze, które powinno być przyjazne dla istnienia tych owadów.
Niezwykłym przeżyciem był dla dzieci czas świat Bożego Narodzenia, kiedy to wraz z członkami stowarzyszenia ,,Zagórzańskie Pasjonaci” mogły wykonywać regionalne ozdoby choinkowe. Efektem tych prac był świąteczny, ludowy wystrój sal lekcyjnych. Dzieci z pomocą zaproszonych gości ubrały ,,kasińską” choinkę i podłaźniczkę.
Przy okazji tych świat kultywowały także zwyczaje i obrzędy naszego regionu np.: kolędowanie, chodzenie po kolędzie, Trzej Królowie i inne.
W trakcie różnych zajęć uczyły się piosenek i przyśpiewek regionalnych, tańców i zabaw ludowych. Swoje umiejętności zaprezentowały na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Matki. W ramach realizowanej innowacji to święto w bieżącym roku szkolnym miało typowo regionalny charakter. Dzieci prezentowały się w regionalnych, kasiniańkich strojach ludowych. Upominki dla rodziców także miały zagórzański akcent. Nie zabrakło regionalnych przyśpiewek i tańców. Każde dziecko na zakończenie innowacji otrzymało pamiątkowy dyplom.
W trakcie trwania innowacji systematyczne wykonywano tematyczne gazetki ścienne związane z naszym regionem np.,,Znani Kasinianie”,,,To warto w Kasinie zobaczyć”, ,,Zwyczaje i obrzędy świąteczne w Kasinie” i inne.
Realizacja zadań utwierdziła wszystkich w przekonaniu ,że ,,W Kasinie dobrze żyć”

Mgr Jolanta Sobczak
Mgr Janina Czyrnek
Mgr Teresa Skowronek
Mgr Anna Rataj
Mgr Danuta Pietrzak
Mgr Katarzyna Pałgan
mgrAnna Cygal-Masulik

 

09.07.2019

KLASA NA MEDAL!

Samorząd Uczniowski w bud.B rozstrzygnął konkurs „Klasa na medal”. W tym roku szkolnym ten zaszczytny tytuł objęła klasa 5b. Drugie miejsce w całorocznych zmaganiach zdobyła klasa 3b gimnazjum, a trzecie miejsce przypadło klasie 8b.
Wszystkie klasy współzawodniczyły w różnych dziedzinach życia szkoły, takich jak: nauka, imprezy szkolne, zabawa, estetyka klasy i szkoły, zbiórki charytatywne oraz konkurencje dodatkowe.
Puchar dla najlepszej klasy, słodycze i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone przez Panią Dyrektor na uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnej rywalizacji tuż po wakacjach.

09.07.2019

PIKNIK.

10 czerwca klasy 1-3 wzięły udział w pikniku „Mali Wspaniali”. Został on zorganizowany przez pana Artura Żabę. Piknik uświetnił pokaz pierwszej pomocy. Dzięki tej wiedzy można wielu ludziom uratować życie. Po rozgrywkach sportowych dzieci otrzymały medale i dyplomy. Panie z koła gospodyń Zagórzanki przygotowały przepyszny poczęstunek.

09.07.2019

WYCIECZKA DO BUDAPESZTU.

Czerwiec to tradycyjnie czas wycieczek szkolnych. W dniach 10-12 czerwca uczniowie z klas 5a, 6a, 7a i 3A gimnazjum zwiedzili przepiękne Zakole Dunaju i stolice Węgier- Budapeszt.

03.06.2019

VII Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej.

W dniu 21 V 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej odbył się VII Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Konkurs miał na celu promować znajomość języka angielskiego wśród dzieci i młodzieży, jak i również wyłonić młode talenty muzyczne. Jak co roku konkurs przyciągnął wielu uczestników. Naszą szkołę dumnie reprezentowały trzy solistki:
Milena Ziemianin uczennica klasy 2b
Wiktoria Pietrzak uczennica klasy 5a
Sabina Jurczak uczennica klasy 8b

03.06.2019

Wycieczka do Rabki i Zubrzycy Górnej

Dnia 30 maja uczniowie klas 1-3 b wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Rabki i Zubrzycy Górnej. W Rabce w teatrzyku Rabcio oglądaliśmy sztukę „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Następnie pojechaliśmy do Zubrzycy Górnej. Orawski Park Etnograficzny to wspaniałe miejsce, aby poznać i zobaczyć na własne oczy zabudowę dawnej wsi orawskiej. Dzieci mogły przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądała dawna codzienność. Pani przewodniczka opowiadała o zawodach, które już nie istnieją i oprowadzała po chałupach, których już dzisiaj na wsiach nie ma. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach „Od ziarna do bochenka chleba”. Dawne czasy, to chleb lub moskol wypiekany przez gospodynię. W trakcie zajęć dzieci młóciły zboże cepami, czyściły ziarno na przetakach, mieliły je na żarnach, a następnie zarabiały ciasto i formowały moskole, które zostały upieczone na blachach. W trakcie tych prac dowiedziały się o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, pracą na roli i życiu w gospodarstwie. Gdy moskole były gotowe zjedliśmy je ze smakiem wraz z przygotowaną kawą zbożową. Tego dnia wszyscy bawili się wesoło. Uczniowie wrócili do Kasiny Wielkiej z bagażem wspaniałych doświadczeń, wspomnień i w wybornych humorach.

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
29.05.2019

Warsztaty jeździeckie 2019 dla Ani Wacławik


28 maja dzieci z klas 1-3 b wyjechały na warsztaty jeździeckie do stadniny koni w Mszanie Górnej. Wspólnie spędziliśmy tam niezapomniane chwile. Dzieci wzbogaciły słownictwo dotyczące jeździectwa oraz samego konia. Dowiedziały się w jaki sposób należy obchodzić się ze zwierzętami, w jaki sposób dba się o konie, jak wygląda sprzęt jeździecki. Nasi wychowankowie oraz ich opiekunowie mieli możliwość skorzystać niejednokrotnie pierwszy raz w życiu z lekcji jazdy konnej pod okiem instruktora. Oprócz poczęstunku- kiełbaski , dzieci wspaniale bawiły się na placu zabaw. To była bardzo przyjemna wycieczka, którą długo będziemy pamiętać. Zebrane pieniądze podczas warsztatów zasilą konto przeznaczone na operacje chirurgiczne Ani Wacławik.

28.05.2019

BEZPIECZNA SZKOŁA.

PLIK DO POBRANIA ZNAJDUJE SIĘ W ZAKŁDCE DLA RODZICÓW- DOKUMENTY SZKOLNE POD NAZWĄ BEZPIECZNA SZKOŁA.

28.05.2019

I GMINNY KONKURS WIEDZY O GMINIE MSZANA DOLNA

21 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusz Kościuszki odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Mszana Dolna pod hasłem „Odkrywamy naszą zagórzańską gminę”. Jego pomysłodawczynią i inicjatorką jest pani Dyrektor Genowefa Hornik. Został on objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna, pana Bolesława Żaby.

26.05.2019

25.05.2019

SPOTKANIE Z RODZICAMI

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY RODZICÓW WE WTOREK 28 MAJA:

26.05.2019

Dzień Matki

24 maja 2019 roku odbyła się wielka uroczystość poświęcona kochanym mamusiom z okazji ich święta.
Uczniowie klas 1-3 b zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym to dzieci w różnych formach artystycznych wyrażały miłość i podziękowanie do swoich mam. Po części oficjalnej dzieci obdarowały swoje mamy własnoręcznie wykonanymi prezentami i zaprosiły na słodki poczęstunek, który same przyrządziły. Zorganizowały również dla mam różne konkursy.
Atmosfera była wspaniała. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej wyjątkowej i wspaniałej uroczystości. Poprzez wiersze, piosenki i taniec, konkursy mogły wyrazić najukochańszym Mamom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

22.05.2019

Wolontariusz tu i teraz!

Wolontariusz tu i teraz. Pod takim hasłem 15 maja 2019r..w ZPO Kasina Wielka budynek B odbyło się III Gminne Spotkanie Wolontariuszy . Obecni byli przedstawiciele ze szkół w Mszanie Dolnej, Lubomierzu, Łętowem, Rabie Niżnej, Kasince Małej, Łostówce oraz Glisnem wraz z opiekunami, których serdecznie przywitała pani dyrektor Janina Ziemianin. Swoją obecnością zaszczycili nas także wolontariusze z Maltańskiej Służby Medycznej z Nowego Sącza .Po przywitaniu i po otwarciu spotkania wręczyliśmy przedstawicielom dyplomy i pamiątki aby ten dzień przez każdego z nich został zapamiętany. Następnie młodzież w formie prezentacji przedstawiła swoje działania na rzecz wolontariatu w bieżącym roku i było ich naprawdę wiele . Kolejnym bardzo ważnym punktem spotkania było zaprezentowanie działań Maltańskiej Służby Medycznej na czele z ks. Andrzejem Faronem zaprezentowali nam metody działania podczas pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Pokazali nam czym tak naprawdę się zajmują. Każdy mógł poćwiczyć na fantomie i sprawdzić swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy. Na koniec uczciliśmy ten dzień poczęstunkiem czyli coś dla ciała. Mamy nadzieję że każdy z nas zapamięta to spotkanie jako dobrą lekcje, wymianie doświadczeń oraz pogłębi to przyjaźń wszystkich naszych szkół. Zawsze będziemy otwarci na tych którzy czekają na naszą pomoc... Mamy nadzieję, że zobaczymy się w takim składzie także za rok! Dziękujmy Panu Wójtowi Bolesławowi Żaba za pomoc finansową i wsparcie naszych działań.

15.05.2019

WALKI ROBOTÓW

15 maja w sali narad Urzędu Gminy Mszana Dolna odbył się międzyszkolny konkurs "Super Programista" w ramach zajęć rozwijających "Super Programista" projektu "Szkoły marzeń w Gminie Mszana Dolna". Zadanie konkursowe, dla trzyosobowych drużyn, polegało na zbudowaniu i zaprogramowaniu robota z zestawu Lego Mindstorms EV3 Education.

06.05.2019

Puchar Dyrektora ZSTI w naszych rękach

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Techniczno- Informatycznych w Mszanie Dolnej nie mógł odbyć się bez udziału naszych uczniów. Już tradycyjnie przyszli absolwenci naszej szkoły uczestniczą w tym dorocznym wydarzeniu. W tym roku nasza placówkę reprezentowali uczniowie kl.3B gimnazjum, kl.8b oraz kl.8a. Podjęliśmy rywalizację w wielu konkurencjach, co zaowocowało zdobyciem 1 miejsca w klasyfikacji generalnej. Z Instaliady wróciliśmy z Pucharem Dyrektora ZSTI.

06.05.2019

BÓG, HONOR, OJCZYZNA

BÓG, HONOR, OJCZYZNA- to hasło pod którym odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

29.04.2019

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które od 1 września 2019 roku rozpoczną edukację przedszkolną, wraz z opiekunami na dzień otwarty organizowany w naszym przedszkolu

29.04.2019

WARSZTATY KULINARNE

W dniu 26 kwietnia 2019r. obyły się warsztaty kulinarne w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej. Pani dietetyk Justyna Liszka z ,,Projekt Zdrowie’’ w Limanowej wraz z uczniami wykonali Fit Rafaelo z kaszy jaglanej, miodu i wiórek kokosowych ,oraz przepyszne koktajle wieloowocowe. Pani dietetyk przedstawiła uczniom zasady zdrowego odżywania i pokazała przyrządzanie posiłku przez zdrowe składniki, które wpływają na rozwój młodego człowieka. Młodzież bardzo chętnie brała udział w tworzeniu jak i smakowaniu tych pyszności.

29.04.2019

WIELKANOCNY PORANEK

W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale i są takie, które zmuszają nas do powagi, zadumy, a także radości jaką niosą za sobą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Raniutko w Wielką Niedzielę dzwonią dzwony, ogłaszając światu radość, że Chrystus zmartwychwstał. Potem cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania.
W naszej szkole bardzo starannie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Ozdabialiśmy pisanki, wykonaliśmy wiele ozdób świątecznych, którymi udekorowaliśmy sale.
We wtorek 16 kwietnia 2019 roku odbyła się niecodzienna uroczystość – Poranek Wielkanocny. Swoją obecnością zaszczyciły nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki”, które ugotowały dla dzieci tradycyjną potrawę wielkanocną -żurek z jajkiem i kiełbasą. Nie zabrakło również wiejskiego chleba i babki wielkanocnej. Złożyliśmy sobie życzenia i z apetytem zjedliśmy śniadanie.
Panie z Koła Gospodyń opowiadały dzieciom o tradycyjnych potrawach wielkanocnych naszej miejscowości.
Spotkanie przy wielkanocnym stole pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie, po by święta były świętami, a piękne polskie tradycje niezmienne pozostały.
Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za upowszechnianie tradycji wielkanocnych związanych z Ziemią Zagórzańską.

29.04.2019

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

15 kwietnia 2019 roku spotkaliśmy z panią Katarzyną Nawarą – przedstawicielką zespołu regionalnego Kasinianie- Zagórzanie. Zaprezentowała nam tradycje i zwyczaje wielkanocne kultywowane w naszej miejscowości w okresie Świąt Wielkanocnych.
Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Nawarze za upowszechnianie kultury i tradycji Zagórzan.

15.04.2019

ADAM LAUREATEM

Uczeń klasy IIIa naszej szkoły – Adam Kowalczyk – został laureatem Małopolskiego Konkursu Biologicznego w roku szkolnym 2018/2019. Zajął drugie miejsce w etapie wojewódzkim i tym samym znalazł się w gronie czterech laureatów z całego województwa. Łącznie w konkursie wzięło udział ok. 2600 uczniów. Trzeba zaznaczyć, że Adam już w ubiegłym roku brał udział w tym konkursie i wtedy uzyskał tytuł finalisty. Jest to ogromne osiągnięcie, które wymagało wielkiego wysiłku i wiele pracy, dlatego jeszcze raz składamy ogromne gratulacje!
4 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Jęczmiennej 9 odbyło się uroczyste zakończenie Małopolskiego Konkursu Biologicznego w roku szkolnym 2018/2019 dla uczniów szkół podstawowych oraz dotychczasowych gimnazjów i klas dotychczasowych gimnazjów prowadzonych w szkołach innego typu.
Program uroczystości obejmował wręczenie zaświadczeń laureatom konkursu oraz wykład „Inwazyjne gatunki obce i ich wpływ na bioróżnorodność” dr Elżbiety Rożej-Pabijan z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uroczystość uświetniła obecność pani Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyny Potyrała, prof. UP.

15.04.2019

PODZIĘKOWANIA

Składamy podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy podjęli wysiłek i przekazali kartki oraz ozdoby na kiermasz świąteczny. Podziękowania kierujemy do uczniów, rodziców i wszystkich osób dobrej woli, którzy wsparli akcję. Zebrane ozdoby zostały przekazane przez panią Anastazję Wilczek Fundacji HCPT Polska w Krakowie.

07.04.2019

Ogłoszenie Dyrekcji w sprawie organizacji pracy szkoły w dniu 8.04.2019r.

Dyrekcja ZPO w Kasiniw Wielkiej, po zapoznaniu się z opinią Grona Pedagogicznego, informuje, że jeżeli w niedzielę tj. 7 kwietnia 2019 r. nie dojdzie do porozumienia Związków Zawodowych ze stroną Rządową, to w poniedziałek 8 kwietnia 2019r. nauczyciele przystąpią do strajku.

04.04.2019

Kwiecień miesiącem pamięci narodowej

Kwiecień jest miesiącem szczególnym dla wszystkich Polaków, ponieważ mamy możliwość zatrzymać się w biegu i przypomnieć Tych, którzy dla nas - współczesnych pracowali, walczyli i ginęli. To czas, kiedy kierujemy swoje myśli w stronę tych, którzy stawali w obronie naszej ojczyzny i polskości, przelewali krew, abyśmy teraz mogli spokojnie się uczyć i dorastać.

04.04.2019

1 kwietnia- Szkolny Dzień Fantazji

Wróżki, królewny, elfy- te i inne postaci z baśni i bajek wkroczyły z fantazją w nowy miesiąc- kwiecień. Dzień 1 kwietnia został ogłoszony przez samorząd szkolny w budynku B „Szkolnym dniem fantazji”. Dodatkowo każda klasa mogła zdobyć kolejne punkty w rywalizacji „Klasa na medal”.

04.04.2019

Spotkanie z rodzicami

Na spotkanie zapraszamy rodziców :

03.03.2019

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego- bengalskiego- za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
Ten dzień przypomina nam Polakom o roli i miejscu języka polskiego w codziennym życiu. Każdy z nas odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny. Uczniowie klas 4-3 gimnazjum pisali dyktando ortograficzne, mające na celu wyłonić Szkolnego Mistrza Ortografii. Teksty dyktand opracował Pan Marcin Kowalski.
Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii otrzymali:
w kategorii klas 4-6: Justyna Nowak (kl.5a); Roksana Nowak (kl6b);
w kategorii klas 7-3 gimn.: Zuzanna Wątroba (kl.3A); Justyna Obajtek (kl.3B).

28.02.2019

OGŁASZAMY ZAPISY!

INFORMACJA

28.02.2019

ZARZĄDZENIE Nr 16/19
Wójta Gminy Mszana Dolna
z dnia 25 stycznia 2019 roku

24.02.2019

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

28.01.2019

Dwa II miejsca dla zespołu kolędniczego z Kasiny Wielkiej.

Kontynuując zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, nasi uczniowie zaprezentowali podczas Przeglądów Kolędniczych jedną z form kolędowania popularną u Zagórzan: „ chodzenie z gwiazdą”.

16.01.2019

PRZYSZLIŚMY TU PO KOLĘDZIE!

Kultywując tradycje kolędowania 11 stycznia 2019 w naszej szkole odbył się IV Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wspólne kolędowanie cieszy się dużą popularnością wśród społeczności uczniowskiej. Znane kolędy i pastorałki popłynęły z ust uczniów wszystkich klas począwszy od przedszkola, a skończywszy na kl. IIII gimnazjum. Każda klasa zaprezentowała przygotowane przez siebie tradycyjne kolędy lub pastorałki, które przeniosły nas w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. W świąteczny nastrój szkolnej imprezy wprowadzili nas swoim śpiewem również soliści i duety. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, a gromkimi brawami publiczność dziękowała za każdy występ, tym bardziej, że wykonawcy zadbali o akompaniament muzyczny gitar, akordeonów, skrzypiec i saksofonu. Wszystkim kolędnikom, wychowawcom i rodzicom dziękujemy za przygotowanie kolęd i występów.

15.01.2019

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

Tradycją w naszej szkole już od paru lat jest organizowanie przeglądu kolędniczego. W tym roku także tradycji stała się zadość i tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie wszystkich klas z zaangażowaniem przygotowali piękne kolędy. Jedną z najbardziej uroczych części przedstawienia był występ przedszkolaków. Starsi uczniowie zachwycali piękną grą na instrumentach oraz śpiewem. Na koniec pani wicedyrektor życzyła wszystkim uczniom udanych i zdrowych ferii.

09.01.2019

SPORTOWA ZIMA - to akcja feryjna (od 14.01. do 24.02.2019)

Szanowna Pani Dyrektor,

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
09.01.2019

FERIE

Zimową przerwę feryjną rozpoczynamy od poniedziałku 14 stycznia 2019 roku i potrwa ona do niedzieli 27 stycznia 2019 roku.

05.01.2019

SPOTKANIE Z RODZICAMI

Na spotkanie z rodzicami zapraszamy:

09.01.2019

BOŻE NARODZENIE TUŻ, TUŻ!

Nastrój świąteczny zapanował w nas jeszcze zanim rozpoczęliśmy przerwę świąteczną. Dokładnie 19 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna, którą poprzedziły jasełka przygotowane przez uczniów klasy 8 i 3b gimnazjum. Zanim zasiedliśmy do wieczerzy tradycyjnie został odczytany fragment z Pisma Świętego, natomiast po niej wszyscy wspólnie kolędowaliśmy. W tym dniu każdy życzył sobie nawzajem pomyślności i samych sukcesów w nadchodzącym 2019 roku. Cały samorząd życzy wszystkim dobra płynącego od Bożej Dzieciny, zdrowia oraz aby każdy dzień napełniony był życzliwością.
Wesołych Świąt!

07.01.2019

Stan wojenny.

W dniach 13 i 14 grudnia wobu budynkach naszej szkoły odbyły się apele upamiętniające 37 rocznicę wprowadzenia w Polcse stanu wojennego.

30.01.2019

Razem już siódmy rok.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - pod takim hasłem w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej odbyło się siódme już spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami z terenu gminy Mszana Dolna i Powiatu Limanowskiego, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej oraz uczniów szkoły podstawowej z klasami gimnazjalnymi w Kasinie Wielkiej.
Głównym organizatorem tegorocznego spotkania byli jak co roku dyrekcja, nauczyciele i rodzice uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej , przy wsparciu Wójta Gminy Mszana Dolna –Pana Bolesława Żaby. Honorowym patronatem tę uroczystość objął Starosta Limanowski- Pan Mieczysław Uryga.

07.01.2019

Mikołajki

6 grudnia obchodzimy wszyscy Mikołajki. Jest to tradycją już od wielu lat nie tylko w polskich domach, ale także we wszystkich szkołach. W naszej ten dzień stał się szczególnie wyjątkowy, ponieważ każdy był ubrany na czerwono i co najważniejsze posiadał nieodłączny element tego święta - mikołajkową czapkę. Dzień ten stał się jeszcze bardziej magiczny, gdyż przedstawiciele samorządu złożyli w każdej klasie wizytę, częstując nad cukierkami. Każdy z nas cudownie zapamiętał ten wspaniały dzień.

07.01.2019

Dzień misia w naszej szkole.

Dzień Misia w naszej szkole odbył się 26 października. Z tej okazji każdy uczeń, który miał przy sobie nawet najmniejszego pluszaka, zwolniony był z odpowiedzi ustnych i kartkówek. Wszyscy, począwszy od najmłodszych mieli ze sobą różne, wspaniałe maskotki.

04.12.2018

PROJEKT ZDROWIE

W dniu 23 listopada zaproszony gość pani dietetyk Justyna Szewczyk i jej asystentka pani Karolina z Centrum Dietetycznego ,,Projekt Zdrowie’’ w Limanowej, przedstawiła uczniom młodszymi starszym szkoły podstawowej i gimnazjum zasady zdrowego odżywiania. Pani dietetyk opowiedziała o systematyczności spożywania posiłków, dokładnie przedstawiła najmłodszym uczniom naszej szkoły zasady zdrowego odżywiania się, wyjaśniła, czym jest nadwaga i niedowaga, z jakich produktów spożywczych powinny składać się zdrowe posiłki w trakcie dnia, a jakich produktów powinniśmy unikać w naszym jadłospisie. Uczniowie brali także czynny udział w prelekcji, odpowiadali na pytania pani dietetyk, rozwiązywali zagadki, wykazując się przy tym sporą wiedzą na temat zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych oraz jaki mają wpływ na ich zdrowie. Po prelekcji uczestnicy mogli zadawać pytania, oraz otrzymali ulotki informujące -,,odważ się na zmiany’’ ,które przedstawiają zdrowe posiłki.

03.12.2018

Udział uczniów naszej szkoły w III Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Rabie Niżnej.

W dniu 27 listopada 2018r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbył się III Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej pod hasłem „W pieśni historia zaklęta”. Na scenie zaprezentowały się zespoły i soliści z jedenastu szkół Gminy Mszana Dolna. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły. Jeden, z klasy IIa Szkoły Podstawowej w składzie: Oliwia Łacna, Martyna Nowak i Piotr Kot. Zespół ten został przygotowany przez panią Danutę Pietrzak i wykonał pieśń „My, Pierwsza Brygada”
Drugi, to zespół wokalny, który debiutował na Konkursie Pieśni Patriotycznej w Limanowej, zdobywając I miejsce. Tu także zaśpiewana przez dziewczęta pieśń cieszyła się dużym uznaniem.
Zespół tworzą:
- Zuzanna Jurczak – III gimnazjum
- Iwona Obajtek – III gimnazjum
- Agnieszka Kaleta – klasa VIII
- Sabina Jurczak – klasa VIII
W przerwie uroczystości wszyscy uczestnicy wspólnie łącząc siły wykonali „Rotę” wraz z uczestnikami uroczystości, m.in.: Posłanką na Sejm RP – Anną Paluch, Wójtem Gminy Mszana Dolna – Bolesławem Żabą, Zastępcą Wójta – Katarzyną Szybiak, Wizytatorem Kuratorium Oświaty w Krakowie – Małgorzatą Lenartowicz, dyrektorami placówek oświatowych z terenu Gminy Mszana Dolna, naczelnikiem OSP w Rabie Niżnej – Krzysztofem Cieluszak oraz sołtysem Raby Niżnej – Józefem Potaczkiem.

03.12.2018

19 listopada 2018 roku odbył się XIV Przegląd Pieśni Patriotycznej w Lubniu.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek oświatowo – wychowawczych województwa małopolskiego. Co roku odbywa się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino.
Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „…i na drugim końcu świata będę dumny ze swego pochodzenia…”
Przegląd trwał cały dzień. Wystąpiło ponad 100 zespołów i solistów z województwa małopolskiego.
Naszą szkołę reprezentowała Karolina Ceklarz z klasy III a gimnazjum. Zaśpiewała piosenkę Ireny Santor „Powrócisz tu”.

03.12.2018

XVII edycja Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej

15 listopada 2018 roku w sali widowiskowej Domu Pielgrzyma przy Bazylice MBB w Limanowej odbył się XVII Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. W roku obecnym uczestnicy Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej przygotowali utwory pochodzące z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku (wiek XX do przewrotu majowego).
Konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjum z powiatu limanowskiego organizowany jest przez Dyrekcję i Nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej.
Naszą szkołę reprezentował zespół wokalny w składzie:
- Zuzanna Jurczak – III B Gimnazjum
- Iwona Obajtek – III B Gimnazjum
- Agnieszka Kaleta – VIII B Szkoła Podstawowa
- Sabina Jurczak – VIII B Szkoła Podstawowa
Wykonaniem pieśni „Jedzie, jedzie na kasztance” dziewczęta bardzo zachwyciły jury, zdobywając
I miejsce.

27.11.2018

Życzliwość od święta i na co dzień.

21 listopada nasza szkoła obchodziła Dzień życzliwości. Tego dnia wszyscy włącznie z gronem pedagogicznym byliśmy ubrani na żółto.
Był to dzień wyjątkowy… pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Działała u nas poczta, której celem było przekazywanie ciepłych słów i komplementów na karteczkach wykonanych przez samorząd. Było radośnie, życzliwie i słodko, gdyż z okazji Dnia Życzliwości upiekliśmy pyszne ciasteczka. Ten wyjątkowy dzień upamiętniliśmy wspólnym zdjęciem.
Z okazji Dnia Życzliwości, życzymy wszystkim dużo uśmiechu i życzliwości od innych i dla innych!

21.11.2018

Aktualności

18.11.2018

Wstań Polsko- uderz w czyn.

W tym niezwykłym i pamiętnym dla wszystkich Polaków roku- 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole podejmujemy wiele inicjatyw by uczcić i upamiętnić tę rocznice i tych, którzy walczyli i ginęli za naszą wolność.

18.11.2018

MIĘDZYGMINNY KONKURS "WOLNA I NIEPODLEGŁA"

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dnia 10 listopada 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej odbył się konkurs historyczny pt. „Wolna i Niepodległa 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

18.11.2018

13.11.2018

WYWIADÓWKA

Na spotkanie z rodzicamy zapraszamy:

11.01.2019

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Rocznica urodzin Marii Skłodowskiej- Curie , Patronki naszej szkoły, była okazją do przypomnienia uczniom faktów z jej życia. Uczniowie klasy 8b przygotowali uroczysty apel. Ilustracją narracji była prezentacja multimedialna. Słowa polskiej uczonej: ”Trzeba mieć wytrwałość i wiarę siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę” ponownie zmobilizowały nas do pracy i nauki.

06.11.2018

Podsumowaliśmy wrzesień i październik.

W środę 31 października w budynku B odbył się apel podsumowujący pracę szkoły we wrześniu i październiku. Zostały wyczytane konkursy, zawody oraz akcje, w których brali udział nasi uczniowie. Na tym samym apelu, z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, zostało dodane kilka słów oraz wyrecytowane zostały piękne wiersze.

28.10.2018

Samorząd Uczniowski (budynek b) rozpoczyna akcję „ Szalony dzień fantazji”

12.10.2018

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod okiem Pani Renaty Figury przygotowali uroczystą akademię. Nie zabrakło na niej pięknych wierszy, piosenek oraz wielu ciepłych słów skierowanych do naszych nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Janina Ziemianin.

27.09.2018

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY WALCZYLI O WOLNOŚĆ KASINY WIELKIEJ.

Uroczystość upamiętniającą wszystkich, którzy zginęli w walce o wolną Polskę, szczególnie zaś 5 żołnierzy Wojska Polskiego oraz 2 osoby o nieznanych nazwiskach poległych w walkach pod Kasiną Wielką 4 września 1939r. zorganizowały władze Gminy Mszana Dolna wraz z sołectwem Kasina Wielka i miejscowym Zespołem Placówek Oświatowych.

27.09.2018

17 września 1939 napaść ZSRS na Polskę.

79 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow
Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

27.09.2018

17 września-ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA.

Światowy Dzień Sybiraka – zjazd sybiraków odbywający się corocznie 17 września w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę.

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
05.10.2018

„I znów wybrzmiewa dzwonek”

Po dwumiesięcznej przerwie szkolne korytarze znów zapełniły się radosnym gwarem dzieci, rozmowami rodziców o przyszłości ich pociech. To tu w atmosferze emocjonującego oczekiwania swoje ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej, zaś ósmoklasiści i trzecioklasiści gimnazjalni po raz ostatni od pani dyrektor usłyszeli serdeczne „Witamy”. Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty, toteż całe grono pedagogiczne z energią przystąpiło do edukowania kasińskiej młodzieży. Warto wspomnieć, że nauce będą sprzyjać odremontowane korytarze w budynku A, program „Owoce i warzywa” i dłuższa – bo dziesięciominutowa – przerwa po pierwszej lekcji, a o postępach w edukacji będzie już informował wyłączenie dziennik elektroniczny. No cóż, nadchodzi era e-dziennika, bo przecież bez postępu technicznego nie ma rozwoju cywilizacyjnego. Wierzymy, że wraz z nim nastąpi wszechstronny rozwój dzieci, czego życzymy wszystkim tworzącym łańcuch o nazwie EDUKACJA, czyli uczniom, rodzicom, nauczycielom, dyrekcji i organowi prowadzącemu. Aby do czerwca!

27.09.2018

1 września 1939- PAMIĘTAMY.

W planach Hitlera atak na Polskę miała nastąpić 26 VIII 1939 r., ale na przeszkodzie stanął układ między Polską a Wielką Brytania podpisany dzień wcześniej. Jednak po tym, jak Hitler się upewnił, iż koła brytyjskie nie za bardzo są skore do wojny przesunął dzień planu "Fall Weis" na dzień 1 września 1939.